Noord-Brabantsche Mij van Landbouw ROOIDATA POOTAARDAPPELEN. LEZINGEN OVER MAAIDORSERS. DE C. A. O. VOOR WESTELIJK NOORD-BRABANT. BRABANTSE BOERENBRn^K*^ HET OOG VAN DE MEESTER. SCHENKT AANDACHT AAN DE JONGE HENNEN. TUBERCULOSEBESTRIJDING. ZITDAG BOEKHOUDBUREAU: STEENBERGEN: Donderdag 12 Juli, 10.30—1.30 uur, Hotel Van Tilburg. De keuringsdienst Noord-Brabant van de N.A.K. maakt bekend, dat de rooidata voor de pootaard- appelen oogst 1951 als volgt vastgesteld zijn: Klasse: Groep Groep Groep Groep I II III en IV V S 7 Juli 14 Juli 14 Juli 18 Juli E en A 11 Juli 18 Juli 21 Juli 25 Juli AB 18 Juli 25 Juli 28 Juli 1 Aug. Voor nadere inlichtingen wordt verwezen naar de circulaires, die desgewenst op het secretariaat, Hoogstraat 122 te Roosendaal, verkrijgbaar zijn. Belangrijk voor allen die met maaidorers moeten omgaan. Door de samenwerkende organisaties worden enkele lezingen georganiseerd waar voordrachten gehouden zullen worden over de werking, het ge bruik en het onderhoud van de maaidorsers. Er zal hoofdzakelijk worden gesproken over de technische problemen van deze machines. De voordrachten worden verzorgd door Ir. Bakker Arkema van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen en worden aangevuld met licht beelden. De lezingen zullen worden gehouden op: Dinsdag 10 Juli om 6,30 uur n.m. te Werkendam in Café W. de Waal. Woensdag 11 Juli om 4,30 uur n.m. in Hotel Tho- lenaar te Zevenbergen; om 7,30 uur n.m. in Hotel „De Beurs" te Fijnaart Donderdag 12 Juli om 4,30 uur n.m. in Café J. korff te Dinteloord; om 7.30 uur n.m. in Hotel van Tilburg te Steenbergen. Boeren en Landarbeiders welke met maaidorsers moeten omgaan zullen er goed aan doen hun tech nische kennis, door een bezoek aan deze avonden te verrijken. Van de C. A. O. voor Akker- en Weidebouw en Veehouderij voor Westelijk Noord-Brabant zijn nog een beperkt aantal exemplaren voorradig bij het secretariaat der N. B. M. L. Men bestelle door overmaking van 30 cents op postrekening 67646 ten name der Noord-Brabantse Mij van Landbouw, dan wel per brief door insluiting van 30 cent aan postzegels. Voor iedere werkgever in Westelijk Noord-Brabant is het bezit van een exemplaar van deze C. A. O. onmisbaar. Men wachte daarom niet tot de voorraad is uitgeput. Kleibergen, 2 Juli 1951. Beste Kees, Het is al weer een poosje geleden, dat ik iets van me heb laten horen en je zult wel gedacht hebben: waar blijft die Willem. Ja man, m'n enige veront schuldiging is, dat ik de laatste tijd niet alleen in m'n bedrijf, maar ook met een hoop andere dingen zo druk bezet ben geweest, dat van schrijven niet is gekomen. Bij mij gaat het dan althans dikwijls zo, dat vooral bij mooi weer en drukke werkzaamheden 'het andere werk voorgaat en het beantwoorden van brieven nog wel eens wordt uitgesteld. Ik ver onderstel, dat dit bij meer collega's voorkomt. Neem nu maar eens de interessante maar uiterst tijdrovende correspondentie, die we met de Inspec teur van Belastingen hebben te voeren en die op mooie formulieren beleefd doch dringend meer vra gen stelt, dan een verstandig mens vaak weet te beantwoorden. Beantwoording van dergelijke cor respondentie wordt vaak tot het uiterste uitgesteld. Neen, dan schrijf ik liever een boerenbriefke aan vriend Kees en laat het invullen van belastingfor mulieren maar liever over aan ons Boekhoud- bureau. Zoals je weet werd ik dit voorjaar tot lid van de jubileumscommissie der N. B. M. L. gebombar deerd. Het was maar goed, dat dit een tijdelijke commissie was en een honderdjarig bestaan maar eens in de 100 jaar wordt gevierd, want daar zat me wat werk aan vast. Wat een vergaderingen, soms