Van boerderij en organisatie RIIIIDVEEKEIIRINGEII Twee grote stappen vooruit! NATIONALE WEST ZEEUWS-VLAANDEREN LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. UIT DE PROVINCIE IN Uw polis bij de NATIONALE kan recht geven op: 1. Geneeskundig onderzoek voor onze rekening om de drie jaar, door een geneesheer naar Uw keuze (geldig voor verzekeringen met overlijdensrisico waarvoor een jaarpremie van 150.— of meer wordt betaald). 2. Renteloos voorschot. Niet alleen voor de operatie kosten, maar nu ook voor de kosten van opneming in een ziekenhuis of sanatorium, noodzakelijk ter observatie of behandeling van interne ziekten. Vraagt de brochure, waarin zulks uitvoerig wordt belicht. SCHIEKADE 130 - ROTTERDAM - TELEFOON 82700 NATIONALE UVtJISVf «ZEKERING-MMC NV ZUID BEVELAND. Het heeft er alle schijn van dat deze zomer niet veel beter zal worden dan haar voorganger. Veel nattigheid wordt ons deel maar zonnige bepaald zomerse dagen zijn spaarzaam. Ondanks dit minder gunstige weer gaat alles zijn gewone gang en reeds is de eerste oogst weer ge borgen. Zo gaat dat geleidelijk aan door en als we de dingen goed bekijken, dan is de groeiperiode van onze gewassen toch wel overwegend zeer kort geweest, en zullen we op een terugslag hiervan op de opbrengsten moeten rekenen. De bijzonder grote hoeveelheden neerslag die voorgaande week speciaal in Oost Zuid-Beveland zijn gevallen hebben nog heel wat schade veroor zaakt. Voornamelijk de aardappelen op de lage ge deelten hebben vrij veel te lijden gehad, en daar Zijn dan ook vele knollen gerot. Duidelijk was toen ook weer in de polder Krui- ningen te zien hoe slecht de drains, bij de ruilver kaveling van enige jaren terug, gelegd zijn. Want terwijl de gewassen op sommige plaatsen als het ware tot aan het middel in het water stonden pres teerden een groot gedeelte der örainreeksen het, om in het geheel geen water af te voeren en dat terwijl ze nog maar drie of vier jaar liggen. En voor wie zijn de kosten van het opgraven? De grondeigenaren of pachters zuilen dat wel het beste weten. Omtrent het verstrekken van subsidie op de aanwending van schuimaarde op kalk-arme gron den voor de kleine boerenbedrijven, is blijkbaar enig misverstand ontstaan. Het is n.l. niet zoals velen denken dat die schuimaarde geleverd of be steld wordt door diegenen die d» aanvrage hebben behandeld, dus in dit geval de assistenten van de R. L. V. D. Nee, U bestelt zelf de betreffende hoe veelheid bij Uw coöperatie of handelaar en pas wanneer de bestelling afgeleverd is krijgt U de subsidie terug. Deze vergoeding zou bedragen 30 van de aan- koopkosten vergoeding van bijokmende vracht. Ik maak betrokkenen er nog even opmerkzaam op, dat het indienen van aanvragen is verlengd en dat dit momenteel nog kan gebeuren. In vrij veel percelen bieten zien we op het ogen blik nog in meerdere of mindere ernstige mate mangaangebrek voorkomen. Door dit verschijnsel wordt de ontwikkeling sterk geremd, terwijl het eigenlijk niet aanwezig behoeft te zijn. Een be spuiting met mangaansulfaat werkt binnen enkele dagen en maakt Uw perceel bieten weer gezond. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. De laat gezaaide percelen vlas, die wij een mis lukking hadden gewaand, hebben nog overal won deren gedaan, en is het een behoorlijk perceel vlas geworden. Hadden wij bij de voor j aars werkzaamheden de natuur tegen, het omgekeerde is het geval geweest in de Juni-maand, de regen keerde zeer veel ten goede, wat de groei van de gewassen betreft, boven verwachting zelfs. Er werd al een slechte oogst voorspeld door velen, maar tot op heden ligt de oogst zeer behoor lijk. Het koolzaad zal zeker de geringste opbrengst geven. Ook ziet men enkele slechte partijen erw ten, terwijl de bruine bonen een ongelijke stand laten