Rondom de Boerderij. Foto's van de revue. Van de revue zijn ongeveer 40 opnamen ge maakt, die stuk voor stuk buitengewoon mooi zijn. Enkele hiervan nemen we in het Landbouwblad op. Op verzoek van velen willen wij trachten deze foto's in een revue-boekje op te nemen, waarin tevens 'n deel van de tekst van de revue zou kunnen worden vermeld. Men heeft dan steeds een blijvend aandenken aan deze dag. Bovendien zouden aan de hand hiervan foto's kunnen worden nabesteld. Ieder die hiervoor belangstelling heeft, melde zich. Wij zullen dan intussen nader informeren naar de prijs hiervan. Naar onze mening zou deze een bedrag van 4,niet te boven mogen gaan. Hoe meer belangstelling hoe lager de prijs kan worden. Willen belangstellenden hiervoor zich even per briefkaart melden aan het secretariaat der N.B.M.L., Noordhaven 21, Zevenbergen? Een en ander uiteraard onder voorbehoud, dat bij geringe belangstelling deze uitgave niet doorgaat. Het aantal aanmeldingen hopen we binnenkort te kun nen meedelen. De slot-apotheose. ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. NIEUWENDIJK: Donderdag 21 Juni 102 uur. Café v. d. Heuvel. vormde de kroon op het werk en oogstte aller be wondering. Het is niet doenbaar een beschrijving te geven van de indruk, die deze revue heeft gemaakt. De gedachte, dat bij voor- en tegenspoed de boer zal blijven voortploegen, is door de schrijver wel uit muntend weergegeven. Van de spelers kan niets anders gezegd worden, dan dat zij ten volle in hun Hoewel in de voorafgaande jaren thripsaantasting altijd van weinig betekenis is geweest in onze streek, zijn nu deze verschijnselen toch waar te nemen. Het is dus van belang hiertegen zo spoedig mogelijk maatregelen te nemen. De bestrijding met de bekende stuifmiddelen baart niet veel moei lijkheden, zodat dit euvel gemakkelijk te verhelpen is. De bieten zijn nu door de zorgelijkste periode beweiding en ondanks de wisselvallige weersom standigheden, toch voldoende goed weidegras ter beschikking van zijn dieren te hebben, blijkt steeds opnieuw. Wat echter te bereiken valt door een goed toegepast omweidingssysteem gepaard gaan de met een goede bemesting en een goede winnings methode voor kostbaar wintervoer, leert ons de uit slag van enkele voorbeeld-bedrijfjes hier in de streek. Collega's die nog niet voldoende vertrouwd of bekend zijn met bovenomschreven werkwijze, ga daar Uw licht eens opsteken, ge zult er zeker geen spjjt van hebben! heen, zere knieën en vingertoppen ten gevolge van het dunnen behoren weer tot het verleden en het is dus nu alleen nog maar een kwestie van schoffelen en wieden. De groei is ondanks droogte en slechte structuur nog redelijk goed te noemen. Duidelijk is echter al te zien dat de percelen met groenbemesting of andere or ganische mest een voorsprong hebben en deze vermoedelijk ook wel zullen houden. In het begin hebben zich wel even moeilijkheden voorgedaan met emelten, koperwormen e.d. en vooral ook wat meer onkruid, maar nu de groei er in zit wegen de voordelen toch ruim schoots tegen de bezwaren op. Deze week op de vergade ring van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting nieuwe perspectieven gehoord voor de bemestingswereld, dat wil zeg gen voor ons nieuw n.l. de rijenbemesting. In verschillen de landen past men dit al lang toe. Voor ons zou het speciaal moeten gelden voor de sterk fixerende gronden. Aardap pelproefvelden in ons gebied hebben ten aanzien van de kali al bewezen dat het aan brengen van een hoeveelheid kali onder het plant- bed effect geeft, in de groei alleen al is een duide lijk verschil waar te nemen. Hieruit blijkt dus dat we op het gebied van bemesting nog lang niet uit gestudeerd zijn en dat we aan de hand van proeven steeds weer moeten trachten om tot een beter resul taat te komen. LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. De meeste bieten staan reeds op één; weer op nieuw was te zien dat men met doorhakken en opéén zetten der bieten vrijwel nooit te vroeg kan zijn. Wanneer de bieten na het op één zetten niet meer recht op blijven staan, doch als het ware om- Gesprek in een boerenhuiskamer. ver vallen, wordt daardoor de groei zeer zeker be lemmerd. Wanneer men zijn ogen eens goed de kost geeft kan men weer vele percelen granen, maar vooral tarwe zien, waar de stikstof op „gangen" is gezaaid. Het gebruik van de zaaiviool kan niet genoeg worden aanbevolen; met de hand de stik stof op de juiste plaats te brengen is voor velen een moeilijk te volbrengen opgave. spel zaten. Het liep, er zat gang in. Toneelspel, zang en dans, het ging alles even vlot en keurig. En dat alles werd ons gebracht door eigen krachten van het platteland. Vooral daarop zijn we trots. Onze boerenstand en voornamelijk dan