DE BOERENJEUGD WEKEN zwerven AMERIKA ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND L. J. G. en Z. P. M., AFD. 's-HEER ABTSKERKE EN NISSE. PROVINCIALE SPORTDAG IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. EXCURSIEGIDSEN. VERSLAG STREEKVERGADERING Tholen en St. Philipsland, op Dinsdag 8 Mei 1951, in Hotel „De Gouden Leeuw" te Scherpenisse. De Voorzitter, de heer Rien Kosten, opent de vergadering en heet allen hartelijk welkom. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat zo velen aanwezig zijn en constateert, dat deze algemene streekvergaderingen zeer op prijs gesteld blijken te worden. Nadat eerst in het kort de provinciale excursie werd besproken waarvoor in onze streek een flinke belangstelling bestaat, gingen wij over tot het be handelen van de provinciale sportdag. Daar deze dit jaar in Oostburg gehouden zal worden, hetgeen voor ons een paar uur reizen betekent, was men op dit punt wel enigszins terughoudend. Desalniettemin hoopte men toch met een voet balelftal en een korfbaltwaalftal te kunnen deel nemen, zodat besloten werd binnenkort met de training te beginnen. Ter vergadering bleek, dat er nogal animo bestond voor volley-bal zowel van de zijde van Tholen als van St. Philipsland. Beslo ten werd ook met de volleybaltraining te beginnen, en dan onze streekvertegenwoordiger A. L. Hage opdracht te geven hierover in de sportcommissie te spreken. (Ondertussen heeft de sportcommissie besloten, dat Tholen op de sportdag een demon stratiewedstrijd kan spelen tegen St. Philipsland.) Vervolgens kwam de zaaiwedstrijd ter sprake; 14 leden zullen elkaar bekampen bij deze zeer leer zame wedstrijd. De jury bestaande uit de heren Brooijmans, Van Gastel, en Groenewege, zal binnen afzienbare tijd de gezaaide percelen bezoeken en daarna de prijzen toekennen. Van de zijde van het hoofdbestuur werd gevraagd of er in onze streek animo bestond voor een even tueel in onze streek te organiseren kadercursus. Ter vergadering gaven zich een 22-tal personen op, een aantal dat nog steeds groeiende is. Streek genoten laat deze kans niet onbenut voorbij gaan, meldt u onverwijld bij de secretaris. Na de pauze werd een improvisatiewedstrijd gehouden, die buitengewoon in de smaak viel. De zes dppi^emers spraken over diverse onderwerpen en hadden geen van alle veel moeite met de hun gegeven 2 minuten; één hunner moest zelfs het woord ontnomen worden. Dat oefening kunst baart bleek uit de uitslag' die als volgt was: 1. Mej. M. C. Koopman; 2. D. v. d. Houdt; 3. I. C. Hage; 4. J. Moeliker; 5. J. N. Noom; 6. B. Brooijmans. De voorzitter prees het doorzettingsvermogen van bovengenoemde leden, ze hadden het allen goed gedaan, en hij hoopte een volgende maal een groter aantal de kans te mogen geven. Hierna volgde nog een levendige discussie over het feit, dat in Noord-Beveland na een L. J. G.- uitvoering gedanst is. Het overgrote merendeel der leden, hoewel persoonlijk niets tegen dansen heb bende, was van mening dat bij een L. J. G.-uitvoe- ring geen dansen hoort. Wij zijn een algemene vereniging, die elke godsdienstige levensovertui ging van haar leden respecteert en bovenal de ver draagzaamheid propageert, en dus mogen geen handelingen plaats vinden die afkerend kunnen werken op sommige leden. Bovendien zien wij hierin een teken van zwakte wat de programma vulling betreft. O.i. moet de streek zich richten naar de provinciale organisatie en niet op eigen beweging een weg bewandelen die in een andere streek afbreuk kan doen aan het L. J. G. werk. Daar de wijzers van de klok met onverbiddelijke regelmaat naar 11 uur kropen, moest de voorzitter de discussie sluiten, en met een opwekkend woord, zich allen naar beste weten en kunnen te geven voor onze L. J. G., «loot hij deze gezellige en leer zame avond. Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, Koos Janse, M. Kosten, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. 5 Steeds hetzelfde wijde, heuvelachtige kale land schap. 's Middags kwamen we keurig op het etens uur op dit bedrijf aan, zodat we na het bedrijf te hebben bekeken weer met een volle maag konden vertrekken. Dit was een irrigatiebedrijf waar vooral suikerbieten werden verbouwd Al spoedig verlieten we nu de staat Kansas en kwamen we in Colorado. Dit is een prachtige staat met zijn begroeide hellingen. Jammer genoeg hebben we hier grotendeels 's nachts gereden tot dat onze auto het begaf. Benzine op, accu leeg en later bleek ook nog van een kapotte kruiskoppe- ling. Die nacht met zijn vieren in de auto een poging tot slapen gedaan, wat ons niet zo best af ging. De volgende morgen (20 Oct.) naar garage gesukkeld wat ons een halve dag aan tijd kostte en wat meer zei, ook nog 35. Doch 's middags ging het weer vol moed verder. Zodra we het stadje uit waren, bleek dat we al behoorlijk hoog' zaten, dicht langs de Rocky Mountains. Links van ons zagen we verschillende besneeuwde toppen. In de zomer kan men ver schillende hoge toppen met de auto (beklimmen doch in deze tijd Tag er al te veel sneeuw, 's Avonds in het heldere maanlicht was het hier schitterend, soms zag men heel in de diepte autolichten, die dan langzaam naar boven kwamen geslingerd, wat voor ons lage landbewoners, wel onvergetelijk was. Die nacht besloten we in een babin te slapen. Dit zijn kleine huisjes die men overal langs de weg kan vinden. Zij zijn speciaal voor de autotoeristen gebouwd en altijd voorzien van badkamertje of douchecel. Zo gingen we dan 21 Oct. op weg naar het Yel lowstone Park. Onderweg vertikte onze „Plymy" het ons tegen een helling op te trekken en na veel gezoek bleek de benzineleiding verstopt te zijn, waarbij een isolatiebandje uitkomst bracht. Men was hier juist bezig met het verbeteren van de weg. Dit gebeurde niet meer met houweel en schop, doch met bulldozer, egelwasen enz. We waren dan ook blij dat onze Plymy weer liep en we dit gedreun achter ons konden laten; Wyoming heeft verschillende Indianen reservaten. Deze mensen nemen het leven nogal gemakkelijk op, werken doen ze practisch niet. Ze leven meest van het geld wat de regering hen uitkeert. Ook kan men hier de cowboys vinden. Met hun brede hoeden op en broeken met nauwe pijpen. Een vrijgevochten volk, dat graag whisky lust en met zijn paarden door de bergen achter zijn koeien zwerft. In deze tijd werd het vee naar beneden gehaald, voordat de sneeuw hen zou verrassen. Elke ranch heeft zijn eigen brandmerk, wat zeer gerespecteerd wordt. De koeien zagen er goed uit, wat ons eigenlijk een raadsel was, als je dat dorre gras zag. 's Middag reden we dan'tYellowstone park binnen. Wij hadden geluk, want meestal is het om deze tijd gesloten door de sneeuw. Eerst langs een diepe ravijn, uitgesleten door de Yellow- stonerivier. Daarna zagen we van uit kleine meertjes damp opstijgen en inderdaad bleek het water warm te zijn, wat ons prima te pas kwam om onze vuile oliehanden te wassen. Verderop zagen we overal bruingele warme modder opborre len. Kale (boomstammen die het blijkbaar ook te Verslag van de gecombineerde vergadering. De voorzitter vriend Markusse opende de ver gadering en heette allen hartelijk welkom. Inleiders van deze avond waren vriend Q. Romijnse en mejuffrouw M. Nieuwenhuijze. Daarna werd besloten om gecombineerd evenals vorige jaren een l-da'3gse busreis te organiseren. Dit jaar naar Arnhem en omstreken. Daarna