SngczotiJcn Harkt- en Veilinaberichten Pensioen en minder belasting! DE NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V.. PAARDENSPORT EN PAARDENSHOW. Een voordeel van een kapitaal verzekering, voorzien vandelijfrente-clausule, gesloten bij deNATIONALE: U kunt met het verzekerde kapitaal, dat U bij leven op Uw 60ste of 65ste jaar zal worden uitgekeerd, een pensioenvoorziening treffen bij de NATIONALE, terwijl U reeds thans een groot deel van de voor de verzekering betaalde premie in mindering kunt brengen voor de Inkomstenbelasting! SCHIEKADE 130 - ROTTERDAM - TELEFOON 82700 geeft U gaarne vrijblijvend advies. (VERZEKERD BEDRAG If MILLIARD) NATIONALE UVtXSVtlZiKItlMG- «ANK KV (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) In het Zeeuwsch Landbouwblad van 2 Juni j.i. wordt door de verslaggevers uit Noord-Beveland en Schouwen- en Duiveland de aandacht gevestigd op enkele tegenslagen bij de opkomst van de maïs. Wanneer men ons vraagt naar de reden van deze slechte opkomst, moeten wij de veronderstellingen, die genoemde schrijvers hebben opgeworpen in -grote lijnen bevestigen. Uit de door ingestelde con trole op dergelijke gevallen van slechte opkomst konden wij in de eerste plaats concluderen, dat hier geen rassenkwestie in het geding was. Het is beslist niet zo, dat alle partijen Wisconsin 255 en Nodak 301 een slechte opkomst te zien geven. Het betreft hier, voor zover wij kunnen nagaan twee partijen afkomstig uit Amerika, terwijl de overige partijen geen klachten veroorzaakt hebben. De partij Nodak 301 bestond uit de kleine grade ring „small rounds" die speciaal gevraagd was, teneinde deze met de precisiezaaimachine te kun nen zaaien. De kiemkracht was inderdaad in orde, doch het kan niet ontkend worden, dat bij de zeer koude omstandigheden, waaronder de maïs dit voorjaar werd gezaaid, een kleine korrel iets min der weerstand heeft door de kleinere hoeveelheid reservevoedsel, hetwelk deze bevat, dan een gro vere korrel. Waar deze kleine korrels onder gunstige omstan digheden gezaaid werden, iblijken zij bijna zonder misplaatsen op te komen. Bovendien zaaiden wij zelf het vorige jaar talrijke monsters met kleine ronde korrels uit, die ook afkomstig waren uit Amerika en hiervan was de opkomst zeer bevre digend. Ook blijkt er verschil in opkomst te be staan, wanneer er op één en hetzelfde perceel dieper en ondieper gezaaid wordt, terwijl plaatsen met slechte structuur, welke dit voorjaar lang nat en dus koud waren, veelal bij de teleurstellingen betrokken zijn. De geïmporteerde partij Wisconsin 255 bestond echter niet uit „small rounds, doch uit „regular flats". Op de meeste plaatsen viel deze partij tegen en moest overgezaaid worden, doch op het proefveld van de Glucose- en Stijfselfabriek te Sas van Gent, waar de maïs zeer ondiep gezaaid is (1 IV2 cm) is ze wel opgekomen, ofschoon de stand oök daar niet best is 40.000 planten per ha). Wanneer wij ons echter herinneren, dat het perceel in de Wilhelminapolder vorig jaar ondanks een nog lager plantenbestand gemiddeld over 12 ha 5000 kg/ha droog en schoon opbracht, kunnen wij zulk een perceel nog best een goede kans geven en ad- wiseren wij zeker nog niet om het uit te rijden. Naar onze mening moet de oorzaak van de slech tere opkomst van juist deze twee partijen gezocht worden in het feit, dat de vitaliteit van deze beide partijen iets minder is geweest dan die van de overige, deels in Nederland, deels geïmporteerde .zaaimaïs. De partijen waren speciaal op ons verzoek in Amerika met de z.g. slurry treatment, de daar algemeen gebruikte ontsmettingsmiddelen, behan deld, zodat wij bij aankomst van de partij meenden de beste zekerheid te hebben voor een goede op komst. Wel is naderhand uit proeven gebleken, dat het nogmaals ontsmetten met TMTD ontsmet tingsmiddel de opkomst versneld heeft. Het was echter onmogelijk dit te voorspellen en het had, gezien de ervaringen der laatste jaren met een dubbele ontsmetting evenzeer andersom kunnen uitvallen. De tegenvallers, die wij echter dit jaar hebben, zijn in hoofdzaak te wijten aan de extreem ongun stige kiem-omstandigheden van dit bij uitstek late en koude voorjaar. De maïs heeft nu eenmaal een hoge kiemtemperatuur