tot midden in de nacht, wat een voorbereidingen voor dat talles zo ver was. Maar gelukkig is de dag van 30 Mei een succes geworden en ten volle geslaagd. Alle res pect voor schrijver en regisseur van de revue, maar ook voor de medespelenden, die getoond heb ben, dat onze Brabantse jongeren ook op dit gebied iets kunnen presteren. Trouwens allen hebben meegewerkt om deze dag zo goed mogelijk te doen sl ven en tot een onvergetelijke te maken. Er was ook in onze commissies een goede team-geest, zoals deze ook b.v. bij een goed elftal onmisbaar is. Het gaat er daarbij niet in de eerste plaats om, wie de doelpunten hebben gemaakt, maar ook door een drachtig samenspel de overwinning te behalen. Dat samenspel hebben we ook in onze organisa tie nodig en daarom houdt de zo geslaagde viering van het jubileum van onze organistie naar mijn mening beloften in voor de toekomst. Tussen het wieden en de oogst heeft de lboer meestal de mooiste gelegenheid om er eens met een excursie, dan wel met een kleiner gezelschap op uit te trekken, om te zien wat er elders op het gebied van de landbouw wordt verricht. Zo'n dag er uit is leerzaam en meestal kan daarbij het nut tige met het aangename worden verenigd. Je steekt overal wat op en vaak kom je met nieuwe inzichten thuis, die in het eigen bedrijf toegepast kunnen worden. Zoals je weet nodigde de voorzitter van de Z. L. M. ons op de jubileumvergadering te Breda uit, om allemaal „te komen kieke naar de 'toon stelling in Krabbendieke". Welnu, we zijn dus op 19 Juni naar Krabbendijke getogen en hebben daar een prachtdag meegemaakt. Een interessante ten toonstelling, vooral de stands op het gebied van groenten en fruit vielen ons op en waren keurig verzorgd. Zuid-Beveland levert op dit gebied een prima product, waarbij vooral aan de kwaliteit en de ver zorging alle aandacht worden besteed. De rijtoer voerde ons door de mooiste polders van Oost-Zuid-Beveland en gaf ons een indruk van de hoogstaande land- en tuinbouw in deze mooie streek van ons land. De behendigheidswedstrijd met tractoren mag als eerste proefneming ten volle geslaagd worden genoemd en trok zeer veel belang stelling. Er was zeer veel bezoek en al spoedig bleek me, dat vrij wat Brabanders aanwezig waren, die dus aan de oproep van de voorzitter van de Z. L. M. gehoor hadden gegeven. Zo ontmoette ik daar o.a. Jan uit Klundert, die me uitnodigde om dezer dagen ook eens een bezoek te brengen aan de proefboerderij te Klundert. Ik heb daar vorige week eens een middag voor genomen en moet zeg gen dat daar ook dit jiaar, vooral voor de kleiboe ren, weer heel wat te zien is. Van aardappelen, tarwe, haver, gerst, erwten, vlas, maïs enz. worden daar talloze nieuwe rassen beproefd, ook is er een leerzaam proefveld op het gebied van verschillende bewaringsmethoden van aardappelen. Men kan er gemakkelijk een middag doorbren gen om alles rustig te bekijken. Zo worden er in deze weken meerdere excursies gemaakt naar andere gewesten om hierdoor de blik te verruimen. De tijd leent er zich nu nog toe, wanneer we straks weer midden in de oogst zitten, hebben we de han den op het bedrijf meer dan vol en komt er niet van er eens uit te trekken. Voor ik eindig moet ik je nog vertellen, dat ik mijn auto en tractor dezer dagen voor verzekering tegen wagenschade bij de Onderlinge van de Z. L. M. heb opgegeven. Zoals je weet is overeen gekomen, dat deelname aan deze onderlinge ook voor de leden van onze organisatie wordt open gesteld. Tegen Wettelijke Aansprakelijkheid was ik al verzekerd, doch wil deze strak opzeggen en ook bij deze Onderlinge onderbrengen. De premies liggen