5 Hei teven, öf* <U Bottdeój, zwerven Amerika ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND WEKEN DOOR EXCURSIE NAAR GELDERLAND. INGEZONDEN STUKKEN. (Vijfde vervolg.) Deze avond raakten we (bij het zoeken naar een goede slaapplaats in een streek met citroenboom gaarden terecht. De ondergrond was echter zwart, dus geen geschikt terrein om onze slaapzakken uit te rollen. Na veel zoeken vonden we echter eindelijk een behoorlijke plaats. In deze streek kwamen we ook tot de ontdekking, dat er in verschillende plaatsen practisch alleen Spaans werd gesproken of eigen lijk Mexicaans. 3 Nov. arriveerden we in Los Angelos, eerst naar een hotel, wat we als adres naar huis op hadden gegeven als postadres, waar de enige brief die ik in die 5 weken heb ontvangen op mij lag te wachten. Los Angelos zelf was als elke andere Amerikaanse stad, wat 't centrum be treft, doch de buitenwijken zijn schitterend; brede straten met witte villa's en prachtige rijen palmen. Zo ook was onze indruk van Hollywood. We kon den ons helemaal niet indenken, dat we nu in de filmstad waren. De studio's, b.v. de R.K.O., is niet meer dan een groot stuk beton; ramen waren er niet in te bespeuren. Maar wel overal schitterende villa's, vooral op Hollywood Hill, welke we met „Plymy" hebben beklommen. Vele met privé zwem bad en verdere luxe dingen, b.v. een rijke open èn gesloten auto in de garage. Filmsterren hebben we niet gezien. Wel ben ik nog uit de auto ge sprongen, om een dame op de foto te zetten, die bij een prachtvilla rondliep, daar de jongens riepen dat het Ester Williams was. Wie weet, misschien was ze het wel! Na Hollywood zijn we naar Santa Monica ge reden om ons in de Pacific Oceaan te gaan verfris sen, want het was warm die dag. Het doet wel naar aan wanneer je 4 dagen daarvoor nog volop in de sneeuw zat. Santa Monica en Long Beach hebben prachtige stranden en boulevards en worden dan ook terecht de Rivièra van Amerika genoemd. Long Beach vooral is erg bekend met al zijn vermakelijkheden. Die avond hebben we nog geprobeerd in een straal- jagerfabriek te komen, doch dit lukte ons niet. Deze fabriek lag (bij het grote vliegveld van Los Angelos, wat in de oorlog ook gediend had als springplank naar het Oosten. De volgende morgen (4 Nov.) werden we op een bijzondere wijze gewekt. We hadden onze auto blijkbaar wat raar „geparkeerd". Tenminste de Highway patrol was onze auto aan het opnemen. Grote speurders ervaring hadden ze blijkbaar niet, want ze hadden ons niet opgemerkt tussen het lange gras en dachten dat de auto onbeheerd was. En wij verzuchtten dat ze ons geen verbaal gaven voor het in de open lucht slapen, want we waren er niet zeker van, of dat wel geoorloofd was. Na die morgen onze auto te hebben laten doorsmeren en nadat wij ons zelf gewassen hadden en hadden ge geten, gingen we op weg naar Old Mexico. Eerst langs San Diego. Dit is een pracht plaats, waar het grootste deel van de Pacificmarinevloot gesta tioneerd ligt; ook worden hier bommenwerpers gebouwd. Men zegt wel dat San Diego de schoon ste stad van Amerika is. In ieder geval zag alles er keurig verzorgd uit. Wat dat betreft zouden we spoedig wat anders in Old Mexico te zien krijgen. De grens leverde weinig moeilijkheden op. Het grensplaatsje Tyuana is op toeristen bere kend, met ontelbare souvenirwinkels, waarbij leer- producten de hoofdtoon spelen. De Mexicanen zijn echte handelslui, ze beginnen b.v. met 3 te vra gen en meestal kun je het dan wel afdingen op 1,50, en dan heb je nog het idee, dat je bent beet genomen. (Wordt vervolgd.) AD. DOELEMAN. Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, Koos Janse, M. Kosten, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Puttier Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Ergens in ons mooie kleine landje ligt één van de vele boerderijen waaraan ons land zo rijk is. Het ligt daar verscholen tussen het groen en om geven door wei- en bouwland. Het is een bedrijfje zoals er velen zijn op het platteland. 's Morgens als de gouden dageraad in 't Oosten opklimt aan de horizon, bij het eerste hanen gekraai, ontwaken daar de boer en zijn gezin. De dagtaak vangt aan met het opstaan. De koeien moeten gemolken en het verdere vee moet verzorgd worden. De kippen kakelen, als de boerin hun ontbijt komt brengen. Ook de varkens laten duidelijke tekenen van honger horen en maken tevreden knorgeluidjes als hun trog volloopt. Het paard hinnikt zacht en vertrouwelijk naar zijn meester. Dit ochtendwerk keert alle dagen terug met de regelmaat van een klok. De boer ontbijt daarna en zijn dagtaak op het land begint. Deze hangt af van het seizoen. In de lente ploegt, egt en zaait hij, onder de milde voorjaarszon, terwijl een vroege leeuwerik zijn jubelzang zingt, hoog boven het land. Een tijd van bewerken en zaaien dat is de lente. 's Zomers klinkt het oogstlied over de velden. Aan alle kanten zingen de maaimachines, samen éénstemmend tot een machtige werkzang. De boer heeft dan een drukke tijd. Hij gaart bijeen wat zijn nijvere handen eerst hebben gezaaid en waar aan God de wasdom heeft gegeven. Vol en zwaar buigen de aren zich onder den druk der machine. De bindsters binden ze bijeen tot garven. Deze oogst zal eens weer zijn het dagelijkse brood der mensen. De herfst brengt de aardappel- en bietenrooitijd. De gouden najaarszon straalt dan vaak in nog vollen luister over de landen. De winter is voor de boer een rusttijd. Wel heeft men altijd werk, maar het jachtige drukke leven van 's zomers is er dan niet. Dan heeft de boer eens tijd voor een buurtavond, bij de warme haard. Hij smoort zijn pijp en gaat zijn werk van het drukke seizoen in gedachten nog eens na. In de zomer is het lang dag op de boerderij en dan gaat de boer na een vermoeiende dagtaak, graag vroeg naar bed. Het gedicht van A. van der Leeuw, vind ik zo typerend voor de boer, als hij 's avonds zijn werk beëindigd heeft en ter ruste gaat. Een aantrekkelijk programma, dat zult U onge twijfeld al gezien hebben uit het berichtje van twee weken geleden. De excursiecommissie vergaderde en besloot het Nationale Park „De Hoge Veluwe" van het pro gramma af te voeren. Als aanvulling komt er dan het bezoek aan een steenfabriek en het slot Loevestein. Met inbegrip van twee warme maaltijden en verdere voedingskosten, alle toegangsbewijzen (landdag, openluchtmuseum, kasteel) bedragen de kosten slechts 27,50 per persoon. U kunt zich opgeven vóór 11 Aug. bij de leden van de excursiecommissie met gelijktijdige stor ting van het bedrag 27,50. Zonder overmaking van dit bedrag kan men niet worden ingeschreven. Voor O. en W. Zeeuws-VlaanderenJ. W. de de Putter, L 56, Axel. Voor Walcheren: J. L. Mol, Land- en Zeezicht, Nieuw- en St. Joosland. Voor Zuid-Beveland: Joh. Mol, „Bouvigne", Wolf aartsdijk. Voor Noord-Beveland: P. Janse, C 11, Colijns- plaat. Voor Tholen en St. Philipsland: M. C. J. Kosten, Puitpolder, Tholen. Voor Schouwen: M. Romeijn, Ring Ouwerkerk. Dit gedicht begint zo: De landman gaat, nu d'avond is gevallen en de arbeid slaapt, voor 't laatst zijn hoeve rond. Hij keurt het werk der knechts in schuur en stallen En als een schaduw volgt hem trouw de hond We zien als 't ware de boer zijn ronde doen over het erf en door de stallen, zoals hij werkelijk is en rondgaat. Het leven op de boerderij is een werkend leven, maar een mooi leven. Het is een leven van vreugde en schoonheid. Vreugde om de welvaart in de stallen en op 't land