Stemmen jut.: Machinehandsl A. VAN DEN POL N.V. - Nijkerk (Gld) SraclorliitiJcrs ion Fa FRANKEN VAN WEEL, Goes uit de T R A N S P O R T E U R S vrij geworden is (voor ieder rundveebeslag is vast gesteld, in welk jaar het uiterlijk vrij moet zijn). Voor elk niet-reactievrij rundveebeslag moet dus te lallen tijde bekend zijn hoe groot het bedrag is, dat er als extra-heffing op is ingehouden, opdat op het tijdstip, waarop het beslag vrij is gewor den, kan worden uitbetaald wat op dat tijdstip als extra-heffing van 55 cent per 100 kg melk is inge houden. Het spreekt vanzelf, dat dit een nauw keurige ladmiinstratie vergt: de inrichting hiervan is thans bijna gereed. Het blijkt, dat in sommige provincies reeds een behoorlijk aantal recatiedieren „met een rood oor merk" ter slachting zijn aangeboden. Tezijnertijd, als het betrokken rundveebeslag reactievrij is ge worden en overigens ook aan de bepalingen van het desbetreffende provinciale plan is voldaan, kan voor dergelijke runderen een slachtpremie worden ontvangen ter hoogte van het daarvoor per provin ciale gezondheidsdienst onder goedkeuring van, de minister vastgestelde bedrag. Ten einde te weten op welke wijze reactiedieren, die voor slachtpremie in aanmerking komen, ter slachting moeten wor den aangeboden, raadplege men de door de provin ciale gezondheidsdiensten opgemaakte plannen voor de tuberculosebestrijding. PMITIK Er is weer al heel wat achter de rug sedert mijn laatste artikeltje van 19 Mei jd. We schreven toen over de goede stand der kruisbessen en waren nog bevreesd voor nachtvorsten. Nu, de nacht vorsten zijn achtergebleven en de kruisbessen zijn al bijna geplukt. Het eerste geld van de nieuwe oogst is weer bin nen wat zeer welkom is, gezien de enorme uitga ven in de laatste maanden. Over het algemeen is de kilo-opbrengst bij velen minder dan vorig jaar en de middenprijs zal ook wel iets lager komen te liggen. Toch is dit veelal als onderteelt benut pro duct een welkome gast op veler bedrijf. De oogst van de aardbeien is in volle gang en is op het laatste nippertje nog gered van „verdro ging". De prijzen liepen al omhoog. Zelden dat het nu eens alles meeloopt bij aardbeien. Enige natte winters kunnen ze niet hebben, evenmin strenge vorst. Nachtvorsten tijdens de bloei kun nen de kilo's tot een minimum beperken. En als ze dan eindelijk alles overleefd hebben en de pol len rijk beladen zijn dan is het weer te droog en te warm zoals nu het geval was. Ze liggen flauw en dat betekend dat we veel taaie, kleine aardbeien krijgen in plaats van grote sappige vruchten. Voor vele percelen is de regen wat laat gekomen, andere daarentegen zullen nog een behoorlijk be schot geven. Met deze prijzen zal het dan nog wel loslopen. Een teler wil echter altijd graag veel oogsten, wat nog niet betekend, dat hij ook veel geld beurt. Voor vele kleine bedrijfjes is de aardbeien-oogst de doorslaande factor wat hun bestaan betreft. jLaten we hopen, dat het voor deze ijverige harde werkers meeloopt. Zien we de hard-fruit sector, dan is het daar een harde strijd om de schurft; ik zou haast zeggen Staatsvijand no. 1" er onder te houden. De meeste telers zijn de tel kwijt van het aantal bespuitingen. Voor wie dit nauwkeurig bijhoudt zal tot de con clusie komen, dat het een dure geschiedenis is, met soms nog slecht resultaat. Het ziet er naar uit, dat er