De Z. P. M. en L. J. G. ZEEUWSE GROENTEN in Oost Zuid-Beveland op do Tentoonstelling van de Z.L.M. Kruiningen, Juni 1951. Nu het dan ditmaal de beurt is aan de Kring Oost Zuid-Beveland om de grote Landbouwtentoon stelling te organiseren, willen wij als Z.P.M. en L.J.G. in Oost Zuid-Beveland zeer zeker niet ach terblijven om de Kring en daarmede de Z.L.M. een, in alle opzichten te slagen tentoonstelling toe te wensen. Hoe komen wij hier zo speciaal toe zal men vra gen. Ter verklaring hiervan lijkt het me wenselijk om de lezer een kort historisch overzicht te geven van de gang van zaken van onze organisatie in Oost Zuid-Beveland. In 1938 werd te Krabbendijke een Z.J.L.-afdeling opgericht met aanvankelijk 22 leden. Dit aantal groeide door de activiteit van bestuur en leden in 3 maanden tijds tot 51. Voorop gesteld dient te worden dat dit dus een Jongeren afdeling van de Z.L.M. was. In 1940 had een splitsing plaats van de afdeling Krabbendijke in een afdeling van diezelfde naam en een afdeling KruiningenYerseke. Over de toen volgende tijd, waaraan we vrijwel niets dan onaangename herinneringen hebben, kunnen we kort zijn. De verplichte aansluiting bij de Landstand strookte niet met onze beginselen en de zaak werd op non-actief gezet voor het oog van de buitenwereld. Illegaal bleef er echter concact bestaan met afdelingen in Zeeuws-Vlaanderen. Na de oorlog was het niet eenvoudig om het organisatiewezen weer wat in verband te krijgen. Dit gold vanzelfsprekend ook voor de Z.L.M. en de voortvarende Landbouwjongeren konden hierop niet wachten en besloten een zelfstandige organi satie op te richten. Zo werd op 13 April 1945 te Kruiningen de Land bouw Jongeren Gemeenschap „Zeeland" opgericht. Het begin was aanvankelijk zeer moedgevend. Allen waren blij dat de nare oorlogstijd achter de rug was en hoewel we er gehavend uit waren gekomen, we hadden onze vrijheid terug en dat is een zeer voornaam ding. We waren vol plannen om nu eens wat goeds te doen en verschillende Jongerenafde lingen werden opgericht. Er kan gerust gezegd worden dat in die eerste na-oorlogse jaren het ver enigingsleven bloeide. Edoch, de illusie van vrede en vrijheid die we ons gemaakt hadden, maakten plaats voor een des illusie, want de wereldmachten die als bondgenoten gestreden hadden om deoverwinning te behalen, bleken nu tegen zichzelven verdeeld. Het kruitvat bleef roken en dit had zijn terugslag op de jeugd. De zelfwerkzaamheid verminderde, de omvangrijke administratie van de L.J.G. liep in de soep en gemaakte plannen werden niet uitge werkt. Dit kreeg zijn dieptepunt in 1950 en we zagen in dat het zo niet langer kon. De ons door de Z.L.M. aangeboden hulp werd dan ook aanvaard, zij het met gemengde gevoelens. Velen stonden enigszins sceptisch tegenover deze z.g.n. „fusie" en zagen er het verlies van onze zelf standigheid in. Eensdeels zit hierin wellicht een zekere kern van waarheid, maar aan de andere kant biedt ze toch ook niet te onderschatten voor delen. Wanneer we dan nu tot het heden terugkeren dan blijkt wel dat het niet gemakkelijk is om van bovenaf de zelfwerkzaamheid van de afdelingen te bevorderen. Nee, Jongeren, dit moet van onze leden komen; onze afdeling wordt actiever wanneer we allen een steentje bijdragen. Dit doen we niet door steeds dezelfde leden voor alles op te laten draaien zoals op zovele verenigingen gebeurt. De meeste leden zitten er als toehoorders bij of