Pensioen en minder belasting! de NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V., koninklijke vereniging Het Nederlandsche Trekpaard afdeling zeeland. VOOR DE PLATTELANDSVROUW Een voordeel van een kapitaalverzekering, voorzien van de lijfrente-clausule, gesloten bij deNATIONALE: U kunt met het verzekerde kapitaal, dat U bij leven op Uw 60ste of 65ste jaar zal worden uitgekeerd, een pensioenvoorziening treffen bij de NATIONALE, terwijl U reeds thans een groot deel van de voor de verzekering betaalde premie in mindering kunt brengen voor de Inkomstenbelasting! SCHIEKADE 130 - ROTTERDAM - TELEFOON 82700 geeft U gaarne vrijblijvend advies. (VERZEKERD BEDRAG 1} MILLIARD) NATIONALE igrWMini-ii'-mu w eèn deur erin volgens hem te weinig beproefd zijn. De heer Van Beekom merkt op, dat hij er nooit bezwaar tegen kan hebben, om slechte resultaten aan de boeren bekend te maken. Zijn bezwaar tegen het artikel is gegrond op de overweging, dat de boeren nu zullen zeggen: deze methode is niets waard en we zullen er maar mee stoppen. De Zeeuwse akkerbouwer staat niet sterk op het gebied van de weide- en voederbouw en de schrijver van het artikel is volgens hem een slecht psycholoog. Hij brengt naar voren, dat de dikte van het gronddek op de kuilen niet voldoende is geweest, wat door de Adjunct-Secretaris aan de hand van door de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst gegeven adviezen wordt bestreden. De heer Van Beekom brengt verder nog naar voren, dat men de goede resultaten, bereikt met 143 machines op deze wijze volkomen heeft ge negeerd. De Voorzitter meent, dat de heer Van Beekom dingen in het artikel leest, die er niet in staan. Misverstanden kunnen alleen ontstaan, indien een aantal boeren het artikel slecht leest. Hij zou dan ook zijn eigen naam onder dit artikel durven zetten. De heer Bouman merkt op, dat een dergelijk artikel in ,,Boer en Tuinder" direct de reactie bij de boeren heeft opgewekt: Moeten we nog wel silo's bouwen. Psychologisch is het artikel verkeerd geweest, daar iets dergelijks vaak onjuist wordt gelezen. De bezwaren van de heer Zwagerman gelden vol gens hem zowel voor het gehakselde als voor het ingekuilde product. De Voorzitter merkt op, dat er vele dingen ver keerd worden begrepen. Eensdeels kan hij degenen, die bezwaren gemaakt hebben dan ook wel gelijk geven, doch anderzijds moet ook het tempo van invoering niet worden onderschat, daar het vele boeren veel te vlug gaat. De heer Bouman brengt nog naar voren, dat de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst juist vecht tegen een te snelle invoering. Bij de beoordeling wordt steeds rekening gehouden met het feit of de be treffende boer, zowel wat geestelijke vermogens als wat financiële draagkracht betreft, hiertoe in staat geacht moeten worden. De heer Wagenaar merkt op, dat op het proef bedrijf „De Laar" alles is tegengelopen. Hij is van mening, dat het landbouwblad alles mag publice ren, wat nodig is, en vestigt er met nadruk de aan dacht op, dat we langzamerhand gevaarlijke dingen gaan doen en het hoog tijd wordt, dat al de des kundigen uit de provincie op het gebied van ken nis van de grond, van het vee en van de ziekten eens de koppen bij elkaar zouden steken. Het ge vaar van de steriliteit wordt steeds groter en hoe wel zowel het kuilvoer als het vee beiden afzonder lijk goed zijn, is het toch de vraag in hoeverre ze bij elkaar passen. De heer Van Beekom deelt mede, dat men in de kring Oostelijk Zuid-Beveland direct heeft opge merkt, of het nog wel nut had om met de silobouw door te gaan. De silobouw is reeds stokoud en van wildheid is volgens hem geen sprake. De proefgewijze invoering door het maken van drie kuilen per eiland kan goed geslaagd genoemd worden een daarom betreurt hij het, dat de advi seurs niet vooraf zijn geraadpleegd. De heer Harmsen meent, dat de publicatie in principe juist is geweest. Het accent dient volgens Nu in elke plattelandstuin de aardbeien rijp zijn geworden, kan de huisvrouw met deze frisse en gezonde vruchten op eenvoudige wijze afwisseling brengen aan de maaltijden. Behalve de traditionele boterham met