zien door de vele regen der laatste dagen. Alles begint zich nu gereed te maken voor de komende oogst. De karwij die overal goed is ge groeid staat al in de schelf, terwijl het eerste kool zaad reeds is gemaaid. Vorige week de aanslag voor de gerst-inlevering ontvangen. De mogelijkheid tot herziening bestaat, voor slecht staande percelen en voor de gerst die op de zandgronden ligt; vooral voor de laatste zul len naar wij horen verschillende herzieningen wor den aangevraagd. Dit niet ten onrechte, daar tamelijk veel gerst wordt verbouwd op zandgrond en men natuurlijk daar niet die opbrengst kan ver wachten als op kleigrond. Met het plukken van de erwten is ook weer be gonnen. Voor het laatst zijn er erwten geplukt in 1939, elf jaar geleden dus. Deze worden afgeleverd aan Belgische conservenfabrieken, die ook voor de oorlog in ons gewest de afnemers waren. De vroeg gezaaide percelen, die tot de beste be horen, komen het eerst voor de pluk in aanmer king. In verschillende gemeenten werden per omroe per erwtentrekkers gevraagd. Verschillende vrouwen en meisjes en ook scho lieren kwamen opdagen, maar toch hadden wij er veel meer verwacht daar het kort seizoenwerk is en door ieder kan worden gedaan, dus een zeer wel kome bijverdienste. Prachtig is het de grote bedrijvigheid te zien bij Zo'n honderd trekkers op een perceel. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Op Vele bedrijven ontstond er plaatselijk nogal wat waterschade aan verschillende gewassen. Het blijkt dat de grond nog steeds minder doorlatend is dan voor de inundatie. Vele collega's zijn van mening dat Landbouwherstel te vroeg is opge houden met het vergoeden van inundatie-schade. We zullen deze extra risico zelf moeten dragen en naast de geleden schade, voor van het najaar maar weer wat gips aankopen, om direct na het ploegen te kunnen strooien. Het rooien van de vroege aardappelen schiet al flink op, de prijs is goed en over de opbrengst valt ook niet te klagen. Ook is het voldoende vochtig voor het goed aanslaan van de nateelt in deze vroege stoppel. Vele percelen uien kregen nogal wat schade door de larve van de uienmot. Bij vroegtijdig spuiten met D.D.T.-emulsie is de schade te beperken. Het is tegenwoordig wel nodig om op het bedrijf een goed voorziene apotheek met bestrijdingsmiddelen te hebben. Vorige week was er een excursie voor de Be drijf sstudiegroep naar het proefbedrijf „De Scheldemonden" te Bruinisse. Hierbij waren onge veer 20 van de leden present om kennis te nemen van alles op het gebied van rassenkeuze, bemesting, bewaring pootgoed, enz. enz. Wanneer er zo weinig belangstelling getoond wordt voor nieuwere dingen op het gebied van de landbouw, dan is het vraag: waar heeft de tegenwoordige boer dan wel belangstelling voor? Het is nog mogelijk om de laksheid te verbeteren. De bedrijfsleider van het proefbedrijf zal ieder nog graag ontvangen en het kan nog net voor de oogstdrukte begint. SCHOUWEN EN DUIVELAND. Zoals men zich nog wel zal kunnen herinneren heeft de Bedrijf studiegroep het vorige jaar het trekken van drainsleuven met de zgn. Spekhook georganiseerd. Over 't algemeen is men tevreden over het geleverde werk, hoewel tegelijk de erva ring is opgedaan, dat men in een droger jaargetijde moet werken, en dat de drains spoedig na het trekken van de sleuf, gelegd moeten worden. Ook het dichten van de sleuf dient zo spoedig mogelijk plaats te vinden. Het zal de lezer duidelijk zijn, dat bedoelde stu diegroep, dit alles niet tot in de puntjes kan uit voeren of doen uitvoeren, daar zij niet over mensen kan beschikken. Dit is dan ook de reden, dat er dit seizoen anders gewerkt zal worden. Het ligt dan in de bedoeling weer drainsleuven met de spekhook te trekken, ook het dichten zal mechanisch geschieden. Om nu dezelfde