Aardappelmoeheid Hariü-eifeiliBaberichtefl KAMPIOENSCHAPPEN LANDELIJKE RUITERS EN FOKDAGTEKORTGENE RADIO HET VERLOOP VAN DE KUNSTMATIGE INSEMINATIE IN ONS LAND. STAND Fa GROENLEER WEET U, Korte berichten IJlt een geheim weekboek ven Bram uit de Sllkhoek Aardappelmoeheid is een gevaarlijke ziekte voor de aardappeltelers. Door het veroorzaken van misgewassen worden belangrijke geldelijke verliezen geleden. In verschillende aardappeldistricten is de teelt van het gewas zelfs onmogelijk geworden. Voor Nederland dreigt daar bovendien nog de kans op exportbelemmeringen indien het aaltje wordt aangetroffen. Het is dus ons aller (belang, dat nu de ziekte nog slechts hier en daar voorkomt wij op onze hoede zijn. Het is zaak om in Zeeland dat vorig jaar een belangrijke hoeveelheid exporteerde onze voor sprong te behouden. Daaraan willen wij alle medewerking verlenen om de uitvoering van de Wet Bestrijding Aard appelmoeheid vlot te doen verlopen. De controle daarop zal in dit seizoen evenals in 1950 worden uitgevoerd, door de georganiseerde landbouw. Dit geschiedt door het in kaart brengen van alle aardappelpercelen, die somtijds moeten worden afgepast. De volkstuinen worden door de Rijks- en gemeentepolitie gekarteerd. U zult dus in Juni en begin Juli wel een karteer der op Uw bedrijf zien en wij vertrouwen, dat U hieraan alle mogelijke medewerking zult willen verlenen. De uitvoering geschiedt door onze bedrijfs- genoten zelf, dit is een stap in de goede richting. In de vorige Landbouwbladen hebben wij de diverse rubrieken bekend gemaakt, waarin op Zaterdag 7 Juli a.s. te Kortgene de verschillende paarden worden gekeurd. Bij het verschijnen van dit (blad is inmiddels ook het gezamenlijke programma van de paardendag afgedrukt, waarin de diverse inschrijvingen zijn ingedeeld. Het programma omvat in totaal 20 ru brieken. Nadat in de morgenuren de noodzakelijke vóór keuringen zijn gehouden, vindt de officiële ope ning van het concours plaats om 13 uur door de Edelachtbare heer A. A. Schuit, Burgemeester te Kortgene. Daarna wordt het programma zonder tussen pozen om de beurt afgewerkt met een nummer van de landelijke ruiters en het koudbloedtype, zodat men dan de prestaties en gangen van het warmbloedtype kan bewonderen en dan weer die van het koudbloedtype in ogenschouw kan nemen. We verwachten dan ook op Zaterdag 7 Juli a.s. alle paardenliefhebbers op het sportveld te Kort gene, gelegen op enkele minuten afstand van de aanlegplaats van de boot. In de landbouwrubriek, voorbereid in samen werking met de Afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, zal de heer Dr. Th. Stegenga, Rijksvee- teeltconsulent te Utrecht, op Maandag 2 Juli a.s. van 19.4519.55 uur over de zender Hilversum I, het één en ander over de ontwikkeling van de kunstmatige inseminatie vertellen. In aansluiting op deze causerie zullen nog enkele aanwijzingen worden gegeven ki het belang van de landbouwpractijk. op de Tentoonstelling te Krabbendijke Door de omvangrijke copy voor het Tentoonstel- lingsno. van dit blad werd tengevolge van een mis verstand onzerzijds, de beschrijving van de stand der Fa Groenleer, land- en tuinbouwbenodigdheden te Kapelle-Biezelinge niet opgenomen. Wij zouden tekort schieten zo wij nalieten alsnog een beschrijving te geven van deze firma op ge noemde tentoonstelling. Ze bestond uit een uitgebreide collectie machines en werktuigen, o.a. de Wervelwind-Micro-Combina tie voor poederverstuiver, nevelspuiter en micro sproeier. Een