aardbeien kunnen er nog andere lekkernijen worden gemaakt. Talrijk zijn de variaties met aardbeien in de nagerechten VANILLE-VLA MET AARDBEIEN. Gewassen aardbeien wegzetten, bestrooid met basterdsuiker. Vanille-vla koken met ei en een vanille-stokje. Het aardbeiensap en een gedeelte van de aardbeien door de vla róeren. Voor gar nering enkele aardbeien op de vla leggen. Erg leuk is ook om deze vla in kleine glazen kommetjes op te doen. Per liter melk: 40 gram custard, 1 ei, 60 gram suiker, 1 vanille-stokje, 1 pond aardbeien, ons basterdsuiker. KARNEMELK-VLA MET AARDBEIEN. In een pan, liefst met dikke bodem, de custard aanmengen met de karnemelk en onder voort durend roeren verwarmen tot de vla gaat koken en gebonden is. Afmaken met iets melk, aard beiensap en suiker. Ook hier kunnen de aardbeien weer door de vla geroerd worden. Overdoen in een glazen schaal en koud presenteren. Per liter karnemelk: 50 gram custard, 60 gram suiker, 1 deciliter melk, 1 pond aardbeien, ons basterdsuiker. SNEEUWEIEREN MET AARDBEIEN. Vanillevla koken met eidooier (de custard aanmengen met de eidooier en wat koude melk). De eiwitten stijfkloppen met suiker. Intussen een pan water heet laten worden en met twee lepels halve eiwitten op het water leggen. Deze gaar laten worden (het water mag niet koken), uitschep pen met een schuimspaan en uit laten lekken op een vergiet. Het aardbeiensap en een gedeelte van de aardbeien door de vla roeren. Overdoen op een ovale of ronde schaal. De eiwitten op de vla leggen en op elk eiwit een aardbei voor de garnering. hem vooral niet gelegd te worden op de Hardeland- methode, maar op de te éénzijdige voeding. Het is nog niet bewezen, dat de Hardeland- methode een funeste uitwerking op het voer zal hebben en we moeten de eiwitvoorziening toch blij ven stimuleren. De heer Bouman meent, dat men nu samen over dit onderwerp moet schrijven, wat heel goed mogelijk is, daar er reeds samenwerking bestaat tussen de Rijkslandbouwconsulenten en de veevoederdeskundigen. De Voorzitter merkt op, dat de maatschappij hier gaarne bij tegenwoordig zal willen zijn. De heer v. d. Werff meent, dat hier uit het oog verloren wordt, dat de mentaliteit van de boer sterk veranderd is. Vroeger was het zo, dat de boer enigszins schuchter was bij het invoeren van nieuwigheden, doch nu willen de boeren de Voor lichtingsdienst voor zijn. De boeren hebben veel vertrouwen in de voorlichtingsdienst, doch het is goed dat er een waarschuwend woord gehoord is. De Z. L. M. moet altijd de vrijheid hebben om ook de gevaarlijke kanten naar voren te brengen. De heer Dorst meent, dat het de plicht van de redactie is om alles op te nemen op landbouwge bied. In feite zou deze kwestie niet op deze verga dering behandeld behoeven te worden, daar im mers alleen de redactie de verantwoordelijkheid draagt en niet de Z. L. M. De Secretaris meent, dat het wel eens moeilijk is om bepaalde zinnen te redigeren. Het betreffen de artikel is niet te scherp gesteld en het verheugt hem dat er allerlei reacties komen. De heer H. A. A. Baron Collot d' Escury heeft het betreffende artikel niet gelezen. Gezien de dis cussie zou hij graag zien, dat dit onderwerp nu verder als afgehandeld werd beschouwd. De Voorzitter is dankbaar voor al hetgeen wat in de debatten naar voren is gekomen en merkt op, dat uit de botsing der meningen de waarheid kristalliseert. (Slot volgt.) Voor 1 liter melk: 40 gram custard, 2 eidooiers, 60 gram suiker, 1 vanillestokje, 1 pond aardbeien, ons basterdsuiker, 2 eiwitten, 2 lepels kristal suiker. AARDBEIENSORBET. Vanillevla koken met ei. Yoghurt glad kloppen en afmaken' met basterdsuiker. De aardbeien met suiker wegzetten. Wanneer de vla afgekoeld is deze laag om laag met yoghurt, aardbeien en sap in glazen overdoen. Garneren met een wafeltje. Vooral voor kinderen is dit een leuke tractatie. Ook in gebak kunnen aardbeien smakelijk ver werkt worden. AARDBEIEN GEBAKJES VAN KOEKENDEEG. Een soezendeeg maken door water met boter en iets zout aan de kook te brengen. Dan alle bloem ineens toevoegen en blijven roeren tot het deeg van de pan loslaat. Van het vuur af één voor