OTULEN investeringen in de landbouw ten doel moeten heb ben de productie te verhogen en de kostprijs te verlagen. De sterke verhoging der lonen dringt naar mechanisatie. Deze heeft tot voordeel, dat voor gelijke of lagere kosten en hogere productie verkregen wordt, waardoor de beloning van de arbeid hoger kan zijn. In dit verband waarschuwde Ir. Herweijer tegen het afremmen der mechanisa tie. Een natuurlijke ontwikkeling moet men nooit afremmen. Het zou onze concurrentiemogelijk heden op de buitenlandse markt zeker verminderen. Als voorbeeld van de grote vlucht, die de mecha nisatie na de oorlog heeft genomen zeide spreker: „Nog in 1935 werd in gezaghebbende organisatie kringen aangenomen, dat maaidorsmachines in Nederland geen recht van bestaan zouden hebben. Einde '1950 werkten er 1100 in ons land. In 1940 bedroeg het aantal tractoren 4000, thans zijn er meer dan 20.000!" Dit alles wijst pp de grote drang de te duur ge worden handenarbeid te vervangen door mechani sche arbeid. Dit reeds is het overdenken waard. De andere hoogst belanwekkende aspecten van de inleiding van Ir. Herweijer hopen wij de volgende week te behandelen. Door deze inleiding, door de openingsrede van de voorzitter der Zeeuwse Polder- en Waterschaps- bond, de heer P. J. J. Dekker, door de rede van de Commissaris der Koningin, door de fraaie tocht door Schouwen en door de officiële ontvangsten, o.a. in 's Lands Kamer te Zierikzee door het bestuur van het Waterschap Schouwen, werd deze jaar lijkse Algemene Vergadering er weer een, die niet spoedig vergeten zal worden. Nu wij aldus aandacht hebben besteed aan deze hoogtijdag van de Zeeuwse Polder- en Water- schapsbond en gedeeltelijk aan de inleiding van de directeur van de Rijksdienst voor Landbouwher- stel waarover volgende week meer komen ons van- zelve nog twee zaken in gedachten, die voor Zee land van belang zijn. De eerste is een verdwijnen en de tweede is een verschijnen. De Dienst Landbouwherstel te Goes. Met een simpele mededeling is aankondigd, dat het kantoor van de Rijksdienst voor Landbouw herstel te Goes is opgeheven, daar het omvangrijke werk gereed is gekomen en de afwerking van de resterende gevallen op het Hoofdkantoor te Den Haag zal plaats hebben. -Aan de ene kant zal nie mand het betreuren, dat dit tijdstip thans is aange broken, daar dit immers betekent, dat de gevolgen van de rampen uit de oorlog langzaam maar zeker vervagen. De opheffing van het Goesse kantoor wijst op de afwerking van de schadevergoedings- uitrekenarij en hiermede is een stuk herstelwerk afgesloten. Wij spreken met opzet over „verva gen", daar de schade-uitkeringen nimmer het toe gebrachte leed en de aangebrachte schade kunnen vergoeden. Aan de andere kant past op dit ogenblik namens alle gedupeerden een woord van dank en van hulde voor het werk, dat door de ambtenaren van het kantor Goes, van hoog tot laag, in de achter ons liggende jaren is verricht. Natuurlijk zijn vele geduneerden niet tevreden over de bedragen, die zij ontvingen of nog ontvangen moeten, doch dat is het gevolg van de wet en de slechte financiële toe stand van ons land. Wij mogen thans echter rustig verklaren, dat Landbouwherstel Goes, niet alleen nauwgezet de berekeningen heeft uitgevoerd, doch dat dit tevens geschied is met een medeleven en met een behar tigen van de belangen van de boerenstand, waar voor slechts dankbaarheid past. Hoe anders had het kunnen zijn. indien hier geen mensen hadden gewerkt met liefde voor