en onder koude omstandig heden kunnen partijen zoals de onderhavige, die toch boven de 90 kiemden, het laten zitten door onvoldoende weerstand tegen de inwerking van bodemschimmels en (bacteriën. De lering, die wij echter uit het gebeurde kunnen trekken, is, dat wij volgend jaar alle maïs zelf zul len ontsmetten met die ontsmettingsmiddelen, die -de aantasting van uit de grond het beste kunnen weerstaan en die gebaseerd zijn op de werking van TMTD. In de tweede plaats zal een ieder, die de maïs uitzaait zich eerst moeten realiseren dat hij dit pas mag doen, wanneer zijn grond voldoende warm is en de kiemingstemperatuur van de maïs bereikt is. Dit is helemaal niet zo moeilijk als het Inkt, want een ieder, die zijn grond goed kent, weet dié plaatsen en percelen, die lang nat en koud zijn, zeer goed aan te wijzen. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat gevallen van slechte opkomst door bovenomschreven om standigheden volgend jaar niet meer behoeven voor te komen. Wel geeft de vogelschade, welke hier en daar nog voorkomt, ons nog aanleiding tot het naspeu ren van verdere maatregelen. Zoals het met iedere nieuwigheid gaat, spelen de kinderziekten ons nog parten. Gezien echter de enorme mogelijkheden, welke de Hybridemaïs teelt nog biedt voor de productie vermeerdering in Nederland, zullen deze kinder ziekten ons geen halt meer kunnen, noch mogen toeroepen. Hoogachtend, Koninklijk Kweekbedrijf, Zaadteelt, Zaadhandei, Fa D. J. VAN DER HAVE. Enkele weken geleden hebben wij mededelingen gedaan welke nummers door de Landelijke Ruiters zullen worden verreden op Zaterdag 7 Juli a.s. te Kortgene. Doch niet alleen van de zijde van de Landelijke rijverenigingen zal het heugelijke feit van het 10- jarig bestaan van de zustervereniging „Wissen- kerke" worden herdacht, maar geheel paardenlief- hebbend Noord-Beveland geeft haar beste krachten om deze dag zo goed mogelijk te doen slagen. Door de Bond van Noord-Bevelandse fokkers wordt op dezelfde dag en op hetzelfde terrein een fokdag georganiseerd en aan de hand van de in schrijvingen die reeds binnen zijn, komt niets dan lof toe; aan de koudbloedfokkers voor de enthou siaste medewerking. De rubrieken waarin gekeurd zal worden zijn nu bekend: a. jonge hengstveulens, b. oudere hengstveulens, c. jonge merrieveulens, d. oudere merrieveulens, e. éénjarige merries, f. tweejarige merries, g. merries met afstammelingen. h. tweespannen merries. In de morgenuren zullen de voorkeuringen van deze rubrieken gehouden worden. Na de middag worden de geprimeerde paarden van dé voorkeu ringen op het demonstratie-terrein voorgeleid. Behalve hierbovengenoemde rubrieken zal ook nog een extra nummer vertoond worden, waarin de beroemde Nationale Kampioenhengst Nico van de Heibloem, een keur van afstammelingen zal laten zien. Wie herinnert zich niet meer de hoogtijdagen in Den Bosch van September j.l., waarop deze zoon van de beroemde Nico van Melo (Nationaal kam pioen 1939) tot Nationaal Kampioen 1950 werd uit geroepen. Het spreekwoord zegt: „Het is een goede zoon die naar vader aardt." Hoe hij zelf is weet men nog wel, maar wat hij gepresteerd heeft en wat hij voor de fokkerij be tekent kan men op Zaterdag 7 Juli komen zien op het sportveld te Kortgene. Het sportveld is gelegen op korte afstand van de aanlegplaats van de boot. De entree-prijs hebben wij zo laag gesteld, dat een ieder in de gelegenheid is deze gebeurtenissen bij te wonen. De entree-prijs bedraagt ƒ1,per persoon (kin deren ƒ0,50), in beide prijzen is de stedelijke be lasting inbegrepen. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek 19 Juni. Wat was de aanblik fijn Vanaf kerk Sint Cathrijn, De mensen, huizen, straten Wat leken ze nu klein. We zijn er eens een dagje uit geweest naar 't land van Koppelstok, we hebben met een illuster gezel schap (ons niet meegerekend), waaronder vele overheidspersonen, waardoor we een heel veilig gevoel over ons hadden, een bezoek gebracht aan de eilanden Rozenburg, Voorne en Putten. Het doel van onze reis was, het bezichtigen van een groot Waterstaatswerk, dat uitgevoerd is, om de verzil- ting van deze eilanden tegen te gaan. Door de Nieuwe Waterweg en de Oude Maas komt er elk