Let eens op de goede stand van de gewassen, bemest met SUPERFOSFAAT Oostelijk Z.-Beveland is 6&st ZuLd-dtvelcthd van de LANDBOUW Op het land aan de overzijde van de Rijksweg tegenover mijn woning werkt een boer. Als ik op sta en mijn blik laat gaan over de polder, zie ik hem. Als' ik thuis kom, hetzij vroeg of laat, of het Zaterdagmiddag of tweede Pinksterdag is, steeds vind ik zijn silhouet afgetekend tegen de wijde luchten, vergroeid als het ware met het landschap. dat het eigenlijk niet langer zó kon, zoals tegen over mijn woning in de Kruiningerpolder. Dat is het Oost Zuid-Beveland van de „juun" en de „wien- peeën" van de kleine boer, die zijn arbeid verricht zes dagen per week, twee en vijftig weken per jaar. Maar begeven wij ons naar het Oosten, dan komen wij spoedig in het andere Oost Zuid-Beve land van het oude en het nieuwe land met als gar nering een superieure fruitteelt van Krabbendijke en Kapelle en een verwaarloosd graslandcomplex onder Yerseke, niettemin verrassend harmonisch in de geestesgesteldheid van zijn bevolking, wan neer het erom gaat te verrichten, hetgeen aange pakt moet worden, om te bouwen aan de toekomst. In Oost Zuid-Beveland zit pit in organisatie, coöpe ratie, veiling- of bedrijfsvoorlichtings-vereniging, omdat, er pit zit in de kleine en de grote boer, in de fruitteler en de landarbeider. De moderne veilingen van Kapelle en Krabben dijke zijn ingericht op een wijze, die haar weerga maar weinig vindt. Zwermen plattelandsmeisjes be volken de landbouwhuishoudschool in Kruiningen. Het lager land- en tuinbouwonderwijs in Kruinin gen en Kapelle verheugt zich in een grote, steeds toenemende belangstelling. De Vereniging voor Be drijfsvoorlichting verdubbelde in één jaar tijds bijna haar ledental. De Afdeling Yerseke van de Z. L. M. boekte zóveel nieuwe leden, dat zij ten voorbeeld werd gesteld, waarmede ook werd aangetoond, dat georganiseerde bedrijfsvoorlichting en landbouw organisatie elkander geen afbreuk doen. De coöpe ratie pakt aan wat nuttig en nodig is, van maïs tot schuimaarde. Het is- slechts een bonte menge ling van voorbeelden ter illustratie van Oost Zuid- Beveland's vitaliteit. Oost Zuid-Bevelandse boeren zouden evenwel geen goede Zeeuwen zijn als zij hun weiland niet verwaarloosden en geen goede Oost Zuid-Bevelan ders, wanneer zij niet met kracht op verbetering zouden aansturen. Oost Zuid-Beveland maakt zich gereed om overig Zeeland te ontvangen. Duizenden Zeeuwen zullen de in deze ernstige tijden ongetwijfeld tot bezinning vermanende rede beluisteren van de voorzitter der Zeeuwsche Land bouw Maatschappij, onder de indruk komen van de schoonheid van Oost Zuid-Beveland's land bij de rijtoer, ogen te kort komen om hetgeen de ten toonstelling aan voorlichting biedt, zowel voor boer als boerin, in zich op te nemen en vrolijk gespan nen de goede en andere verrichtingen van dé trek kerchauffeurs bij de behendigheidswedstrijd gade slaan. Een dag van bezinning, van voorlichting, maar ook van gezonde, de geest verfrissende ontspan ning. Dat het in alle opzichten een goede dag mag worden, wens ik U, Oost Zuid-Beveland, oprecht hartelijk toe. De Rijkslandbouwconsulent, Ir C. W. C. VAN BEEKOM. Oost Zuid-Bevelandse boerderij. In zijn gestalte weerspiegelen zich de jaargetijden. Rechtop en veerkrachtig het voorjaar, gebogen de zomer, geknield de herfst. Maar altijd stoer en vol hardend. Dat is het ene Oost Zuid-Beveland. Het Oost Zuid-Beveland van de oude polders met de kleine bedrijven en de vaak grillige verkaveling, tenzij met