Om et ertmjajs Z.M. WILLEM III aan VL.-B&vdani t£vbmm i/O'O'C' dc* Uzt btzb&U vxm In het vorig artikel heb ik toezegging gedaan, een volgende week het eens te hebben over de schurftbestrijding bij appel en peer. Schurft is één van die ziekten, welke we ieder jaar in mindere of meerdere mate kunnen verwach ten. Het is een zeer belangrijke, wellicht de be langrijkste, vijand van onze appels en peren. De zwartgrijze vlekken en stippen, geven het fruit niet alleen een onaanzienlijk aanzicht, doch het vermin dert daarbij zeer sterk in waarde. Voor de bezitters van kleine aantallen fruit bomen, zoals we die zo vaak aantreffen in de tui nen rondom onze boerderijen of andere particuliere woningen, is er niet veel aardigheid aan om ge spikkeld en gevlekt fruit aan de vrouw des huizes te moeten aanbieden. Zulk fruit ontsiert de fruit schaal, daar komt nog bij dat de allersmerigste tot het laatst blijven liggen. De minst ontsierde of de geheel blanke exemplaren worden er eerst uitge nomen en opgegeten. Neen heus men doet moeder de vrouw daar be slist geen genoegen mee, dat is niet te verwonderen. Voor de boer, die tevens fruitkweker van beroep is, zijn de narigheden nogal groter, deze bestaan hieruit, dat hij, wanneer de rekening van de veiling thuis komt, een belangrijk bedrag minder ontvangt. Dit stopt niet met 1 of 2 cent per kilo, dikwijls bedraagt dit vele centen en naarmate dit centen per kilo bedraagt, wordt dit een groter bedrag aar guldens op de partij. Er is dus veel gelegen aan een goede of een slechte schurftbestrijding. Het is van groot belang, deze vijand zo veel mo gelijk buiten ons erf te houden, want is hij één maal binnengedrongen en vertoont hij zich op het fruit, dan komt men met de sikkel na de oogst. Wanneer dit zo is, dan kan men door een verdere goede behandeling, niets anders meer doen, dan te trachten de uitbreiding tegen te gaan en de aan tasting binnen de perken te houden. Meestal valt dit niet mee en dikwijls is het te laat. Men moet deze vijand beslist voor zijn, een spreekwoord zegt: „De eerste klap is een daalder waard", zo ook hier. Het is van geweldig grote betekenis reeds voor de bloei te beginnen met de schurftbestrijding. Met het oog op het reeds vermelde spreekwoord is het dan ook niet te verwonderen, dat de bestrijding van de schurft steeds meer en meer naar „voor de bloei" wordt verlegd. Wanneer men werkelijk een goede bestrijding „voor de bloei" heeft toegepast, zal het in veel ge vallen zo zijn, dat het bestrijden van schurft „na de bloei" maar bijhouden is. Het gaat er echter om hoe, wanneer en met welke middelen moeten we spuiten. Om dit nader te kunnen bekijken gaan we uit van het feit, dat men op tijd en volgens de aangegeven richtlijnen de bespuitingen uitvoert. Over het algemeen wordt ef nog teveel gespoten volgens eigen inzichten. Op een moment heeft men er juist de tijd voor en redeneert men dan: „wie weet wat voor weer het met 4 of 5 dagen is, het kan er maar op zitten". Inderdaad zo iemand heeft nog gelijk ook, wanneer kort na.de bespui ting een sporenuitstoting plaats heeft, wat is hij dan mooi op tijd. Men kan zo eens boffen, het kan echter ook anders uitlopen in vele gevallen is het zelf gekozen tijdstip fout, men zou dan opnieuw moeten spui ten, hetgeen de economische kant van de kwestie niet gunstig belicht. Om zoveel mogelijk op tijd te spuiten en tevens economisch het meest verantwoord, doet men goed, de diverse waarschuwingen af te wachten. In de eerste plaats is dit de waarschuwing van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen via het K.N.M.I. in De Bilt over de radio. In de tweede plaats de regionale waarschuwingen van de N.F.O. of andere instellingen. Wanneer men deze waarschuwingen in het oog houdt en men spuit op de daarbij aangegeven tijd stippen, dan kan men er van overtuigd zijn, de risico van het „niet slagen" van Uw bespuiting, tot een minimum te hebben beperkt. Het is werkelijk een feit, dat men over het alge meen te weinig aandacht schenkt aan deze waar schuwingen, men let dus goed op. Velen zullen echter de vraag stelien, of de ge geven waarschuwingen nu voor 100 