ideale machine voor de landbouw met 5 pk Briggs Stratton motor en direct ge koppelde ventilator. Voor micro-sproeien 20 nevel- spuitdoppen, werkbreedte 10 m. Douven-spuitmachines en pompen in cap. van 16, 30, 50 en 80 1/min. Drijfwerk in oliebad. De 2-wielige Agria 1600 met 5 pk motor trekker- frais, waarvan de vele toepassingsmogelijkheden wel bekend zijn. De zwaardere 9Vs pk 2-wielige Holder-trekker met fraisbalk, wentelploeg en cultivator. Verder verschillende gereedschappen en beno digdheden voor de fruitteelt. Het geheel maakte een keurig verzorgde indruk. De firma Groenleer heeft dan ook met haar expositie succes gehad, want de gehele dag mocht hare stand zich in een drukke belangstelling ver heugen. _j L (Aév) Dat zowel de coloradokever als de lar ven daarvan door een Ibespuiting met Gesarol DDT 50 (verspuitbaar poe der) binnen enkele uren zijn gedood? Dat het heel verstandig is om de colo radokever tijdig en doelmatig te be strijden? Dat Gesarol DDT 50 verkrijgbaar is bij Fa. P. J. DE PUNDER, KWADEN- DAMME, telf. K. 1194—235. De Inspecteur van de Rijksdienst voor Land- bouwherstel te Goes, maakt bekend, dat de werk zaamheden van de Inspectie Zeeland met ingang van 1 Juli a.s. beëindigd zijn. De verdere afwikke ling vindt plaats op het Hoofdkantoor te Scheve- ningen, Gevers Deynootplein 5. Voor zeer dringende gevallen kunnen nog tot 15 Juli a.s. inlichtingen verstrekt worden op het Inspectiekantoor te Goes, evenwel uitsluitend op Dinsdag en Donderdag. De Inspecteur voornoemd, A. FRANKE. Onder auspiciën van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening is 22 Juni 1951 in het kader van het Technische Hulppro gramma van de E.C.A., die de dollargelden finan ciert, naar de Verenigde Staten van Amerika ver trokken de Rijkslandbouwconsulent, tevens des kundige van de Peulvruchten Studie Combinatie, Ir. R. P. Lammers voor het maken van een studie op het gebied van de veredeling en teelt van con- servenpeulvruchten, t.w. doperwten, sperciebonen en sonjabonen. Evenals het vorig jaar zal aan telers van poot- aardappelen een areaalheffing van 75 per ha worden opgelegd. Deze heffing dient ter verster king van het Egalisatiefonds Pootaardappelen, waarmee het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Poot- goed voor Akker- en Weidebouw de garantierege ling voor pootaardappelen financiert. De heffing wordt gerestitueerd over de opper vlakte, waarvan de opbrengst binnen 10 dagen na het rooien wordt afgekeurd, indien de desbetreffen de verklaring van de Gewestelijke Keuringsdienst van de Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Landbouwzaden en Aardappelenpootgoed (N.A.K.) (binnen 10 dagen na de keuring door de Provinciale Voedselcommissaris is ontvangen. Op zeer veel aardappelpercelen in het Zuiden, Midden en Oosten van het land worden larven van de Coloradokever waargenomen. De eitjes, die in de afgelopen weken in vrij grote aantallen zijn gelegd, wettigen het vermoeden, dat het aantal larven in de komende dagen sterk zal toenemen. Bij aanhoudend warm weer moet derhalve op een zeer ernstige aantasting worden gerekend. De Plantenziektenkundige Dienst acht het daar om beslist noodzakelijk, dat terstond op grote schaal met de bespuitingen of bestuivingen wordt begonnen. Dit geldt speciaal voor Zeeuws-Vlaan- deren, Noord-Brabant, Limburg, Gelderland, Utrecht, Overijssel en gedeelten van Drente en Friesland. Bij enigszins warm weer dient er reke ning mede te worden gehouden, dat in een