Het aandeel van de Vrouw in agrarische prod, verhoging mededelingen van het bouwbureau voor de landbouw in zeeland. VOOR DE PLATTELANDSVROUW Korts berichten MARKTBERICHTEN Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek Bijgaande afbeelding geeft een thans in uitvoe ring zijnd landbouwschuurtje met veestalling te Eede gem. Aardenburg. Eigenaar: de heer A. de Croock te Eede. Architect: Bouwbureau v. d. Landbouw in Zee land, Dam 43 te Middelburg. Het grondplan geeft duidelijk de indeling van schuur en stalling aan. Hoofdafmetingen 12.13 X 8.69 m. De stalling biedt plaats voor 8 stuks rundvee en 2 paarden. De tasruimte van 150 m3, welke vanaf de dors vloer volgetast kan worden. Oppervlakte dorsvloer 32 m3. De bouwkosten bedragen inclusief een gierkelder 20 m3 en herstel van het bestaande varkenshok 14.575,—. /3OVU/BUOIAU V. O. iQNOBOUUl IN ZttiHNO OOM Ai /JIPOtLBURC QJSONOPL O/A Studiegroep ,,Huishoud-economie ten plattelande" naar Amerika. Onder auspiciën van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening is in het kader van het Technische Steunprogramma van de E.C.A., welke de benodigde dollargelden verschaft, een studiegroep naar Amerika vertrokken, die kennis zal nemen van de jongste wetenschappelijke en practische resultaten op het gebied van de huis- houd-economie ten plattelande. Deze groep, welke drie maanden in de Verenigde Staten zal verblijven, bestaat uit Dr. E. W. Hofstee, Hoogleraar in de Sociologie aan de Landbouwhoge school te Wageningen, mej. G. G. Smit, Inspectrice bij het Huishoudonderwijs als leiders en voorts uit de dames mej. T. T. Latooy, mej. Ir A. v. Schaik en mevr. C. W. Willinge PrinsVisser, die de Boerinnenbonden vertegenwoordigen alsmede mej. E. Mesdag, voorzitster van de Ver. tot Voortgezette studie van de Leraressen bij het Nijverheidsonder wijs. Wellicht meer dan in overige bevolkingsgroepen heeft onder de agrarische beroepsbevolking de vrouw naast haar overigens reeds omvangrijke taak van hoofd van de huishouding, een actief aan deel in de bedrijfsvoering. Men denke hierbij aan het bewaren en bereiden van eigen producten b.v. voor het gezin, aan de door de vrouw ingebrachte energie in het kleine boerenbedrijf op de zandgron den, aan de zorg voor het jongvee en pluimvee en voor de boekhouding, welke in vele streken van ons land geheel bij haar berust. Het is zaak dat de vrouw leert haar huishouding zo efficiënt mogelijk te voeren. Door doelmatige besteding van tijd, geld en kracht zal haar gezin beter kunnen worden verzorgd en zal haar kracht meer vrijkomen voor haar taak in bedrijf en dorps gemeenschap. Als bekend, wordt reeds veel aandacht in ons land geschonken aan het „rural-welfare"-werk, de verzorging van het welzijn ten plattelande. De vele Landbouwhuishoudscholen waar vrouwen en meis jes nijverheidsonderwijs genieten, leveren een be langrijk aandeel hierin en vormen een bezit, dat aan vele andere volkeren met trots kan worden Het mechanisch schoffelen van de mals kan voort worden gezet totdat het gewas ongeveer 50 cm groot is geworden. Men zal echter zowel met de diepte als de breedte van het schoffelen er op moeten rekenen dat maïs een breed vertakt wor telstelsel heeft. Per 15 Juni a.s. worden de werkgebieden van de volgende assistenten in Oost Zeeuws-Vlaanderen herzien. Deze luiden dan als volgt: J. P. Kuypers, Groenendijk 51, Kloosterzande. Rayon: Gemeenten Vogelwaarde met uitzonde ring van het gedeelte ten Z. van de weg Zaamslag Terhol'e; Hontenise, uitgezonderd de Haven- en Dul- laertpolder. <J. H, Bouman, Joost de Moorstraat 38, Axel. Rayon: Gemeenten Zaamslag; Terneuzen Ooste lijk van het kanaal TerneuzenGent; Axel met uitzondering van het gedeelte ten Z. van de Beoos- ten-Blijschestraat (Buurtschap Kijkuit). Fl. Impens, voorlopig