Lonen Let eens op de goede stand van de gewassen, bemest met SUPERFOSFAAT onvruchtbaarheid S' ociale voorzieningen EN 18 18 21 Voor de gehele tuinbouwsector (fruitteelt, groenteteelt, boomkwekerijen) werd dispensatie aangevraagd van de 5 loonsverhoging, ingaande 19 Maart j.l. Deze dispensatie-aanvrage is door het College van Rijksbemiddelaars thans afgewezen. We hebben op de uitslag weer zeer lang moeten wachten. Resultaat is nu, dat met terugwerkende kracht van 19 Maart j.l. de volgende nieuwe lonen in de tuinbouw betaald moeten worden. A. Voor vaste arbeiders, indien zij nimmer in ac- eoord werken: Leeftijd: 17 jaar 19 20 21 22 23 e. o. Vakarbeiders: 30,— •34 39J5 41,65 44,65 46,70 48,85 Ongeschoolden: 28,35 32,45 37,10 39,55 ,.42,50 44,— 46,60 B. Voor vaste vakarbeiders, werkzaam in het boomkwekersbedrijf, die niet kunnen snoeien, enten en occuleren of geen bijzondere verant woordelijkheid dragen. 17 jaar 29, 18 32,75 19 37,60 20 40,15 21 43,— 22 45,10 23 e. o. 47,15 C. Voor arbeiders, belast met de verzorging van vee en/of paarden: 17 jaar 31,20 18 35,60 19 41,— 20 43,50 21 46,80 22 48,90 23 e. o. 51,— D. Voor losse arbeiders: Leeftijd: 17 jaar 19 20 22 23 Vakarbeiders cent per uur: 50% 58 66 71 76% 80% 84% Kost en inwoning. Ongeschoolden cent per uur: 48% 55 63 67 72 75 80% Voor kost en inwoning e.d. dient vanaf 19 Maart j.l. 13,20 op het loon in mindering te worden ge bracht. Toelichting. In bovenstaande tijdlonen is nu dus voor 23 jaar e. o. de 5 loonsverhoging van 19 Maart j.l. ver disconteerd, terwijl voor de 22-jarigen 4 de 21- jarigen 3 de 20-jarigen 2 en de 19-jarigen 1 verhoging is opgenomen. In de landbouw sector worden de nieuwe lonen reeds betaald vanaf 19 Maart j.l. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat in deze lonen het aandeel van de werknemer wat betreft de pen sioenpremie inbegrepen is. Bij de loonberekening moet dus voor de mannelijke arbeiders van 21 jaar e. o. ƒ1,25 (halve pensioenpremie) van dit basis- loon worden ingehouden, benevens 1 ziektewet premie, 1,8 ziekenfondspremie en loonbelasting. Voor de mannelijke arbeiders van 17 t/m 20 jaar moet van dit basisloon ƒ0,62 (halve pensioen premie) worden ingehouden, benevens 1 z.w., 1,8 ziekenfondspremie en loonbelasting. Voor vrouwelijke arbeiders worden geen pen sioenzegels geplakt, evenmin voor jongens beneden 17 jaar. Bijbetaling loon. Die werkgevers, die tot heden 23 Juni 1951 nog steeds het oude loon van vóór 19 Maart j.l. aan hun arbeiders betaald hebben moeten nu loon gaan bij betalen over de periode 19 Maart t/m 23 Juni 1951 d. i. over 14 weken. Gelukkig behoeft deze bijbetaling geen admini stratieve rompslomp met zich te brengen. Als voor beeld nemen wij de gehuwde vakarbeider boven 23 jaar e. o. zonder kinderen. Deze arbeider gaat door de nieuwe loonregeling ƒ48,85 ƒ46,50 ƒ2,35 per week meer verdienen, bruto 14 weken a 2,35 32,90 Vandaag (23 Juni 1951) dus bijbetalen: af 1 ziektewet ,33 Bedrag waarover loonbel. en ver.heff. 32,57 Voor de berekening van de loonbelasting nemen wij nu de bijzondere tabel van art. 10 L. B.t.w. 22 voor een werknemer van groep I (ongeh.) 