DE AFKALF- EN/OF ISOLATIESTAL Mi xL ZITDAGEN K B0EKH0UDBUREA1 AFD. ZEELAND DER NEDERL. WOLFEDERATIE G. A. DE RUNDVEEKEURINGEN IN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ft 1 sS Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek Boerderij van de heer P. Scheelede Putter te Biezelinge Het is al enkele jaren in de pen om eens iets te schrijven over de afkalf- en/of isolatiestal. Speciaal nu er nogal wat nieuwe boerderijen worden ge bouwd, had dit eigenlijk wel al eerder mogen ge beuren. Speciaal tot schrijven werd ik echter gedwongen, toen ik in het Zeeuwse Landbouwblad van 21 April j.l. dë tekening zag van de proefboerderij te Brui- nisse. Nu weet ik niet of dit bedrijf uitsluitend bedoeid is als proefbedrijf voor de akkerbouw. Is dit ech ter niet het geval, en is het ook bedoeld voor de rundveehouderij, dan is hier ten aanzien van de stalbouw een ernstige lacune ontstaan. Wat is een afkalf- en/of isolatiestal en waarvoor dient deze te worden gebruikt. Ie. Als af kalf stal. In Zeeland is het meestal de gewoonte om de kalvende koei op de stal te laten staan. Men stopt de meestal ondiepe groep wat op en wacht het verder maar rustig af. Nu weet men bij een drachtige koe wel, dat ze gaat kalven, maar men weet nooit hoe of dit kal ven zal verlopen. Is de veehouder in het bezit van een zéér brede mestgang, dan gaat het meestal nog wel; is deze smal, dan komt men wel in moeilijkheden, als het kalven niet naar wens verloopt. Het is mij in de praktijk vaak opgevallen, dat men in de overigens grote Zeeuwse schuren zo weinig geschikte ruim ten heeft om een koe te laten kalven. De dors vloeren zijn dikwijls 's winters erg koud en staan vaak vo'l met werktuigen. In de winter, als de kialfvaarzen moeten kalven, zijn de tasruimten dikwijls nog niet leeg. Het gevolg is meestal, dat er maar geroeid wordt met de riemen, die men heeft. Wanneer er moet worden getrokken, zakt het moederdier vaak van achteren van de stand af. Het gevolg is, dat de achterkant laag komt te liggen. Dit is ongewenst, omdat hierdoor de kans ontstaat, dat darmlussen tussen het kalf in de baarmoeder en het bekken inzakken en bij het uittrekken van het kalf lelijk worden gekneusd. Al trekkende komt men dikwijls met de rug tegen de muur te zitten. De koe moet worden verlegd en de staldeur moet open en al doende is het kalf vaak gesneuveld. Blijft de koe na de geboorte liggen, of vindt men het dier na enkele uren met het lijf uit, of krijgt het kalfziekte, dan is al een heel ongewenste toe stand ontstaan. Een af kalf stal moet zoveel mogelijk vlak zijn. Daarnaast moet de stal lang zijn, liefst pl.m. 6 m. Kan dit niet in de lengte bereikt worden, dan moet dit toch zeker in de diagonaal bereikt kunnen worden. Wil men de stal ook als veulenstal gebruiken, dan is een grotere lengte nog wel gewenst. De breedte kan variëren, of heel breed of be trekkelijk smal, zodanig, dat het dier als men het in het midden van de korte zijde vastzet of niet dwars kan gaan liggen, of dit zonder bezwaar wel kan doen. Het is in de meeste gevallen economisch om de TERNEUZEN: Woensdag 20 Juni, in Hotel „Des Pays Bas". WISSENKERKE: Woensdag 20 Juni in Hotel „De Kroon". MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendnacht". De zitdag van Donderdag 21 Juni hopen wij te houden met 2 personen. ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau". ZITDAGEN SECRETARIAAT Z. L. M. OOSTBURG: Woensdag 27 Juni van 3Vz5 uur in Hotel „De Vuijst". AXEL: Zaterdag 30 Juni van 34% uur in Hotel „De Lozanne". afkalfstal tegelijk als isolatiestal in te richten. Waarvoor moet een isolatiestal zoal gebruikt wor den? 2e. De isolatiestal. v a. Een koe, die met de nageboorte blijft staan. Een koe, die met de nageboorte blijft staan, hoort absoluut niet tussen de gezonde beesten. Vroeger heb ik dit ook niet altijd zo zwaar opgevat, maar dat is fout. Een koe aan de nageboorte verspreidt een enorme hoeveelheid bacterieën. Dit kan gevaar opleveren voor andere dieren die ook net gekalfd hebben en daardoor mogelijk gaan uitvuilen. Het aan de nageboorte blijven staan op zich zelf is na tuurlijk niet besmettelijk. b. Een koe met een uierontsteking. Hoe eerder men dergelijke dieren isoleert, hoe beter. Natuur lijk het laatst melken en daarna de handen zorg vuldig reinigen. c. Dieren met tussenklau w-ontstekingen of etterende wonden. d. Dieren met andere besmettelijke ziekten b.v. longontsteking, darmontsteking enz. e. In het kader van de abortus Bangbestrijding, het besmettelijk verwerpen dus, is een isolatiestal onmisbaar. Niet alleen iedere verwerpende koe, maar elke besmette koe, ook al kalft ze op tijd, dient bij het kalven geïsoleerd te worden. Juist tijdens de kalfperiode kunnen abortusbacilen in grote hoeveelheden worden verspreid. f. De isolatiestal biedt gelegenheid om één of twee dieren met een positieve tuberculinereactie te isoleren. Ook voor twijfelaars kan het nuttig zijn om ze, in afwachting van een nader onderzoek, te isoleren. Voor een zwaar besmette stal kan men uiter aard niet met een isolatiestal alleen volstaan. Dan moet men een verplaatsbaar tussenschot hebiben. g. Alle nieuwgekochte runderen dienen na aan komst in de isolatiestal geplaatst te worden. Men kan dan de t.b.c.-papieren rustig controleren, en het dier eventueel laten tuberculineren. Een vrij lang verblijf in de isolatiestal is wel ge wenst, b.v. 10 dagen, als er mond- en klauwzeer heerst. Men kan dan controleren of de dieren onderweg niet besmet zijn. Wat de bouw betreft kan men als algemene eis wel zeggen, dat het geheel moet bestaan uit steen, beton en ijzer. De deur dient voorzover deze van hout is, van binnen met een eternitplaat bedekt te zijn. De zoldering kan desnoods wel van hout zijn. Bij de ontsmetting kan men. wat betreft de ge wone bacteriële infecties, wel slagen na het mecha nisch reinigen met een creoline-oplossing. Bij virus ziekten dient men te ontsmetten met loog. Heeft men echter het ongeluk een sporenvormende smet stof te hebben, b.v. miltvuur, borstvuur of gas- phlegmonen, dan is het goed, als men de benzine brander er op kan zetten. Verder moet het in de stal behoorlijk licht zijn. Niet alleen dat het voor de dieren van belang is, maar licht werkt ook de reinheid in de hiand. Er moet een voerbak zijn, een drinkbak en eventueel een ruif. Er moet een behoorlijke gierafvoer voor zijn. Voor het reinigen moet er als het kan een kraan aanwezig zijn om de stal schoon te spuiten. Ideaal is het om naast de ingang van de stal een kast te hebben, waar een aparte overall en een apart paar laarzen of klompen kan worden opge borgen, om in de stal te gebruiken. Ook een was bak is geen overbodige luxe. De houtjes en de touwtjes voor de verlossingen kan men in die kast ook netjes opbergen. Velen zullen dit alles overdreven vinden. Dit is echter allerminst waar. Iedere dierenarts zal vrij wel dagelijks patiënten tegenkomen, die eigenlijk geïsoleerd dienden te worden van de rest van de veestapel. De geringe kapitaalsinvestering voor het maken van een dergelijke stal weegt altijd tegen de grote voordelen op. Natuurlijk zal bij de bouw of ver bouw altijd rekening gehouden moeten worden met de omstandigheden. Het ontbreken van een isolatie- of afkalfstal in een nieuw te bouwen boerderij is een onvergeefe- lijke fout. G. WAGENAAR. In tegenstelling met het reeds eerder in dit blad opgenomen programma wordt, de schapenhouders medegedeeld, dat de wolinname tot nadere aan kondiging moet worden uitgesteld. De inname zal dus niet van 25 Juni tot 11 Juli plaats vinden. De Secretaris, W. C. SINKE. Daar op de zetterij in het