ZEEUWS-VLAANDEREN HEEFT NIEUW VEILINGSGEBOUW. UIT EN VOOR DE POLDER. EXCURSIE NAAR ZUID-EN GELAND. EINDLES LAGERE TUINBOUWSCHOOL TE KAPELLE. AFDELING ZEELAND DER NEDERL. WOLFEDERATIE G. A. 7uUi BOUW Onder zeer grote belangstelling werd vorige week 't nieuwe veilingjgebouw te Terneuzen offi cieel geopend door de waarnemende Directeur van de Landbouw, Ir. A. W. van de Plassche. In zijn openingsrede weer Ir. Van de Plassche er o.m. op, dat de buitenlandse concurrentie alleen dan te weerstaan is, wanneer men naast een prima geteeld product ook over een prima of ze tapparaat beschikt. Het is daarom toe te juichen, dat ook Zeeuws-Vlaanderen op dit gebied niet achter is gebleven. Vanzelfsprekend werd door nog een aantal an dere sprekers het woord gevoerd, waarvan wij wil len noemen Ir. W. van Soest, Rijkstuinbouwconsu- lent in Zeeland en P. J. J. Dekker als voorzitter van de Prov. Commissie van Tuinbouwveilingen in Zeeland. Ir. Van Soest noemde Zeeuws-Vlaanderen één der beste gewesten op teelt-technisch gebied en wees er verder op, dat er nu nog een centraal sor teer- en pakstation ontbreekt, benevens een koel huis. De heer Dekker was o.m. van mening, dat de jonge fruitteeltbedrijven in Zeeuws-Vlaanderen een belofte voor de toekomst inhouden, hetgeen wil zeggen, dat het nieuwe veilingsgebouw beslist geen luxe genoemd kan worden. Inderdaad zo is het. In Zeeland beschikken wij nu over een afzet- outillage, dat gezien mag worden. Indien de Zeeuws Vlaamse kwekers nu ook-zo verstandig wil len zijn hun eigen Zeeuws-Vlaamse veiling te steu nen dan is het slechts een kwestie van tijd, wat betreft het stichten van een sorteer- en pakstation en een koelhuis te Terneuzen. Immers de fruitteeltbedrijven zijn er nog jong, waarvan een goed product verwacht mag worden. Worden deze producten allen te Terneuzen aan gevoerd, dan is de veiling bij voorbaat van kopers verzekerd. Het is hier slechts een kwestie van volledige medewerking van de zijde der kwekers am van het vergeten land (de veiling) een geliefde veiling te majsen. Moge dit verstaan worden, waaraan wij overigens niet twijfelen. Eindelijk kwam de lente, wat hebben we verlan gend naar haar uitgezien, wat waren we onge duldig. Het kille, natte weer drukt zijn stempel op mens en dier, dit kan men vooral waarnemen aan de vogels, ze zijn als het ware met stomheid geslagen. De mens reageert, hoewel op een andere manier, op dergelijke weersomstandigheden éven sterk als de vogels. Het kan toch gebeuren, dat bij koude vriesnach- ten, waarbij plant en dier, zo goed als van de aarde schijnen te verdwijnen of op de vele donkere da gen, als dreigende, zwarte wolkenslierten over ons heen jagen, dat dan onze lente verwachtingen tot een zielig hoopje ineenkrimpen. Het is een feest op zichzelf, als we de eerste waterwilg in bloei zien, want weldra volgen dan de dappere sneeuwklokjes met hun smetteloos wit kelkje en de levendig gekleurde crocussen. Dan nog even en men ziet de gele bloesem van de Ha- mamelissen en het felle gele van de overal scherp in het oog vallende Fortsythia. Dan volgt alles elkaar snel op, want dit waren de herauten van de lente, waarbij de natuur zich in bruidskleed aan ons voorstelt. Met al deze gedachten zet ik me neer om mijn wekelijks praatje neer te pennen. Met het oog op