ITWISSELING u. s. A. r .J met de 43 Een koe zonder verklaring niet kopen kan KENT waaronder een tw««tal jaarlingen, een eerste prijs worden toegekend. Te IJzendijke werd de stier Jan, geb. 27-2-'49, van P. L. de Meyer, voorgebracht; dit is een voldoende ontwikkelde en evenredig gebouwde stier met iets welke bovenhand en matige benen. Hij behaalde voor algemeen voorkomen de waardering b- met 78.4 punten voor exterieur. Het aantal gedemonstreerde stieren te Biervliet was van 9 (in 1950) tot 3 teruggelopen. De stier Diamant 30197 S., geb. 18-l-'49, van de Stierenver eniging „Biervliet", behaalde 78.4 punten. Is wel goedsoortig en evenredig (b- voor type) met diepe romp, doch heeft wat losse schouder en iets weke rug. De stier Frits 31713, geb. 12-3-'49, eig. A. J. van Hoeve, is eveneens best behangen, maar mist wat aan adel (kop, horens) en is matig correct in de schouder en het beenwerk. Behaalde b- voor type met 77.2 punten. De één-jarige stier Edmond, eig. Aug. de Smet, was van voldoende ontwikkeling en type en verkreeg ook een eerste prijs. Te Oostburg kreeg de weinig omvangrijke pre miekeuring (hier richt men zich in sterke mate op de in de nazomer weer te houden rundveefokdag) aantrekkingskracht op het publiek door de aan wezigheid van de stier Nanno 30800 S., geb. 15-10-'48 van de Stierenvereniging „Aardenburg". Deze is inderdaad, ook de K.I.-stieren meegerekend, één der beste stieren van Zeeland. Harmonisch en zeer sterk gebouwd (gesloten) met enorm veel diepte, van een uitgesproken ras-type (b+ voor algemeen voorkomen, ab ribben, ab rug en lendenen en ab kruis). Kon voor zijn 2%-jarige leeftijd wel wat meer massa bezitten. Nanno behaalde 83 punten. Een zeer goede indruk maakte ook de zelf-gefokte stier Wodan 30194 S., geb. 29-?-'48) van Th. Dierikx te Schoondijke; een massale en robuste stier met voldoende adel. Behaalde de waardering b voor al gemeen voorkomen, met 81 p. voor zijn interieur. Is een gelukwens voor de fokker stellig waard! Tenslotte behaalde de jaarling Ferdinand, geb. 21-2-'50, van A. Risseeuw te Cadzand, een eerste prijs. Het vrouwelyk fokvee. De kwaliteit stond op alle plaatsen op een rede lijk peil, zoals we dat de laatste jaren gewend zijn. Jammer dat op enkele plaatsen de animo voor deze keuringen te wensen overlaat. De meeste kwali- teitsdieren waren weer te Biervliet en Aarden burg. De laatste is echter wat aanvoer en belang stelling betreft (mogelijk tijdelijk) op haar retour. De belangstelling voor de keuringen te IJzendijke (op het fraaie marktterrein) en te Retranchement handhaafde zich uitstekend. Op laatstgenoemde plaats was een ruime aanvoer van jongvee (vaar zen) van goede kwaliteit. We zagen hierbij nog ver schillende fokproducten van de verenigingsstier Grietje's Jan (Cadzand en omgeving, nu in St. Kruis gestationneerd), welke in uniformiteit voor een goed gespierd en behangen type een goede in druk maakten. Ook te Biervliet werd een goede groep stukkige en voor de productie-richting vol doende edele vaarzen getoond. Zo blijft de fokkerij op peil. Van de op alle keuringsplaatsen tesamen aange voerde 170 melkkoeien waren er niet minder dan 66 van een zodanig exterieur (en ook productie type!) dat minstens 80 p. konden worden gegeven (d.i. 39 van het totaal), terwijl de overige dieren vrijwel alle nog stamboekwaardig waren. Zeer vermeldenswaard zijn verder nog de mooie groepen van fokkoeien van de eigenaren A. M. van Gijs en F. J. Dekker te Biervliet (la- en lb-prijs) terwijl in Aardenburg de stier Nanno met een 9-tal goedsoortige, hoewel nog jonge afstammelingen reeds gunstige perspectieven omtrent zijn te ver wachten fokwaarde verried. De hoogst geplaatste melk- en fokkoeien (80 p. en hoger) waren dit jaar: te IJzendijke: Starre, van Aug. Buyse 83 p. Roza, van P. L. de Meyer 82 p. te Biervliet: Elsje, van J. F. Dekker 84 p. Grietje, van idem 84 p. Rika, van P. Boerjan 82 p. Kitty, van A. M. van Gijs 82 p. Geertje van idem 82 p. Emma, van idem 82 p. Paula van Zuidzande, van P. Dekker 82 p. te Zuidzande: Irene van Zuidzande, van D. Luteyn 84 p. Reintje 7, van P. van Cruyningen 82 p. te Nieuwvliet: Dina, van A. J. Provoost 82 p. te Aardenburg: Lea, van R. A. M. de Rijcke 85 p. Jette, van idem 83 p. Frida, van idem 83 p. Greta, van J. J. Aernoudts 83 p. Gonda, van C. Vercraeye 83 p. Philetta, van idem 82 p. Rika, van M. de Rijcke 82 p. te Cadzand: Annette, van Adr. Risseeuw 83 p. Reclame 7, van idem 83 p. Ruurdje, 'van P. M. van Iwaarden 82 p. te Oostburg: Anna, van C. Dierikx 83 p. Lena, van idem 82% p. Mina, van A. Buyck 82% p. Bea. van idem 82 p. De Rijksveeteeltconsulent, Ir. W. L. HARMSEN. Vertrokken op 22 Juni j.l. een 5-tal Nederlandse