15 voor een werknemer van groep II (geh.), 11 voor een gehuwde werknemer met 1 kind, voor een gehuwde werknemer met 2 kindn, voor een gehuwde werknemer met 3 kindn, voor een gehuwde werknemer met 4 kindn. Voor meer dan 4 kinderen geen loonbelasting verschuldigd. Van het bovenstaande bedrag ad 32,57 gaat dus nog af 1.8 ziekenfondspremie 0,59 en loonbel. volgens bovenstaande tabel dus 15 van 32,57 4,89 7 4 2 5,48 Op 23 Juni 1951 bij te betalen over 14 weken ƒ32,57 ƒ5,48 ƒ27,09. Voor de andere groepen arbeiders, o.a. ongehuw- den of gehuwden met kinderen kan dezelfde opzet van berekening worden toegepast. Met één cor- rectiepost op de loonstaat is dan de gehele bijbe taling afgewerkt en kan men verder gaan met de loonberekening volgens de nieuwe tijdlonen. Geen vacan tie toeslag in de tuinbouw. In antwoord op de vraag, welke ons herhaaldelijk gesteld wordt kunnen wij mededelen, dat in tegen stelling met de landbouwsector voor de tuinbouw sector geen vacantietoeslag in de C.A.O. is opge nomen. In verband hiermed£ dient de waarde van de af te geven vacantiebonnen aan losse arbeiders in de tuinbouw ook slechts 3 maal het geldende uurloon minus de halve pensioenpremie (2% ct of 1 ct per uur) te bedragen. In een volgend nummer hopen wij enkele loon- berekeningen voor de tuinbouw op te nemen. Gratis advies. Intussen raden wij onze tuinbouwleden aan om trent loonberekeningen, arbeidskwesties enz. steeds gratis advies te vragen bij hun standsorganisatie, het Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. Op het Secretariaat zijn tevens nog enkele C.A.O.'s voor de Land- en Tuinbouw voorradig, die tegen storting van 25 ct. op girorekening 172503 der Z. L. M. worden thuis gestuurd. Dit boekje is voor iedere werkgever onmisbaar. de L. VOORLICHTINGSDIENST VOOR SUPERFOSFAAT -WAGENINGEN en t/ew&eding. In het Zeeuwsch Landbouwblad van 2 Juni is in de ruibriek „Wij lazen voor U" een zeer alarmerend stuk opgenomen over het machinaal inkuilen van bietenloof en moeilijkheden bij de voortplanting van het vee, zoals die worden ondervonden op het proef bedrijf van de C.S.M. te Eist. Dit artikel heeft sterk de aandacht getrokken en er wordt nog ijverig over nagepraat. O.i. worden hier een paar zaken door elkaar gehaald, die niets met elkaar te maken heb ben. De indruk wordt gewekt, dat gehakseld bieten- loof onvruchtbaarheid in de hand zou werken. Dat is natuurlijk onzin. Wel is het zó, dat een dier een evenwichtige voeding nodig heeft. Krijgt het dat niet, dan zullen zich na kortere of langere tijd ver schijnselen voordoen, die er op wijzen, dat er aan de voeding iets hapert. Dat zulks bij de voortplan tingsfuncties het allereerst merkbaar wordt, is heel goed te begrijpen als men bedenkt, dat dit wel mee van het teerste gebeuren is, dat in het leven van het dier plaats vindt. Dat nu te Eist de dieren niet meer drachtig te krijgen zijn (bewijst, dat het bietenloof, gehakseld of niet, ingekuild of vers, geen volwaar dig voedermiddel is. De jarenlang volgehouden voeding met een zeer aanzienlijke bietenloof-voe- ding (in verse of geconserveerde vorm) heeft dit duidelijk aangetoond. Is hiermede het bietenloof of de vorm waarin het geconserveerd wordt nu ver oordeeld? Geenszins. Immers, wanneer we elk wil lekeurig ander voedermiddel op de keper bekijken, dan blijkt, dat het ook niet volwaardig is. Dat geldt zowel voor lucerne- of klaver-hooi als voor voeder bieten, voor mergkool en voor weidehooi, voor ger- stemeel en tarwekaf, enz. Elk voedermiddel munt in bepaalde eigenschappen uit, doch schiet in ande re tekort. Het is daarom de taak van de veevoeding om uit, op zichzelf onvolwaardige voedermiddelen, een volwaardig rantsoen samen te stellen. Dat is niet eenvoudig en om steeds het beste rantsoen te kunnen samenstellen schiet