weer veel appels zul len zijn, maar peren vallen tegen. Misschien weer gelukkig voor de prijs van de appelen. Het is en blijft altijd gewenst, dat men met van alles zo wat mee kunt doen. Er is dan allicht een buitenkansje bij. Zo is de zaak weer aan het draaien en op de vei lingen ziet men weer al heel wat verscheidenheid en heel de bevolking leeft meè en telkens hoort men: „hoe is het op de veiling". Bijna allen heb ben er direct of indirect belang bij. Zo moet de veiling in het middelpunt van onze belangstelling staan en de veilingen onderling zich aaneen sluiten om de afzetproblemen gemakke lijker te kunnen oplossen. Samenbundelen be^ tekend kracht. Ik heb dit ook gehoort op de ver gadering van de Onderlinge Hagelverzekerings Maatschappij. Nu wij zo nu en dan horen door de radio: „onweer met kans op hagelbuien" dan zijn we daar allen erg bang voor. Maar die aangesloten is bij deze Onderlinge voelt zich toch geruster als voorheen, het kan toch voor hem geen absolute ramp zijn. We hebben ook gezien wat samenwerking be tekend op onze Kringtentoonstelling. Vooral op tuinbouwgebied was er veel te zien. Velen hebben voor het eerst eens kennis ge maakt met de Veiling Krabbendijke, die er zijn mag en die m.i. grote toekomst heeft als afzet- plaats in een jong centrum met veel prima vak mensen en prima grond. Het was dan ook een gezellige drukte in het Veilingsgebouw, men ont moet veel bedrijfsgenoten en men wisselt van ge dachten. Ook ben ik de gedachte toegedaan, dat door deze Alg. Verg., Rijtoer en Tentoonstelling, de tuinbouw en de landbouw zich nader hebben doen aaneen sluiten in één standsorganisatie. We voelen ons hoe langer hoe meer thuis in onze Z. L. M. en voelen ook, dat onze belangen in het Dagelijks- en Hoofdbestuur worden behartigd. Dat we het in alles niet eens zijn, ook niet wat de Alg. Voorzitter inzake uitgifte gronden N.O.P. verdedigde, verandert daar niets aan. De tijd is ge lukkig voorbij, dat de tuinbouw niet meetelde en niet geluisterd werd naar je moeilijkheden. Daar zijn veel jaren overheen gegaan, aleer onze belan gen eens terdege de belangstelling kregen. Maar de tuinbouw is voortgegaan en uitgebreid en beslaat in onze Z. L. M. een belangrijke plaats. Dit is vooral tot uiting gekomen in de Kring O. Z.-Beveland. Zonder te kort te doen aan anderen kan men gerust zeggen, dat de tuinbouw met noeste vlijt en veel ontzegging zichzelf heeft opgewerkt tot sterke schakels ook in onze Z. L. M. Het onderwijs, de voorlichting en de N. F. O. hebben zeker hier veel aan meegewerkt. Want hard werken zonder vakkennis is als een kip zonder kop. Wat we ge- hoort, gezien en aangevoeld hebben in Krabben dijke is dat onze tuinbouw een grote plaats inneemt in ons organisatieleven en we op de goede weg zijn deel uit te maken van één grote organisatie, die de stoffelijke en geestelijke belangen van ons zal behartigen. Met veel gnoegen hebben we geluisterd naar de openingsrede van onze Voorzitter. We mogen ons gelukkig achten, dat we zo'n Voorzitter hebben. Hij is geestig en welbespraakt en kan het zo ronduit zeggen, zonder dat men toch eigenlijk kwaad op zo iemand kan worden. Of zou Min. Lief- tinck toch een beetje zuur kijken als hij het soms leest? Of zou de Minister naar een verslag van zo'n doodgewone vergadering van een Landbouw Mij niet omkijken? Ik weet het toch nog zo nel niet. In