Plat telandsmeisjes onder het International Farm Youth Exchange Project naar de U.S.A.. op 6 Juli 1951 ar riveerden in dit zelfde uit wisselingsproject een 3-tal Amerikaanse Plattelands meisjes in ons land. Deze meisjes zullen tot begin October in ons land blijven en gedurende die tijd worden geplaatst op twee of drie Nederlandse bedrijven. Hun namen zijn van links naar rechts: Minnie Mae Taylor, Russelville, Kentucky. Eerste bedrijf: Fam. P. ScheeleDe Putter, Ka- pelle-Biezelinge. Betty Jo Elliott, Chico, California. Eerste bedrijf: Fam. Van Dort Kroon, Noordein de 48, Waddinxveen. Elizabeth Ann Elliott, White City, Kansas. Eerste bedrijf: Fam. Noordhuis, Groote Greeden, A 382, Eenrum. Dikwijls blijkt hetdat men buiten de regels kocht In gevallendat men de weg naar subsidie zocht, Een ieder weet dat men volgens het bestrijdings plan Er is in Krabbendijke een goed geslaagde Z. L. M. Kringtentoonstelling achter de rug. We kunnen tevreden zijn over het aantal bezoekers, over het weerja over bijna alles. Bijna alles inderdaad, want er is één zeer betreurenswaardig feit. Er is namelijk gebleken, dat de handelaren in landbouwwerktuigen weigerden de tentoonstel ling op te luisteren met voor Zeeland geschikte machines enkele handelaren uitgezonderd die in deze omstandigheden gelukkig geen lid van Vimpol zijn. Waarom nu die weigeringwel doodeenvou dig omdat de Vimpol het hun verbood, op straffe van zware boeten! Velen onzer hebben in de plaatselijke bladen enkele berichtjes over deze kwestie gelezen lauwe berichtjes overigens berichtjes die wat om de zaak heendraaiden en spraken van hoge kosten en een verarmd land (ik geloof niet dat 's Rijks schatkist echter Ibetaalt, doch dat het voor rekening van de handel in land bouwwerktuigen is!) Het klinkt in een democratisch land wel erg ver dacht als we daar horen van een organisatie of vereniging die haar leden verbiedt particulier ini tiatief te ontplooien. Leeft er onder ons wellicht nog iets van de tijd toen Hitier aan het bewind was? Dat het bestuur van een organisatie als de Vimpol met één pennestreek haar leden zelfs leden die graag wilden deelnemen verbiedt om machines ten toon te stellen, vinden wij zeer ernstig. Want al die leden-handelaren in land bouwwerktuigen leven van de Nederlandse boer. En als dan die Nederlandse boer op z'n Z. L. M.- j aar tentoonstelling, op z'n Athil in Groningen, of het doet er niet toe waar (binnen bepaalde grenzen althans!), regionale handelaren in landbouwwerk tuigen uitnodigt om machines ten toon te stellen, en die handelaar weigert dat, dan is dat: in de eerste plaats alleen al psychologisch een zeer grove fout van het Vimpolbestuur, dan is het, in de tweede plaats onbegrijpelijk, dat die hande laar van een dergelijke vereniging lid wil zijn, en dan is het, in de derde plaats nodig, dat wij als Nederlandse boeren hiertegen actie voeren. Als wij als Nederlandse boeren b.v. fruit willen exporteren, moeten we dat exposeren in het buiten land, er moet reclame voor gemaakt worden. Wij weten dat dit nodig is, en betalen diaarom contri butie aan onze organisaties. Waarom nü weigert die handel in landbouwwerktuigen zijn producten aan zijn afnemers te tonen en te demonstreren? De Vimpol moet zich er niet afmaken met te zeggen, dat tentoonstellingen en demonstraties te duur zijn of nutteloos. Ieder weldenkend mens zal beamen dat demon straties nodig zijn, want de boer moet de werking van diverse merken machines met elkaar kunnen vergelijken. Streeksgewijze zijn óók tentoonstellingen nodig om te zien wat de handel, voor dié bepaalde streek aan machines heeft aan te bieden. Een tentoonstelling kan en mag op de zand grond in Brabant niet dezelfde zijn als op de klei in Zeeland. Wanneer nu, geachte lezer, dit alles te duur is, dan vraag ik mij af hoe het dan komt, dat die han delaar in landbouwwerktuigen op de markt te Goes twee en vijftig Dinsdagen per jaar met een colectie machines verschijnt (wat dan schijnbaar géén geld kost!) en hij niet naar Krabbendijke kan komen, als daar de (één!) jaarlijkse Z. L. M.- tentoonstelling wordt gehouden (omdat d&t blijk baar zéér veel geld kost!) Neen, Vimpol, dit is een weinig steekhoudend argument. Zonder de Vimpol slaagde de tentoon stelling op Krabbendijke tóch. Want er waren 10.000 bezoekers, maareen beetje meer goede wil van de zijde der Vimpol zou de onderlinge ver standhouding méér ten goede zijn gekomen dan deze tegenwerking. Zeer zeker is een woord van hulde op zijn plaats voor dié handelaren die géén Vimpol-lid zijn, en die loyaal meewerkten de tentoonstelling in Krabben dijke te doen slagen, C. J. VAN DER WERFF.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 4