WaadiMtt? Van boerderij en organisatie Afd. Zeeland der Nederl. Wolfederatie G. A. UIT DE PROVINCIE WALCHEREN. Allen hebben we genoten van de tentoonstelling in Kraibbendijke met de daaraan verbonden rijtoer. We helbben kunnen zien, hoe ook Oostelijk Zuid- Beveland zich inspant om uit de grond te halen wat er uit te halen is. Het is ons opgevallen, dat de gewassen er gemid deld niet vroeger waren dan in Walcheren. Walcheren was goed vertegenwoordigd en er zijn slechts weinig collega's, die deze jaarlijkse rijtoer ook maar één keer zouden willen overslaan. De Coöp. Landbouw Vereniging „Eiland Walche ren" vierde op 25 Juni haar 35-jarig jubileum op waardige wijze. We hebben allen gehoord, hoe deze coöperatie in 1916 heel in 't klein is begonnen en hoe zij in die 35 jaren is uitgegroeid tot een machtig geheel met een omzet van 4 millioen gulden per jaar. Ook van deze plaats onze hartelijke gelukwens aan Bestuur en Directeur met dit mooie resultaat. De coöperaties op Walcheren zijn sterk en ge zond, en zij kunnen tot een voorbeeld gesteld wor den voor andere gebieden. We hopen, dat „Eiland Walcheren" nog vele jaren haar dienende taak mag vervullen en een belang rijke bijdrage mag leveren voor de welvaart van de boerenstand in dit gebied. In de afgelopen 3 weken zijn de gewassen buiten gewoon snel gegroeid. Vooral de erwten, bieten en aardappelen, die 3 weken geleden nog maar een matige stand hadden, staan er nu goed voor en van deze gewassen is een goede oogst in vooruitzicht. Met de oogst van het koolzaad is een begin ge maakt. De aantasting van de snuitkever is erger dan men denkt en het ziet er naar uit, dat deze teelt weer zal ophouden wanneer de prijs niet zeer sterk wordt verhoogd. Ook de zwarte bonenluis vormt momenteel een bedreiging voor de veldbonen. Een tijdige bespui ting met Parathion-bevattende middelen is dan ook zeer gewenst. Hoe eerder bestreden, des te beter resultaat. NOORD-BEVELAND. Het woord actualiteiten is tegenwoordig een modewoord en hoewel we het land hebben aan modewoorden staat dit artikeltje toch in het teken van actualiteiten. Dat dit een modewoord is vindt zijn oorzaak in de constellatie van de menselijke geest van vandaag. Deze is leeg, of iets wilder uitgedrukt, arm. Er zijn voortdurend kunstmatige injecties nodig om de uit zichzelf inhoudloze mo derne menselijke geest bezig te houden. Doch dit terzijde Onze actualiteiten betreffende volgende punten: De Z. L. M.-dag te Krabbendijke is achter de rug en inmiddels zijn we weer overgegaan tot de orde van de dag. Toch werken de woorden van de alge mene voorzitter nog in ons door. We hopen dat zijn mening: „De grote heren trekken zich weinig aan van wat ergens de voorzitter van een land bouworganisatie over het financiële regeringsbeleid zegt", niet juist is. Verschillende kranten hebben er al aandacht aan besteed. De bieten staan op ons eiland nu in volle groei. Helaas komt er op de percelen van verschillende collega's een bepaalde afwijking in 't gewas voor. De kleur der bladeren is licht-groen; er worden veel nieuwe hartbladeren gevormd, terwijl ze smal blijven. Wat is de diagnose van deze kwaal? Er is reeds gedacht aan boriumgebrek en stengelaaltje. Het is geen mangaangebrek, want op bepaalde per celen komen beide ziekten tegelijk voor en zodoen de is het onderscheid goed te zien. We hopen, dat de P.D. de oplossing geeft. Wat het vlas betreft vraagt men zich af, of het zijn nut zal hebben om vlas tegen het eind van de bloei nog tegen thrips te bestuiven. Wanneer een perceel er veel last van heeft zal een bestuiving zeer zeker de zaadopbrengst ten goede komen. De selectie van aardappelpootgoed heeft plaats gehad en de aangegeven percelen worden onder worpen aan het spiedende oog van de N.A.K.