ze komen hele maal niet. Nu kan men mij voor de voeten werpen, dat er tegenwoordig zo veel verenigingen zijn en dat er zoveel te beleven valt, terwijl niet iedereen geschikt is om in meerdere of mindere mate leiding te geven. Inderdaad dat is zo, maar als men lid is van een vereniging houdt dit in dat men zijn beste krach ten geeft om het verenigingsleven, zowel innerlijk als uiterlijk te bevorderen. Hieraan ontbreekt be slist nog wel het een en ander. En wat dat leiding geven betreft; velen beginnen er maar liever niet aan want dat geeft extra werk en verantwoordelijkheid en daaraan onttrekt men zich maar liever. Edison zei: „Iets bereiken betekent 5 inspira tie en 95 transpiratie". Voorwaar het ontbreekt velen aan die inspiratie, dus over de transpiratie praten we maar in het geheel niet meer. Neem nu Oost Zuid-Beveland, een gebied dat toch op allerlei gebied zeer vooruitstrevend kan worden genoemd. Enkel te KruiningenYerseke bestaat er een afdeling van L.J.G. en Z.P.M. met een matig aantal leden. Het moest toch warempel mogelijk zijn om meer afdelingen in dit gebied op te richten, zou men zo zeggen. Doch verschillende pogingen zijn reeds gestrand, men is op de meeste plaatsen te laks om er zich voor in te spannen en het ver trouwen in de toekomst is zoek. Zeker, het is niet veel zaaks wat de ouderen ons nalaten in de wereld maar we dienen het te aanvaarden met de wil en de zin om het beter te doen. Of wij daarin zullen slagen zal de tijd leren. Gelukkig trachten de ouderen ons werk zo veel mogelijk te stimuleren en het doet ons genoegen dat zovelen van Z. P. M. en L. J. G. ingeschakeld zijn om de tentoonstelling te helpen organiseren en dit bewijst tevens de goede samenwerking met de Kring en de daad. Het is goed voor ons Jongeren, dat wij kennis nemen van de enorme voorbereiding die een der gelijke expositie vraagt. Het is als het ware een vormingscursus die doorlopen wordt om later, wanneer wij het roer over moeten nemen, beslagen ten ijs te kunnen komen. De tijd staat niet stil en eenmaal zal dat van ons gevraagd worden. Jongeren van Zeeland geeft blijk van Uw belang stelling in het werk van onze Ouderenorganisatie en toont dit door Uw aller tegenwoordigheid op 20 Juni a.s. te Krabbendijke. Nogmaals Kring en Z. L. M., wij hopen dat deze tentoonstelling in alle opzichten mag slagen. De Voorzitter Oost Zuid-Beveland, A. J. DAGEVOS. sloten. Men zou deze jonge vereniging kunnen vergelijken met een opgaande zon. Gelijk immers de zonnestralen de groei der tuinbouwgewassen be vordert, zo ook stimuleert de Z. G. V. de Zeeuwse Groenteteelt De Z. G. V. geeft door haar stand niet alleen een „acte de présence", maar symboliseert door haar deelname ook de goede verhouding welke er (bestraat tussen de standsorganisatie en de cultuurtech nische organisatie. Immers beide organisaties trachten elk op haar terrein de beste resultaten te bereiken voor de Zeeuwse Tuinbouw. De Zeeuwse Groenten, producten van de aller beste kwaliteit, dienen meer bekendheid te krijgen in ons vaderland. Moge ook deze stand van de Zeeuwse Groente teeltproducten het zijne bijdragen tot de slagzin: ,,'t Is de groente, die 't 'em doet". VLAS De teelt van handelsgewassen is in ons district steeds vrij uitgebreid geweest, daar de meeste boe ren een voorliefde heooen voor een meer specula tief element in hun bouwplan. Dit is dan ook wel een uer voornaamste redenen, dat wij steeds een