onze ken nis nog zeer veel tekort. Maar één ding weten we wel en dat is: dat we nooit een goed rantsoen, voor welk dier dan ook, krijgen, wanneer we daarin on verschillig aan welk voedermiddel een te grote plaats toekennen. Dit geldt dus ook voor vers en ingekuild bietenloof of bietenkoppen. Inderdaad munt het bietenloof, in vergelijking tot b.v. voeder bieten, mergkool, weidehooi, e.d., niet uit in ge- zondheidswaarde. Daar staat echter tegenover, dat het ook enige zeer waardevolle eigenschappen heeft en die zijn: dat er een zeer behoorlijke hoe veelheid eiwit in voorkomt, dat het rijk is aan koolhydraten, dat het gaarne gegeten wordt en bovenal dat het een uitermate goedkoop voedsel vormt. Dat bietenloof is dus nog niet zo'n gek product. Laten we daarom alle middelen aanwen den die ons ter beschikking staan om de voeder- waarde van dit goedkope product te benutten. Dat we daarbij bij het inkuilen naar een betere methode moeten is voor alle ingewijden al lang duidelijk. Door slordig en ontijdig werken be grijpelijk in de moeilijke, natte en drukke oogsttijd van dit product gaat zeer veel van de voeder- waarde verloren. Het gehakseld inkuilen biedt een mogelijkheid een groter deel van de voederwaarde te behouden, maar natuurlijk, dat moet óók goed gebeuren. En dik gronddek er op en vooral moet er voor worden gezorgd, dat het product minder verontreinigd wordt bij het rooien der bieten en het opladen van het loof. Hier vooral is zeer veel aan te doen en eist grote aandacht! Stelden we zoeven vast, dat naast het bietenloof eigenlijk geen enkel ander voedermiddel werkelijk volwaardig is voor de veevoeding, het wordt daar mede duidelijk, dat storingen in de voortplanting ook wel door andere eenzijdige voedersystemen kunnen worden veroorzaakt. Enige weken terug vestigden wij in dit blad onder hetzelfde opschrift op dit probleem, in meer algemene termen, de aandacht en wekten daarbij een ieder op, die meent op zijn bedrijf wel eens ver schijnselen opgemerkt te hebben van een gestoorde voortplanting die met de voeding in verband ge bracht kunnen worden, daarover bericht te zenden aan het Rijksveeteeltconsulentschap, Londense Kaai 27 te Middelburg. We hebben daarop slechts weinig brieven binnen gekregen, maar wel is ons gebleken, dat er aan dacht aan is besteed. Klim nu werkelijk toch eens in Uw vulpen en schrijf ons Uw eravringen! Bedelf ons onder Uw brieven, want het staat wel vast, dat hiermede een zeer groot practisch belang gemoeid is. Bedenkt toch dat het niet of niet tijdig drachtig krijgen van het vee en de paarden en ook het veelvuldig sterven van te zwakke kalveren en veulens de veehouders jaarlijks enorme schade toebrengt. Wanneer hierin, al is het maar een weinig, verbetering gebracht kan worden, dan is dit de moeite die dit onderzoek kost dubbel en dwars waard. We bereiken dit ech ter zonder Uw medewerking niet! Rijksveeteeltconsulentschap voor Zeeland, C. DEN ENGELSEN, Hoofdassistent.. AARDAPPELMOEHEID. Ontheffing mogelijk mits vóór 26 Juni a.s. wordt gerooid. Aanvragen tot 26 Juni indienen bij de Stichting voor de Landbouw, Grote Markt 28a, Goes. Ónder opgave van de betreffende percelen. Na 1 jaar tussenruimte, mogen dan weer aard appelen op dezelfde grond worden geteeld. Een mooie demonstratie van de verschil lende raseigenschappen van alle landbouw gewassen vindt U op de landbouwproef- bedrijven. Doe er Uw voordeel mee.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 4