DE WEIDEBOUW- ECHANISATIEDAG NILLMIJ Let eens op de goede stand van de'gewassen, bemest met SUPERFOSFAAT Volkshogeschoolwerk in de provincie Zeeland TE KAMERIK OP 24 MEI N.V. LevensverzekeringMij van 1859 dat op de proefboerderij duur gevoerd werd in vergelijking met deze bedrijven. En dat terwijl men dacht het mooiste en tevens goedkoopste voer te hebben. Dit werpt de vraag op of het Inkuilen volgens de methode Hardeland wel rendabel is. Als verklaring meent Dr. Eshuis dat waarschijn lijk hier de grote verliezen een rol zullen spelen. Vooral door het perssap dat uit de silo verdwijnt, zouden waardevolle voedingssappen en zouten kunnen ontsnappen, meent Dr. Eshuis. Er zullen daarom in het komende jaar op „de Laar" proefsilo's worden gemaakt waarvan een nauwkeurige balans van de ingebrachte en weer uitgehaalde stoffen zal worden opgemaakt. In ieder geval moet men het waarderen dat de C.S.M.. m#t deze ook voor haar niet prettige erva ringen, naar" voren is gekomen. Opdat anderen hier lering uit kunnen trekken, zelfs nog voordat de eigenlijke oorzaak gevonden is. De uitslag van de voorgenomen verdere onder zoekingen zulen moeten aantonen of hier inder daad van een overhaaste propaganda en invoering gesproken moet worden. We mogen ons gelukkig prijzen dat we in Neder land over een aantal uitstekende proefbedrijven van diverse instanties beschikken die zelfs in dit geval nog vrij tijdig een waarschuwend geluid kunnen doen horen. Intussen wachten we met belangstelling af of diegenen die zich met groot enthousiasme op deze nieuwigheid hebben gegooid, ook inderdaad op het verkeerde paard gewed hebben. B. Een verdere verhoging der grasland productie mogelijk. Het was een goed idee van de organisatoren van deze dap-, om op een «ormaal bedriif zoveel moge lijk werktuigen tegelijk aan het werk te zetten. En zo kon men op het bedriif van de heer J. Nell te Kamerik het maaien, machinaal inkuilen, ruite- ren, harken, schudden, keren, grasdrogen, be sproeien, draineren, mestverspreiden, grasonladen en slootbaggeren naast elkaar gadeslaan. Waarbij het gedaver der trekkers de boventoon voerde. We misten on deze dag het paard, dat toch voor vele van de lichtere werkzaamheden zeer geschikt ge acht mag worden, en menen dat het argument gebaseerd op de vrees voor het schichtig worden, met alle gevolgen daarvan, wel met enige goede wil ter zijde gesteld had kunnen worden. Van de in de middagpauze gehouden inleidingen willen we vooral aandacht schenken aan d^ be schouwingen van Ir. J. M. A. Penders, de Rüks- landbouwoomsnlent voor de provincie Utrecht. Hoewel hu wel heel sterk de nadruk legde op het bedriif uit de Utrechtse veenstreek, en zich niet ontzag de Friezen met hun hogere productie ner koe zo ongeveer als t.b.c.-exporteurs te kwalifice ren, gaf hij ook juist weer door deze plaatselijke nadruk een aantal cijfers die typerend genoemd mogen worden. Per 10 koeien heeft men o.a. het volgende van grasland afkomstige wintervoer nodig. 1800—1900 kg hooi 2500 kg kuilvoer 250 kg gedroogd gras Totaal afkomstig van 7 ha grasland. Bil een 4 wekeliikse rantsoenbeweiding kan als weide volstaan worden met 4 ha. De benodigde hoeveelheid stikstof bedraagt dan ongeveer 100 kg/ha. Men krijgt de laatste maanden verschillende cijfers van de kosten der Hardeland-methode onder ogen. In vergelijking met de warme inkuilmethode be rekende Ir. Penders een besparing van 1700 kg krachtvoer op een silo van 40 m3. Aldus zou men een winst van f200 kimnen behalen bij het inkui len van 40 m3 gras volgens deze nieuwe methode, ondanks de hoge onkosten en melassekosten. Staan we tenslotte no^ even stil hij de kosten van het zetmeel vsn weidebouwproducten t. o. v. de akkerbouwproducten. Voor gras liggen de kosten per kg zetmeelwaarde (z. w.) oo 10 ct: het kuilvoer kost 16 et per kg. De akkerbouwproducten zün in de rpo-el veel duurder met hun zetmeel (voederhWen 20 ct en aardappe len 22 ct per kg z. w.) Dit is dus nog eens een aansporing voor de akkerbouwers van Zeeland om dit aoedkope zetmeel van het grasland toch ook te benutten. Van de aanwezige machines willen we ook nog enkele noemen. Bij de harkkeerders vielen vooral die van het fabrikaat V'oon-Lely op. die met een verschilleed aantal schijven, en op diverse wjizen op de trekker gemonteerd, steeds een goed stuk werk leveren. Men kent hierbij nu ook een uitvoering met een openschijf met snaken, waardoor de veerkracht be vorderd zou worden. Het gras werd dan gebracht