-keur- meesters. Het meeste komen nog voor de bladrol- virus en rhizoctonia, en af en toe een krinkeltype. Ook de colorado-kever heeft nog geen massale aan val op ons eiland gericht. We hebben nog maar één exemplaar gezien, doch dit is al één te veel. Verschillende collega's combineren de bespuiting tegen phytophthora met die tegen de colorado kever, daarbij moreel gesteund door een stencil van de Bedrijfsvoorlichting. Erwten. Op 't ogenblik komen er vragen op als: al of niet maatregelen nemen tegen de mug, die de knopmade levert en tegen het vlindertje van de bladroller. Dit zijn moeilijke vragen, want vooruit weet je meestal niet of deze plagen zullen optreden. O.i. is de bestrijding evengoed verantwoord als het spuiten der aardappelen tegen phytophthora. 't Is risicodekking! Ook zagen verschillende collega's, dat de peulen op sommige erwtenpercelen aan de bovenzijde witte beschadigingen vertoonden. Dit zijn de gevolgen van de hagelbuien waarop we de vorige week werden getracteerd. Zou dit veel schade aan het gewas berokkenen? 't Spreekt van zelf, dat het risico weer groter is geworden, want de peultjes zijn gewond en de kans op infectie is dus vergroot. De eigenaren dezer percelen doen goed om eens met de verzekeringsagent te gaan praten. De maïs heeft thans gemiddeld een lengte van 2530 cm. De stand is over 't algemeen goed, hoewel er zowel prima als slechte percelen voor komen. Men is gauw bang, dat de maïs te dun staat, doch collega's het gevaar van een te dichte stand is groter dan van te dunne. Enkele collega's doen er goed aan de dichtstaande stroken nog wat uit te dunnen. Hybride-rassen vragen veel licht en als we bedenken, dat het enorme planten worden van ruim 2 m lengte, kunnen we begrijpen, dat de stand vooral niet te dicht mag zijn. Als maatstaf mogen we aannemen, dat er bij een rij-afstand van 67 cm 4 planten per strekkende meter moeten staan. Dit waren enkele actualiteiten collega's, die na tuurlijk nog met een hele rij zouden kunnen wor den aangevuld. Voor deze keer willen we 't hier echter weer bij laten. Solong! SCHOUWEN EN DUIVELAND. Vorige week is een gedeelte van Duiveland door een vrij ernstige hagelbui geteisterd. Suikerbieten, uien, stambonen, etc. zijn in erge mate stukgesla gen. Percelen bieten die de grond onder zich had den, zijn tot op het hart na verdwenen. Gelukkig, dat het hartje nog aanwezig is; de kans op herstel len is daardoor aanwezig. Verschillende van de ge troffenen zijn verzekerd bij de Onderlinge Hagel- verzekering van de Z. L. M.'\ Anderen bij een of andere particuliere maatschappij en een vrij groot gedeelte is in 't geheel niet verzekerd. Van be trouwbare zijde vernam ik, dat slechts een 70 land bouwers verzekerd zijn bij de Onderlinge. Het is voor velen onbegrijpelijk, dat niet elke landbouwer van Schouwen en Duiveland is aan gesloten bij deze onderlinge verzekering. Men be taald een zeer klein bedrag aan premie. Dit in tegenstelling met de particuliere maatschappij. Schouwen en Duiveland wij geven U in ernstige overweging een hagelverzekering af te sluiten en wel bij de Onderlinge van de Z. L. M. Wanneer elkeen het doet, wordt daardoor de maatschappij nog sterker. Het spreekwoord: „Eendracht maakt macht" geldt nog steeds. Naast deze minder prettige mededeling over het wel en wee van ons Eiland een zeer prettige. Vorige week is de Proefboerderij ,,De Scheldemon- den" officieel in het gebruik genomen. Een groot aantal genodigden was aanwezig om deze plechtig heid bij te wonen. In verschillende bladen heeft men het een en ander uitvoerig kunnen lezen, zo dat wij met deze enkele regels kunnen volstaan. Alleen moet nog uit de pen, dat het bezoek aan bedoeld bedrijf zeer matig is. Ik weet wel, het is nog pas de juiste tijd om alles goed te kunnen bekijken, doch van de Bedrijfsleider hoorde ik, dat de aanvragen tot bezoek zeer matig loskwamen. Schouwen en Duivelanders toont Uw dankbaarheid voor het tot standkomen van dit proefbedrijf door er een bezoek te brengen. Wanneer U er over denkt zoals onze Kringvoorzitter, de heer v. d. Zande (zie Nieuwsbode 2 Juli j.1.dan kan het niet anders of een stroom van belangstellenden zal loskomen. Door verschillende omstandigheden zijn wij niet in de gelegenheid geweest, de Kring O. Z.