5 weken zwerven EXCURSIE naar Gelderland ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND DOOR JlmariRa Uitslag OPSTELWEDSTRIJD EXCURSIE L. J. G. EN Z. P. M. AFD. KOUDEKERKE. (Vierde Vervolg.) VVIJ hadden niet verteld, hoe wij in Amerika wiaren gekomen, daar we bang waren, dat de lei ding in Washington dit niet op prijs zou stellen, vooral ook omdat ze 't reizen per auto ook al afge raden hadden. Doch onze geheimhouding hielp niet veel. De tweede dag kwamen al twee jour nalisten het land opgereden, vroegen zo het een en ander en maakten natuurlijk foto's, terwijl wij aan het werk waren. Zaterdags brachten ze een krant naar ons toe met een foto van ons er in. Deze journalist bleek tevens een Mormoonse do minéé te zijn, die ons de volgende dag uitnodigde een Mormoonse godsdienstoefening bij te wonen, waar een vriend en ik dankbaar gebruik van heb ben gemaakt, 's Middags werden we nog bij een zendeling die ook in Holland was geweest voor dinner uitgenodigd. Het was fijn na 14 dagen zwerven weer eens even in een gezin opgenomen te zijn. Zo kreeg deze week van bietenrooien nog een interessant besluit. 's Middags (29 Oct.) verlieten we de boerderij. Eerst Salte Lake City zelf nog wat bekeken. De Temple van buiten bekeken en in het Tabarnacle naar het schitterende orgel geluisterd. Dit orgel heeft 10500 pijpen en het gebouw zelf is beroemd om zijn geweldig accoustiek. Het museum be keken, waar heel de strijd om het bestaan in deze desert was uitgebeeld, wat werkelijk iets wonder baarlijks is. Van Salt Lakea City ging het door de dun bevolkte staat Mevada naar Reno, IV2 dag rijden, door dor sterk heuvelachtig land met om de 30 tot 50 mijl een kleine nederzetting. In de avond van 30 Oct. kwamen we in Reno aan. Reno is bekend om zijn speelbanken en .Jack pots". Deze stad heeft hele stratne met niets dan speelhuizen met als grootste „Harolds club", een geweldig gebouw met roltrappen, ontelbare speel tafels, en boven een schitterende colectie met wa pens en een bar, geheel met zilveren dollars inge legd. Nevada is ook de staat waar nog veel zil veren dollars in omloop zijn. 31 Oct. verlieten we dan Reno weer; één van ons 15 dollar rijker, maar ik 5 dollar armer. De weg ging nu over de Sierra Nevada naar San Francisco (Frico). De Sierra Nevada was schitterend. Het had er pas gesneeuwd, wat schitterend afstak tegen die diepblauwe bergmeertjes en de begroeide berg toppen. Over deze bergrug gaat er ook een spoorlijn, doch als men hier mee reist krijgt men niet veel te zien, daar deze, wanneer hij niet door een tun nel gaat, toch nog overdekt is door een houten tunnel, tegen het insneeuwen van de spoorlijn. Na de Sierra Nevada kwamen we spoedig lager en werd het ook warmer. We zaten dan nu ook in de „Sunny State" California, 's Middags kregen we de eerste plamen te zien. Later kwamen we door een zeer vruchtbaar irrigatiegebied met schit terende boerderijen. Hier werd ook rijst ver bouwd, die echter al gecombined was. Wel waren ze ong aan de zaadwinning van me loenen bezig. Deze werden stuk gehakseld en het zaad werd in een grote ronddraaiende getraliede korf uitgezeefd. Hier hebben we gelijk maar zoveel mogelijk meloenen opgeladen, zodat we ons daar behoorlijk aan te goed konden doen. Of de far mer toen nog geloofde of we uit belangstelling voor zijn machine waren gestopt, dan wel voor de meloenen, weet ik niet. In donker kwamen we zo in Frisco aan. Van Oakland over de geweldige Bay Bridge, waar Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, Koos Janse, M. Kosten, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. natuurlijk