Lonen i ociale voorzieningen hiif. laxiH EN ROOIDATA 1951. Wij zien dus een flinke achteruitgang van het broodgraan. Het weer in de herfst en de zeer matige prijs, vooral ten aanzien van wat de buitenlandse boer ontvangt, zijn hier de oorzaak Een grote uitbreiding van de haver- en maisteelt wijst op 't speculeren op hoge voedergraanprijzen. Het koolzaadareaal liep sterk terug. Het is weer tijd om met dit gewas enige jaren te wachten. De hoge vlasprijzen deden hun werk goed, getuige de grote uitbreiding. De suikerbiet handhaafde zich doch vermeerderde niet, ondanks de wens van de Minister. Doch zijn wens om meer tarwe en meer suikerbieten zal slechts dan vervuld worden, wan neer in de prijs 'n behoorlijke stimulans is gelegen. Voor het komende jaar trekke men bij de prijs vaststelling zijn conclusies. S. (Adv.) toen kwam het gesprek op de aard appelziekte (Phytophthora infestans). Pietersen: Dit jaar heb ik een mooi gewas aard appelen. 'k Zou er graag zo'n goede opbrengst van halen als jij verleden jaar. Jansen: Toen had 't gewas op vele plaatsen te lijden van de aardappelziekte. Ik heb de mijne bespoten met een zinkhou- dend middel. Dat gaf beste resultaten. Pietersen: Ik heb ook vernomen dat bijzonder goede uitkomsten werden verkregen bij bespuiting met het zinkpreparaat „Dithane". Dat zou ik nu ook willen proberen. Jansen: Dan zal ik je een goede tip geven. Neem eens „Duphar"-Dithane Z 78 van 65 Dit jaar spuit ik mijn aardappelen daar weer mee. Dithane Z 78 is van originele Amerikaanse im port en het belemmert de groei niet. Je gaat dan ook in de richting van een flinke oogst. Pietersen: Kun je mij het adres geven waar ik Dithane Z 78 kan bestellen. Dan no teer ik dit even. Jansen: Schrijf maar op: „Duphar"-Dithane Z 78 (Zinkethyleen bisdithiocarbamiaat) van 65 tegen de aardappelziekte bestellen bij fa P. J. DE PUNDER, Kwadendamnie. Je kunt ook opbellen K. 1194—235. S Wilt U er aan denken: 1. dat het accoordtarief, contractjaar 1951/1952 voor aardappelen: a. loof trekken 85 tot 114 per ha; b. rapen achter de machine aan hoopjes op het land geleverd (zonder narapen) voor pootaard- appelen, loof ge trokken ƒ122 tot ƒ159 per ha; c. rapen achter de machine in zakken of kisten geleverd (zonder narapen) voor pootaardappelen, loofgetrokken 105 tot 149 per ha voor groen ge rooide consumptie-aardappelen 140 tot 177 per ha. Voor vlas: trekken, binden en schelven ƒ170 tot 221 per habinden en schelven achter de ma chine 55,50 tot 66 per ha. 2. dat voor een normaal gewas het gemiddelde tarief genomen dient te worden: 3. dat de tarieven met 5 moeten worden ver hoogd voor arbeiders, die speciaal voor accoord- werkzaamheden heden zijn aangenomen en één week of koter bij de betrokken werkgever werk zaam zijn. Het handhaven van deze tarieven voorkomt moeilijkheden en verhoogt de waarde van de Col lectieve Arbeidsovereenkomsten. Lonen in de fruitteelt. Op veler verzoek drukken wij hieronder een ioonberekening af voor een gehuwde losse vak arbeider, met 2 kinderen van 10 en 14 jaar, werk zaam in het fruitteeltbedrijf. Het uurloon voor de vakarbeider bedraagt vanaf 19 Maart j.l. 84 cent per uur. bruto weekloon 50 uur a 84% cent 42,25 bij: diplomatoelsag (fruitteeltschool) 1,50 bij: vacantiebon 75 van ƒ2,50 1,90 af: 1 ziektewetpremie af: halve pensioenpremie ƒ0,46 1,25 r 45,65 1,71 GROEIT ITET GEWAS BETER DE DRAINS? BOVEN Deze vraag wordt gesteld in het Engelse week blad „Farmer and Stock-Breeder" door R. G. Ken dall en met ja door hem beantwoord. De boerderij van de schrijver ligt in een smal dal, dat ongevere 3 km lang en 2 km breed is en be staat uit een van de zwaarste kleisoorten, ooit door hem gezien. De meeste percelen liggen vlak. De helft van de achterste percelen loopt echter glooiend op naar het Westen, zodat bij een be paalde