adres Molenstraat 53, Sint Jansteen. Rayon: Gemeenten Westdorpe, Zuiddorpe, Over slag en Koewacht. M. H. Teunissen, voorlopig adres Klapstraat 2, Koewacht. Rayon: Gemeenten Sint Jansteen; Hulst; Vogel waarde ten Z. van de verkeersweg ZaamslagTer hole en van Hontenisse de Haven- en Dullaertpol- der; Axel ten Z. van de Beoosten-Blijschestraat (Buurtschap Kijkuit). De laatste tijd komen bij de Rijkstuinbouwconsu- lent te Goes verscheidene aanvragen binnen om trent advies voor de teelt van gladiolen. Deze voor onze provincie nieuwe teelt schijnt zich tamelijk snel uit te breiden. Het gaat in hoofdzaak om de contractteelt voor bollenhandelaren. Om aan de telers enige voorlichting betreffende deze teelt te geven, werd de heer P. G. Balkenende, Hoofdassistent A bij het Rijkstuinbouwconsulent- schap te Lisse, bereid gevonden en tweetal lezingen te houden en wel op: 5 Juni „De Landbouw", Grote Markt, Goes, 8 uur. 6 Juni; „Het Wapen van Zeeland", Zaamslag 7.30 uur. De ruime stand van de maïs maakt mechanische onkruidbestrijding als bij de hakvruchten mogelijk. Reeds kort na de opkomst kan met een lichte on kruidegge gewerkt worden, terwijl hiermee kan worden doorgegaan totdat de plantjes 8 k 10 cm groot zijn. Zoals reeds herhaaldelijk werd bekend gemaakt, kan de oorlogsgetroffene bij de Minister van Land bouw in beroep gaan over zaken, welke zijn land- bouwschade betreffen. Dit beroep is niet kosteloos. De hiervooY ver schuldigde 10 moeten voortaan worden gestort of overgeschreven op postrekening no. 552770 t.n.v. 's Rijks Schatkist, betalingen aan het Ministerie var Financiën te 's-Gravenhage. Op de kennisgeving van de bijschrijving moet nog' worden vermeld: „betreft beroepschrift Landbouwherstel". Indien men niet kan betalen, kan men een bewijs van onvermogen halen bij de Burgemeester van zijn woonplaats en dit bewijs dan insluiten ibij zijn beroepschrift. Op haar vergaderingen van 6 April en 9 Mei behandelde de Brevetcommissie de aanvragen voor in totaal 32 brevetten voor spuiten in de land- en tuinbouw. Mede aan de hand van de adviezen van de rijks- land- en tuinbouwconsulenten besloot de Commis sie tot uitreiking van 18 brevtten. Het brevet wordt o.a. uitgereikt aan het navol gende spuitbedrijf: Gebr. Boonman te Borssele (Zld.), Landbouw. VEEMARKT 's HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd: 5729 stuks vee, zijnde: 1822 runderen, 205 vette kal veren, 598 nuchtere kalveren, 220 zeugen, 176 lopers, 2232 biggen, 87 schapen, 372 lammeren, 17 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van ƒ700 tot ƒ850; Guiste koeien ƒ500 tot ƒ750; Kalfvaarzen ƒ650 tot ƒ925, met papieren boven notering; Klamvaarzen 550 tot 650; Guiste vaar zen ƒ525 tot ƒ650; Pinken ƒ385 tot 500; Gras- kalveren ƒ190 tot ƒ300; Nuchtere fokkalveren 95 tot ƒ140; Nuchtere slachtkalveren ƒ46 tot ƒ65; Lopers 60 tot 75; Biggen 35 tot 57; Drachtige zeugen ƒ250 tot 350: Schapen 80 tot ƒ105; Ooien met lammeren ƒ170 tot ƒ230; Lam meren ƒ46 tot ƒ70; voor de dood tot 85; Geiten 20 tot 45- getoond. Het daar geleerde berust echter hoofd zakelijk op ervaring en te weinig wetenschappelijk onderzoek. Daarom heeft de studiegroep de door de E. C. A. geboden gelegenheid gaarne aangegre pen, in Amerika te gaan kennisnemen van de wetenschappelijke basis waarop de huishoud-econo- mie aldaar is gefundeerd, in de verwachting met nieuwe gezichtspunten terugkerende de plattelands- huishoud-economie te onzent te verrijken. De groep stelt zich dan ook voor behalve het bezoeken van Universiteiten, waar het huishoud-economisch- research-werk wordt verricht en een onderwijs- kader wordt opgeleid, in ogenschouw te nemen, hoe de resultaten via de kanalen van onderwijs en voorlichting in Amerika de praktijk, d.i. de huis houding op de farms, bereiken en worden toege past. Zo zullen de leden van de studiegroep o.m. gedurende enige tijd op boerderijen het werk van de Amerikaanse vrouw van stap tot stap volgen in huishouding, bedrijf en dorpsleven. (Overgen. uit: „Het Nijverheidsonderwijs" van 8-5-'51). 