de landbouw in hun hart. Wij kunnen aan het einde van het werk niet anders zeggen, dan dat een moeilijk werk tot een goed einde werd gebracht. Datgene wat gaat verschijnen is de Braakmanpolder. De inpoldering is bevonnen en men hoopt in 1952 de dijk te kunnen sluiten. Hiermede zullen dan opnieuw ruim 1500 ha toegevoegd worden aan Zee land en zullen verschillende boeren aan oen bedrijf geholpen kunnen worden. De man, die dit alles heeft voorbereid, Ir. Verhoeven is juist met pen- sionn gegaan en wij hopen dat zijn opvolger Ir. Dibbets spoedig in zijn voetsporen zal treden en nog meer vruchtbare gronden aan de Zeeuwse eilanden zal toevoegen. Onze boeren kunnen de grnnd. en ons land kan de producten opperbest gebruiken. De oefening Kreeft". Er is enige deining geweest over het op het laatste ogenblik aflasten van de militaire oefening ..Kreeft". Op 28 Juni zou namelijk des nachts een ..aanval" op Walcheren gedaan worden vanuit Zuid-Beveland door de nieuwe Sloepolder. Het koolzaad stond er te rijpen en hoeveel schade er aan dit voor ons arme land thans zo kostbare ge was zou worden toegebracht was niet te overzien. Gealarmeerd door enkele onzer leden heeft de Z.L.M. onmiddellijk de nodige stappen ondernomen om dit onheil af te wenden. Dank zij het Ministerie van Landbouw is dit ter elfder ure gelukt en kan thans de volle oogst worden binnengehaald. Het is niet om op het werk der Z.L.M. te pochen, dat wij dit vermelden, doch slechts om aan te tonen hoe broodnodig de boerenstand een goede organisatie nodig heeft. Natuurlijk was het teleurstellend voor de militairen, die geheel gereed waren, doch ware deze oefening een maand later uitgeschreven, dan had zij zonder schade kunnen plaats vinden. S, van de vergadering van het Hoofdbestuur der Z. L. M„ gehouden op Woensdag 20 Juni 1951, te 10 uur, in Hotel „De Korenbeurs" te Kruiningen. (Slot) Besluitenlijst vergaderingen Dagelijks Bestuur. Van de vergaderingen, gehouden door het Dage lijks Bestuur der Z. L. M., op 20 Dec. 1950, 22 Jan. '51, 19 Febr. '51, 19 Maart '51, 23 April '51 en 21 Mei '51 is als bijlage I van de agenda een Besluiten lijst toegevoegd. De vergadering heeft hierover geen vragen te stellen. Rekening en verantwoording over 1950. De Secretaris geeft een toelichting op de reke ning en verantwoording over het boekjaar 1950 en deelt mede, dat er een batig saldo is van 1.007,02. Door de commissie tot nazien van de rekening wordt in haar rapport voorgesteld om de voorraad Z. L. M.-boeken over alle afdelingen der Z. L. M. te distribueren tegen een prijs van 4,— per stuk. Verder is de Kascommissie van mening, dat het aantal te verspreiden exemplaren van 't Zeeuwsch Landbouwblad verminderd kan worden door slechts één exemplaar per gezin te verstrekken. In ver band met de Z. P. M.- en L. J. G.-abonnementen komt het nu voor, dat 2 tot 3 Landbouwbladen in één gezin bezorgd worden. De rekening zelve werd volkomen in orde be vonden. De Voorzitter wil het voorstel inzake de boeken- distributie gaarne overnemen en vraagt hiervoor de goedkeuring van de vergadering. De Secretaris wijst er nog op, dat hij een schema wil opmaken, waarbij de grote afdelingen meer boeken krijgen toegewezen dan de kleine afdelin gen. De vergadering gaat met één en ander accoord. De Voorzitter zou de verspreiding van het Land bouwblad echter zo willen handhaven. De kosten van het Zeeuwsch Landbouwblad worden n.l. niet noemenswaard verhoogd door vergroting van de oplage, terwijl het door vele jongeren zeer op prijs gesteld wordt een eigen exemplaar te ontvangen. Tenslotte brengt spreker dank aan de Secretaris- Penningmeester voor het gevoerde financiële be leid, waarbij hij tevens het gehele Secretariaat en in het bijzonder de boekhouder wil toetrekken. Ingekomen stukken. Een antwoordschrijven van de Firma D. J. van der Have, waarin er nogmaals op gewezen wordt, dat de Hybridemais-kwekers op een redelijke be scherming recht hebben, wordt voor kennisgeving aangenomen. In de vorige D.B.