één de eieren toevoegen; de deegmassa moet dik vloeibaar zijn. Zandtaartvormpjes inboteren en met een natte lepel het deeg langs de wanden van de vormpjes strijken (in het midden niet opvullen). In een lauwwarme oven met veel onderwarmte bakken gedurende 20 a 30 minuten. Na afkoelen uit de vormpjes nemen en oprollen met stijfge klopte slagroom en garneren met een paar aard beien. Voor 8 gebakjes: 1 deciliter water, 40 gram boter, 50 gram bloem, 2 eieren, iets zout, Vs deci liter slagroom, 3 lepels basterdsuiker, aardbeien. Ook soezen kunnen gevuld worden met slagroom en aardbeien. Wanneer er meer aardbeien in de tuin zijn dan geconsumeerd kunnen worden, mag ook de in maak niet vergeten worden. AARDBEIEN JAM. De gewassen aardbeien wegen, opzetten met een bodempje water en laten koken tot moes. Dan van het gewicht 2/3 suiker toevoegen, dus op 3 kg aard beien 2 kg suiker. Een poosje roeren tot de suiker opgelost is. In laten koken tot de jam goed van dikte is d.w.z. dat een druppel koude jam niet meer uitloopt. Meteen overdoen in de schoongemaakte potten en afsluiten met natgemaakte cellophaan. Aardbeien jam mag vooral niet langer koken dan nodig is, want dan wordt ze bruin en gaat de aard- beiensmaak verloren. AARDBEIENLIMONADE. De gewassen aardbeien met een bodempje water zachtjes verwarmen, zodat het sap uit de vruchten trekt. Overdoen op een zeef en uit laten lekken. Het sap meten en evenveel suiker toevoegen, dus op 1 liter sap 1 kg suiker. Om de suiker goed op te lossen is even verwarmen wel prettig. Ondertussen een paar kristalletjes citroenzuur oplossen in wat warm water en deze pas aan de limonade toevoe gen wanneer ze afgekoeld is. De limonade over doen in schone flessen en afsluiten met een kurk of cellophaan. AARDBEIENBOWL. De aardbeien wassen en wegzetten met suiker. Wanneer er voldoende sap uit de vruchten getrok ken is Rijnwijn of witte bessenwijn of alcoholvrije wijn toevoegen. Afmaken met citroensap en enige uren dichtgedekt en koel laten staan. Vlak voor het opdoen het spuitwater, (dat koud moet zijn) toe voegen. Behalve in bowl kunnen aardbeien ook gecom bineerd worden met melk. AARDBEIENMELK. De gewassen aardbeien wegzetten met suiker. Door een zeef wrijven en afmaken met suiker en iets citroensap. Deze aardbeienpuree overdoen in glazen en de melk er al roerende bijgieten. Op dezelfde manier kan ook karnemelk verwerkt worden. Erg verfrissend is bovendien ook aard beienlimonade met melk, karnemelk en yoghurt. Ook in combinatie met kersen kunnen de ge noemde recepten verwerkt worden. Probeert U het eens, want het zal ongetwijfeld in de smaak vallen. J. J. M. Nationale Tentoonstelling. De 19de nationale tentoonstelling 1951 wordt op 4 en 5 September a.s. te 's-Hertogenbosch gehou den. Het spreekt vanzelf, dat onze Zeeuwse fokkers daar weer in grote getale met hun beste fokpro- ducten aanwezig zullen zijn. Immers Zeeland dient zijn naam als exporterend fokgebied te hand haven. De nationale tentoonstelling is de bij uit stek aangewezen plaats om de fokresultaten aan binnen- en buitenland te tonen. Zeeland kan met het aanwezige mannelijke en vrouwelijke fokmaterraal weer een hartig woordje meespreken; de premiekeuringen hebben dit laten zien. Ondergetekende verwacht tijdig de aangiften. Deze moeten uiterlijk 21 Juli a.s. bij hem zijn bin nengekomen. Een aangifte-formulier was inge legd in het Mei-nummer van „Ons Trekpaard". Ook zijn aangifteformulieren op aanvraag bij onderge tekende verkrijgbaar. Ondergetekende doet een beroep op de Besturen van de Bonden van Paardenfokkers en op alle bekende fokkers om in voorkomende gevallen voorlichtend op te treden, opdat geen paard, dat tentoonstellingskwaliteiten heeft thuisgehouden wordt. Bedenkt, dat de kost voor de baat uitgaat. Gaarne worden aangiften spoedig ingewacht. Men wachte niet tot de laatste dag. Het aangiftegeld ad 10 per paard kan gegireerd worden op postrekening 253392 ten name van de Penningmeester van de Afd. Zeeland van de Kon. Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" te Goes. De Secretaris, A. CAPPON.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 3