Noord-Brabantsche Mij van Landbouw ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU. OP DE ERE GALERIJ. EEN JUBILEUM. DE C. A. O. VOOR AKKER- EN WEIDEBOUW EN DE VEEHOUDERIJ IN WESTELIJK NOORD-BRBANT. MEDEDELINGEN. ONTGRONDINGSVERORDENING. STIKSTOF OF KRACHTVOER. ZOMERZORGEN IN DE PLUIMVEE HOUDERIJ. KRING OOST-BRABANT DER N.-BR. MIJ VAN LANDBOUW. DINTELOORD: Woensdag 27 Juni, 11%1 uur, Hotel „Korf". FIJNAART: Vrijdag 29 Juni, 10%—1 uur, Hotel „De Graanbeurs". Van tijd tot tijd zijn wij in de gelegenheid om landarbeiders, die een groot aantal jaren trouwe dienst op hetzelfde bedrijf hebben vervuld, voor het voetlicht te brengen en een plaats te geven op de ere-galerij. Deze keer is het weer een van deze „oude garde", die een zeldzaam jubileum mocht vieren, en wel de heer P. van Raamsdonk, die het feit mocht herdenken, dat hij 40 jaren onafgebro ken werkzaam is geweest op het bedrijf van de heer J. Huijssen, thans de heer Th. Rijken te Capelle. Aan werknemer en werkgever onze gelukwensen bij de herdenking van dit bijzondere feit, dat voor beiden zeker niet ongemerkt zal zijn voorbijgegaan. Vanzelfsprekend wordt aan de heer Van Raams donk het eregetuigschrift uitgereikt, dat voor deze bijzondere jubilea is ingevoerd. De Afdeling Willemstad was op 19 Juni j.l. in buitengewone ledenvergadering bijeen voor de her denking van een bijzonder feit. Op die dag was het namelijk precies 25 jaar geleden, dat aan de heer G. N. de Lint de voorzittershamer werd toever trouwd. Al die jaren heeft de heer De Lint deze taak op verdienstelijke wijze vervuld en vanzelfsprekend wilde men deze dag dan ook niet ongemerkt laten voorbijgaan. Bovendien is de heer De Lint daar naast ook als vertegenwoordiger van de Afd. Wil lemstad gedurende 25 jaren lid van het Hoofdbe stuur der N.B.M.L. De vergadering, waarbij de jubilaris werd ge huldigd, stond onder leiding van de vice-voorzitter de heer O. D. Maris, die namens de leden geluk wensen aanbood en een cadeau overhandigde. Door de Secretaris de heer Van der Gijp werden de notu len van de vergadering van 19 Juni 1926 voorge lezen, in welké vergadering de heer De Lint tot voorzitter werd gekozen. Gelukwensen werden voorts aangeboden door de heer Korteweg namens het Hoofdbestuur der N.B.M.L., door de heer Munten als oud-bestuurslid van de Afdeling, door de Secretaris de heer v. d. Gijp, door de heer G. van Dis, door de heer L. Maris en vele anderen. Uit het gesprokene bleek, dat de heer De Lint, die in het verenigingsleven vele functies vervult, wegens zijn actief werken voor het landbouw be lang zeer wordt gewaardeerd. Steeds heeft hij voor de boerenzaak op de bres gestaan, leiding gegeven en daar waar het nodig was initiatief ontplooid. Kortom een organisatie man, die wij ook vanaf deze plaats gaarne toewen sen, dat hij zijn werkkracht nog vele jaren voor de behartiging van de landbouwbelangen zal mogen en kunnen geven. Van de Hoofdafdeling Sociale Zaken van de Stichting voor de Landbouw werd bericht ontvan gen, dat de C.A.O. voor de Akker- en Weidebouw en Veehouderij in Westelijk Noord-Brabant voor het contract jaar 19511952 thans door het College van Rijksbemiddelaars is goedgekeurd. Onder voorbehoud van goedkeuring door het Col lege van de ontwerp-C.A.O., publiceerden wij enige tijd geleden reeds de voornaamste bepalingen. Medegedeeld kan worden, dat de tarieven voor de in accoord te verrichten werkzaamheden ongewij zigd zijn gebleven. Aan de afdelingssecretarissen, die deze C.A.O.'s voor hun leden bestelden, zijn de benodigde exem plaren intussen reeds toegezonden. Zolang de voorraad strekt kunnen de gedrukte C.A.O.'s bij de afdelingssecretarissen worden aan gevraagd, dan wel rechtstreeks worden besteld bij het secretariaat der N.B.M.L., Noordhaven 21 te Zevenbergen, door storting van 30 ets op postreke ning 67646 ten name van de Noord-Brabantse Mij. van Landbouw. Iedere werkgever dient, even zo goed als zijn ar beiders, met de bepalingen van de C.A.O. op de hoogte te zijn en schaffe zich daarom zo spoedig mogelijk een exemplaar aan. Vorige week maakten wij melding van het plan, om bij voldoende belangstelling een revueboekje uit te geven, waarin de foto's van de revue op kunstdrukpapier zouden worden opgenomen, ter wijl ook een gedeelte van de tekst van de revue hierin zou worden geplaatst. De prijs hiervan zal 3,k 4,bedragen. Dit hangt af van de hier voor gebleken belangstelling. Wij verzochten om ons even per briefkaart te melden, of men voor deze