LAET IEDEREEN GAE KIEKE NAE DE TENTOONSTELLIENG OP KRABBENDIEKE De in Oost Zeeuws-Vlaanderen A ming is bereikt over de grondslagen waarop in het agrarisch bedrijf zal dienen te worden overgegaan tot instelling van een bedrijfschap. Aan de ontwerp Algemene Maatregel van Be stuur, waarin deze overeenstemming nader is uit gewerkt, wordt thans de laatste hand gelegd. Het ligt in de bedoeling, daarover in de eerstkomende weken nog overleg te openen met een aantal andere organisaties, die thans in het verband der Stich ting voor de Landbouw medewerken en het ont werp zo spoedig mogelijk ter kennis te brengen van de Sociaal-Economische Raad en de betrok ken Ministers, teneinde voor de totstandkoming van het bedrijfschap nodige procedure in werking te doen stellen. De organisaties koesteren de hoop, dat het mogelijk zal zijn op 1 Januari 1952 met de werkzaamheden van het Landbouw schap aan te vangen. Het langverwachte landbouwschap zal dus einde lijk komen. Na de bevrijding van het Duitse juk eerst algemeen verlangd en thans door de boeren practisch vergeten. Wij weten, dat wij hier een misschien sterk woord gebruiken, doch wie zijn oor bij de gewone leden te luisteren legt, zal moe ten erkennen, dat het niet overdreven is. Ons volk wil in grote meerderheid deze publiek rechtelijke lichamen, doch of men zich goed reali seert, welke gevolgen dit zal hebben, staat te bezien. Wanneer deze lichamen inderdaad opge bouwd zouden worden op de bedrijfsgenoten, dan was de kans groot geweest, dat het levende organen waren geworden. Dan was er een kans geweest, dat de bedrijfsgenoten zelfwerkzaamheid hadden kunnen ontplooien door een gedeelte van de steeds •omvangrijker wordende Overheidstaak over te nemen en daardoor mede-verantwoordelijkheid waren gaan dragen. Nu een opbouw op bestaande organisaties ge kozen is, vrezen wij juist voor deze twee zo belang rijke aspecten het ergste. Het Kon. Ned. Landbouw Comité stond alleen in de strijd voor een opbouw op bedrijfsgenoten. Wij hopen slechts, dat het zal blijven strijden, al is de eerste slag verloren. Want gelukkig is van wat 's mensenhand tot stand brengt niets bestendig. S. Ook dit jaar werden er in 13 plaatsen in Oost Zeeuws-Vlaanderen premiekeuringen voor rundvee georganiseerd. Over 't geheel genomen kunnen deze geslaagd heten. De totale aanvoer was wat minder dan vorige jaren, in het bijzonder van melk- en kalfkoeien en ook van fokstieren. Het laatste is goeddeels het gevolg van de aanzienlijke uitbreiding van de kunstmatige inseminatie in dit district. Het aantal melkkoeien op de Zeeuws- Vlaamse bedrijven beweegt zich sedert 1949 in da lende lijn (buiten Zeeuws-Vlaanderen geldt dit niet!) hoewel dit niet onmiddellijk als de oorzaak van de verminderde aanvoer op de premiekeurin gen mag worden beschouwd. Opmerkelijk is wel, dat aanmerkelijk meer jongvee (van kalf tot drach tige kalfvaars toe) werd gedemonstreerd. De rund veetellingen wijzen de laatste jaren ook juist een sterke toename van jongvee aan. Deze stijgende economische betekenis van de rundveehouderij gaat in dit district echter samen met een iets af nemende melkveehouderij. De aanvoer op Philippine Hoek Zaamslag Ossenisse Kloosterzande Absdale Terhole Nieuw Namen Graauw St. Jansteen Zuiddorpe Koewacht Axel de diverse keuringsplaatsen. 2 2 0 0 0 15 17 34 5 3 0 1 1 28 21 54 5 4 0 1 0 21 13 39 0 0 0 0 0 11 4 15 7 6 1 0 0 29 15 51 1 1 0 0 0 15 16 32 1 0 1 0 0 14 0 15 0 0 0 0 0 11 0 11 1 0 1 0 0 2 3 12 3 1 2 0 0 6 2 11 0 0 0 0 0 12 8 20 2 0 2 0 0 15 32 49 4 1 2 0 1 13 2 19 31 18 9 2 2 198 133 362 De kwaliteit van de stieren. Deze was dooreengenomen bevredigend (van de 31 getoonde stieren behaalden er 18 een eerste prijs). Uiteraard waren de beter geselecteerde stie ren van 2 jaar en ouder beter dan de eenjarige stie ren (12 j.). Van de 21 jaarlingen kwamen er slechts 9 in de eerste prijs klasse. 