vrij groot areaal beteeid zien met vlas; 5 6 van ae oppervlakte akker oouw- gewassen is jaarlijks bezaaiü met vias. De viasteeit is echter afhankelijk van enkele factoren, waarin wij in bijzonder gunstige omstan digheden verkeren. Voor een uitgeoreiae vlasteelt moet men beschikken over geschutte grond en een gemakkelijke afzet van het product, en deze fac toren zijn hier zeer gunstig. Wij beschikken over voldoende geschikte grond en hggen gunstig voor de afzet, vlak bij de Zeeuws- Vlaainse industrie, bij West-Brabant en zijn ook ge- maKKenjk te bereiken voor de Belgen. De grond, die nodig is voor oe teelt van vlas, moet scnoon zijn, want chemiscne onkruidoestrij- oing in vias staat nog steeds in zijn allereerste kin- derscnoenen en kan siecnts ais uiterste noodmaat regel toepassing vinden. Handwieden is te duur, wanneer de grond vuil is, daar dan vele dagen arbeid per ha nodig zijn, zodat slechts vlasteelt mogelijk is op schone grond en gelukkig kunnen wij zeggen, dat wy op het gebied van vias zonder onkruid een goed figuur slaan vergeleken bij andere streken. Een zeer voorname factor bij de teelt van vlas is vroeg zaaien. Want terwijl vroeger de honderd ste dag als richtdatum voor de uitzaai gold, zaait men tegenwoordig liever de laatste week van Fe bruari, dan in iviaart, wat de opbrengst per ha zeer vernoogt en het hntrendement ten goede komt. Dat wij graag vroeg zaaien, ziet men zeker dit jaar, nu er zeer weinig vroeg gezaaid vlas is en ons district toch nog de grootste helft van zijn vlas tegen Maart heeft gezaaid. Terwijl de jonge polders een hoge opbrengst geven bij een goed hntrendement, wordt het vlas uit de oudere kernen door de vlassers gezocht om zijn beste kwaliteit, waartegenover zij de mindere opbrengst in kilogrammen graag door de vingers zien. De L. van Landbouw wordt in de initialen van de Mij met een hoofdletter geschreven, n.l. Z. L. M., Velen denken dat die grote L. alleen maar betrek king heeft op de teelt van suikerbietén, tarwe en vlas of op veehouderij, dus op hetgeen men door gaans landbouw pleegt te noemen. Dit is niet juist. Onder die grote L. wordt ook de tuinbouw [begrepen. Vandaar, dat op de tentoonstelling te Krabbendijke ook tuinbouwstands te zien zijn. Tuinbouw is weer te verdelen in: Fruitteelt, Groenteteelt, Boomteelt, Sierteelt, enz. In het bijzonder wil ik Uw aandacht vragen voor de Groenteteelt. Een stand met groenten van Zeeuw se bodem zal U wellicht de slagzin in herinnering brengen: „Het is de groente die het 'm doet". Wat wordt er zo al onder het woord groente verstaan? Men fluistert wel eens, dat een boer alleen sla, rode kool, uien en zure appels als groente kent, maar deze fluisteraars namen natuur lijk nog geen kennis van de prestaties van de leer lingen der landbouwwinterschool of -cursus. Onder groente worden zeer veel gewassen be grepen (zelfs jonge brandnetels die als zeer sma kelijk, voedzaam en gezond aanbevolen worden). Een nauwkeurige opgave van alle gewassen die onder het woord „groente" begrepen worden, vindt U in de Rassenlijst voor Groentegewassen. U kunt daarin zien, dat bijna het gehele alphabet er mee gemoeid is. Vele gebieden is ons land hebben hun typische teelten en teeltmethoden. Spreekt men over Ber gen op Zoom dan denkt men aan asperges, Venlo augurken, de Langendijk bewaarkooL Wat is nu Zeeuwse Groente? Zeeuwse uien en wijnpeen zijn in den lande alom bekend. Groene bonen (dubbele