tactvolle hand orde werd geschapen, om land. Het Oost Zuid-Beveland van de nieuwe polders met grote bedrijven en flinke, rechthoekige kavels. Ook hier het rhythme van de arbeid, even stoer en volhardend, wellicht feller, maar minder rustig. Hier vinden wij ook zeer grote bedrijven als de Bathpolders en de Fredericapolder. Contrastrijk ongetwijfeld, dit Oost Zuid-Beve VOORLICHTINGSDIENST VOOR SUPERFOSFAAT-WAGENINGEN De MECHANISATIE Typerend voor de landbouw in de na-oorlogse jaren is wel de grote vlucht, welke de mechanisa tie heeft genomen. Waar men ook komt in Neder land, op welke grondsoort of grootte van bedrijven, overal is het gebruik van werktuigen en machines sterk toegenomen. Het spreekt vanzelf, dat een zo vooruitstrevende streek als Oost Zuid-Beveland daarbij niet ten achter is gebleven. Nu wordt, wanneer er over de mechanisatie in de landbouw wordt gesproken, allereerst gedacht aan één of meerdere trekkers met toebehoren. Ieder, die even goed doordenkt, weet echter, dat de mechanisatie niet alleen van een trekker afhankelijk is, doch ook bij gebruik van paarden goed doorgevoerd kan worden. Alléén daar, waar het gebruik van tractoren en paarden goed tegen elkaar is uitgerekend en het meest economische van deze twee is gekozen, kan van een goed-doorgevoerde mechanisatie worden gesproken. Dat deze gedachte in Oost Zuid-Beveland leeft, zal U de inventaris-wedstrijd op de Z. L. M.-tentoon- stelling bewijzen. Mocht iemand de gedachte toegedaan zijn, dat daar enkel inventarissen met tractoren en bijbe horende werktuigen te zien zullen zijn, dan zal hij bedrogen uitkomen. Het is zelfs zó, dat van de 7 inventarissen, welke ingezonden zullen worden, er 3 bij zijn zonder trek ker, 3 met trekker en paarden en 1 alleen met trekkers. De opdracht aan de Afdelingen was een inven taris samen te stellen, welke een beeld geeft van .de gemiddelde inventarissen op de bedrijven in die Afdeling-. O.i. zijn zij daar uitstekend in geslaagd. Natuurlijk zullen er fouten aan kleven en vanzelf sprekend zal iedereen het er niet mee eens zijn. Smaken verschillen nu eenmaal. Zeer duidelijk komt bij deze inventarissen ook de aard van het bedrijf naar voren. Wij zien daar bij b.v. Rilland met zijn grote bedrijven van gemid deld 80 ha. De vorm van trekkracht bestaat uit 2 tractoren en 3 paarden. De aard van de machines wijst op een zuiver akkerbouw-bedrijf. De ligging is aaneengesloten. Krabbendijke heeft een gemiddelde bedrijfsgrootte van 50 ha met verspreide ligging. De zwaarte van de grond is iets minder dan bij de vorige, n.l. 35 a 40 afslibbaar. Naast een tractor worden hier twee paarden voor trekkracht gebruikt. Evenals te Rilland ziet het bouwplan er als volgt uit: 35 hakvruchten, 35'% granen, 30 handels gewassen, waaronder 10 vlas. Waarde heeft een bedrijf samengesteld van 35 ha, met een tamelijk verspreide ligging. De afslibbaarheid in d,e grond bedraagt 25 Als is gevolg van de ruime verbouw van uien en wijnpeen wijkt het bouwplan vrij sterk af van de voorgaande, n.l. 60 hakvruchten, 20 granen en 20 handelsgewassen. Als trekkracht wordt op dit zuiver akkerbouw bedrijf, naast een trekker, 2 paarden gebezigd. Kruiningen met zijn vele kleine bedrijven, heeft een gemid delde bedrijfsgrootte van 10 a 12 ha. Eveneens een zuiver akkerbouwbedrijf met verspreid liggende kavels. De grond is vrij licht, n.l. 20 a 25 afslib baar. Het bouwplan is gelijk aan dat van Waarde. Twee paarden leveren de trekkracht. Hardeland- methode. I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5