zonnestand de velden als een groot schaak bord voor de hoog opgestelde waarnemer liggen. De schrijver is het daarbij opgevallen dat het ge hele drainagesysteem somtijds in het voorjaar in de kleur en de groei van de gewassen is te volgen. In sommige jaren is dit duidelijker waar te nemen dan in andere jaren. Soms gaat er ook wel een jaar voorbij zonder dat dit verschijnsel opvalt, doch gewoonlijk zijn er altijd wel enige percelen waarop het te zien valt, al is het somtijds slechts enkele dagen waar te nemen. Vanaf een afstand ziet men het verschijnsel beter, dan van vlakbij in het gewas. In 1948 was een en ander echter in één speciaal perceel bijzon der goed te zien, zodat een nader onderzoek werd ingesteld. Het verschil in groei is meer uitgesproken in een koud, nat voorjaar, vooral wanneer het voorjaar laat is. De gewassen beginnen dian vroeger te groeien boven de drain en hebben een groenere kleur. Dit betreft dus alleen wintergewassen. De schrijver oorzaken: veronderstelt dan vijf mogelijke 1. Het indrogen boven de draineerbuis. Deze veronderstelling moest de schrijver, gezien zijn er varing, weer laten vallen, omdat het er veeleer nat ter is in dat tijdvak, vanwege de waterbeweging naar de drains! 2. De aarde boven de buis is omgezet en de wor tels van een gewas groeien gemakkelijker in los gemaakte grond. Ook deze veronderstelling ver werpt de schrijver, omdat op zijn bedrijf reeds ge durende 55 jaar om de vier jaar elk perceel ge moord wordt en hij zich niet kan voorstellen dat een gewas in Februari en Maart meer dian 40 45 cm losse grond vraagt om in te groeien. 3. Het is natter boven de draineerbuis. Dit zou een antwoord kunnen zijn in een droog jaar, wan neer de wortels van de gewassen in de zomer in de diepte vocht gaan zoeken, maar voor deze vroe ge voorja'arsontwikkeling lijkt het onwaarschijn lijk. In de eerste plaats is er zo vroeg in het voor jaar genoeg vocht in de grond en in de tweede plaats blijven op nattere plekken de planten juist in groei achter, hetgeen ongetwijfeld toe te schrij ven is aan de extra-verdamping ten koste van de temperatuur van de bodem. 4. Er heeft zich meer plantenvoedsei boven de drain verzameld. Plantenvoedsei in de bodem is immers oplosbaar in water en kan zich dus op gehoopt hebben bp ven de drain. Grondmonsters toonden echter aan, dat van verschil geen sprake was. 5. De grond is warmer. De schrijver meent, dat dit het antwoord is. Hij heeft gezocht naar bewijzen. Gedurende de winter 1949-'50 leende hij twee bodemthermometers en plaatste deze 45 cm in de grond, één boven een drain en één precies midden tussen twee in. De buizen liggen om de 6,70 meter. De waarnemingen geschieden 3 maal per dag tot de laatste week van Juni, n.l. te 6,45 uur, 13 uur en 18 uur. Hierbij bleek het algemene beeld te zijn dat de grond direct boven de buis 's morgens vroeg 2% a 3° warmer was, terwijl de grond tussen de buizen vlugger in temperatuur op liep gedurende de dag, om in de nacht ook weer meer af te koelen. We hebben de mening van de heer Vendall hier boven zonder commentaar weergegeven, omdat wij ons allesbehalve een deskundige achten op dit gebied. Waar ons evenwel ook vaak dergelijke groeiverschillen zijn opgevallen, zou het toch be langwekkend zijn de mening eens te vernemen over de mogelijke oorzaken van de zijde van de Zeeuwse boeren en van andere practici en deskun digen. die op het gebied van de waterbeweging en wat daarmee samenhangt, ervaring hebben. We moeten daarbij in 't oog houden, dat het hier ging om volkomen vlak land en niet over percelen die op nog enigszins ronde akkers liggen, zoals van oudsher nog veel bij ons voorkomt. G. Bedrag waarover ver. heffing te betalen bij: kinderbijslag Bedrag waarover loonbelasting te betalen af: ingehouden loonbelasting nihil) af: 1,8 