DE LAGERE LANDBOUWSCHOOL BOEKHOUDING voor Oost Zuid-Beveland te Kruiningen plaats van de hedendaagse wereld. Zij weidde uit over de dingen die alle afdelingen gemeen hebben, hoewel ze toch ook in veel opzichten verschillend zijn. Wat de toekomst ook moge brengen, oorlog of een onbehaaglijke vrede, we moeten haar moedig vierd, kan zich in deze korte jaren gelukkig prijzen reeds pl.m. 34.000 leden te hebben, waarvan onze provincie ruim 1100. In Zeeland hopen we in Octo ber van dit jaar ons 20-jarig bestaan te herdenken. Wij plattelandsvrouwen proberen door het bren- Boerderij „Den Inkel" te Kruiningen. tegemoet zien en bedenken, dat de hoogste moed, die van de ziel is; we moeten vertrouwen hebben in ons geloof aan het doel van vrijheid en vrede voor de gehele mensheid. Onze bond kan hierin zijn deel bijdragen door een beter begrip tussen de vol keren te helpen bevorderen. Vrouwen kunnen iets doen, wat buiten het be reik ligt van regeringen, zij zijn in staat persoon lijke contacten te leggen. Geduld, verdraagzaamheid en bereidheid om ook het gezichtspunt van een ander te zien, zijn nood zakelijk om tot het doel te komen. Al deze eigen schappen kunnen wij als vrouwen en moeders aan kweken in onze gezinnen, want dat is de plek waar de geest van de mensheid wordt geboren en opge kweekt, waar ook zijn vorm wordt bepaald. We kunnen deze eigenschappen ook aankweken in onze organisatie en in onze volkeren, aldus mrs. Sayre. In 1947 heeft ons land het genoegen gehad dit Wereldcongres in Amsterdam te mogen ontvangen. Onze Nederlandse Bond die 't vorig jaar haar 20-jarig bestaan op een eenvoudige wijze heeft ge- gen van gepaste ontwikkeling en ontspanning, het streven naar verbeteringen, en het wijzen op de onvergankelijke waarden van het buitenleven, te komen tot een samenleving met een eigen karakter, die aan de plattelandsvrouwen de hoogste voldoe ning schenkt. Er zijn heel wat middelen, om dat doel te benaderen. Wanneer we het gezin als middelpunt kiezen en ons steeds voor ogen houden, dat al het gebodene tenslotte het gezin ten goede moet komen, dan spreekt het vanzelf, dat lezingen, cursussen over kinderopvoeding en verzorging, gezondsheids- en voedingsleer, bouwen en wonen op het platteland, naaien en handwerken, ja zelfs onze tentoonstel ling „Goede Kleding" hier zeer zeker een plaatsje verdienen. Door steeds nieuwe ideeën te vormen en door prettige samenwerking leren wij elkander beter begrijpen en waarderen en hopen we ook op deze komende Landbouwtentoonstelling van de Z.L.M. mee te kunnen helpen aan de groei en bloei van onze plattelandssamenleving. FR. KOSTENSE—KRAAK. Bij het bekijken van de foto van onze school zou wel eens de gedachte bij U op kunnen komen: „Dat lijkt ook niet veel op een school". Aanstonds geef ik U dat toe, maar laat ik U dan ook vertellen dat het gebouw daar gezet is als pastorie, en vele jaren als zodanig heeft gediend. En toch is het de Lagere Landbouwschool van Oost Zuid-Beveland. En zowel het Bestuur der Z. L. M., als de jongens als ik, zijn er best tevreden mee. We weten allemaal wel, dat de tijd van de schoolpaleizen, zoals die een kwart eeuw geleden werden gebouwd nu wel voorbij is, en dat we het j in deze tijd met heel wat minder moeten doen. In de regel kan men niet beginnen met een Lagere Landbouwschool der Z.L.M. te Kruiningen nieuw gebouw en moet men vaak inwonen of een barak betrekken. Onze school is op dit punt heel gelukkig ge weest. Na in 1948 te zijn opgericht, heeft ze een jaar lang moeten inwonen, en kon ze daarna reeds een eigen gebouw betrekken. Al is er van buiten niet veel veranderd, van binnen is alles wat men in een volledige school maar wensen kan, aan wezig. De twee ramen aan de rechterkant ver lichten de garderobe en aan de linkerkant vinden we de kamer van het hoofd der school; daar achter is een overblijflokaal, terwijl aan de rechterzijde een ruim en modern ingericht leslokaal gelegen is. De school staat wat achteraf en de ramen van het leslokaal zien uit op weiden en boomgaarden. De rust en stilte komen het onderwijs buitengewoon ten goede. Met het onderwijs bereiken we reeds mooie resultaten, doch tevreden zijn we nog niet. On ze grootste grief is wel, dat de jongens eerst op school komen wanneer ze de 7e klas van de lagere school hebben doorlopen. Wij zouden gaarne zien, dat de jongens reeds na de 6e klasse van