af zijn. Zeer zeker niet. Ondanks de waarschuwingen bestaat de kans, dat men met de bespuiting naast het goede tijdstip zit en men op zijn bomen hier en daar schurfaantasting waar neemt. De risico is echter veel geringer geworden dan wanneer men het tijd stip op eigen houtje heeft samengesteld. Op de laboratoria kan men precies nagaan, wanneer en in welke mate er een sporenuitstoting plaats heeft, ze zijn dus daar in staat om het juiste tijdstip voor een bespuiting vast te stellen. In het volgend artikel zullen we eens nagaan, waarmee en hoe we de schurft het best kunnen bestrijden. Wellicht bestaat dan ook de mogelijk heid het ontstaan en de verbreiding van deze „Staatsvijand no. 1" bij onze appels en peren te bespreken. R. A. ADGEVER. EINDLES EENJARIGE KOOKCURSUSSEN TE AXEL. Op Woensdag 6 Juni vond in de Kleuterschool te Axel de eindles plaats van de 1-jarige kookcursus sen. Aangezien het plan bestaat om in Axel per September aan te vangen met een 2-jarige primaire dagcursus en men bovendien het werk der cursus sen wilde laten zien, was er een aardige tentoon stelling ingericht, die gelukkig de belangstelling genoot van vele Axelse dames. Eenvoudige en fijne gerechten kon men er vinden; fleurige schotels en keurige „baksels"; bovendien was er werk van een 2-jarige primaire cursus te bezichtigen en kon men even uitrusten onder het genot van een pittig kopje soep. Op 28 Mei j.l. was het 89 jaar geleden, dat Koning Willem III, tijdens zijn algemeen bezoek aan Zeeland ook Noord-Beveland bezocht. Met de sloep van het stoomjacht „De Leeuw", dat voor Wolf aartsdijk ten anker bleef, arriveerde de vorst in het vroege morgenuur te Kortgene. Een groot deel van de bevolking van het eiland was daar samengestroomd om de ontscheping gade te slaan. Welkom geheten door de burgemeester, de heer Bijbau, betuigde de Koning, dat hij verheugd was kennis te maken met een zo vruchtbaar gebied. Nadat de vorst en zijn gevolg plaats hadden ge nomen in de gereed staande rijtuigen begon de tocht naar het dorp, waarbij de erewacht te paard, onder commando van de heer P. de Keyzer de stoet begeleidde. Een fraai vaandel, ter beschikking ge steld door de heer J. W. Vader, deed daarbij dienst. Het dorp was schitterend versierd. Er prijkten vier erebogen, terwijl de dorpsstraat met dennen beplant was. Bij het gemeentehuis werd de Koning opgewacht door de leden van de raad, bij wie zich ook de dominé J. A. van der Scheer had aangesloten. In verband met de beschikbare tijd werd direct daarna de tocht voortgezet naar Wissekerke, dat ook terloops bezocht kon worden. Dat weerhield de bevolking niet om allerwege versieringen aan te brengen als teken van blijde belangstelling in 's vorsten bezoek. Ook hier had zich een erewacht gevormd onder leiding van de heer W. J. Vader. Voor de woning van de burgemeester werd ge stopt en werd het plaatselijke bestuur aan Z. M. voorgesteld. Volgens het opgemaakte programma zou het be zoek op Kolijnsplaat van langeren duur zijn. In verband daarmee was een commissie benoemd, welke de nodr ge voorbereidingen moest treffen om verzekerd te zijn van een luisterrijke ontvangst. Welnu, het moet gezegd, de bedoelde commissie heeft eer van haar werk gehad. Zo stond bij de ingang van het dorp een prach tige ereboog in romeinsen trant. In de hoofdstraat nog een tweetal van eenvoudiger vorm. Schitte rend was het gemeentehuis versierd met vlaggen en bloemen. In de vergaderkamer, waarin de Koning een lunch werd aangeboden, prijkten een keur van bloemen, heesters en palmen. Omstreeks tien uur kwam de Koning met zijn gevolg aan, vooraf gegaan door de erewacht onder aanvoering van de heer Westfaal Quadekker. Hier bij hadden zich ook gevoegd de erewachten van Kortgene en Wissenkerke. De stoet werd geopend door het muziekgezelschap van het Schuttersgilde „Jacoba van Beijeren" uit Goes. Langzaam trok de optocht het dorp in onder eindeloos gejuich van de dorpelingen. Voor het gemeentehuis gekomen werden de rij tuigen verlaten. Twaalf jongedames strooiden rozen, dat door Z. M. zo op prijs gesteld werd, dat hij aan alle zijn portret schonk als aandenken. Vele