MECHANISATIE IN DE FRUITTEELT De Rundveeteelt in Oostelijk Zuid-Beveland tie van de fruitteeltbedrijven de speciale aandacht te moeten vestigen. Een vergelijking tussen de aantallen in de fruit teelt in gebruik zijnde machines in het jaar 1946 en thans leert ons namelijk, dat de mechanisatie zich in een snel tempo heeft voltrokken. Momenteel zijn namelijk in totaal vier maal zoveel machines in ge bruik als in 1946. Onder invloed van de grote vraag nam de fabri cage van diverse machines en werktuigen, zowel in aantal als in types, eveneens snel toe. Het aantal verschillende typen en merken dat thans te koop wordt aangeboden, is dan ook dermate groot, dat het voor de teler dikwijls moeilijk is, een juiste keuze te doen. Door nu op deze tentoon stelling een aantal model inventarissen aan machi nes en werktuigen voor be drijven van uiteenlopende grootte en aard te tonen, wil men trachten daaraan zoveel mogelijk een voor lichtend karakter te geven. Ten toongesteld zullen worden de modelinventa rissen voor fruitteeltbedrij ven van: a. 02 ha, b. 24 ha, c. 46 ha, d. 6 8 ha, e. 12 ha, f. 15— 20 ha, g. groter dan 20 ha. Voor elk der categorieën a t/m f zijn twee inven tarissen aanwezig, name lijk één afkomstig van be drijven gelegen in midden Zuid-Beveland (afd. Ka- pelle van de N.F.O.) en één afkomstig van bedrij ven gelegen in Oost Zuid- Beveland (afd. Krabben- dijke van de N.F.O.Daar door is het dus mogelijk, verschillende mogelijk heden tot mechanisatie van bedrijven van gelijke grootte onderling te vergelijken. Voor zover de op de bedrijven aanwezige inven tarissen dit toelieten, is in de keuze van de verschil lende merken een zo ruim mogelijke variatie toege past, hetgeen ook zeggen wil dat er behalve de Welke is de meest ideale werktuigeninventaris voor m^jn bedrijf? Met het oog op de belangrijke oppervlakte, die de tuinbouw in midden- en Oost Zuid-Beveland beslaat en mede in verband met de reeds ver gevorderde en nog steeds toenemende mechanisatie van de fruitteeltbedrijven in dit gebied, zal aan de fruit teelt op de op 20 Juni a.s. te Krabbendijke te hou den Land- en Tuinbouwtentoonstelling, georgani seerd door de Kring Oost Zuid-Beveland van de Z. L. M., een bijzondere plaats worden toegekend. Terecht hebben de organisatoren van deze tentoon stelling dan ook gemeend, vooral op de mechanisa- Moderne nevelspuit. Combinatie voor kleinbedrijf. tentoongestelde merken ook nog andere merken trekkers, spuitmachines, enz. zijn, die evengoed in bepaalde inventarissen passen. In ons land is op fruitteeltgebied een dergelijke tentoonstelling nog niet eerder gehouden, zodat het hier een primeur betreft. Gemeend wordt dan ook te mogen verwachten, dat zeer vele fruittelers, ook zij die hun bedrijven reeds mechaniseerden, 20 Juni a.s. vrij zullen hou den voor een bezoek aan deze ongetwijfeld interes sante expositie. Na een critische beschouwing zul len velen daaruit lering kunnen trekken en trach ten, in het verleden gemaakte fouten te herstellen en in het vervolg te voorkomen. W. PHILIPSE, Ass. R.T.C., Goes. Een echte veestreek is ons district zeker niet, integendeel, men kan constateren, dat de akker bouw en de tuinbouw de meeste bewoners nauwer aan het hart liggen. Temeer is het te waarderen, dat op vrijwel alle dorpen nog enkele liefhebbers en enkele goede stallen gevonden worden; dezulken geven blijk van zelfstandigheid en volharding, naast liefde voor het vee. Toch is het jammer dat dit onderdeel van het bedrijf niet de aandacht krijgt die het verdient. Immers, juist in het akkerbouwbedrijf zijn altijd bijproducten aanwezig die niet beter dan door rundvee tot waarde gebracht kunnen worden en anderzijds is een bijproduct van de veehouderij van groot belang voor het bouwland: de mest. Moge lijk dat naast goede prijzen, een verbeterde inkui- lingstechniek en het makkelijk fokken door gebruik van kunstmatige inseminatie, een stimulans zal Iblijken te zijn. Dat men open staat voor iets nieuws, bleek wel uit de ruime inschrijving toen met de kunstmatige inseminatie begonnen werd. Nu moge niet bij allen verbetering van het rundvee in de eerste plaats op de voorgrond gestaan hebben, onwillekeurig zal het op den duur toch langs deze weg plaats hebben. En al ontwikkelt zich niet direct een fokdistrict, dan kan kunstmatige inse minatie toch van belang zijn. Vooral in de laatste jaren en mede onder invloed van de export, nam de afzet van kalfvaarzen, die hier voordelig voort gebracht kunnen worden, toe. Het is duidelijk dat het voor allen die hier aan mee doen van belang is, dat het vee uit het district een goede naam geniet en het is dus een gemeenschappelijk belang, dat het gemiddelde peil zo hoog mogelijk opgevoerd wordt. Hiermee zijn we op het ogenblik gelukkig op de goede weg. Op de tentoonstelling zal Matador, de stier van de vereniging voor kunstmatige inseminatie op de Bevelanden, te bezichtigen zijn. Het is trou wens de bedoeling, dat ook enkele andere K. I.