Erkenning als bedrijlsgenoot B. EXCURSIE ZUID-EN GELAND. UIT EN VOOR DE POLDER. HET PLUKKEN VAN ZACHT FRUIT. KAMPIOENSCHAPPEN LANDELIJKE RUITERS. WET BESTRIJDINGSMIDDELEN EN MESTSTOFFEN. PRIJSWINNAARS BROUWGERST- TENTOONSTELLING OOGST 1950. JamhIWH De inschrijving voor de excursie naar Zuid- Engeland is nog opengesteld tot en met 11 Juni a.s. en wel door overschrijving van 200 per persoon (alle kosten inbegrepen). Op de girorekening 172503 van de Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. Na 11 Juni worden geen deelnemers meer ge accepteerd. Zij, die deze prachtexcursie nog mee willen maken doen goed één en ander even telefo nisch op te geven. De L. In een intensief bebouwde provincie, zoals Zeeland, is er niet veel plaats voor rustige plekjes, vertelde iemand deze week. De verteller kwam van buiten Zeeland, helemaal uit Noord-Brabant, het land van de bossen en de hei, van de vennen en de landelijke weggetjes. Dit moest ik toegeven, zeer zeker, zij zijn daar veelvuldiger dan in Zeeland, die plekjes waar men een vogelenkoor kan beluisteren en waar men rustig kan zitten zonder te worden gestoord. Toch zqn ze ook hier te vinden; zo kom ik iedere dag bij een vijver, ze is omzoomd met gras en grote pruimebomen, weet U wel van die mooie, dicht vol gegroeide Vroege Oranjes en Princepruimen. Zo maar midden in het land, dit komt omdat het vroeger weiland is geweest. De vijver zelf, drijft vol kroos en waterlelie's, afgewisseld met hier en daar een rietpluim. Kent U die waterlelie's, tussen de andere bloemen prijkt ze daar als een Koningin met een majestieuse schoonheid. Aan de rand van de vijver komt het riet te voorschijn, afgewisseld met Hondsdraf, Smeerwortel, Veronica, Boerenkers en tientallen, andere soorten wilde bloemen. Verbijsterd en geboeid kijk ik dan naar al dit schoons en kom dan tot de overtuiging, dat er met wat goede wil, wel meer van dergelijke plekjes zijn aan te leggen. Wat hebben we een mooie hofste den in ons Zeeland, wat hebben we een prachtig land. In deze artikeltjes kom ik daar nog vaker op terug. Dit doe ik in de stille hoop, dat er toch eens een enkele zal zijn, die hierdoor bewogen wordt om zulk een plekje rijk te worden. Naast de werkelijkheid van zwoegen en werken moeten we een klein plaatsje inruimen aan liefde voor vogels en bloemen. Dan pas leren we de volle rijkdom van het leven kennen. En nu genoeg van deze proza, laten we zien wat we kunnen doen tegen slakken en veenmollen in onze tuin of in het open veld. Slakken. Een zeer lastig ongedierte, men ziet dikwijls de schade, terwijl de dader niet te vinden is. Men kan ze bestrijden met verschillende midde len. Heeft men met slakken te doen in een kleine tuin, dan is het soms niet de moeite waard om mid delen aan te schaffen. In zulk een geval kan men werkelijk heel goede resultaten behalen door wat kalk uit te strooien op de plaatsen, waar men denkt, dat ze vandaan komen. Een ander middel is het uitstrooien van Patent kali gemengd met kopersulfaat in de verhouding 10 1. Ook dit kan men uitleggen op regels om de aantastingsplaats heen. Men kan ook gebruik maken van kopersulfaat gemengd met zemelen, eerst droog mengen, daarna water toevoegen totdat het enigszins vochtig aan voelt, niet te nat maken, want dan kan men het niet meer uitstrooien. Een belangrijk slakkenmiddel is Mealdehyde, dit bestaat uit een wit poeder van een laag soortelijk