de lagere school zouden kunnen komen, omdat in vele gevallen op het platteland van 't Voortgezet Lager Onderwijs weinig terecht komt. Aan en kele Lagere Landbouwscholen in ons land wordt hiermede reeds een proef genomen, en i als deze gunstig uitvalt, is het niet onmogelijk, dat deze wens eerlang in vervulling gaat. .Thans is het echter dus nog zó, dat de jongens op de school komen na de 7e klasse van de Lagere School. In het eerste leerjaar komen ze 2V2 dag in de week, in het 2e, 3e en 4e leerjaar 1 dag in de week, met dien verstande, dat de eerste 2 leerjaren 40 lesweken omvatten en de laatste 2 leer jaren 30 lesweken. De rest van de tijd zijn de jon- gens in de praktijk werkzaam en de vacantiee worden zo veel mogelijk in de drukste tijden ge geven. Het aantrekkelijk karakter van dit soort Landbouwonderwijs is wel hierin gelegen, dat de jongens tegelijk met de theorie en de praktijk te maken krijgen, waardoor de activiteit verhoogd wordt. Bovendien kan het onderwijs in een rustig tempo gegeven worden. Bij veel onderwijs ziet men tegenwoordig dat het ontaardt in een jagen, met bergen van huiswerk dat soms moeilijk ver werkt kan worden. Het aantal vakken, dat in deze 4 jaar wordt on derwezen, is vrij groot. De eerste 2 jaren worden hoofdzakelijk gewijd aan de theoretische vakken als natuurkunde en scheikunde, met daarnaast ook Nederlandse taal en rekenen. In de laatste 2 leer jaren komen de vakken, die rechtstreeks op de praktijk betrekking hebben, veeteelt, veevoeding, plantenteelt en bemestingsleer, aan de orde. Sinds korte tijd geeft ook een vakleraar les in motoren en werktuigenkennis, wat in deze gemotoriseerde tijd wel een vereiste is. Zo ziet U, dat wij streven naar een gedegen en alzijdige opleiding. Daar we pas in 1948 gestart zijn met de school, hebben we nog geen leerlingen afgeleverd. Binnen het jaar hopen wij te beginnen met het loslaten van een stroom van goed theoretisch onderlegde werkers op de landbouw in Oost Zuid-Beveland. J. C. DE RIDDER, Hoofd Lagere Lanlbouwschool, Kruiningen. DE BETEKENIS VAN DE VOOR DE AGRARISCHE SECTOR VAN OOST ZUID BEVELAND. De redactie vraagt mij in het O. Zuid-Beveland- nummer van ons blad een kort artikel te schrijven over bovenstaand onderwerp. Laat ik beginnen met een korte historische inleiding. Toen de Kring O. Z.-Beveland der Z. L. M. een vorige maal te Kruiningen haar tentoonstelling hield, het was in 1934, telde het Boekhoudburèau der Z. L. M. in totaal 300 deelnemers, waarvan in de Kring O. Z.-Beveland 21 woonachtig waren. We zijn sinds die tijd zeer sterk gegroeid. Het totaal aantal deelnemers heeft thans bijna de 2000 be reikt waarvan in de Kring O. Z.-Beveland 211 woon achtig zijn. Het volgende staatje geeft een beknopt over zicht van één en ander. Deel- Deel nemers nemers Aantal Boekhoud Gemeenten Boekhoud leden der bureau in bureau Z.L.M. aantal 1934 1951 leden Z.L.M. Kruiningen-Ierseke 5 122 172 71 Krabbendijke 2 19 45 42 Kapelle 2 11 26 42 Biezelinge 2 13 86 15 Rilland-Bath 5 19 73 26 Waarde 1 8 55 15 Wemeldinge 4 19 78 24 Totaal 21 211 535 40 Thans zijn dus 40 der Z. L. M.-leden in de Kring O. Z.-Beveland bij het Boekhoudbureau der Z. L. M. aangesloten. Kruiningen staat verre aan de spits. Waarde en Biezelinge zijn de laagste. Wat deed en doet nu ons Boekhoudbureau in het belang van de leden in de Kring O. Z.-Beveland? We zullen hierover kort zijn en slechts enkele punten noemen. a. In 1940 hebben we de gegevens kunnen ver schaffen welke als basis dienden voor een bevredigende regeling der inundatieschadeuit- keringen. b. De hoge belastingen welke voor de schade- uitkeringen wegens vernietigde boomgaarden dreigden te worden geheven, zijn na een lang durige actie op het Departement van Finan ciën in betekenende mate gewijzigd waardoor een sterk gematigd tarief voor de Inkomsten belasting is verkregen. c. De vele en ingewikkelde vraagstukken welke de belastingen t.a.v. de fruitteelt hebben ge steld en nog stellen hebben onze voortdurende aandacht. Het is hier niet de plaats om in details af te dalen. In de Kring O. Z.-Beveland is men van één en ander zeer wel op de hoogte. Wij besluiten met alle Z. L. M.-leden op te wek ken zich aan te sluiten bij ons bureau. Dat hier nog wel één en ander te verbeteren valt toont bovenstaande tabel o.i. duidelijk aan. MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 14