de, overal rijkelijk bloeiende aardbeien, willen we het deze keer hebben over de aardbeibloesemkever, de Anthonomus rubi. Hoewel men overal spreekt van een snuitkever- tje, mist dit kevertje zijn snuit, zodat het hiermede verschilt van andere snuitkevers. Het is een min of meer zwart glanzend kevertje met een grijsachtige beharing. De dekschilden zijn bezet door overlangs lopende rijen puntjes. Ze behoort tot de groep schildvleu- geligen of ook wel Coleoptera genoemd. Ze bezitten bijtende monddelen, zodat 't kevertje reeds schadelijk is door zijn vreterij. Men treft ze ook aan op de frambozen, vandaar dat velen hem ook wel frambozenkever noemen. Het kevertje doet echter meer schade aan de aard beien dan aan de frambozen. De wijfjes leggen hun eitjes in de nog gesloten bloemknoppen, waarna ze het bloemstengeltje doorsteken. Hierdoor knakt het bloemknopje om, zodat dit gaat hangen. Doordat het steeltje bijna is doorgestoken, komt het bloempje niet meer tot ontplooiing en verdort langzaam. Het larf je dat uit het eitje wordt geboren, voedt zich met de inhoud van het bloemknopje. Het larfje is pootloos en verpopt in de bloem knop, waarin ze is geboren, ze zijn vuilwit, enigs zins geelachtig van kleur, terwijl de kop iets don kerder is. Ze zijn zeer bewegelijk, in Juni-Juli komt het kevertje te voorschijn, het doet dan geen merk bare schade meer. Ze overwinteren op beschutte plaatsen. Een bestrijding van dit kevertje, waarvan goede resultaten zijn te verwachten, is een bespuiting ■met 'n DDT-emulsie, Derris is eveneens werkzaam. Van een 20 %-tige emulsie of emulgeerbaar pro duct, gebruikt men een 0.3 %-tige oplossing. Eenzelfde bestrijding kan men toepassen tegen de aardbeienstengelsteker (Rhynchites germanicus). Dit zijn donker blauwgroene, glanzende kever tjes. De schade, die zij veroorzaken bestaat uit het afsteken van bladeren en bloemtrossen, waar door deze verwelken en afsterven. Ook deze kevertjes komen eind April begin Mei te voorschijn. Indien men schade van dit kevertje aantreft, doet men het best om een bespuiting uit te voeren zodra de bloemstengels 3 k 4 cm lang zijn. Momenteel is het hiervoor dus te laat. Het is dus wel zaak om, voordat men tot bestrijding overgaat, eerst goed waarnemingen te doen, ten einde zich te overtuigen met welk insect men te doen heeft. R. A. ADGEVER. Voor de prachtexcursie naar Zuid Engeland, welke gehouden wordt van 9 tot en met 14 Juli ia.s., bestaat nog gelegenheid om zich in te laten schrijven en wel door storting van ƒ200 per per soon (alles inbegrepen) op girorekening no. 172503 van de Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. De reis igaat via Ostende per boot naar Dover, terwijl in Engeland per bus gereisd zal worden. Het programma omvat o.m. een bezoek aan het wereldbekende proefstation East Malling, fruit teeltbedrijven, enz., bezoek aan Londen, de. wereld tentoonstelling Festival of Britain, de groothan delsmarkt te Londen en vele bezienswaardigheden. Fruittelers, grijpt deze kans. Verrijk Uw kennis met indrukken uit het buitenland. De inschrijving moet beslist op 11 Juni a.s. sluiten. Op Donderdag 24 Mei j.l. vond te Kapelle in tegenwoordigheid van de Rijkstuinbouwconsulent Ir. W. van Soest, de vice voorzitter der Z. L. M., de heer P. ScheeleDe Putter, de vertegenwoor