8 behaalden een tweede prijs, terwijl er 2 een eervolle vermelding en 2 geen prijs kregen. De volgende eenjarige stieren werden met een eerste prijs bekroond. Valburg Eduard II, geb. 7-3-'50, van Stierenver. eniging „Samenwerking" te Zaamslag. Ilfons Sjoerdie 36. geb. 19-l-'50, van P. A. P. Die leman te Zaamslag. Roelco v. h. Arlo, geb. 20-2-'50, van R. E. Begheijn te Absdale. Sjoerdje 17, geb. 5 3-'50, van J. de Feijter te Axel. Alexander, geb. l-3-'50, van P. M. v. Iwaarden, Cad- zand, fok. H. A. A. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande. Sikkema's Berh*T*d. cab. 15-4-'50, van A. D. H. Ver- schueren te Kuitaart. Jan, geb. 6-4-'50. van G. v. B^mbost te Overslag. Tom, geb. 1 3-'50, van C. de Cock te Stoppeldijk. Jaap van 't Hoogland, van A. Serrarens te Osse nisse. Al deze stieren zijn afstammelingen van de K.I.- stier Rotterda Sikkema 89, in eigendom van de vereniging „Naar Productief Vee in Oost Zeeuws- Vlaanderen." De 2-jarige en oudere stieren. Voorgebracht werden er 10 stuks waarvan er 9 een le prijs behaalden. Op een enkele uitzondering na zijn al deze stie ren tevens definitief in het stamboek (N.R.S.) in geschreven, zodat deze stieren geacht worden een gunstige invloed op de fokkerij te kunnen uitoefe nen. We laten hier een overzicht volgen van deze stie ren. Bert, geb. 7-3-'49, van B. J. Kindt te Philippine, type b7.9 p., voldoende type met matig kruis. Sjoerd 13, geb. 3-2 '49, van Gebr. Dumoleijn te Phi lippine, type bc-|-, 76.7 p., wat ondiep. Trijntje's Adema 8, geb- l-2-'49, van Stierenver. te Hoek, type b79.2 p., typische diepe stier met matige benen. Mina's Bertus, geb. 9-5 '49, van D. Haak te Hoek, type bc-f-, 76 p., rank, matig kruis. Wodan B.A. 12, van H. A. Dekker te Hoek, type b77.3 p., weke, doch diepe stier. Piet Hein, geb. 9-3-'49, van A. de Putter te Zaam slag, type b76.7 p., evenredige, matig ster ke stier. Irene's Adema, göb. 3-10'48, van J. A. Dees te Zaamslag, type b76.4 p., goed gelijnd, matige voorhand. Arnold, geb. 30-10-'47, van J. J. d'Hooge te St. Jan steen, type b79.2 p., evenredige wat weke stier met prima achterhand. Te Kloosterzande werd door de K.I.-vereniging Oost-Zeeuws-Vlaanderen de stier Rotterda Sikke ma 89 voorgebracht. De publieke belangstelling, zo wel van leden als niet-leden der K.I. vereniging, was zeer groot. De stier werd in prima conditie voorgebracht en maakte een uitstekende indruk. Werd deze best ontwikkelde ras-typische stier het vorige jaar op deze plaats met 82.5 p. gewaardeerd, ditmaal werden hem als 3-jarige (geb. 13-2 '48) 82.9 p. toegekend (b+ voor zijn harmonisch type, ver der ab. voor borst, ribben en kruis, bc. voor staart stuk, overige exterieur-onderdelen lb.)Van de grootste betekenis is, dat deze prima exterieur stier met de beste Friese afstamming (zowel t.a.v. het exterieur als de productie) ook goed blijkt te fok ken. Een 30-tal afstammelingen (jaarlingen), n.l. 24 vaarsjes en 6 stieren, werden reeds getoond. Van deze jonge stieren behaalden er 5 een eerste- en één een tweede prijs. Het goede type van de vader kwam algemeen in de nakomelingen tot uitdruk king, waardoor ook onder de grotere groep vrou welijke afstammelingen een mooie onderlinge uni formiteit en type viel te constateren. Gezien de vaak matige moederdieren, een des te groter fok- prestatie van de stier. Een verhoogde prijs voor de gunstige vererving kon aan Rotterda Sikkema dan ook vlot worden toegekend. Een 10-tal der beste vaarsjes werd uitgezocht voor een extra medaille. Doordat ook het aantal aangevoerde melkkoeien en vaarzen te Kloosterzande belangrijk groter was voorspande jaren, onderging de premiekeuring hier ter plaatse een flinke opleving. Vermeld mag worden, dat ook de kwaliteit dezer dieren goed tot heel goed