- stieren aanwezig zullen zijn, zodat tevens bezoekers Matador van Marie 9 26999 S. (M). uit andere districten een indruk kunnen krijgen van het materiaal waarmee gewerkt wordt. Waar helaas de gelegenheid ontbreekt om vee in de ten toonstelling op te nemen, kunnen de liefhebbers hiervan dus toch hun hart aan de stieren ophalen. W. KAKEBEEKE. De laatste drie inventarissen laten een geheel ander bedrijfstype zien. De „Moer," de weidestreek van Oostelijk Zuid-Beveland. zal daar wel niet vreemd aan zijn. Ierseke heeft een gemiddelde bedrijfsgrootte van 12 ha, waarvan 8 ha bouwland en 4 ha weiland. De ligging is zeer verspreid. De afslibbaarheid bedraagt 20 a 25 Het bouwplan wijst op een intensieve be bouwing van de grond en bestaat uit 54 hak- vruchten (w.o. uien en wijnpeen), 25 granen en 11 handelsgewassen. Trekkracht 2 paarden. ventarissen bepaalde machines, welke wél op de be drijven worden gebruikt, doch niet tot de normale inventaris kunnen worden gerekend, niet zijn opge nomen. Om het geheel nu zo volledig mogelijk te krijgen, zal naast de inventarissen, een stand met speciale machines en werktuigen worden geopend. Werk tuigen dus welke wél in de landbouw worden ge bruikt, doch welke toch weer niet iedere dag en overal zijn te zien. Een 15-tal van deze soorten machines zal daar worden opgesteld, soms in enkel-, soms in meer voud. Met nadruk moet er echter op worden ge wezen, dat hier geen propaganda wordt gemaakt voor een bepaald merk, dat is opgesteld, doch dat enkel wordt getracht de belang rijkheid van 'n bepaalde machine soort naar voren te brengen. Wel is hierbij natuurlijk uitgegaan van d i e merken, welke voor onze provincie worden geschikt geacht, hetgeen weer niet in houdt, dat er niet meerdere mer ken geschikt zouden zijn. Er komen grote machines en kleine apparaten, vrij-ingewikkel- de en doodeenvoudige werktui gen naast elkaar te staan. De fabrikaten lopen uiteen van grote fabrieken in Amerika tot gewone Zeeuwse mensen, die het hebben gepresteerd de voor onze landbouw van groot belang zijn de werktuigen te ontwerpen. Naast grote en dure machines komen er kleine en goedkope werktuigen voor, welke dikwijls door de boer zelf of een dorps smid ook kunnen worden ge maakt. Gedacht wordt b.v. hierbij aan het een voudige erwtenmaai-apparaat. dat welwillend door de Werktuigen-commissie in Zeeuws-Vlaanderen beschikbaar wordt gesteld. Ook de destijds door Ir Dorst in het Zeeuwsch Landbouwblad beschreven stortschutten voor aardappelen zullen zijn te zien. De te bezichtigen stortschutten zijn reeds 10 jaar tot zijn volle tevredenheid in gebruik bij de heer Jac. Boonman te Oud-Vossemeer. De „Nerthus"-greppelploeg, welwillend beschik baar gesteld door de Coöperatie tot exploitatie van landbouwwerktuigen te St. Laurens, zal zeker de belangstelling van de weiboeren opwekken. Voor dit eenvoudig apparaat ligt hier in Zeeland nog een groot terrein braak. Als laatste van de greep uit de speciale werk tuigen, nog de kleine Planet handzaaimachine, wel ke door de heer Schriers te Waarde op vernuftige wijze uitgerust is voor het zaaien van alle zaden. Velen zullen, zowel uit de opgestelde inventaris sen, als uit de stand met speciale machines, veel kunnen leren. Zij zullen zien. dat in Oost Zuid- Beveland de belangstelling voor de mechanisatie leeft, doch ook, dat deze mechanisatie op verstan dige wijze wordt doorgevoerd. DE WERKTUIGENCOMMISSIE. Wemeldinge ondervindt iets minder de invloed van de „Moer." De gemiddelde bedrijfsgrootte bedraagt 15 ha, waar van 12 ha bouwland en 3 ha weiland. De ligging is zeer verspreid. De afslibbaarheid van de grond be draagt 25 Het bouwplan bestaat uit 52 hakvruchten (w.o. uien en wijnpeen), 31 granen en 17 handelsgewassen. Trekkracht 1 trekker. Biezelinge, als laatste van de gemengde bedrijven, heeft een inventaris samengesteld voor een bedrijf van 20 ha, waarvan 15 ha bouwland en 5 ha weiland, met een zeer verspreide ligging. De afslibbaarheid van de grond bedraagt 25 Het bouwplan bestaat uit 50 hakvruchten, 25 granen en 25 handelsgewas sen. Voor trekkracht worden 4 paarden gebruikt. Het zou ons te ver voeren alle machines, welke in de inventarissen worden opgesteld, op te som men. Laten wij volstaan met te zeggen, dat de keuze van werktuigen met zorg is geschied, zowel wat betreft de grotere zuivere akkerbouwbedrijven, als de kleinere gemengde bedrijven, waarbij het grasland niet is vergeten. Bij het bezichtigen van de inventarissen kan ieder een zeer goede indruk verkrijgen van de mechani satie op de verschillende bedrijfstypen in Oostelijk Zuid-Beveland. Het spreekt vanzelf, dat in deze in- Erwtenoogst-apparaat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 6