-vergadering is n.l. besloten aan te dringen op een Provinciale verordening voor de maïsteelt. Een antwoordschrijven van de N.A.K., waarin wordt medegedeeld, dat het maximum vochtgehalte voor bruine bonen was vastgesteld op 18 doch later werd verhoogd tot 18.5 resp. 19 wordt eveneens voor kennisgeving aangenomen. Van de Stichting Pr oef boerderijen Zeeland is een uitnodiging ontvangen om bij de officiële opening van het landbouwproefbedrijf „De Scheldemonden" te Bruinisse op Vrijdag 29 Juni 1951 vertegenwoor digd te zijn. Besloten wordt, dat de heer H. C. van de Zande hierbij de Z. L. M. zal vertegenwoordigen. Van de Kring Hulst der Z. L. M. is een schrijven binnengekomen, waarin aangedrongen wordt op maatregelen tegen de administratieve rompslomp. De heer Koster merkt op, dat een rapport over deze kwestie is klaargekomen in de K. N. L. C- commissie. Hierin worden een aantal vereenvoudi gingen voorgesteld, welke echter diverse wetswij zigingen noodzakelijk maken. Het is z.i. daarom een open vraag of er iets van de voorstellen terecht zal komen. De Secretaris geeft een toelichting o^er een ge heel nieuw idee om in deze iets te bereiken. Besloten wordt dit idee nader uit te werken en aan het Dagelijks Bestuur voor te leggen. Van de Noord-Brabantse Mij. van Landbouw is een schrijven ontvangen, waarin de Z. L. M. dank wordt gebracht voor de blijken van belangstelling bij de viering van haar 100-jarig bestaan. In een antwoordschrijven van de Herverkave lingscommissie Walcheren wordt medegedeeld, dat het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. welkom is op 16 Juli a.s., 2 uur nam., op het Bureau Ruilverkave ling, waarna een tocht door het herverkavelings- gebied gemaakt zal worden. Van de Uitvoerende Commissie der Onderlinge Verz. Mij. voor Motorvoertuigen der Z. L. M. is een schrijven ontvangen, waarin verzocht wordt de Algemeen-Secretaris der Z. L. M., Mr. J. F. G. Schlingemann te benoemen in de Commissie van Toezicht van Wettelijk Risico te Amsterdam. De vergadering gaat met een en ander accoord. De heer De Lange deelt in aansluiting hierop mede, dat op dit moment het aantal verzekerde auto's en tractoren bij de Onderlinge de 400 is ge passeerd. Regelmatig komen er nog nieuwe aan meldingen binnen. Het schadebedrag is tot heden zeer gering. De positie van de Onderlinge is bij zonder gunstig, al kan dit natuurlijk snel ver anderen. De Voorzitter wijst er op, dat hij zelden een der gelijke gunstige ontwikkeling van een Onderlinge heeft meegemaakt. Tenslotte komt er een schrijven van de Hollandse Mij. van Landbouw ter sprake, waarin wordt voor gesteld een commissie in het leven te roepen ter bestudering van een aantal vraagpunten inzake het in exploitatie nemen van besproeiingsvlieg tuigen. De vergadering gaat accoord met het benoemen van een commissie, bestaande uit de volgende heren: F. de Groene, Wilhelminapolder, J. A. van Oeveren, Kortgene, Van der Slikke, Breskens, en J. Klompe, Anna Jacobapolder. Benoeming Erelid der Z. L. M. De Voorzitter wijst er op, dat het Dagelijks Be stuur gemeend heeft de heer J. W. A. G. Baron Collot d'Escury te Crépy en Laonnais (Fr.) te moe ten voordragen voor het erelidmaatschap van de Z. L. M. Niet alleen is de heer Collot reeds 35 jaren lid van de Z. L. M., doch al onze Z. L. M.