princessen) wor den bij duizenden kilo's door de conservenindustrie verwerkt. In practisch alle leerboeken over groenteteelt leest men, dat alleen op Walcheren de teelt van Brocoli, dat is in de volle grond overwinterde bloemkool, mogelijk is. Vroege aardappelen uit Zeeland, al mag men deze dan geen groente noe men, het is toch een tuinbouwgewas, hebben een prima reputatie. Met deze opgesomde producten is dan ook alles gezegd. In de overige provincies van ons land weet men niet meer van de Zeeuwse Groenteteelt af. Men zegt wel, dat de Zeeuwse Groenteteelt bestaat uit de teelt van enkele grove tuinibouwge wassen op kleine landbouwbedrijven. Voor sommige delen van Zeeland is deze conclusie juist. Toch zal men in de stand op de tentoonstel ling meer zien dan bonen, uien en wijnpeen. De groenteteeltproducten uit deze stand zullen bewijzen, dat het Zeeuwse product niet achter ge steld behoeft te worden bij het Hollandse. Wie ver zorgt deze stand met Zeeuwse Groenten? Wie zou er beter voor kunnen zorgen dan de Z. G. V. of voluit genoemd de Zeeuwse Groente telers Vereniging? Deze cultuurtechnische vereniging omvat met haar organisatie de gehele Zeeuwse Groenteteelt. In de korte tijd van haar bestaan heeft zij reeds dubbel en dwars bewezen bestaansrecht te hebben. Practisch alle tuinder» zijn bij de Z. G. V. aange- De afzet van ons vlas is gemakkelijk, hoewel misschien in 't voordeel van de ooer hierin wel wat verandering kon komen. De vlastelers willen n.l. allen in de zomer van hun vlas af. Het is echter be- grypelyk, dat de maanden Juli en Augustus, met Hun groot aanbod, met de beste zijn om de hoogste prijzen te maken. Daarom is net onbegrijpelyk, dat piet meer boeren nun vlas bewaren om in de winter te repelen. Dit is toch, behalve een goede werkver- scnamng voor net personeel, waaroij wij dit ook, door nen vast in 't werk te houden, meer aan het landbouwbedrijf binden, een mogelijkheid om het aanood over net geneie jaar te verspreiden, wat de prijs zeker ten goede zou komen. Bovendien kun nen wij toch opmerken, dat het degenen, die hun vlas de laatste jaren gerepeld afleveren, geen windeieren heeft gelegd. De afzet gebeurt voor 50 aan vlassers uit Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Holland tijdens de oogst, waarbij Zeeuws-Vlaanderen met het leeuwen deel gaat stryken, terwijl de Zuid-Hollanders meer de betere percelen uitzoeken. Ongeveer 35 gaat naar de plaatselijke repel- bedrijven, die hun vlas hooidzakeiyk door-verkopen aan de Belgische industrie, en 15 wordt door de telers zelf gerepeld en komt daarna meest bij de Belgen terecht. Bewerking tot vlaslint kent ons district zelf niet" meer. Na de vorige oorlog is dit wel geprobeerd en werd te Krabbendijke een voor die tyd zeef- moderne fabriek gesticht, waarbij het toen nog nieuwe pro cédé van warmwater-roten werd toegepast, maar de crisis in het begin van de twintiger jaren heeft dit bedrijf ter ziele doen gaan, waarbij ook net ge brek aan goed rootwater en de grote kosten om deskundig personeel op te leiden een grote rol heb ben gespeeld. De mogelijkheden voor het vlas blijven dus be perkt tot teelt en afrepelen van strovlas, waarbij wij kunnen zeggen, dat wij bij de teelt op het eerste plan staan, maar dat uitbreiding van net airepeien in de winter zeker financieel en sociaal verantwoord zou ztfn. Kruiningen. E. A. SUU.'

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 11