ziekenfondspremie van f 45,65 ƒ0,82 af: kinderbijslag (zie boven) „5,58 af: vacantiebon (zie boven) 1,90 ƒ43,94 t> 5,58 49,52 a30 Uit te betalen bedrag ƒ41,22 Toelichting: Aan de losse arbeiders, werkzaam in de fruit teelt dient een vacantiebon ter waarde van 3 maal het uurloon, ex. halve pensioenpremie te worden afgegeven, dus 3 X (84y2—2%) 246, afgerond naar boven wordt dit ƒ2,50. Voor de berekening van de loonbelasting moet echter slechts 75 van de waarde der vacantiebon in aanmerking worden genomen (zie boven). Opgemerkt zij, dat in de landbouw aan losse arbeiders een vacantiebon van 4 maal het uurloon, ex. halve pensioenpremie moet worden afgegeven. Voor de berekening van de loonbelasting behoren de werkgevers vanaf 1 Mei 1951 de volgende kin derbijslagen in aanmerking te nemen: voor het le kind 44 ct. per dag of 2,64 per week; voor het 2e en 3e kind 49 ct. per dag of 2,94 per week; voor het 4e kind e.v. 60 ct. per dag of 3,60 per week. Advies. Voor adviezen inzake arbeidskwesties, loon- berekeningen enz., wende men zich steeds tot het Secretariaat der Z. L. M. De L. Hei Dagelijks Bestuur van de Keuringsdienst Zeeland van de N.A.K. heeft voor pootaardappelen vallende onder de onderstaande groepen de rooi- data voor 1951 vastgesteld. Om voor de indeling in de hieronder vermelde klassen der genoemde rassen in aanmerking te komen moet het rooien of looftrekken hebben plaats gehad vóór of op de onderstaande data. Groep II (Bintje enz.) Groep III (Alpha enz.) Groep IV Klasse B 14 Juli Klasse E A 18 Juli Klasse AB 25 Juli Klasse B 1 Aug. 14 Juli 21 Juli 28 Juli 4 Aug. 18 Juli 1 Aug. 8 Aug. 25 Juli (Rode Star enz.) De indeling der rassengroepen is als volgt: Groep II. Arran Banner, Beteka, Bintje, Eigen heimer, Blauwe Eigenheimer, Frühmölle, Ideaal, Katahdin en Koopman's Blauwe. Groep III. Alpha, Bevelander, Erdgold, Furore, Gineke. Lichte-Industrie, Libertas, Majestic, Meer- lander, Noordeling, Noorstar, Record, Sientje, Vo- ran, IJsselster en Wilpo. Groep IV. Ackersegen, Donkere Industrie, Glo ria en Rode Star. Voor Bintje S, E, A en AB is uitsluitend loof trekken toegestaan. Voor Bintjes welke zijn gerooid voor de rooi- datum worden geen certificaten verstrekt; deze partijen kunnen op het eigen bedrijf worden uitge- poot, of mogen alleen op verklaring worden afge leverd. Wij wijzen er nogmaals nadrukkelijk op, dat in klasse B gekeurde percelen door rooiïng (looftrekken) vóór de A datum niet meer in de AB klasse worden geplaatst. De aardappelen moeien zijn gerooid (of loofge trokken) vóór of op de vastgestelde data. Het looftrekken dient zorgvuldig te geschieden zodat geen stengeldelen blijven staan. De aardappelen moeten minstens 10 dagen na het looftrekken in de grond blijven alvorens te wor den gerooid, daar anders de houdbaarheid der knol len onvoldoende is. Loof doodsproeien of loof afmaaien wordt niet met het rooien of looftrekken gelijkgesteld. Door de Directeur van de Keuringsdienst Zee land kan voor het looftrekken van de Bintje ont heffing worden verleend indien uitsluitend voor eigen gebruik wordt gerooid, zulks op schriftelijke aanvrage van de verbouw voor de rooidata. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat het pootgoed van de wendakker (vooreinden) niet bij het pootgoed van het perceel mag worden ge voegd. Nu wegens do korte groeiperiode de rooidata niet vroeger kan worden gesteld, heeft het Dagelijks Bestuur besloten om enkele dagen vóór de rooidata alle percelen te controleren, zodat U ter voorko ming van teleurstellingen, hiermede bij de selectie rekening dient te houden. Teneinde moeilijkheden bij de plombering te voorkomen houde men met bovenstaande terdege rekening. De Directeur van de Keuringsdienst Zeeland, Hoogachtend, J. D. DORST.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 2