en schoonheid in al zijn een- boer eens tijd voor een buuravond, bij de warme voud. Men krijgt er eerbied voor alles wat leeft en Het is een leven zo rustig en goed, zonder al te veel problemen. Een boer is een vrij man, een eenvoudige man die, vergroeit met zijn boerderij, er geheel voor leeft. Omdat hij zijn werk en zijn grond lief heeft. Het leven op de boerderij is een leven dat men leeft, regelmatig, met het telkens weerkerende werk bij het wisselen der seizoenen. Wij (boerengezinnen, wij houden van ons boeren land en het is goed en mooi daarop te werken en te leven! MARIE KRUIJF, Someren (N.-Br.). (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Naar aanleiding van de levendige discussie over 't feit, dat op N.-Beveland na een L. J. G.-uitvoering gedanst is, gehouden in de streekvergadering van Tholen en St. Philipsland op 8 Mei j.l. het vol gende Dat 't overgrote merendeel der leden op Tholen en St. Philipsland persoonlijk niets tegen 't dan sen heeft weten we en zulks hebben we ook meer dere malen van velen kunnen constateren. Dat zij echter desondanks menên, dat na een L. J. G.- uitvoering geen dansen hoort zal ten zeerste wel liggen aan 't feit, dat een deel der leden wel be zwaren heeft en ten tweede dat door de activiteit van die leden een programma geboden kan worden waarmede de avond gevuld is. Het verwijt aan ons adres betreffende zwakte in de programma vulling achten wij wel enigszins misplaatst wan neer wij weten, dat hier 't geven van een avond neerkomt enkel en alleen op de schouders van 't bestuur en dat hoogstens 2 k 3 leden te bewegen zijn hun medewerking /te verlenen. Overigens dient men ook niet te vergeten dat 'f begrip streek voor N.-Beveland gevoeglijk met een kleine s ge schreven kan worden, gezien naar bijv. de streek Tholen en St. Philipsland. Gezien echter de opkomst en de reacties, ook van de ouderen uit Noord-Beveland zelf, menen wij toch ook juist mede door dit dansen, dat we deze avonden geslaagd mogen noemen en de L. J. G. en Z. P. M. op Noord-Beveland weer enigszins in de belangstelling gebracht hebben. In 't verslag over de discussie op Tholen lezen we verder, dat we een algemene vereniging zijn, die verdraagzaamheid en het respecteren van elke godsdienstige overtuiging voorstaat. Aan 't eerste hebben we weinig toe te voegen, 't begrip alge meen zegt voor ons genoeg; wat betreft het tweede men verwacht toch van ons geen onverdraag zaamheid? En wat 't laatste betreft onze overtui ging en met ons die van de leden is, dat het dansen na een L. J. G.-uitvoering op N.-Beveland door ieder als iets gewoons en als aanvulling van een avond door een ieder geaccepteerd wordt. Moet deze overtuiging niet gerespecteerd worden of moet dit altijd een godsdienstige overtuiging zijn? Het zich richten van de streek naar de provinciale organisatie wet betreft de grote lijnen van het L. J. G.-werk is vanzelfsprekend, en zal ook nooit aanleiding geven tot moeilijkheden wanneer men ook omgekeerd rekening houdt met de mentaliteit van elke streek. De besturen van Z. P. M. en L. J. G. Noord-Beveland. Noot van de Redactie. Bovenstaand stukje heeft de volle aandacht van de Redactie gehad, die steeds graag ziet, dat be langrijke kwesties in ons blad van alle kanten worden bekeken. Zij is dan ook van oordeel, dat deze kwestie van beide zijden voldoende is toege licht. Zij meent tevens dat het nuttig zou zijn dat de streek Tholen en St. Philipsland op haar eerst volgende streekvergadering eens 'n aantal Noord- Bevelandse bestuursleden uit zou nodigen om deze kwestie eens samen te bespreken. Overigens stelt zij nog gaarne haar kolommen beschikbaar voor verdere reacties.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5