moeilijkheden van het vorig jaar te voorkomen, zal de heer De Jonge, Karremarkt te Zierikzee, zich belasten met de verdere verzor ging van het geheel. De kosten zullen 40 cent per strekkende meter bedragen het een en ander naar gelang diepte, etc. van de sleuf. In het bedrag van circa 40 cent is in begrepen, trekker, sleuf, leggen drains, dichten en sociale lasten. Verschillende landbouwers gaven reeds één of meer km's op, in het totaal 20 km. Landbouwers die plannen hebben een of meer percelen te draineren of te herdraineren kunnen zich in verbinding stellen met voornoemde heer De Jonge, bij vele landbouwers wel bekend. Het oogsten van de eerste gewassen heeft een aanvang genomen. Karwij staat aan tollen, en het koolzaad wordt of is ook reeds gemaaid. Met het plukken van vlas is men deze week begonnen. Het laat zich momenteel aanzien, dat het plukken over een lange periode uitgesmeerd zal kunnen worden. Dit in verband met de ver schillende data's van het zaaien, etc. De prijs is de laatste tijd er niet beter op geworden of liever gezegd men hoort vrijwel geen prijs meer noemen. Veelal hoort men thans de opmerking, het loopt mis met de prijs. Op welke grond men deze ge dachtegang motiveerd is mij niet geheel duidelijk. Vrij wel elk jaar heeft men zo tegen de tijd van het plukken een inzinken of teruglopen van de prijs. Het zal de lezer duidelijk zijn, dat ik hier niet ga beweren, dat de vlasprijs weer wel aan zal trekken, toch geef ik de overweging, niet te vlug te verkopen. Doe niet zoals vorige jaren; aan bieden van vlas bevordert de prijs niet. Enkele perceeltjes aardappelen voor pootgoed zijn loof ge plukt. Degenen, die dit nog niet deden, doen dit alsnog ten spoedigste, daar men dan een gezonde nateelt mag verwachten. De premiekeuringen in het Westelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen hadden dit jaar in het alge meen, mede door de verlate voorjaarswerkzaam heden, minder belangstelling dan de afgelopen jaren. Niettemin was de kwaliteit van het aange voerde vee bevredigend, op de meeste plaatsen zelfs goed tot zeer goed. Werden er in 1950 26 stieren, 230 koeien en 63 stuks jongvee (totaal 319 runde ren) voorgebracht, dit jaar was de gezamenlijke aanvoer op de keuringen resp. 7, 170 en 47, d.i. totaal 224 stuks De verdeling over de 9 keurings plaatsen was als volgt: Keuringsplaats Stieren Melk- Jongvee Totaal Schoondijke Biervliet IJzendijke Zuidzande Nieuwvliet Aardenburg Retranchement Cadzand Oostburg Totaal en kalfk. 10 1 11 3 34 6 43 1 22 23 12 7 19 14 5 19 26 4 30 27 22 49 14 1 15 3 11 1 15 7 170 47 224 Het eerste wat in deze tabel opvalt is het gerin ger aantal gedemonstreerde stieren. De oorzaak hiervan is vooral gelegen in het beëindigen der werkzaamheden van verschillende plaatselijke stie renverenigingen, tengevolge van een vrij algemene toetreding der veehouders tot de dit voorjaar ge vormde K.I.-vereniging „Naar Productief Vee in West Zeeuws-Vlaanderen". Op 2 April j.l. vond de oprichting van deze vereniging voor veeverbetering te Oostburg plaats met een ledental van niet min der dan 375. De vereniging trad toe tot de „Coöpe ratie Centraal Stierenstation Zeeland". De inmid dels reeds aangekochte en in functie zijnde K.I.-stier is, evenals alle Zeeuwse K.I.-stieren, gehuisvest op het Centraal Stierenstation te 's-Heer Hendrikskin deren bij Goes. Wat aan stieren werd voorgebracht was van vol doende kwaliteit, al zullen verschillende er van bij de allerbeste koeien en vaarzen nog niet de ge wenste fokresultaten kunnen leveren. Maar de eigenaren van dit hoogwaardige kwaliteitsvee kun nen nu een beroep doen op de K.I.-aanwinst. Niet temin kon aan alle op de centrale plaatsen Bier vliet, IJzendijke en Oostburg getoonde stieren,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 3