-Beve- land onze dank te brengen voor hetgeen zij ons heeft geboden op de Algemene Jaarvergadering te Krabbendijke. Het geheel was prima voor elkaar, onze gelukwensen en onze dank. Vorige week was ik in de gelegenheid, onder deskundige leiding, een kijkje te nemen in het Ruilverkavelingsobject van de Vier-Bannenpolder. Dit moet U ook eens doen heren landbouwers, U zult dan zien, dat het klaargekomen gebied er prima bij ligt, ondanks de ongustinge winter en het te laat klaar komen daardoor. Ik weet dat de pessimist dingen zal kunnen aanwijzen die niet helemaal in orde zijn, zoals het wegrokken van drainage dwars op een sloot. Inderdaad dit komt voor, doch men is momenteel al bezig dit te her stellen en al deze drainages te controleren. Momenteel wordt de eerste schuimaarde aange- 1 voerd. Volgens de Coöperatie is in dit seizoen 1500 ton verkocht. Wanneer men zo eens rond kijkt, ziet men in verschillende gevallen landbou- j wers rijden die ook reeds in 1949 en 1950 schuim aarde gebruikten. Dit moet U iets zeggen! De tijd gaat snel, gebruik hem wel; doe haastig wat je kunt. Dat is de leus van deze tijd, dat is het zwakke punt. Waarom toch al dat snel verkeer als in een bange vlucht? Waarom die wedloop met de tijd langs weg en door de lucht? Met bromfiets, motor, auto en per vliegmachien of trein. Het bromt en ronkt, het raast en tiert, de wereld wordt te klein. Waar is de tijd van rustig an, te voet of met het paard? En waar het zeilschip van Michiel, als koning van de vaart? Zie in fabriek en boerderij wie daar de leiding geeft. „Het motor-monotoon geluid" verstompt de geest, die leeft. Waar is der boeren winterr-ust, het Sinte Maarten eind? Waar 't leven, dat genoeg'lijk rolt, Zo Poot het heeft omlijnd? Het handwerk door de mens verricht wordt niet meer gewaardeerd. Noch de prestaties van het paard, dat eens zo werd vereerd. Machine, dat is je van het; het dier dient nog als spijs. Dat toch de mens bestemming vind', behalve in „veld-grijs." O, zie toch, als na duist're nacht de nevel zich ontsluit. Het tere rood der morgenzon Een vroege vogel fluit. Het groen der velden, zwaar bedauwd. Hoe ongerept en fris. De wereld, in haar weidse pracht, die onze werkplaats is. De mens wien het gegeven is deez' aarde te aanschouw'n. Die door de Schepper aangelegd, zijn akker mag bebouw'n. Hoe schoon ligt daar zijn levenstaak; welk voorrecht, onbetwist Totdat zijn dagen zijn volbracht; zijn aards bestaan beslist. G. B. Over het algemeen is emigratie naar Nieuw- Zeeland alleen mogelijk voor ongehuwde personen. Dezer dagen ontvingen we echter een lijst met een 22-tal vacatures merendeels geschikt voor gehuwde landarbeiders en tuinders. Gegadigden kunnen zich voor inlichtingen bij voorkeur des Dinsdags na 3 uur, wenden tot het Secretariaat van het Algemeen Landbouw Emigra tie Comité (A. L. E. C.) op het Landbouwhuis te Goes. Hierbij wordt bekend gemaakt, dat de wol-in name voor GOES en Omgeving en voor RILLAND thans is bepaald op: Donderdag 12 Juli: RILLAND, Bathpolders, Middenhof. Vrijdag 13 Juli: GOES, D. M. Rouw, 's H. H. Kinderndijk 149. Zaterdag (morgen) 14 Juli: GOES, D. M. Rouw, 's H. H. Kinderndyk 149. De inname-data voor het overige gedeelte van Zeeland zullen nog nader worden bekend gemaakt. Alle leden der N. W. F. krijgen bovendien persoon lijk bericht van leveringstijd en -plaats. Do Secretaris, w. c. SINKE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 3