genodigden zaten aan bij de uitstekend ver zorgde lunch. Behalve het gemeentebestuur o.m. Jhr. Mr. W. L. van Panhuys, kantonrechter te Kortgene met de griffier K. J. van den Bossche, Mr. W. Hemsig, ontvanger der registratie te Ko lijnsplaat, J. W. Vader, lid der provinciale staten te Wissenkerke, C. G. Slotemaker, predikant te Kats. In een hartelijke toespraak herinnerde de burge meester, de heer Bijbau, aan het feit, dat eenmaal een Prins van Oranie heer van Kolijnsplaat was geweest en dat nu Willem III de eerste Koning uit die familie is, die op bezoek kwam op der vaderen grond. Ook de plaatselijke predikant, Ds. Van Leeuwen, huldigde de vorst en gaf daarbij te kennen, noe Nooru-Beveland zich verheugde een Oranje in zijn midden te zien. Meer dan een uur bleef men in de raadzaal bijeen. Intussen was het stoomjacht „De Leeuw'' voor Kolijnsplaat ten anker gekomen. Uitgeleide gedaan door de ganse bevolking, be gaf de vorst zich naar de sloep aan het einde van de dijk. Daarmee bereikte hij weldra het jacht, dat direct opstoomde in de richting van Tholen. De feestvreugde op Noord-Beveland was daarmee niet uit. Deze düurde voort tot in de kleine uren. Om 7 uur 's avonds waren vele genodigden met de cursisten verzameld en na een kort openings woord van de waarnemend-consulente reikte mevr. De Feijterde Regt de getuigschriften aan de meisjes uit. Namens het gemeentebestuur sprak de heer Van Bendegem en wenste de dames geluk. De heer W. Koster sprak een kort woord namens de Kring en mej. Boogerd namens de Z. L. M. Door de cursisten werd hartelijk dank gebracht aan de dames Mol en Zweedijk en een aandenken overhandigd. Na het officiële gedeelte van de avond volgde er een gezellige theepauze en daarna was een geva rieerd programma van voordrachtjes en gedichtjes aan de beurt. Ook de hersengymnastiek (cursisten tegen genodigden) viel in de smaak in letterlijke en figuurlijke zin, want beide partijen werden met cake en taart verrast. Een toepasselijk slot vormde ook het zelf ge maakte gedicht, waarin op geestige wijze de lof van de leidster en de cursus bezongen werd. Alles wees op een prettige samenwerking en gezellige sfeer die altijd op de cursussen geheerst had en op deze wijze nog eens onderstreept werd. De getuigschriften „F. K.-cursus" werden uitge reikt aan de dames: J. Bakker, L. Blankert, F. van Damifce, A. van Esselbrugge, J. Faas, B. de Kraker, P. Lobbezoo, A. Missegers, J. de Putter, J. Riemens, B. v. d. Wege, C. Verschelling, A. de Zeeuw, allen te Axel. De getuigschriften beginners Kookcursus aan de dames: F. A. Lindhout, N. de Feijter, N. Geensen, J. T. A. de Feijter, H. E. Noens, G. M. C. de Smet, A. Audenaerdt, N. Kayser, A. A. v. d. Wege, C. v. d. Houdt, allen te Axel. EINDLES 1-JAKIGE LANDBOUWHUISHOUD- SCHOOL TE KORTGENE. Op Donderdag 14 Juni werd in één der lokalen van de L. H. S. te Kortgene de eindles van de 1-jarige landbouwhuishoudcursussen op culinaire wijze gevierd, n.l. met een smakelijk toebereid dinertje. Mejuffrouw N. Onderdijk heette de aan wezigen w.o. de leden van de Commissie van Toe- zich en de moeders der cursisten, hartelijk wel kom en hierna werden de gasten onthaald op een smakelijke maaltijd, die vlot werd afgewerkt. Mevrouw Gelderman, voorzitster van de Commis sie van Toezicht, reikte de getuigschriften aan de meisjes uit en dankte leraressen en leerlingen voor het gezellig onthaal. Namens de Z.L.M. sprak de waarnemend consulente een gelukwens uit en wek te de meisjes op meerdere cursussen te volgen en anderen hiertoe te animeren. Eén der meisjes dank te mej. Moerdijk, Zr Krello en mej. Luteijn voor de prettige lessen en overhandigde een aandenken. Mevrouw Van Oeverende Jonge bracht namens de moeders der leerlingen dank voor de prettige wijze waarop de lessen te Kortgene werden ge geven. Alles tezamen een zeer geslaagde middag. De getuigschriften werden uitgereikt aan: C. J. de Back, Kats; S. de Kam en A. Kramer, Wissekerke; W. van Oeveren, Wolphaartsdijk; M. J. Priester, Kortgene; M. M. H. Schippers, J. Wisse, J. L. Wisse, Kamperland en P. N. Klaassen, Kats.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5