gewicht. Men mengt dit poeder met zemelen, droog mengen in de verhouding 16 gram poeder plus 1 kg zemelen, daarna water toevoegen totdat de massa fijn kruimelig wordt. Dit is te bereiken met 0,5 k 0,6 liter water per kg. Het middel is giftig voor mens en dier, zodat men er voor dient te zorgen, dat het buiten het bereik (blijft van kippen of ander soort vee. Men kan het breedwerpig uitzaaien of uitleggen in strepen of op hoopjes langs slootkanten of bedden op die plaatsen waar de slakken vandaan komen. In bakken of kassen strooit men het op de richel tjes. Wanneer men het tussen de planten strooit, zorg er dan voor niet op de planten te morsen. Veenmollen. Schadelijke insecten, meestal komen ze voor op warme lichte gronden. In tuinen kunnen ze gewel dige grote schade aanrichten, doordat ze de jonge plantjes afsteken, ze leven n.l. in hoofdzaak van jonge plantenwortels, doch ook dierlijk voedsel. De mooie naam van dit dier is Gryllotalpa en wordt ongeveer 5 cm lang wanneer ze geheel vol- wasren is. Ze bezitten brede, krachtige graafpoten en telen voort door middel van eieren. Deze worden gelegd in een nest in de grond, dat bestaat uit een klompje grond, dat van binnen hol is. Bij het bovenspitten kan men het gemakkelijk over het hoofd zien. Een nest van 200 eieren is geen zeldzaamheid, zodat de voortplanting van deze insecten geen gevaar loopt. Ze leggen hun eieren van April tot Juni. Bestrijding. E«n «ud *n vertrouwd midd«l is Parijs gr oen, gemengd met gekookte rijst of gebroken maïs, hier van strooit men 20 kg per ha en harkt dit in. Dit vooral doen in de omgeving waar enkele planten bij elkaar afsterven. Op deze plaats kan men ook dikwijls het nest vinden. Men graaft ook wel bloempotten in de grond, zodanig dat ze met de rand gelijk met de opper vlakte zitten, wanneer ze daarin vallen, kunnen ze er niet meer uit. Een middel van de laatste tijd is Cortilan, een fluorverbinding. Dit middel is voor gebruik gereed te koop in de handel. Het moet in de, door de dieren gemaakte, gangen worden gebracht. De ge bruiksaanwijzing staat vermeld op de verpakking. Volgende week iets over schurft op appel en peer. R. A. ADGEVER. Nu het plukseizoen van kruisbessen, aardbeien, kersen, rode- en zwarte bessen met rasse schreden nadert (de kruisbessenpluk zal intussen begonnen zijn), menen wij de kwekers op het volgende te moeten wijzen. Vooral voor Kapelle-Biezelinge en omgeving is dit plukseizoen een tijd van grote drukte en activi teit. Het gehele dorp rukt uit om aan de plukkerij deel te nemen, alles is in rep en roer. Gelukkig, want in deze pluktijd zijn vele nijvere handen nodig. Vanzelfsprekend is deze gemeenschap „van allen naar de boomgaarden" geen louter liefdadigheid. De financiële zijde van de zaak speelt ook hier de eerste viool. Bij dit laatste punt willen v»ij ons slechts be palen. Zoals bekend, worden in de C. A. O.'s voor land en tuinbouw de beloningen vastgelegd voor losse en vaste arbeiders van 17 jaar en ouder. Voor plukwerkzaamheden mag volgens deze C. A. O.'s een extra toeslag worden gegeven van 10 cent per uur, alleen aan losse arbeiders. Het loon voor jeugdige personen beneden de 16 jaar is evenwel niet in de C. A. O. geregeld, doch wordt in onderling overleg bepaald, gebaseerd op de lonen voor ouderen. Nu is het echter van ouds de gewoonte, dat boven geschetste plukwerkzaamheden niet per uur in loon worden