zo laag, dat het mijns inziens voor de hand ligt- dat straks iedere auto- of tractorgebruiker als lid van de Z. L. M. of N. B. M. L. zich bij deze Onder linge heeft aangesloten. Ook hier zien we weer, dat een goede samenwer king veel vermag, in dit geval een belangrijke pre miebesparing voor allen, die er aan deelnemen. Ik ga nu mijn brief beëindigen en hoop vortaan weer trouw van tijd tot tijd wat van me te laten horen. Hartelijke groeten van je vriend, WILLEM WESTHOEK. mag in de zomer op de boerderij niet te vaak ont breken. Heeft een boer te veel interesse voor andere bedrijven en te weinig oog voor het eigen bedrijf, dan komen er op de duur vaak moeilijk heden. Maar ook het andere uiterste: slechts oog voor het eigen bedrijf leidt op de duur tot onge wenste toestanden. Hier treedt vaak een zekere achterstand op, die tot uitdrukking zal komen in de financiële eindresultaten. Het aandachtig lezen van landbouwbladen is zeker noodzakelijk, maar daarmee is men er nog niet. Ook hier is de middenweg de juiste: Naast werken en lezen, ook horen en zien! De zomertijd is vooral geschikt voor het laatste: met eigen ogen aanschouwen. Het verdient aanbeveling eens naar andere bedrijven te gaan waar men werkwijzen toepast, die tot dusver in de omgeving niet of in veel mindere mate voorkwamen. Zo kan men op proefbedrijven, wisselbouwbedrijven, voorbeeld bedrijven, proefvelden enz. enz. zeer veel waar nemen, dat men in een landbouwblad reeds heeft gelezen of nog zal lezen of dat op een praatavond of lezing ter sprake is gekomen of misschien nog zal komen. Doordat men een en ander met eigen ogen heeft gezien kan men met meer gezag oor delen. Ook kan men hetaanschouwde zelf gaan toepassen öf vermijden. Gaat eens kijken hoe iets anders kcin, misschien valt er iets te leren! Zo'n uitgangsdag is zeker niet verloren, het komt Uw bedrijf en dus U ten goede De laatste weken komen er veel klachten over de jonge hennen. Niet dat de sterfte zo groot is, in sommige koppels helemaal niet. Er komen er echter bij die geen eetlust hebben, dromerig ergens in het hok staan en sterk vermageren. Het zijn meestal tomen welke het best gedaan hebben, de kleur is goed en de ontwikkeling laat niets te wensen over. Dit is dan ook de oorzaak dat de pluimveehouder pas opgeschrikt wordt, lals er een dood in het hok ligt. Bekijkt hij dan zijn hennen nauwkeurig, dan lopen er meerdere bij welke traag zijn en ruig in de veren zitten, bleek om de ogen zijn en flauw uit de ogen kijken. Worden zulke in de hand ge nomen dan zijn ze sterk vermagerd, soms zijn er bij met harde kropjes, een teken dat de spijsver tering niet normaal werkt. Reeds enkele dagen zit deze ziekte in de koppel en wanneer de pluimvee houder dan ook inderdaad aandacht schenkt aan zijn dieren merkt hij dit direct op. Daarom zette ik boven dit artikel „Schenkt aandacht aan de jonge hennen"; dit wordt nog te weinig gedaan, het gebeurt nogal eens dat men tegen de pluimveehouders moet zeggen, waarom heb je niet eerder gewaarschuwd. Bij elke ziekte is er altijd het een of ander ad vies te geven waardoor het geldelijk verlies althans tot een minimum beperkt wordt en om momenteel in de pluimveehouderij de eindjes aan elkaar te houden valt niet mee. De jonge hennen zijn het immers welke in herfst en winter de inkomsten moeten geven, voor veel kleine bedrijven zelfs het grootste aandeel in de inkomsten, wanneer er dan een terugslag in een koppel fy>mt zoals boven be schreven, dan begint ook de productie weer later, mits dat de koppel hennen weer in orde komt. Bij tijdig ingrijpen zijn de dieren het dan ook vlug te boven en is de sterfte