29 Mei. I Het vlas is aan de gang Per dag ziet men het groeien En 't zal maar kort meer zijn Of 't staat volop te bloeien. De gang is er in, nu het klimaat wat warmer is geworden. Vooral aan de kleine gewassen kan men het zien zo als de suikerbieten, waarvan men de rijen steeds dikker en breder ziet staan. De aard appels komen ook best op en gelukkig zijn er geen klachten van slechte opgang als 't vorig jaar. De gerst, vooral de vroeg gezaaide, groeit hard en som mige maakt, nu al de indruk wat te slap en te zwaar te worden. Men kan zich zo gauw vergissen, van 't voorjaar dachten we, na de natte winter, er zal wel veel N uitgespoeld zijn dus maar niet op een baal per ha meer zien, doch we zullen daar mis schien nog wel eens aan denken. Het is nu volle kracht vooruit geblazen. De bie ten vragen ons aller aandacht,en we moeten" het nu maar een veertien dagen droog houden om deze top er af te krijgen, doch geen zorgen voor de tijd. Vorige week er even uit geweest naar de grote weiland-demonstratie die gehouden werd te Kame- rik. Onze aardrijkskunde kennis liet ons in de steek en zo moest de atlas ons dit plaatsje aan wijzen. Het ligt ten N. van Woerden ongeveer 4 km. Het is een pretentieloos dorpje, gelegen in water en weiland dat ligt op het veen, aan een kanaal waarlangs een hele smalle weg loopt welke 't pas seren alleen mogelijk maakt op de verbrede gedeel ten. Dit is de hoofdweg naar Amsterdam. Wij, Zeeuwen, meerderen geen weiland-minnaars, krij gen nogal eens (en terecht) op ons dak, dat we onze weiden slecht beheren. Nu we naar zo'n de monstratie reden, dachten we, we komen daar in een weistreek met prima onderhouden weiden, geen onkruid er in, rollen gras in de wei en de koeien lopend in precies op maat gegroeid gras! Niets van dat alles, er waren goede weiden maar meer andere, ze waren goudgeel van de boterbloe men, het inkuilgras was matig, doch laat ik hier niet meer over praten, er waren daar, ja, laten we eerlijk zeggen, we hadden natuurlijk gedacht dat daar geen Zeeuw zijn zou, ja, dan kun je natuur lijk hier fijn over bomen, wie niet weet, wie niet deert. Doch nog maar even op het terrein liepen we al een lid staf-Z.L.M. tegen zijn middel, waar aan een tas attributen hing om van deze gebeurte nissen herinneringen te bewaren en een tien minu ten verder twee Zeeuwen, een deskundige weiland en een van landbouwwerktuigen, dus oppassen was de boodschap. Ofschoon wij natuurlijk overal interesse voor hadden was de rijdende grasdroger ons doel. Dit is een plaatijzeren machine, een groot gevaarte waar in een jacobsladder langzaam naar binnen leidt, die bedekt is met een dun laagje gras. Onder deze aanvoerladder wordt geweldig hard gestookt met 2 grote oliebranders en doordat de vloer waarover deze loopt bijna gloeiend wordt, gaat het water uit het gras verdampen en wordt groenhooi. Nu was het jammer, dat dit ding niet van te voren geprobeerd was, misschien door te laat aan te komen, want nu stond het ding te roken en te stinken maar er kwam geen gedroogd gras. Toch moet later deze machine nog gewerkt heb ben. Zij kon 1 ha per dag drogen (hoeveel kg was niet bekend, 1 ha kan nogal verschillen), doch zij leek ons een duur ding te zijn (prijs ƒ15.000 en in hoeveel jaar af te schrijven?). Mijn ruimte is vol, volgende week verder met deze door honderden boeren bezochte demonstratie, wanneer de andere Zeeuwen dit doen spaart het mij stramme vingers.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 9