uitgave belangstelling heeft en een revueboekje wenst te ontvangen. Het aantal aanmeldingen, dat wij tot nu toe hier voor ontvingen is echter gering. Wanneer er niet meer belangstelling voor is, zou deze uitgave veel te duur komen. Laat daarom ieder die hiervoor belangstelling heeft, dit even per briefkaart melden, opdat de op laag kan worden vastgesteld. Het adres is bekend: Noord-Brabantse Mij. van Landbouw, Noordhaven 21, zevenbergen. Het is een verheugend verschijnsel dat het pro vinciaal bestuur van Noord-Brabant een verorde ning, welke de ontgronding aan banden legt, heeft uitgevaardigd. In deze verordening is gesteld dat mede ter bescherming van de belangen van de landbouw de Staten van Noord-Brabant tot deze stap zijn overgegaan. Het is immers in de huidige omstandigheden geen uitzondering meer dat terwijl de boerenstand een dringende behoefte heeft aan grond, dikwijls goede cultuurgronden verdwijnen. In deze verordening wordt gesteld, dat het ver- boden is terreinen te ontgronden dan wel als zake lijk gerechtigde of als gebruiker ontgronding toe te laten. Van deze verbodsbepaling kan Gedeputeerde Sta ten ontheffing verlenen. Deze aanvraag om ont heffing moet in viervoud worden overgelegd en inhouden: 1. een nauwkeurige beschrijving van het terrein of van het water, ten aanzien waarvan de ont heffing wordt gevraagd, zomede een beschrij ving van de uit te voeren werken en de wijze, waarop de ontgronding zal plaats vinden, waar bij dientte worden aangegeven de diepte onder het maaiveld of onder de normale waterstand, tot welke men het terrein of de bodem van het water wenst te ontgronden; 2. een kadastrale tekening, aanduidende de per celen of perceelsgedeelten waarvoor de onthef fing wordt aangevraagd, alsmede van de daar aan grenzende percelen; 3. een uittreksel uit de kadastrale leggers, aan duidende de percelen of perceelsgedeelten waar voor de ontheffing wordt gevraagd, alsmede de daaraan grenzende percelen; 4. een opgaaf van de redenen, waarom men het terrein of de bodem van het water wenst te ontgronden, zomede van de bestemming, welke men aan dat terrein of water wenst te geven. Met het opsporen en vaststellen van overtredin gen van de bepalingen van deze verordening zijn behalve normale ambtenaren belast, de ambtenaren van de Provinciale Waterstaat en van de Provin ciale Planologische Dienst door Gedeputeerde Sta ten aan te wijzen. Het is te hopen dat de Gedeputeerde Staten voor al met de behoefte aan cultuurgrond zullen reke ning houden bij het verlenen van ontheffingen. Zodra een perceel grasland door het vee is ver laten, de mestflatten zijn gespreid en de bossen ge maaid, dan dient men weer stikstof te verstrekken. Ook de pas gemaaide percelen dienen onverwijld weer deze productieverhogende meststoï te ontvan gen. Nog te vaak wacht men met de stikstof toe diening tot er een grastekort is of dreigt. Ja, dan is men te laat! Vooral in tijden van krachtvoerschaarste en hoge prijzen is een ruim gebruik van stikstof zeker aan te bevelen. Dat hierbij ook aandacht geschonken moet worden aan de kali en fosforzuur is wel van zelfsprekend. Elke baal kalkammonsalpeter be tekent 500600 kg beter hooi óf 1200 kg graskuil óf 250 kg gedroogd gras méér. Wie de prijzen van stikstof en krachtvoer verge lijkt en ook de hoge prijzen van hooi van de laatste stalweken nog niet is vergeten, staat niet meer in tweestrijd. Hij strooit stikstof! Het is niet overbodig om de aandacht van de pluimveehouders te vragen voor enkele noodzake lijke maatregelen welke genomen moeten worden in het belang van het pluimvee in de eerste plaats, en in de tweede plaats van de pluimveehouders zelf. Nu de zomer in aantocht is, komen ook weer verschillende parasieten te voorschijn. Vooral bloedluis en vlo zijn parasieten, welke voor het pluimvee niet alleen schadelijk zijn, maar ook voor de pluimveehouder een finaciële strop kunnen be tekenen. Meermalen loopt de productie sterk terug en vallen er slachtoffers. Speciaal de bloedluis is een ware plaag voor het pluimvee. Zodra de kip pen 's avonds op stok gaan, zijn ze present om hun bloed af te tappen, wat soms zo erg kan zijn, dat de kippen van uitputting sterven. Wat de vlo be treft, deze bevindt zich vooral in oud bodemstrooi sel en in de legnesten. Het is duidelijk, dat bij aan wezigheid van deze kwelduivels de kippen nacht en dag geen rust hebben. Tot de zomerzorgen in de pluimveehouderij behoort in de eerste plaats de bestrijding van die parasieten en het