onze jongeren, hebben getoond dat ook op cultureel gebied door samenwerking heel wat kan worden gepresteerd. Maar ook de regisseur, de heer Spoorenberg, heeft getoond heel wat aan te kunnen en mag met grote voldoening op de zo geslaagde opvoering van deze revue terugzien. Na afloop van de revue werd spontaan het Wilhelmus en het Brabants volkslied gezongen. Ook des avonds aan het diner heerste een gezel lige stemming en werden nog vele tafelspeeches afgestoken. De harmonie „De Unie" bracht voor ,,'t Zuid" een serenade aan de pas gedecoreerde Officier in de Orde van Oranje-Nassau, de heer Sneep en de jubilerende organisatie. Zo behoort dan de viering van het jubileum van onze organisatie weer tot het verleden. We heb ben even stil mogen staan bij het verleden en hij wat in het landbouwbelang werd tot stand gebracht, maarploegen nu weer voort. Dankbaar zijn we voor wat die dag ons heeft ge boden, dankbaar voor het werk van onze voorgan gers en voor de onderscheiding van onze ere-voor- zitter de heer Sneep, die hem zo tenvolle toekomt. Nog jarenlang zullen wij met genoegen terug denken aan de feestelijke „Brabantse" boerendag van 30 Mei 1951, een dag die ons boerenhart goed heeft gedaan: Want wat er ook gebeuren mag De boer blijft bij het land, Het blijft in voor- en tegenspoed Lang Leev' de Boerenstand. BRABANTSE BIESBOSCH. Hoewel mooi weer niet gauw verveelt en zeker niet bij de verpleging van de gewassen, zijn er tqch tekenen die er op wijzen dat verschillende gewas sen erg dankbaar zouden zijn voor een flinke hoe veelheid regen. Vooral erwten, vlas, blauwmaan- zaad enz. op de iets minder goede of zwaardere gronden met slechte structuur laten geen beste oogst-vooruitzichten zien. Vele erwtenpercelen staan al in bloei terwijl de rijen niet of nauwelijks gesloten zijn en dat is iets wat men als teler niet graag ziet. De stand van het laat gezaaide vlas laat op vele plaatsen ook te wensen over, dikwijls erg onregel matig, met veel kort ondervlas. Het vroeg gezaaide vlas doet het beter, wat dus weer duidelijk illustreert welke grote voordelen vroeg zaaien teweeg kan brengen. Eindelijk heeft dan de zomer zijn intrede gedaan. De groei van het hooigras heeft in betrekkelijk korte tijd plaats gevonden, zodat reeds verschillen de collega's gemaaid hebben. Goed zo vrienden, men maait vrijwel nooit te vroeg, doch steeds te laat! Juist in de eerste week van Juni is er veel prachtig en goed hooi gewonnen. De allereersten hebben nog gebruik gemaakt van ruiters (in de laatste week van Mei) toen het nog geen al te vast hooiweer was. Ook die wijze is zeer toe te juichen; men krijgt een prima jong eiwitrijk product! De grasdrogerij heeft tot nu toe zonder stagnatie in de aanvoer steeds kunnen doorwerken. Evenwel blijkt in de laatste weken steeds meer gras te worden aangevoerd, dat eigenlijk al te oud is om nog een prima product te krijgen. Hoe moeilijk het is om zonder veel ontweidings-mogelijkheden of rantsoen- MEDEDELIN GEN. Inrichting kantoor. Bij gelegenheid van haar jubileum mocht de N.B.M.L. verschillende geschenken ontvangen. Zo werd door de Onderlinge Hagelverzekering een bureau en een typetafel toegezegd voor de inrich ting van het nieuwe kantoor. De Landbouwhuis- houdscholen boden hiervoor een bureaulamp en een schilderij van H. M. de Koningin aan. De afd. Zevenbergen zorgt voor een conferentietafel, de Pavee voor een stencilmachine, terwijl onze Brand verzekering een prachtige bewerkte zilveren sigarendoos aanbood. Gedenkboek. Voor onze leden zijn gedenkboeken verkrijgbaar bij het secretariaat. Men schrijve even een brief kaart. vormen een grote familie: de Noord-Brabantse Mij. van Landbouw. Wanneer men dan ook nog verschillende percelen weiland ziet, waarin men het vee maar amper kan zien liggen vanwege de vele boterbloemen en distels moet men zich toch afvragen of de belanghebben den dan nog niet zien welke prachtige resultaten reeds vorige jaren bereikt zijn met op tijd en goed te bespuiten. Gelukkig liggen er reeds vele perce len (ik zou haast zeggen als even zo vele oasen in de woestijn) waar de reeds genoemde bespuitingen voorheen met prachtige resultaten zijn toegepast. Ik kan daarom niet nalaten degenen wien dit aan gaat met klem aan te raden, volgt het goede voor beeld van Uw collega's, die er thans reeds de vruch ten vah plukken in de vorm van meer en beter gras; bovendien ontsieren de bovengenoemde afwij kingen in de weilanden onze streek dan niet langer. Verschillende percelen vlas liggen, mede door de wel zeer slechte structuurtoestand van de grond, er maar zeer sober bij. Of dit nog enigszins her steld kan worden door spoedige regenval zal nog moeten worden afgewacht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 19