periode van 710 dagen practisch alle percelen een beurt moeten hebben gehad. Nogmaals wordt er op gewezen, dat in gevallen van ernstige nalatigheid zonder voorafgaande waarschuwing een proces-verbaal kan volgen. Verschillende grote Amerikaanse fabrieken van landbouwwerktuigen en tractoren hebben reeds vele jaren fabrieken in diverse Europese landen. Thans heeft ook John Deere, besloten in Europa de fabricage van tractoren en landbouwwerktuigen ter hand te nemen. Dit teneinde tegemoet te ko men aan de moeilijkheden; die vele landen onder vinden bij het verkrijgen van dollars voor aankoop in Amerika. Voorbereidingen voor een fabriek in Schotland worden getroffen. Over hoogstens twee jaren zal het daardoor mogelijk zijn verschillende tractoren en landbouwwerktuigen van het fabrikaat John Deere uit het Verenigd Koninkrijk te betrekken. In verband met de gestegen materiaalkosten heeft de Minister van Landbouw besloten de pre mies voor de bouw van silo's te verhogen. De premie voor een groenvoedersilo is thans van 4 op 5 per kub. m en voor een aardappelsilo van 6 op 7,50 per kub. m gebracht. De premieverhoging geldt met terugwerkende kracht van 1 Januari 1951 af; derhalve zal aan degenen, die dit jaar een silo hebben aangeschaft onder de voorwaarden, die door de Dienst Kleine Boeren zijn gesteld, een aanvullende premie wor den verstrekt, voorzover hierop reeds betalingen hebben plaats gehad. Deze aanvullende betaling zal automatisch geschieden, zodat hiertoe geen aanvragen behoeven te worden ingediend. Indien nog geen betaling heeft plaats gehad, zal de ver hoogde premie worden toegekend. In de serie Vlugschriften voor de Landbouw zijn thans verschenen no. 8, handelende over Maïs- droogschuren en no. 9, handelende over Groenbe- mesting op klei en zavel. Zoals bekend worden deze vlugschriften uitge geven door de Directie van de Landbouw en de Stichting voor de Landbouw. Zij zijn verkrijgbaar bij de Rijkslandbouwconsulenten en de Secretaris sen der Provinciale Stichtingen voor de Landbouw. 26 Juni. 'tWas feest in Krabbendijke, 'tWas feest in heel de Kring, Vrolijk waaiden de vlaggen Op de Zomervergadering. We hebben weer mooie Z. L. M.-dagen gehad, prachtig weer, veel bezoekers en veel gezien en genoten. Het was weer fijn om weer eens onder elkaar te zijn. We zullen maar kort zijn over de tentoonstelling, want ieder Z. L. M.-lid is er ge weest, dus nieuws kunnen we niet meer vertellen. Doch allereerst het Kringbestuur Oost Zuid-Beve land de dank der Z. L. M.-natie voor het vele en goede ons gegeven. Het grote bezoek zal zeker een voldoening voor hen zijn, voor het vele werk ver richt door groot en klein, doch sluitend als een bus. Er is op de Hoofdbestuursvergadering en de Al gemene Vergadering veel gesproken, het ging er wel eens warm toe, doch dit mogen we wel; waar gehakt wordt vliegen spaanders. Ja, we hebben natuurlijk het stukje over de kuilmethode gelezen, ja, tussen haakjes, er werd ons daar nog een keer gezegd, dat we zo slecht lezen kunnen en dat zat me zó dwars, dat we, 's nachts thuiskomend, uit de bureaulade een oud vergeeld schoolrapport heb ben gehaald. Toen met de vinger nagegaan tot we kwamen aan: lezen, en daar stond: lezen 8. Dat stelde ons zeer gerust en we konden toen rustig gaan slapen. Het stuk in de C. S. M.