uitgedrukt, doch per kg. Het komt er dus slechts op aan hoe rap men met de handen is en zo kan het dan ook voorkomen, dat een jongen of meisje van 13 jaar meer loon ont vangt met het plukken van kruisbessen enz. dan hun vader, die b.v. de gehele week aan het sproeien is geweest. Zoals gezegd zijn bovengenoemde plukwerk zaamheden niet speciaal in de C.A.O. vastgelegd. Dit zou ook niet gemakkelijk zijn, daar allerlei factoren hierbij een rol spelen. Dit betekent echter, dat de kwekers nu zelf het loon per kg moeten bepalen. Doet men dit in gezamenlijk overleg dan is daar niets tegen en loopt deze zaak rond. Het kwam in vorige jaren echter maar al te vaak voor, dat men de pluksters en plukkers bij buurman weglokte door zelf een paar cent per kg meer te betalen. Redenen hier voor waren dan, dat men de oogst vlug geruimd wilde hebben met het oog op eventuele prijs- inzinkingen of angst, dat de oogst niet tijdig ge noeg geplukt zou zijn. Zulks had tot gevolg, dat men elkaar als col lega's niet alleen beconcurreerde, doch erger het plukloon onnodig omhoog dreef, waardoor men zichzelf en collega's schade berokkende en abnor maal hoge lonen bereikt werden. Wij zouden onzp leden kwekers nu willen adviseren in 1951 aan zulke practijken niet mede te werken. Indien de prijzen van de producten goed zijn is er niets tegen, dat er ook goed betaald wordt voor het plukken. Abnormale lonen dienen echter te worden voorkomen, daar is zowel de werkgever als werknemer bij gebaat. Het lijkt ons daarom van het grootste belang, dat de kwekers vooraf onderling overleg plegen omtrent de te betalen pluklonen en zich daaraan ook houden. Dit overleg kan gemakkelijk plaats vinden, men ziet elkaar practisch iedere dag. Het gaat hier dus om een waarschuwing tegen over drijving. Mochten er onder de lezers zijn, die in dezen een bepaalde suggestie hebben, dan zullen wij dit gaarne vernemen. De L. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zee land maakt bekend, dat met ingang van 1 Juni 1951 tot nadere aankondiging wederom aanvragen voor erkenning als bedrijfsgenoot B. (fruitteler) en aan vragen aanplant van boomgaarden in behandeling kunnen worden genomen. Men wordt aangeraden zich eerst op de hoogte te stellen van de erkenningseisen alvorens de aan de erkenningsaanvraag verbonden kosten (ƒ15, te voldoen. Door de Gewestelijke Bond van Landelijke Rijver- enigingen in Zeeland, aangesloten bij de Konink lijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rij- verenigingen worden op Zaterdag 7 Juli a.s., de Provinciale Kampioenschappen georganiseerd op de gemeentelijke sportterreinen te Kortgene. Tevens zal op die dag op hetzelfde terrein door de Bond van Paardenfokkers op Noord-Beveland een fokdag gehouden worden. In de morgenuren zullen de verschillende voor- keuringen plaats hebben, zowel het warm- als het koudbloed. Het programma van de landelijke ruiters omvat de volgende rubrieken: 1. Dressuur-proef voor 8-tallen. 2. Dressuurproef voor 4 tallen. 3. Individuele dressuurproef, kampioenschap dames. 4. Individuele dressuur klasse B. 5. Individuele dressuur klasse L. S. Springconcours klasse B. 7. Springconcours Klasse L. 8. Concours van éénspannen tuigpaarden. Aan gespannen toebehorende aan eigenaren woon achtig in de provincie Zeeland. 