NOG EENS: UEHAKSELD INKUILEN ZITDAGEN óistricfsagenlen Enige weken geleden werd in de rubriek „Wij lazen voor U" de aandacht gevestigd op ervarin gen van Dr. Eshuis van de Centrale Suiker Mij. op het proefbedrijf „De Haar" te Eist met gehakseld inkuilen van suikerbietenkoppen en -loof. Bij het voederen van dit product hadden zich onverwachte ongunstige verschijnselen voorgedaan. Aan de mededeling van de heer Eshuis moet wel grote waarde worden toegekend, omdat hij de man is ge weest. die deze methode in Nederland recent als eerste heeft gepropageerd en hij met zijn gehele persoon de overtuiging was toegedaan iets goeds voor de voedertechniek te hebben gevonden. Boven dien zou het voor de suikerbietenteelt en de suiker industrie van groot belang zijn, indien kon blijken dat de benutting van koppen en blad het areaal voederbieten zou kunnen beperken. De eerste prak tijkproefneming op lange termijn (tussen drie en vier jaar) is slecht uitgevallen; dit wil echter nog niet zeggen, dat de toekomst van dit voer nu met een geheel veroordeeld is. Voorlopig verkeren we nog in een proefstadium; de proeven echter dienen te worden voortgezet. In de eerste plaats willen we er, mischien ten overvloede, op wijzen dat de Hardeland-methode, het hakselen, tot nog toe uitstekende resultaten heeft opgeleverd voor inkuilen van gran met voe derbieten of melasse. De huidige bezwaren gelden dus alleen het gehakseld inkuilen van bietenkcppen en -blad. Evenmin is hierdoor de silo op het Zeeuw se bedrijf onrendabel geworden. Deze blijft èn voor hele bietenkoppen en -blad èn voor andere meer dere eiwitwinning ten volle nuttig. Voor een goede herinnering herhalen we tevens nog de opgetreden bezwaren. In de loop van de proefneming traden er moeilijkheden op met het drachtig worden van het vee, terwijl de kleur van de koeien niet goed was. De verschijnselen werden steeds erger en in Januari j.l. werd duidelijk, dat er een mankement moest zijn. De koeien stonden stijf op, groeiden over de koten heen, werden stram en hadden gauw last van dikten bij stoten. We dienen ons m.i. nu eerst twee vragen te stellen: a- Is er goed ingekuild? b. Is er goed gevoerd? We zullen de laatste vraag eerst trachten te be antwoorden. Op andere plaatsen in het Landbouw blad is er reeds op gewezen, dat er te eenzijdig ge voederd is. De koeien op het proefbedrijf „De Haar" te Eist kregen 25 tot 30 kg gehakselde bie tenkoppen en -blad per dag op stal en 's zomers in de weide nog bijgevoerd. Daarnaast kregen ze een kg of vijf hooi en mineralen, terwijl later op advies van Dr. Grashuis nog lucernemeel werd verstrekt. Toen het euvel eenmaal opgetreden was, is er alles in 't werk gesteld beterschap te bewerkstelligen. Er is Kobalt toegediend, zonder succes. Er zijn in jecties gegeven met A-vitaminen, D-vitaminen zijn verstrekt, alsmede extra hoeveelheden mineralen en fosforzuur en kalk, echter steeds zonder resul taat. Er zijn dieren aan de Veeartsenijkundige Hogeschool onderzocht, schoon gemaakt, zelfs ge slacht en onderzocht, maar niets hielp. Pas toen men opgehouden is met het gehakseld voeren en daarvoor hooi in de plaats gaf, trad een langzame verbetering in. Afgezien nu van het feit of dit gehakselde voer be Eist bijzondere ongewenste bestanddelen bevatte, waarop we direct nog terugkomen, moet in het algemeen gewaarschuwd worden tegen het voeren van te grote hoeveelheden gehakselde koppen en blad. De heer Den Engelse heeft het in het Land bouwblad van veertien dagen geleden scherp ge steld: er moet gestreefd worden naar evenwich tigheid in de voeding. De onvruchtbaarheid, zegt hij, is geen gevolg van het voeren van gehakselde koppen, maar van het feit dat te lang achtereen te veel van een niet volwaardig voer is verstrekt. De heer Zwagerman illustreerde dat op de laatste Hoofdbestuursvergadering der Z. L. M. zeer mooi, door te wijzen op de ervaringen die men in het verleden met het voeren van te grote rantsoenen gewone bietenkuil heeft opgedaan. Ook dan kwam stijfheid voor, dorre haarkleur, afwijkende melk- gift met te laag vetgehalte, abnormale zouten- samenstelling, corresponderende met afwijkende bloedsamenstelling en zelfs peesscheuringen. Ge deeltelijk identieke verschijnselen dus met wat men thans waargenomen heeft, grotendeels ook weer niet, want het is niet de glans van het haar