-bode hadden we óók ge lezen en toen direct gedacht, zouden we daar niet eens wat van schrijven, doch Zaterdag stond het stuk in ons blad. Goedkeurend hebben we dit ge lezen en geen ogenblik er aan gedacht om onze silo's leeg te laten staan. En ik geloof, dat de men sen, die plotseling geen silo meer wilden bouwen, zeker nooit goed overtuigd zijn geweest van het grote nut deze silo's. Ér zijn daar fouten gemaakt in Eist, die eerlijk bekend zijn gemaakt, en we hopen, dat ze worden opgespoord, doch we ge loven, dat de fout meer zit in de wijze van voede ren, dan in het voeder zelf. We hebben reeds 2025 jaar geleden met mhr Zwagerman prachtige proeven genomen met het mesten van vetvee met kuilvoer. Wanneer we deze brochures doorlezen, komen we daar al tegen: „ge bruik nooit te veel kuilvoer; voer wat mangels en hooi er ibij en denk om de mineralen, dèn pas kan men met succes mesten." We hadden toen ook al de wetenschap opgedaan dat een dier van de mestput, hard gevoerd met kuilvoer, er ogenschijnlijk best uitzag, in de weide kwam en de zaak fout liep. Het dier werd ziek. Dus er is niets nieuws onder de zon. Hadden die geleerde heren al de oude onderzoeken op dit ge bied eens rustig goed gelezen, dan was dit in Eist voorkomen. We zijn maar leken op dit gebied, doch hebben al 25 jaar ervaring met het voederen van inge kuilde bietenbladeren. Vroeger in grondkui'len, later in silo's weer al beter en de Hardeland- methode is m.i. weer al een stap in de goede rich ting. Doch laten we samen de voorlichtingsdienst, de gezondheidstoestand en de praktijkmensen samen de fouten, als die er zijn, opsporen en ma ken, dat Zeeland hiervan de primeur heeft. Niet kakelen, maar leggen. We zaten op de vergadering naast een oude eer biedwaardige Zeeuwse boer, een wijs man, wijs geworden door de zware school van het landbouw- leven. Een, die veel levenservaring had. Hij vroeg aan mij, waêrom gebruuken ze toch véé van die vrèmde woorden. Bin daêr gin ollandse voe? Je zou wè een woordenboek noodig Waêrom blu- ven ze niet mie der beide benen op de grond? Hij hoorde dikwijls praten van psychologisch juist, waarom geen ziekkundig juist, en psychiater, waarom geen arts voor zielsziekten (hadden ze d&t gezegd, dan was het óók niet begrepen, maar toch Hollands geweest. Het gelijk was aan mijn buurman, we moeten zakelijk, opbouwend de belangen van onze land bouw dienen en niet met holle woorden, dat zet geen zoden aan de dijk! We hebben prachtdagen gehad, vele oude ken nissen ontmoet en zijn weer terug op onze bedrij ven, waar straks de oogst weer voor de deur staat en alle man weer op zijn plaats moet zijn om de oogst 1951, hoe dit ook uitvalt, te bergen. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 5.011 stuks vee, zijnde: 1654 runderen, 267 vette kalveren, 486 nuchtere kalveren, 156 zeugen, 167 lopers, 1953 biggen, 83 schapen, 234 lammeren, 11 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van 700 tot 975; Guiste koeien ƒ500 tot ƒ750; Kalf vaarzen ƒ650 tot ƒ950; Klamvaai^n 500 tot ƒ650; Guiste vaarzen 525 tot 650; Pinken 375 tot ƒ500; Graskalveren ƒ200 tot 310; Fokkalve- ren 95 tot 145; Nuchtere slachtkalveren 45 tot ƒ60; Lopers ƒ65 tot 75; Biggen 35 tot 58; Drachtige zeugen ƒ260 tot ƒ360; Schapen 75 tot ƒ105; Lammeren 45 tot 60, voor export tot 75, alles per stuk. STROVLAS. Nu het weer voor het vlas te velde ongunstiger geworden is, nemen de vlassers een afwachtende houding en was er niet veel vlas verkocht, waar bij nog komt, dat ook de markt voor vlaslint zwak ker geworden is. De enkele partijen, die verkocht worden, wor den verkocht voor 2000 tot 2750 per ha.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 4