weer tol betaald moest worden. Dit ziet me nin Amerika veel, dat men op zulke grote ver- keerswerken tol moet betalen. Nu het toch al avond was, was dit een mooie gelegenheid Chinatown te bezoeken. Dit si een Chinese wijk, geheel op toeristen berekend, niets dan souvernirswinkels en ook nachtclubs, waar wij natuurlijk ook een kijkje hebben genomen; er waren hele dure, waar wij met onze verreisde kledij geen toegang kregen, dus toen maar wat minder luxe, doch ook de moeite waard om te zien. Die avond na veel zoeken, een eenzame heuvel top gevonden, waar we onze slaapzakken onder de sterrenhemel uit hebben gerold. De volgende morgen hadden we van hier uit een prachtgezicht over een gedeelte van de stad. In de stad vlug wat sandwiches met ei en ham, of pancakes ver orberd en nu de wereldberoemde bruggen bij dag licht nog eens bekeken. De Bay Bridge eerst; deze heeft 2 verdiepingen. Boven 6 banen voor luxe auto's en onder 6 voor vrachtauto's en trams. Daarna door de stad heen, meest zoals elke Ame rikaanse stad hoge gebouwen, brede straten, maar verder niet bijzonder mooi. Hier zag ik het eerste en enige bloemenstandje op straat. De Golden Gate Bridge is een geweldige brug. in het geheel 2V2 km lang, en IV2 km lang tussen de 2 peilers. Deze IV2 km hangt geheel aan enorme kabels die per m 4 V2 ton wegen. 's Middags (1 Nov.) lieten we San Francisco weer achter ons, met het hoofddoel Los Angelos. Dit ging over weg no. 1. De wegen zijn n.l. alle maal genummerd. Op kruispunten heeft men dan ook geen wegwijzer, doch alleen nummeraandui ding. Met behulp van een kaïart is dit een heel eenvoudig systeem. De enige moeilijkheid is op een zonloze dag of men rechts of links af moet slaan als men b.v. naar het Noorden moet. Nu hebben de Amerikanen daar geloof ik een speciale „Fee ling" voor v.v. als men midden in een stad de weg vraagt, zegt men eenvoudig, zoveel blokken Noord en zoveel blokken Oost. Maar om van deze afdwaling weer op weg no. 1 terug te komen. Dit is een smalle weg die geheel langs de Pacific coast loopt, en lang geleden door dwangarbeiders is aangelegd. Dicht ten Zuiden van Frisco ging het geheel over een stijle rots wand. Ook zag je overal scherpe hoge klippen, boven de zee uitsteken, doch geleidelijk aan ging dit meer over tot een rustiger lijn met strand en meer binnenwaarts zeer vruchtbare grond, waar vooral tuinbouwproducten werden verbouwd. Op verschillende plaatsen was men aardappelen aan het poten, terwijl men ook spruitjes aan het pluk ken was, daar men hier immers geen winter kent. Tegen de avond kwamen we in Santa Cruz aan. Hier waren ook weer enkele bezienswaardigheden, eerst de „Mystery Spot" bekeken. Ik geloof dat we hier op zeer fijne wijze beetgenomen werden. De zwaartekracht zou hier n.l. een andere straling hebben, zodiat we allemaal scheef gingen lopen, welk idee we ook werkelijk kregen, wat een heel zot gezicht was. Achter de waarheid konden we niet komen, maar interessant was het in ieder ge val. Hierna wilden we de dikke bomen gaan be kijken, doch het park was al gesloten, zodat we na enige „Hot dags" (broodjes met worstjes) en ice cream te hebben genuttigt, we ons in het gras ter ruste legden De volgende morgen (2 Nov.) de dikke bomen bekeken, wat ook bijna ongelooflijk was. Een bos met dicht naast elkaar staande bomen met geweldige rechte stammèn, met alleen een kleine kruin aan de kop. De stammen hadden soms een omtrek van 10 a 13 m en één zelfs van 16 m en een hoogte van 50 m. Een van deze bomen was hol van binnen, maar we ontdekten dat we ons daar die nacht