-excursies naar Frankrijk genieten bij hem een gastvrijheid als nergens elders. Deze genegenheid nu willen wij belonen met zijn benoeming tot ere-lid van onze organisatie. De vergadering betuigt haar instemming door applaus. Benoeming Adjunct-Secretaris. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Bos zijn proefjaar naar genoegen heeft volbracht en stelt voor hem thans in vaste dienst te benoemen. De vergadering gaat hiermede accoord. De heer Bos dankt de vergadering voor zijn be noeming en vraagt de aandacht voor het jongeren werk. Dit gaat niet vanzelf, doch met materiële- en meer nog morele steun van de ouderen kan er zeker goed werk verricht worden. Verder vraagt spreker hem niet te sparen voor opbouwende critiek. Land-, tuinbouw, en landbouwhuishoudonderwijs. De Voorzitter deelt mede, dat binnenkort de land- bouwhuishoudschool te Schoondijke geopend zal worden. Verder vraagt spreker aandacht voor het onder wijs in het algemeen. Verschillende scholen zijn zeer goed bezet, anderen minder. Het is nodig steeds belangstelling voor het onderwijs te wekken. Z. L. M.-dagen De Vice-Voorzitter doet vervolgens enkele tech nische mededelingen omtrent het programma van de Z. L. M.-dagen op 19 en 20 Juni 1951. Rondvraag. De heer Cappon wil van deze gelegenheid gebruik maken om de leiding van de excursie naar Frank rijk, welke begin Juni gehouden werd, nogmaals dank te brengen voor de keurige organisatie. Het is een buitengewoon goed geslaagde reis ge weest. De heer Romeijn vraagt nadere opheldering in zake de fiscale gevolgen bij uitkering van oorlogs schade. Hij heeft daarover geschreven aan het Secretariaat, doch nog geen antwoord ontvangen. De heer Meijers antwoordt, dat deze kwestie niet met enkele woorden uiteengezet kan worden. Ieder geval moet eigenlijk apart bekeken worden, het geen dan ook voor de aangeslotenen bij het Boek- houdbureau der Z. L. M. geschiedt. De heer Collot wijst er vervolgens op, dat meer afgelegen, doch dringend noodzakelijke, aansluitin gen op het telefoonnet zeer stroef verlopen. Men wijst dit aan materiaalgebrek, hetgeen volgens spr. echter niet opgaat, daar in een industriële onder neming soms zonder meer een aantal toestellen geplaatst worden. De heer Van Westeinde wijst in dit verband op zijn omgeving, dat als onrendabel gebied beschouwd wordt wat betreft aansluiting op het electrische net en vraagt hoe in deze gehandeld moet worden. De heer Lindenbergh antwoordt, dat deze kwes tie in onderzoek is. Het kan evenwel zijn nut heb ben, dat door de Z. L. M. hierop de aandacht geves tigd wordt. De Voorzitter verzoekt de heer Van Westeinde de nodige gegevens te verstrekken, waarna het Secre tariaat deze kwestie onder de aandacht zal bren gen. Omtrent de telefonische aansluitingen zullen nadere informaties worden ingewonnen. Tenslotte wil spreker een verzuim goed maken door de heren F. de Groene en Temmerman, die de vergadering voor de eerste maal meemaken, een hartelijk welkom toe te roepen. Sluiting. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering met dank voor de zakelijke bespre kingen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 2