9. Concours van tweespannen tuigpaarden. Aan gespannen toebehorende aan eigenaren woon achtig in de provincie Zeeland. Diverse attractienummers. Inschrijvingen voor de rubrieken 8 en 9 worden ingezonden met vermelding van naam van het paard, tot en met 27 Juni 1951, aan de Secretaris van de Gewestelijke Bond voor Zeeland, H. van Damme, A 60, Heinkenszand. In 1947 verscheen de „Wet Bestrijdingsmiddelen en Meststoffen". Hierin werd aangekondigd, dat 'bij Algemene Maatregel v?n Bestuur het vervoeren en verkopen van bestrijdingsmiddelen en mest stoffen kon worden verboden. Op 30 December 1.950 verscheen deze maatregel als Koninklijk Besluit, ten aanzien van meststoffen (Meststoffen- besluit). Naar aanleiding hiervan werd op 13 Februari 1951 een „Lijst van Meststoffen" afge kondigd, terwijl in de Nederlandse Staatscourant van 4 April 1951 richtlijnen werden bekend ge maakt met betrekking tot: 1. Ontheffing verbodsbepalingen Meststoffen- besluit 1951. 2. Bijzondere ontheffing van de in artikel 2 van het Meststoffenbesluit 1951 bedoelde verbods bepalingen. Thans is dus het Meststoffenbesluit op wettelijke basis geregeld en zijn alle vorige voorschriften vervallen. Tevens zijn vervallen die op meststoffen betrekking hebbende bepalingen, welke waren opgenomen in de „Wet van 31 December 1920, houdende bepalingen tot bestrijding van bedrog in de handel in meststoffen, zaaizaden en vee voeder". Door het Proefstation zijn de nieuwste gegevens gebundeld in het boekje „Gegevens Meststoffen besluit", (vierde druk), dat aldaar verkrijgbaar is ad 0,60. Wenst men de eventueel in 1951 en 1952 uitkomende wijzigingen en aanvullingen ook te ontvangen dan kan men een abonnement afsluiten, waartoe men ƒ2,aan het Proefstation dient over te maken onder vermelding: „Voor abonne ment Gegevens Meststoffenbesluit". De Directeur van het Rijkslandbouwproef station te Maastricht. Ie prijs: partij no. 37, 55 punten, 120.400 kg Ke nia, verzameld door Chr. Schrieks te 's-Herenhoek. Fopkan, uitgeloofd door NaCoBrouw, ƒ300,uit geloofd door NaCoBrouw. 2e prijs: partij no. 41, 54punt, 66.660 kg Kenia, verzameld door A. Termont te Biervliet. Schotel, uitgeloofd door Ondervakgroep Handelsmouterijen; 150,uitgeloofd door C. B. K. 3e prijs: Partij no. 11, 54 punten, 97.30 kg Kenia, verzameld door A. Termont te Biervliet. Medaille, uitgeloofd door P. B. M.; ƒ100 uitgeloofd door C. B. K. Eervolle vermeldingen: Partij no. 13, 53% punt, 76.070 kg Kenia, verzameld door A. Termont te Biervliet. Partij no. 42, 53% punt, 150.000 kg Kenia en Par tij no. 107, 53% punt, 75.000 kg Kenia, beide verza meld door Gebr. Landegent te Haamstede. Prijzen voor de handelaars die in het afgelopen seizoen het meest geregeld grote hoeveelheden brouwgerst van zeer goede kwaliteit hebben geleverd: le Prijs: Gebr. Landegent te Haamstede, 7 par tijen, totaal 745 ton, gemiddeld 52 punten. Zilveren wisselbeker en ƒ250, uitgeloofd door C. B. K. 2e prijs: C. C. H. V. te Sas van Gent, 8 partijen, totaal 1351 ton, gemiddeld 51 punten. Fopkan, uit geloofd door Bond van Nederl. Brouwerijen, 150 uitgeloofd door C. B. K. 3e pr^js: Chr. Schrieks te 's Heerenhoek, 7 par tijen, totaal 566 ton, gemiddeld 51,4 punt. Medaille, uitgeloofd door P. B. M.; 75 uitgeloofd door C.B.K. Prijs voor handelaar buiten Zeeland: C. Ph. Vo gelaar te Steenbergen, 5 partijen, totaal 475 ton, gemiddeld 50,8 punt. Fopkan, uitgeloofd door Na CoBrouw; ƒ150 uitgeloofd door C.B.K.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 4