pauze. Hierna werd het voor velen bekende en mooie spel voor goede rekenaars Tjoep beoefend. Verder niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering die door 26 personen werd bezocht. De Secretaris, J. P. NIJSSE. warm hadden gevonden. Ha! en daar stond een handwijzer naar de „old Faithfull", de oude ge trouwe geyser. Maar dat viel ons tegen. Een wit hek met daar binnen een heuveltje van witbruine steen (ketelsteen volgens ons). Was dit nu die bekende geyser? Enfin maar afwachten tot de dingen die komen zouden, want pl.m. elke 65 min. werkt deze geyser. We hadden niet lang te wach ten, eerst een dof gerommel en daarna een enorme zuil met warm water recht omhoog. Dit duurde enkele minuten waarna alles weer rustig' was. Wij weer verder, turend of we geen beren zagen. Doch we hadden geen geluk; wel zagen we elanden en enkele bisons, die rustig liepen te grazen. We verlieten Yellowstonepark over een weg door een diep ravijn met overal bordjes met waarschu wing voor vallende rotsstenen, zo door nauwe pas sen met scherpe onoverzichtelijke bochten, wilden we proberen een zware trailer bij te houden, doch deze kende de weg blijkbaar beter. Onze chauf feurscapaciteiten bleken tekort te schieten en spoe dig was de trailer uit zicht. Om elf uur 's avonds kwamen we op het bedrijf van onze laatste reisgenoot. Bedden genoeg, dus legden we ons te slapen na eerst elkaar grote ver halen te hebben verteld. Ook was er nog bericht gekomen, dat de boot 1 week later vertrok. Daar zouden onze dollars niet toereikend voor zijn. De volgende morgen de boerderij bekeken. Deze lag geheel tussen de bergen in een vruchtbare vallei. De toppen waren met sneeuw bedekt en dicht langs de boerderij ruiste een riviertje, al met al volop natuurschoon, doch wel wat eenzaam Die morgen onze auto wat opgeknapt en een paar klompen op de neus ibevestigd. De beslissing is gevallen. In overleg met de Sportcommissie der L. J. G. heeft het streekbestuur West Zeeuws Vlaanderen besloten om de Sportdag te houden op Zaterdag 30 Juni a.s. te Oostburg. Het programma zal vele nummers (bevatten. Naast een voetbal- en korfbalcompetitie, voor welke nummers de wisselbeker beschikbaar wordt gesteld, wordt de individuele deelname opengesteld voor de volgende nummers: 100 meter dames; 100 meter heren; 1500 meter heren; hoogspringen; verspringen. De inschrijving staat open tot Dinsdag 12 Juni a.s. Dit geldt zowel voor de inschrijving van ploe- 'gen als van de individuele deelname. Men kan zich opgeven bij de leden van de Sport commissie onder gelijktijdige voldoening van het inschrijfgeld. Dit bedraagt 2,50 voor ploegen en 0,50 voor de individuele deelname per nummer. De deelnemers zullen dan t.z.t. nog een definitief programma ont vangen. De Sportcommissie bestaat uit de volgende leden: Voor de streek O. Z.-Vlaanderen: P. de Regt, Sas sing' P 11, Axel; Noord Beveland: J. Wisse, Nieu- werf, Kamperland; Walcheren: A. Labruijère, Duinstraat 203c, Koudekerke; Zuid-Beveland: P. Zweemer, Zeedijk 20, Borssele; Schouwen: van Hattum, A 101, Noordgouwe; Tholen: A. L. Hage, Reigersburg, St. Maartensdijk. Voor de streek W. Zeeuws-Vlaanderen kan men zich opgeven bij de Streeksecretaresse, mejuffrouw M. Poissonnier, Z 69, Retranchement. De P. J. G. N. heeft een excursiegids samen gesteld die buitengewoon gemakkelijk is wanneer men een excursie in andere provincies gaat maken. De gids is tegen betaling van 0,25 te verkrijgen op het secretariaat van de L. J. G., Landbouwhuis te Goes. Men kan het bedrag overmaken op giro no. 172503, t.n.v. de Z. L. M. te Goes met de ver melding: Voor excursiegids.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5