gering, of komen er in het geheel geen afvallers. Een wijziging in de voeder methode b.v. van de droogvoedermethode over brengen op de rul aangemaakte methode doet soms wonderen. De spijsvertering komt bij de laatste methode spoediger op dreef, terwijl de jonge hen nen aangemaakt voer liever opnemen. Melkpro ducten zijn ook aan te bevelen. De juiste manier van het toepassen van bovenstaande en het ver strekken van melkproducten, moet echter in over leg geschieden met Uw pluimveedeskundige. Voor al het geven van medicijnen, in welke vorm ook, geschiedde in overleg met een pluimveedeskundige, of dierenarts, nadat vastgesteld is aan welke ziekte de dieren lijdende zijn. Er is een spreekwoord dat luidt: ..Wacht niet tot morgen met wat ge van daag nog doen kunt", zo ook wanneer ge als pluimveehouder merkt, dat er iets niet in orde is, waarschuwt vandaag nog en wacht niet tot mor gen, hoe eerder er wordt ingegrepen, hoe beter. Dan is er m.i. nog een punt waaraan aandacht moet worden geschonken en wel, het te vroeg los laten van de jonge hennen. Reeds maakte ik een geval van snot mee onder de jonge hennen, veroor zaakt door het te vroeg loslaten. In de meeste hokken zitten te veel dieren, waardoor de hokken tamelijk warm zijn. Worden de uitloopschuiven 's avonds niet gesloten, dan gaan ze te vroeg naar buiten en koelen te plotseling af, met alle narigheid die er volgt. Houd de jonge hennen gerust binnen tot pl.m. 9 uur voormiddag, ze zijn dan gevoerd, de zon staat reeds hoger en het gevaar van te sterke afkoeling is geweken. Het is echter ver standiger om ruimte te maken door het opruimen van oudere dieren, speciaal welke reeds in de derde legperiode zijn. Wanneer de jonge hennen boven de 3 maanden zijn mogen er niet niet meer 3 a 4 per hokruimte in het hok zijn, dus in een hok van 6x5 hoogstens 100. Veel te veel zien som mige pluimveehouders er tegen op om kippen op te ruimen welke nog leggen, maar als het kippen zijn welke er in de herfst toch uit moeten en de productie is nog geen 50 ruim ze dan direct op. Laat ze plaats maken voor de jonge hennen, ze brengen de kost niet meer op. Op veel bedrijven lopen nog te veel kippen in te kleine hokken en te beperkte uitloop, ruim de oudste dieren op en zorg dat de jonge hennen straks beschikken kunnen over een ruim hok en dito uit loop. Ook de achterblijvers moeten verdwijnen, zelden worden dit goede legsters en ze verhogen de kos ten en drukken het winstcijfer. Voert de hennen zo, dat ze goed in conditie zijn, ze moeten van weelde gaan leggen. Het is daarom goed ook aan dacht te schenken aan het gewicht van de hennen. De Z. Sedert 20 Mei j.l., de dag waarop ten behoeve van de tuberculosebestrijding de heffing van 25 cent per 100 kg melkleverende rundveebeslagen is ingegaan, wordt hard gewerkt aan het geragd- maken van de administratieve bescheiden, nodig voor de extra heffing van 55 cent per 100 kg melk op de niet-reactievrije rundveebeslagen. Zodra d^ze administratieve voorbereiding haar beslag gekre gen heeft, zal déze heffing ingaan. Zoals b°keod is, worden deze heffingen op verzoek van de Over heid en de Stichting voor de Landbouw door het Bedrijfschap voor Zuivel opgelegd; de ondernemers van zuivelfabrieken en standaardisatiebodriiven hebben de opdracht de gelden op het melkmeid in te houden (voor Zeeland en Goeree Overflakkee geldt een aparte regeling). Het mag eveneens bekend verondersteld worden, dat de houder van een niet-reactievrii mnduoe- beslag het bedrag van de op zijn melk ingehouden extra heffing terug ontvangt, als dat beslag op tijd

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 9