die te Eist mankeert, terwijl de melkgift nauwelijks lager is en het vetgehalte normaal. We hebben zelf de dieren drie weken geleden in de weide bezichtigd. Er zijn er bij die nog ernstig lijden, terwijl er ook enige terugslag in de genezing was opgetreden. Behalve een euvelgezwel aan de romp, was het typische beeld kreupelheid, speciaal als gevolg van kroonzweer en daaraan gepaard gaande steile kootstand en totale gezwollenheid van de voet. Hoewel practiscn leek zijnde op dit gebied, kon ik de indruk van overmaat kali niet wegwer ken. Een vergelijking van een silo- en een grond- kuil-analyse te Eist v^o»- meer K, wat niet veel lijkt, maar ook de heer Zwa german wees reeds tevoren op de toch al ongun stige KNa verhouding in deze soorten voer. I.e. geven van een dubbele hoeveelheid mineralen, zoals is geschied, brengt dan ook natuurlijk geen verbetering, want de ongunstige verhoudingen worden daarmede niet gecorrigeerd. Zelf heb ik dit stalseizoen niet lang genoeg ge hakseld gevoerd om resultaten van betekenis te kunnen meedelen. Een collega op het dorp echter voerde 15 kg aan zijn melkkoeien en 20 kg aan jongvee. De koeien zijn normaal in 't begin van de weidetijd drachtig geworden; de vaarzen in zeer voldoende mate reeds in FebruariMaart, hoewel dat rantsoen toch aan de hoge kant geacht moet worden. Evenwel zijn drie van de negen vaarzen, naar mij werd meegedeeld, inmiddels kreupel ge weest of geworden. Eén er van heb ik gezien, zon der dat ik zou durven te verklaren dat dit een soortgelijke kreupelheid is als die te Eist. De vraag of er goed gevoerd is, menen we dus te kunnen beantwoorden in deze zin, dat er niet voorzichtig genoeg gevoerd is. Redelijkheidshalve moeten we hieraan dan toevoegen, dat men in Eist daarmee bewust is doorgegaan, ook toen men zelf tot deze practische conclusie gekomen was. Daarnaast is het niet onmogelijk, dat er een bijzonder schadelijk bestanddeel in het voer aan wezig is geweest. De heer Rietberg, Directeur van het Instituut voor Rationele Suikerproductie, heeft in een monster van het Elster Silovoer alcohol ge vonden en zelfs niet zo weinig. Dat wijst in de rich ting van vergisting van de suiker. Tevens viel ons oog in de analyse op het bestanddeel foezel (0.8 mg wat precies bij deze alcohol past en wat ons evenmin een mooi bestanddeel voorkomt. Dit nieuwe alcoholvraagstuk wordt nu nog nader on derzocht en het is nog niet zo, dat er met volledige zekerheid over gesproken kan worden. Twee koeien zijn met Bl gespotendit is een test op alcohol. De een werd inderdaad keimager, wat een bevestiging is van de proef, maar aan de ander was niets te zien. Indien de dieren inderdaad al die tijd alcohol opgenomen hebben, is er misschien dus nog een andere directe verklaring voor de opgetreden on vruchtbaarheid, buiten de eenzijdige voedering. Moeten we nu aannemen, dat alle gehakselde bietenloofkuilen eventueel alcohol zouden bevatten Er is ook in dit blad reeds aanmerking op gemaakt dat de silo's te Eist maar met 20 cm grond gedekt waren. Het antwoord daarop luidt te Eist, dat men met dit dek een goede pH, een prima kleur en geen boterzuurbacteriën toch in een minimale tijd wist te bereiken. In eerste instantie leek er dan ook niet méér nodig, omdat men toch mocht aannemen, dat, zodra het perssap over de rand van de silo begon te lopen, de lucht verdreven was. Hieruit blijkt dus, dat men met volledig gesloten silo's gewerkt heeft. En hierbij kan men tevens de vraag stellen: of dit niet mede van grote invloed is geweest voor de geconstateerde afwijkingen. Is het niet denk baar, dat eventueel ontstane alcohol dus is bewaard gebleven, terwijl deze bij grondkuilen, bij silo's zonder bodem of met een afvoerbuis, in de grond of de sloot met het perssap is verdwenen, zeker wanneer een zwaarder dek meer druk veroor zaakte? In de silo's te Eist verstopte de afvoer tengevolge van het fijn hakselen, was de constatering. Op mijn eigen bedrijf heb ik de afvoerbuizen van de twee silo's vrijwel de gehele winter, zij het kleine hoe veelheden, perssap zien lozen. Kan dit verschil in het zware dek gezeten hebben? Het zijn allemaal maar vragen die ik stel; ik heb ze echte*- nog nooit definitief beantwoord gezien. De heer Eshuis acht het waarschijnlijk, dat zich in het perssap zeer veel voedingssappen en -zouten bevinden, meer dan