vorig nummer ver zuimd was boven de tabel betreffende de aanvoer het hoofdje te plaatsen, wordt deze tabel alsnog op genomen. Op de diverse keuringsplaat sen werden aangevoerd Stieren waarvan Plaats. Philippine Hoek Zaamslag Ossenisse Kloosterzande Absdale Terhole Nieuw-Namen Graauw St. Jansteen Zuiddorpe Koewacht Axel 'C :r." G Cti 2 5 5 0 7 1 1 0 1 3 0 2 4 2 3 4 0 6 1 0 0 0 1 0 0 1 o <3 o 0 0 0 1 0 1 0 1 2 0 2 2 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 ft G 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 G 15 28 21 11 29 15 14 11 2 6 12 15 13 <u bfl G O 17 21 13 4 15 16 0 0 3 2 8 32 2 03 2 O H 34 54 39 15 51 32 15 11 12 11 20 49 19 Samen 31 18 9 2 198 133 362 5 Juni. De zon zendt hare stralen Op 't droge aardrijk neer Het verlangt weeral naar regen Na al dit schrale weer. We dachten Zaterdag wat neerslag te zullen krij gen doch het ging voorbij. We verlangen weeral naar regen, vooral de geïnundeerde gebieden heb ben hard gebrek aan regen. Het is daar steenhard geworden en de kleine gewassen zien er naar. Het laat gezaaide vlas vooral op zware grond schreeuwt naar water en wanneer het deze week nog hard droogt, ziet het er naar uit dat het de lengte niet zal krijgen. De thrips komt ook al opzetten en kan wanneer er niet gespoten of gestoven wordt nog heel wat schade aanrichten. De vroeggezaaide per celen hebben de kooplust al opgewekt en we hoor den al van prijzen van 600 tot 1000 per gemet, nu weet ik niet wat daar nog voor gedaan moet worden, doch de prijzen zijn hoog, dit komt ook wel omdat er weinig vroeg gezaaid is. Maandag ston den de eerste bloemetjes er in, dat is een week later dan vorig jaar. Het kan nog 10 tot 12 cm rekken na de bloei, dus het zal wel voldoende lengte hebben. We zagen op een pas gescheurde wei, mangaan- gebrek bij bieten. Die bieten worden dan geel en het blad ongelijk, dat komt vooral voor op humus- en kalkrijke grond. Na een mangaanbespuiting van IV2 komt de kleur vlug bij en de groei gaat weer normaal door. De bespuiting is wel kostbaar doch de oogstderving zonder spuiten kan wel 5000 kg bieten bedragen. De maïs is aan 't groeien en het onkruid er in ook, dit voelt zich in maïs goed thuis daar de zon er lang in kan schijnen. We hebben een proef met 24 D genomen om 't onkruid op te ruimen, wat zeer goed hielp doch de maïs weet er ook nogal van. Toch gaat ze, na iets stilgestaan te hebben, weer groeien. Zo'n bespuiting kost 25,per ha, doch het handwieden kost al gauw 30 tot 50 per ha, we moeten nog even afwachten wat voordeliger is: D.N.C. of de hak. Nu moet men er ook tijd voor hebben, dat moet natuurlijk ook meegeteld worden. De chemische onkruidbestrijding is nog niet af, doch we moeten het uitkienen wat kan en zeker we maken misschien wel eens ongelukken, doch dit moet ons niet weerhouden om deze puzzles op te lossen. De Agroxone-bestrijding bij distels is al goed op dreef en het resultaat prachtig. De rozenbestrij- ding met kleurstoffen soms heel goed, doch ook wel eens minder en valt soms tegen; de brandnetel- bestrijding en boterbloem aan kanten en weiden is af en zeer aan te bevelen. Het geel onzer weiden kan in een paar jaar met deze bestrijding totaal verdwijnen. We moeten dus alles beproeven doch niet zoveel verschillende spul len kopen dat men er zelf in gaat dolen, dan ge beuren er ongelukken. Nog een week scheidt ons van de Z. L. M.-dagen te Krabbendijke. Heel landbouwend Zeeland van Westkapelle tot Bath van Sir Jansland tot Eede maakt zich dan op om dit grootse festijn mee te maken. Het is als een groot gezin waarvan het hoofd verjaart en van alle kanten de familieleden aanstromen. Het moet daar in Krammendieke een ware Z. L. M.-invasie worden. Enfin tot ziens in 't dorp der burgervader Vader.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 17