diger van B. en W. te Kapelle, de heer B. de Jager, de Commissie van Toezicht, de leraar in algemene dienst der heer C. L. de Wilde, ouders en overige belangstellenden de eindles plaats van de Lagere Tuinbouwschool der Z. L. M. De voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer J. Q. C. Lenshoek, opende deze bijeenkomst met een hartelijk welkom en wees er vervolgens op, dat deze eindles op enigszins andere wijze ge houden zou worden dan voorheen gebruikelijk. Werden voorheen op zo'n eindles de leerlingen stuk voor stuk nog' eens mondeling aan de tand gevoeld, thans zou bij wijze van proef door enkele leerlingen een inleiding gehouden worden, aldus de toelichting van het hoofd der school, de heer Nieuwenhuijze. Door drie leerlingen werden dienovereenkomstig de volgende onderwerpen behandeld. 1. Gras of zwarte grond in de boomgaard. 2. Spin en zijn bestrijding. 3. Aanleg van boomgaarden. Niet alleen bleken de onderwerpen goed ingestu deerd, doch deze werden ook keurig behandeld; systematisch en overzichtelijk. Tenslotte werden de leerlingen door de heer Ir. Van Soest nog een aantal vragen gesteld, waarmede zij niet de minste moeite hadden. Wij menen dan ook de woorden van de voor zitter der Commissie van Toezicht, volledig te mogen onderschrijven, wanneer hij er bij de diplo ma uitreiking op wees, dat deze proefeindles vol komen geslaagd is en in het vervolg navolging ver dient. Spreker betoogde tevens, dat, hoewel dit diploma zeer waardevol is, het toch zeer noodzakelijk is bij te blijven. De heer Ir. Van Soest wees er in zijn toe spraak op, dat de leerlingen zeer verstandig hebben gedaan deze dagschool te bezoeken. Het eind diploma van deze school is een stevig fundament om verder op te bouwen. Spreker wekte de leer lingen daarom op de fruitteeltvakschool te gaan bezoeken en verder veel aandacht te besteden aan het lezen van vakbladen enz. De heer ScheeleDe Putter sprak namens de Z. L. M. er zijn voldoening over uit, dat weer 17 gediplomeerden aan de practijk kunnen worden prijsgegeven. Namens het Kringbestuur der Z. L. M. overhandigde spreker aan de 2 beste leer lingen een boekwerk, terwijl hij alle leerlingen der school opriep tot het bezoeken van de Kringten toonstelling te Kr3bbendijke op 20 Juni a.s., waar voor hij de entréekaarten gratis beschikbaar stelde. Namens B. en W. van Kapelle sprak de heer De Jager, die eveneens vol lof was over het behaalde resultaat. De oudste der gediplomeerden bracht vervolgens dank aan de leraren n.l. de heren Nieuwenhuijze en Oele voor het genoten onderwijs en vooral voor de prettige sfeer, die de leraren steeds wisten te scheppen. Uit blijk van waardering overhandigde spreker de leraren een aandenken. Tenslotte bracht het hoofd der school dank aan allen, die het hem mogelijk maakten zijn werk zaamheden op behoorlijke wijze ten uitvoer te brengen en wekte de gediplomeerden op lid te worden van de Vereniging van Oud-leerlingen, waardoor het contact blijft bestaan. Van hoog gehalte. Vanzelfsprekend hebben wij met het bovenstaan de siechts een zeer beknopt overzicht gegeven van al hetgeen er deze middag gesproken werd. Door alle sprekers werd n.l. het hoofd der school, de heer Nieuwenhuijze bijzondere hulde gebracht voor zijn gegeven onderwijs. Men zou dit de gebruikelijke