was, met edele ruim gebouwde en be hangen kopnummers. Over de andere keuringsplaatsen zullen wij een enkele opmerking maken. Te Hoek en Philippine (fraai terrein en goede organisatie) blijft de aanvoer en de belangstelling op peil. In deze plaatsen waren zeer evenredig gebouwde en vooral productieve kopnummers onder het melkvee aan te wijzen. Hoek spant hierbij als traditioneel georganiseerd fokgebied nog de kroon. De vaarzen waren hier dit jaar beter dan vorige jaren, wat veel-belovend is voor de toekomst. Ook de K.I. breidt zich hier gestadig uit. De grootste zorg is en moet zijn om fokstieren van de beste kwaliteit met de prima melk- en fokkoeien te paren. Zaamslag hand haafde zich zowel kwalitatief als kwantitatief, hoe wel het aantal melkkoeien in deze streek gerin ger is. In Ossenisse, Nieuw-Namen, Zuiddorpe, Terhole en Graauw brengt men kleine groepen voor; enige opleving is hier wenselijk. Niettemin blijkt dat, vooral in de drie eerstgenoemde plaat sen, goed geselecteerd kwaliteits vee is voor te brengen. In Absdale viel weer een toenemende belangstelling voor de premiekeuring te consta teren. St. Jansteen liet dit jaar verstek gaan na de krachtsinspanning van het vorige jaar. Hier hapert het aan onderlinge samenwerking. We rekenen er op, dat deze fout het volgend jaar weer is uitgewist. Rundvee is er in deze omgeving ge noeg en ook wel van voldoende kwaliteit voor een premiekeuring. Dat hebben de veehouders in Koewacht dit jaar eens op een voorbeeldige wijze laten zien. Door goede onderlinge samenwerking brachten de vee houders hier een 50 stuks dieren voor van in door snee goed gehalte. Koeien met prima uiers en melktekenen en ook naar exterieur voldoende fok- typische en harmonische gebouwde eerste prijs winnaars. Het jongvee was best, ook werden enkele goede K.I.-producten getoond. De keuring werd besloten met een goed verzorgde maaltijd, waar ook de burgemeester aanzat. Axel bleef dit jaar in aanvoer beneden de ver wachting, waaraan de Zaterdagmorgen ook schuld had. We spraken af, dat dit het volgende jaar niet meer zal voorkomen. Tenslotte geven we nog een overzicht van de kwaliteit der melkkoeien op de diverse keurings plaatsen. Keuringspl. Philippine Hoek Zaamslag Ossenisse Kloosterzande Absdale Terhole Nieuw-Namen Graauw St. Jansteen Zuiddorpe Koewacht Axel Aant. dieren Aant. met In v.h. 80 p. of hoger tot. aant. 15 4 27 28 13 47 21 7 33 11 3 27 29 10 34 15 6 40 14 1 7 11 3 27 8 1 12 6 0 0 12 2 17 15 3 20 13 6 46 198 59 30 Totaal De hoogst gewaardeerde koeien waren: (kop nummers met 82 of meer punten) Koos, van E. Perdaen te Philippine, 84 p. Dina, van C. Fontenoy te Philippine, 82 p. Liza, van C. Fontenoy te Philippine, 82 p. Meta 56, van H. J. Wolfert te Hoek, 83 p. Marie, van K. G. Tollenaar te Hoek. 82.5 p. Emma 50, van K. G. Tollenaar te Hoek, 82 p. Dora, van J. J. Verpoorte te Hoek, 82 p. Leny, van M. de Regt te Hoek, 82 p. Emma, van F. L. Dieleman te Hoek, 82 p. Bertha, van P. Jansen te Hoek, 82 p. Vera, van J. de Regt te Zaamslag, 84 p. Sjoerdje 24, van P. A. P. Dieleman te Zaamslag, 83 p. Sjoerdje 28, van P. A. P. Dieleman te Zaamslag,, 82 p. Martha, van E. de Waal te Ossenisse, 83 p. Marie, van E. de Waal te Ossenisse, 83 p. Dora, van P. Th. de Kock te Kloosterzande, 82 p. Floppe 15, van A. D. H. Verschueren te Klooster zande, 82 p. Elza, van A. D. H. Verschueren te Kloosterzande, 82 p. Blom, van J. Dobbelaer te Aibsdale, 83 p. Wilhelmina, van J. Dobbelaer te Absdale, 82 p. Terhole geen. Blom, van R. J. de Deckere te Nieuw-Namen, 82 p. Liza, van J. de Deckere te Nieuw-Namen, 82 p. Graauw geen. St. Jansteen geen. Cato, van R. d'Hert te Zuiddorpe, 82 p. Koewacht geen. Sonny, van W. L. den Hamer, Axel, 85 p. De Rijksveeteeltconsulent, Tr. W. L. HARMSEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 2