elk geval de Voorzitter vertolkte de gedachte van ons allen. Hoe er met onze zuur verdiende be lastinggelden omgesprongen wordt, daar kan een gewone boer of tuinder niet bij. Waarom niet? Wel omdat geen enkele verstandige (boer of tuin der maar lening op lening sluit: wetende, dat het dan naar de kelder gaat. Maar ja wat weet nu een agrariër van al die dingen af. Toch ben ik tot de mening gekomen, dat de boeren en tuinders nog niet zo mis zijn. Zie de machines, de werktuigen, de ziektenbestrijding enz. We 'hebben het weer ge zien op 20 Juni. Ze tellen mee de jongens en meis jes, de mannen en vrouwen van het platteland. ,,Een gezonde boerenstand is het behoud van het vaderland". Ik merk dat mijn artikeltje weer al lang genoeg wordt, want het Landbouwblad is druk bezet („ge lukkig") dus ik moet er mee stoppen. Alleen kom ik nog even terug op de rede van de Voorzitter inzake de N.O.P. Kijk ik geloof, dat je werkelijk als fruitteler moet geboren zijn om het aan te voelen zoals Ir. Van der Plassche het aanvoelt. Ir. Van der Plassche weet wat er leeft in het hart van zijn „kinderen". Hij, een geboren Zeeuw, die in alles met ons heeft meegeleefd, ook de moei lijke jaren. Hij kent de drang der jongeren om iets te „scheppen". Hij eist die'6 op voor zijn jongeren om hen een kans te geven te tonen wat ze kunnen. Vol komen begrijpelijk en er kan niets op tegen zijn. Want de uitbreiding kan toch doorgaan; ieder die vakbekwaam is kan fruitkweker worden. Waarom dan toch zo bang voor die 6 in de N.O.P. Als er een inzinking komt op fruitteeltgebied zal er spoedig genoeg meer beperkt worden dan 6 maar dan in de oude gebieden in de landbouw en fruitteeltcentra. Ze maken er eenvoudig weer bouwland van. Maar een beroeps-fruitkweker denkt daar niet/over, kan ook niet anders en wil ook niet anders. En voör die goede kern van een zekere bedrijfs tak, in dit gevai de fruitteelt, moet er plaats zijn in de N.O.-Polder en moet men dit durven aanvaarden. Niet het egoïsme van zelfbescherming moet naar voren komen, maar een gezonde ontwikkeling van een bedrijfstak moet kunnen worden ontplooid. Daarom zijn we het volkomen eens met wat Ir. Van der Plassche in zijn artikel in „De Tuinbouw" naar voren brengt. Als ik Ir. of Dr. voor mijn naam had staan, zou ik het misschien duidelijker kunnen weergeven, maar mijn nuchtere geest zegt: Jaagt niet allen het land uit, maar geef ook een kans aan hen, die daarvoor geschikt zijn om zich hier in eigen land te ontplooien. Ik moet nu werkelijk stoppen en als de tijd het toelaat, want Jaap heeft een drukke tijd, komen we weer terug. Tot wederhoren, JAAP UIT 't BOGERTJE. APOLLO Kan reeds door l pk elecrt. motor worden aangedreven. Geheel van staal vervaardigd. Eenvoudige werking. Kan op 7 meter worden ingekor.t Geschikt voor Tarwe - Vlas - Aardappelen - Bieten enz. enz. Telef. 3494—325 en is één profiel-stalen frame, licht en sterk! kogellagers originele Reynold rollerketting Naadloze busjes! extra laagstaande vingers Legerende gewassen! beproefd knoopapparaat op de fabriek gemonteerd en ingedraaid. EN toch voordelig in prijs. Tractorbinder 6-voet 2950,- 7-voet ƒ3000,- Extra voor luchtwielen: Hoofdwiel lage druk 170,- Buitenwiel met autonaaf 150,- Transportwielen 150,- IMPORTEURS SEDERT 1892: POSTBUS No. 9 - TELEF. K. 1100—2152

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 10