vriendelijke woor den kunnen noemen, ware het niet, dat hetgeen op deze school geleerd wordt van bijzonder hoog gehalte is. Dit hoog gehalt, wij mogen dit hier nogmaals herhalen, wordt bereikt door de goede sfeer, die er steeds tussen leraren en leerlingen heerst en de grote liefde die de heer Nieuwenhuijze voor zijn vak koestert. Als hij wat voor zijn jongens kan doen staat hij altijd klaar. Zoals één der leerlingen het uitdrukte: „Het is 'n genot op deze school les te ontvangen". Het verzuim was in de afgelopen jaren dan ook minimaal. Daarom is de hulde aan de heer Nieuwenhuijze en zijn vakonderwijzer, de heer Oele, volkomen terecht. Wij kunnen niet anders dan de ouders met na druk op deze lagere tuinbouwschool wijzen. Veelal te gemakkelijk stuurt men zijn jongens naar een avondcursus. Wij weten, dat, wanneer de jongens naar de tuinbouwschool gaan dit finan ciële offers vraagt, omdat zij één of meer dagen in de week op het bedrijf gemist moeten worden. Vergeet echter niet, ouders en jongeren, dat de leerstof van deze school van bijzonder hoog ge halte is. Ons slotwoord zij daarom, indien enigszins mo gelijk „volgt dan de Lagere Tuinbouwschool te Kapelle". Inlichtingen steeds verkrijgbaar bij het hoofd der school, Niewenhuijze. Tenslotte de lijst van gelukkigen, die een diploma mochten ontvangen (in alfabetische volgorde): J. F. Berman, Biezelinge; L. J. Fierloos, 's Gra venpolder; J. Goud, Schore; W. de Jong, Lewe- dorp; M. J. de Koster, 's-Gravenpolder; M. Lokerse, Hansweert; A. v. d. Meule, Biezelinge; W. Nieuw- dorp, Biezelinge; A. Nijssen, Kapelle; L. F. Polder dijk, N. en St. Joosland; Ir. Ruisser, Kapelle; J. P. Schier, Waarde; W. Slabbekoorn, Kapelle; C. J. Traas, Baarland; L. Verbeek, 's-Gravenpolder; J. H. Visser, Wilhelminapolder; C. Wiskerke, 's-Heer Arendskerke; C. H. Wiskerke, Nieuwdorp. SCHAPENHOUDERS: EVEN NOTEREN Het programma voor de wolinname 1951 is als volgt samengesteld. Eventuële wijzigingen hierin zullen tijdig ter kennis van belanghebbenden worden gebracht; de prijzen, welke de N. W. F. zal betalen zullen later worden gepubliceerd. Maandag 25 Juni Cs morgens): bij Em. de Milliano, IJzendijke. Maandag 25 Juni ('s middags) bij P. L. Mangnus, Biervliet. Dinsdag 26 Juni Cs morgens): bij C. Vercraeije, Aardenburg. Dinsdag 26 Juni Cs middags): bij Z. Cornelis, Nieuwvliet. Woensdag 27 Juni Cs morgens): bij D. E. Scheele, Terneuzen. Woensdag 27 Juni Cs middags): ■bij A. J. van Waterschoot, Kloosterzande. Donderdag 28 Juni: bij G. Vael, Absdale. Vrijdag 29 Juni: bij „Bathpolders", Rilland. Zaterdag 30 Juni: bij Mevr. Krijger, Nieuw- en St. Joosland. Maandag 2 Juli: bij D. M. Rouw, Goes. Dinsdag 3 Juli: bij D. M. Rouw, Goes. Woensdag 4 Juli: bij P. Dingemanse, Zoutelande. Donderdag 5 Juli: bij H. A. Vos, Middelburg. Vrijdag 6 Juli: bij M. van Damme, Heinkenszand. Maandag 9 Juli: bij C. A. V., Zierikzee. Dinsdag 10 Juli Cs morgens): bij C. A. V., Zierikzee. Dinsdag 10 Juli Cs middags): bij C. J. van Strien, Anna Jacobapolder. Woensdag 11 Juli: ibij C. J. J. Kooijman, St. Annaland. Tegelijk met de inname der wol, zullen de leden weer breigarens e.d. kunnen terugkopen. De prij zen hiervan zullen ook nog worden bekend ge maakt De Secretaris, W. C. SINKE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 8