is jammer, dat hieraan nog te weinig aandacht wordt geschon ken, toch is deze bestrijding niet zo moeilijk. In de eerste plaats moeten de hokken een goede beurt hebben en voor de hooibouw is hiervoor nog ruim schoots gelegenheid. De oude bodembedekking moet worden verwijderd en een flinke laag scherp zand komt hiervoor in de plaats (in tegenstelling met de winter, is het beter om in de zomer geen turfstrooisel of ander bodemstrooisel in het hok te doen), het hok wordt er fris door en de. kippen zijn er dankvoor voor. Vooral bij zeer warm weer zitten de kippen veel in het hok, vooral daar waar weinig bomen in de uitloop staan en dus geen schaduw aanwezig is. Zaak is het dan zo veel mo gelijk te ventileren, d.w.z. ramen open en in hokken waar vaste ramen of losse ruiten zitten moeten deze worden verwijderd. Een hok met vaste ramen of losse ruiten mag echter in het geheel niet meer voorkomen, de ventilatie is daar ook in de andere jaargetijden onvoldoende. Wat de bestrijding van de bloedluis betreft, car- bolineum is het meest radicale en goedkoopste mid del, de zitstokken hiermede in te smeren is niet zo'n groot karwei en de bloedluis krijgt geen kans hierdoor. Dit insmeren moet 's morgens vroeg gebeuren en tot 's avonds moeten de zitstokken buiten gezet worden om te drogen. Ook de legbakken qf losse legnesten kunnen het beste met carbolineum wor den bewerkt. Hierin houden bij voorkeur de vlooien hun verblijf en soms is het zo erg dat de kippen niet meer in nesten willen en hun eieren buiten gaan leggen. De bloedluis en de vlo zijn in veel hokken weer aanwezig, neem daarom even tijd om de hokken en legnesten te inspecteren en neem tijdig maatregelen als bovengenoemd. Howel de vedermijt het hele jaar meest bij oudere kippen voorkomt kunnen ze speciaal in de zomer veel last veroorzaken. Ze bevinden zich vooral rondom de cloaca en leggen hun eitjes aan het ondereinde van het dons. Deze vedermijten leven van de huidschilfers en veroorzaken een soms on dragelijke jeuk bij de kippen. Zorg in de eerste plaats dat de kippen een goed stofbad kunnen nemen en verder is er een goed middel in de han del, dat op de zitstokken kan worden gesmeerd, waardoor de vedermijt sterft. Door te zorgen dat al de genoemde parasieten geen kans krijgen de kippen tot een plaag te worden, zal de eierproductie ook beter op peil blijven. Verder is het noodzakelijk, vooral ook voor de jonge hennen en is het goed, om in die hokken, waar het glas niet kan worden verwijderd, of waar in vaste ramen aanwezig zijn, deze aan de binnen kant in te smeren met witkalk waarin wat karne melk is vermengd. De zonnestralen breken hierop en het hok blijft koel. De jonge hennen zitten in de zomer meer in het hok als de oudere dieren, daarom is bovenstaande voor deze van zeer groot belang, men voorkomt snot en andere narigheden er door. Iedere pluimveehouder beschikt niet over voldoende ruimte en geld om koloniehokjes aan te kopen. Deze zijn voor de jonge hennen een oplos sing, hierin zitten ze fris en vrij. Daarom juist is het zaak om met de gelegenheid en de middelen die men heeft te zorgen, zover men het in eigen hand heeft (en dat is in de pluimveehouderij veel) dat het risico zo klein mogelijk wordt. Steeds paraat zijn en een slag voor. de Z. WEET U, Dat in meerdere gebieden zeer veel colorado kevers voorkomen? Dat het aantal larven daar spoedig verontrus tend zal zijn? Dat door een bespuiting met D.D.T. in olie binnen enkele uren zowel de kevers als de lar ven zijn gedood? Dat het heel verstandig is de colorado-kever tijdig en doelmatig te bestrijden? Als gevolg van een besluit op de laatst gehouden kring-vergadering te Eindhoven genomen, waarin werd besloten dit jaar een excursie te maken naar het Proefbedrijf te Heino, delen we de leden mede, dat deze voorlopig is vastgesteld op Donderdag 5 Juli a.s. De bedoeling is dat de autobus om zes uur 's mor gens uit Valkenswaard vertrekt, verder over Bladel, Eersel naar Eindhoven, Nuenen, Lieshout, St. Oedenrode enz. Tot 28 Juni kan men zich voor deze reis opgeven bij de heer v. d. Weele, Valkenhorst D 2 te Valkens waard, secretaris van de kring Oost-Brabant. Laat men zich ook even in verbinding stellen met de plaatselijke secretaris van zijn afdeling. De buskosten zullen 5,per persoon bedra gen bij voldoende deelname. Namens de Kring Oost-Brabant der Noord-Brabantse Mij. van Landbouw, C. DE ZEEUW, Voorzitter. J. M. v. d. WEELE, Secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 8