rustig met ons vijven onder hadden kunnen uitstrekken. AD. DOELEMAN. (Wordt vervolgd.) Op de Zaterdag j.l. gehouden Hoofd bestuursvergadering werd de uitslag van de Opstelwedstrijd bekend gemaakt. De toekenning van de eerste prijs leverde de jury veel "hoofdbrekens, zodat zij besloot deze toe te kennen aan de volgende personen: Mejuffrouw M. Kruijf te Someren (N.Br.) en mejuffrouw A. Hanse te Oud-Vossemeer. De tweede prijs viel ten deel aan de heer J. J. de Putter te Axel en de derde prijs aan mej. H. van Gorsel te Tholen. Met uit zondering van eerstgenoemde waren de prijs winnaars (essen) op de Hoofdbestuursverga dering aanwezig om een boekwerk uit han den van de Algemeen Voorzitter te ont vangen. De volgende week hopen we met de publi catie van de drie beste opstellen te beginnen. \JG8! Na een voorafgaande vergadering werd er be sloten om op 12 Juni een excursie naar Amster dam te houden. Zo vertrokken wij Dinsdagmorgen om 5 uur met 34 deelnemers uit ons dorp naar de hoofdstad. Het weer was dien morgen wel wat donker, maar de stemming in de bus was daar niet minder om. Na de gewone route door Zeeland ging het via Breda, Tilburg naar Esbeek. Hier werd en klein uurtje gepauzeerd. Daarna verder over Den Bosch en Utrecht naar Hilversum. Hier weer even een verfrissing en dan verder naar Amsterdam. Daar aangekomen werd eerst voor de warme maaltijd gezorgd. Om verder het programma zo vlot mogelijk af te werken gingen we eerst de rondvaart door de grachten maken. Deze was schitterend vooral op het IJ waar men de schepen kan zien die naar alle landen varen. Jammer voor ons dat er niet meer thuis waren. Na veilig aan wal te zijn gestapt, werd eerst gelegenheid gegeven om 1% uur vrij rond te lopen; dit werd veel benut om te gaan win kelen in „De Bijenkorf". Daarna gingen we een bezoek brengen aan „Artis". Hier werden alle dieren bezichtigd, maar de meeste aandacht trokken de apen toch wel. Daar het ondertussen tijd was om op te stappen werd er besloten langs Schiphol te rijden naar Rot terdam. Onderweg werd nog enige keren gestopt om het een en ander te gebruiken. Daar het intussen al na middernacht was, zocht ieder vlug zijn huis op. Daar we een prima chauf feur hadden, die tevens onze gids was, kunnen we op een prachtige dag terugzien. De Vice-Voorzitter, A. LABRUIJèRE. Het Hoofdbestuur stelde in zijn laatste verga dering een voorlopig programma op voor de excur sie naar Gelderland, welke gehouden zal worden op Donderdag 30 Aug., Vrijdag 31 Aug. en Zaterdag 1 Sept. Zoals we reeds bekend maakten, zal het belang rijkste doel van deze excursie bestaan uit het be zoek aan de Landdag van onze zusterorganisatie de B.O.C., welke op Donderdag 30 Aug. te Vorden, in de Achterhoek, wordt gehouden. In aansluiting daarop worden de deelnemers (sters) verdeeld over een aantal gastheren en gastvrouwen, die woonachtig zijn in de IJssel- streek of de Achterhoek, waar ze tot de volgende morgen verblijf houden, om daarna het Openlucht museum te Arnhem en een ontginningsbedrijf langs de Veluwezoom te bezoeken. Er zal dan worden overnacht in een jeugdherberg te Renkum. Een der afdelingen der B.O.G. is ge vraagd een contactavond met ons te willen be leggen. De volgende dag wordt de excursie voortgezet op de Veluwe (b.v. Nationale Park), in de Betuwe b.v. (Hoogstam fruitteeltbedrijf, Fruitverwerkings- industrie, Sluizen in het A'damRijnkanaal). De excursiecommissie hoopt deze plannen nader uit te werken. Wellicht kunt U reeds de volgende week nadere gegevens over de kosten tegemoet zien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5