getij vele kubieke meters zout water binnen, die deze eilanden verzouten. Nu is er een dam van pl.m. 2 km gelegd vanaf Oostvoorne naar Rozen burg en op het andere eind van Rozenburg bij Spijkenisselbrug ook een, waarop een gemaal staat, dat zoet water aanvoert, ook de regen helpt daar aan mede. Er is zodoende een zoet watermeer ont staan. Wanneer er een waterteveel is, kan dit dus door 2 kanalen afgevoerd worden. Het nu ontstane meer biedt voor Rotterdam een uitstekende kans, daar een recreatieoord voor de duizenden Rotterdammers te maken. Vele van deze hebben daar op een kampeerplaats een weekeind- huisje staan, doch velen komen daar in tenten het weekeind doorbrengen aan het strand met baden, zwemmen en zeilen. Er zijn plannen om daar bossen met rijwielpaden aan te brengen om de mogelijkheid zich te ont spannen, groter te maken. We hebben dit mooie werk aanschouwd, dat de eilanden Voorne, Put ten en Rozenburg voorziet van de mogelijkheid om zoet water in te laten en aan Rotterdam een uniek recreatieoord verschaft. We hebben natuur lijk ook flink geboerd onderweg. De grond op die eilanden is niet zwaar en er is veel weiland. Mooie vroege aardappels waren er. Het zal niet lang meer duren of ze kunnen de vele Rotterdamse magen vullen. Er is ook veel' tuinlbouw en groente teelt. We kwamen zo in het aloude stadje Den Briel, dat nog geheel in zijn wallen ligt. Het is een oud lief stadje, veel oude gebouwen met mooie gevels, ja er zijn van die straatjes, waar je denkt: straks komt mijnheer Lumey er uit stappen. Het stad huis is een mooi oud gebouw waarop de spreuk staat „Vrijheid bovenal". De raadskamer bevat mooie schilderijen van oude regenten en een prach tige antieke archiefkast met mooi snijwerk er aan. De mensen hadden toen nog niet zoveel haast als wij en het uurloon was nog niet zo hoog, maar we moeten toch respect hebben voor dit mooie werk. Den Briel is het centrum van Voorne zoals Goes van Zuid-Beveland; zo staan er allerlei scholen; toch maar één H.B.S., hoorde ik. Het beeld van Den Briel wordt beheerst door de oude St. Catharijnskerk met kolossale onaf ge bouwde toren, het evenbeeld van de toren van Zie- rikzee, precies ook ontstaan door de daar ge maakte fout, dat de begroting niet toeliet, dat hij afgebouwd werd. Het is een grote ruime kerk waarin mooie gebrandschilderde ramen en veel grafstenen van zeer oude datum. We hadden Den Briel van onder gezien, doch we hadden veel zin er ook eens lbovenop te kijken. Dat kon, door het beklimmen van een wenteltrap van 320 treden. Het was een hele karwei, doch de ouderen volgden de jongeren op de voet op deze zware tocht, toch was 't de klim waard, 't uitzicht daar boven was schitterend. We keken zo in de N. Waterweg, waardoor 2 zeeschepen langzaam opstoomden naar Rotterdam; we zagen neer op Pernis met zijn geweldig concern der Bataafse olieraffinaderijzagen Rotterdam, Delft, Schiedam, Maassluis en keken het strand van Oostvoorne af tot Rockanje toe. Beneden gekomen versterkten wij ons in de Nymph, wat zeer nodig was; daarna reden we over Oostvoorne, voorbij Rockanje, over 's-Gravendeel, Dordrecht koers naar het lage Zui den, waar we aankwamen na een prachtige rond reis en nog veel konden vertellen over het vele geziene. Ja, over tien jaar zal die toren nog wel hoger zijn dan 65 m en nog wel meer treden hebben, die zullen met de jaren wel groeien denk ik, doch dat is van later zorg. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSOH. Op de markt van Woensdag werden aangevoeld: 5091 stuks vee, zijnde: 1355 runderen, 227 vette kalveren, 513 nuchtere kalveren, 239 zeugen, 148 lopers, 2238 biggen, 71 schapen, 283 lammeren, 16 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van ƒ700 tot ƒ950; Guiste koeien ƒ500 tot 750; Kalf vaarzen 650 tot 925Klamvaarzen 550 tot ƒ650; Guiste vaarzen 525 tot ƒ650; Pinken ƒ350 tot ƒ500; Graskalveren ƒ200 tot ƒ300; Fokkalve- ren ƒ90 tot ƒ145; Nuchtere slachtkalveren ƒ48 tot ƒ62, zwaardere soorten boven notering; Lopers 60 tot 70; Biggen 36 tot 52; Drachtige zeugen ƒ250 tot ƒ350; Schapen ƒ70 tot ƒ105; Lammeren ƒ45 tot 62, voor export tot 75; Geiten ƒ20 toe 50, alles per stuk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 7