ver ondersteld. Een en ander was in overeenstemming met oude Groninger ervaring, da^ een oudere grondkuil geen suiker meer bevat en ook zo in waarde achteruit gaat. Op de vraag of er dus goed ingekuild is, zijn we geneigd te antwoorden, dat vooralsnog het voor zichtiger is een dik gronddek (ten minste 50 cm) te blijven aanbrengen en de silo niet af te sluiten. De afvoerbuis van de silo moet vlak bij de ingang liggen, zodat regenwater direct af kan vloeien, zonder teveel voedingsbestanddelen op te lossen. Ook zou men moeten nagaan of aanvullende drai nage van de bodem van de silo geen verbetering betekent, omdat de vochtbeweging in het stijfzit- tende gehakselde product slecht lijkt. Nader onder zoek zal moeten aantonen of inderdaad in dit geval niet met een dun gronddek kan worden volstaan, of er werkelijk alcohol ontstaat en onder welke voorwaarden dan, of de mineralenbalans gestoord is en nog zoveel meer. De beide Rijkslandbouwcon- sulenten in Zeeland hebben reeds direct van de nog aanwezige haksel-silo's monsters doen nemen om deze alsnog op alcohol te onderzoeken. Prof. Brou wer onderzocht de mineralenbalans in het bijzon der. De Rijksseruminrichting gaat de bloedmon sters na. Proefbedrijven, Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, Gezondheidsdienst enz. zullen tesamen met de praktijk met proefnemingen op bescheiden schaal, zoals tot nog toe, moeten doorgaan, evenwel stre vende naar een snelle oplossing door een zo vol ledig mogelijke coördinatie van het onderzoek. Ir. M. A. GEUZE. Al die verklaringen is een last, Vooral als men een dier wil kopen Dat heel goed past. Laat echter alles lopen Waarbij geen goede verklaring hoort Anders wordt het later misschien opruimen En U de subsidie door de neus geboord. Lonen - SOCIALE VOORZIENINGEN WILT U ER AAN DENKEN: 1. dat het accoordtarief, contract jaar 1951/1952 voor Koolzaad: a. snijden 60,tot 87,50 per ha, b. tollen 22,tot 32,50 per ha, en c. hokken 17,tot 22,per ha en voor Aardappelen: loof trekken 85,tot 114, per ha is. 2. dat voor een normaal gewas het gemiddelde tarief genomen dient te worden, 3. dat de tarieven met 5 moeten worden ver hoogd voor arbeiders, die speciaal voor accoord- werkzaamheden zijn aangenomen en één week of korter bij de betrokken werkgever werkzaam zijn. Het handhaven van deze tarieven voorkomt moeilijkheden. Inlichtingen over loonberekeningen, arbeids- kwesties enz. worden U steeds gratis door het Secretariaat verstrekt. de L. De Districts'agenten belast met de plaatselijke uitvoering der sociale verzekering in de landbouw zullen met ingang van de week van 9 t/m 14 Juli a.s. wekelijks zitting houden op de marktdagen in hun District. Voor inlichtingen betreffende de uitvoering van de Land- en Tuinbouwongevallenwet, de Ziektewet, Beschikkingen Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw, etc. kunnen belanghebbenden zich op deze zittingen vervoegen. Tevens bestaat hier gelegenheid tot het inleveren van de zegelbladen van het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw. Gebleken is n.l., dat meerdere werkgevers deze mogelijkheid op prijs stellen, nu het ophalen der zegelbladen niet meer binnen enkele weken na af loop van een kwartaal kan worden afgewerkt. De zittingen zijn als volgt vastgesteld: Schouwen en Duiveland: Iedere Donderdag 1113 uur „De Graan- beurs", Zierikzee. St. Philipsland: Iedere Zaterdag 1113 uur „De Druiventros", St. Philipsland. Tholen: Iedere Donderdag 913 uur Café Gakeer, St. Maartensdijk. Iedere Vrijdag 913 uur Café Rijnberg, St. Annalar.d. Iedere Zaterdag 913 uur Café Van Agtmaal, Tholen. N oord-Beveland Iedere Woensdag 1012 uur „De Kroon", Wissekerke. Iedere Donderdag 1113 uur Hotel J. P. de Regt, Kortgene. Walcheren Iedere Donderdag 1316 uur „De Vriend schap", Middelburg. Oost Zeeuws-Vlaanderen: Iedere Maandag 1415 uur „De Korenbeurs", Hulst. Iedere Woensdag 1416 uur Café „Minerva", Nieuwstraat, Terneuzen. Iedere Zaterdag 1416 uur „De Graanbeurs", Axel. West Zeeuws-Vlaanderen: Iedere Woensdag 1416 uur Café De Vuijst, Oostburg. Iedere Zaterdag 10—12 uur Café Lecluijse, IJzendijke. Opgemerkt wordt nog, dat de beide Districts agenten voor West-Zmd-Boveland wel iedere beurs te Gosjj zullen bezoeken, doch voorlopig wordt hier nog geen zitting gehouden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 4