op de dakruiters, waarvan men slechts over een twintigtal per ha behoeft te beschikken of via de grasopia der naar de grasdroger of de inkuilmachine gebracht. Speciaal deze rijdende grasdroger had veel be langstelling ondanks het feit dat hij eerst laat kon beginnen te draaien, wat overigens bij nieuwe machines op demonstraties geen uitzondering is. De capaciteit was bij laag vochtgehalte volgens de fabrikant 200 kg product per uur (1 ha gras in 10 uur) doch de kleine hoop gedroogd gras, die na een paar uur achter de machine lag bevestigde dit niet in alle opzichten. Volgens het aanwezige schema bestaat de machine uit een enkelvoudige doorlopende band waar de door oliebranders verhitte lucht, slechts eenmaal door wordt geblazen. De economie van het geheel zal dus wel niet groot zijn. De prijs zou ongeveer 15.000 moeten bedragen. Laten we ech ter niet vergeten dat de machine nog in het sta dium van het experiment verkeert. Het inkuilen werd uitgevoerd met behulp van de Eirich-machine, met bijvoeging van melasse. Doordat een onervaren trekker-chauffeur de menschop bediende kwam deze niet eeheel tot zijn recht. Bovendien werd er mee gewerkt in een stro loos mengsel van bagger en mest, wat uiteraard vergelijking met strorijke mest uitsloot. Ook een slootreiniginesmachine was op het ter rein aanwezig. De machine maakte een niet al te solide indruk en moest vrij vaak stoppen. Vermelden we verder nog de ondergronder en de moldrainage, dan rest ons nog te vermelden de aanwezigheid van een stalmestversnreider en diverse beregeningsinstallaties. die beiden er toe meewerkten om bepaalde gedeelten van het ter rein onbegaanbaar te maken. De taak van laatstgenoemde installatie werd om een uur of drie overgenomen door een flinke regen bui waardoor de demonstratie ontijdig een einde vond. In ieder geval hebben we echter op kunnen mer ken, dat de mechanisatie van het weidebedriif niet stilstaat. Terwijl de per ha te investeren bedragen nog al sterk meevallen. Zo noemde Ir. Penders een gemiddelde van f300 per ha wat door cnöneratief gebruik terug gebracht kan worden tot f50 per ha. Het was jammer dat met meer Zeeuwse boeren deze dag eens gezien hebben hoeveel opbrengst goed grasland bij goede bemesting en verzorging kan geven. B. PREMIEKEURINGEN voor Stieren en Vrouwelijk Fokvee in Zeeland. Maandag 4 Juni: Dinsdag 5 Juni: Woensdag 6 Juni: Donderdag 7 Juni: Vrijdag 8 Juni: Nieuwland 8— u. Kleverskerke 10.30 u. Gapinge 14— u. Koudekerke 8— u. Biggekerke 14— u. St. Ann 9land 9.30 u. Stavenisse 13— u. St. Maartensd. 15.30 u. Tholen 8— u. Zierikzee 11— u. Moriaanshoofd 14— u. Burgh 16— u. Kerkwerve 8— u. Brouwersh. 10— u. Noordgouwe 13.30 u. Nieuwerkerk 15.30 u. Nederlandse Maatschappij van de Levensverzekeringen, lijfrenten-, studie- en uitzetverzekeringen, enz. Inspecteur te MiddelburgG DE L00ZE Seissingel 52 - Telefoon 2210 (K 1180) Inspecteur te GoesCHR KARELSE Tulpstraat 8 Telefoon 2957 (K 1100) Wellicht herinnert U zich dat enkele jaren ge leden gesproken en geschreven werd over het op richten van een eigen gewestelijke Volkshoge school. Vele vragen zullen bij U rijzen als U thans, na een tijd van twee jaar, weer eens iets over de Volks hogeschool verneemt. Wat wil de Volkshogeschool, en wat is het nut van een dergelijke instelling in de Provincie Zee land? Welke is de reden dat zo lange tijd niets naders werd gepubliceerd, en het leek alsof de activiteiten van de Zeeuwse Commissie waren gestaakt? Lange tijd werd doorgebracht met binnenskamers overleg en interne besprekingen. Thans meent de Commissie tot voorbereiding der Zeeuwse Volkshogeschool dat het ogenblik is aangebroken de Volkshogeschoolgedachte in het midden van het Zeeuwse leven te plaatsen en be langstelling te wekken voor doel en streven van de Volkshogeschool in het algemeen en de geweste lijke activiteiten in het bijzonder. De Volkshogeschool wil een centrum zijn, waar jonge, volwassen Nederlanders van elke rang en stand en van verschillende politieke en godsdien stige gezindheid elkaar kunnen ontmoeten, leren kennen en waarderen. Zij wil ertoe bijdragen, een grondslag te leggen voor de mogelijkheid voor iedere Nederlander om met behoud van eigen overtuiging tot oprechte samenwerking met anderen te komen, een samen werking, welke in deze tijd meer dan ooit een ver eiste is. De Volkshogeschool streeft ernaar aan alle deel nemers een inzicht te geven in de maatschappelijke, culturele en economische vragen van deze tijd, zo wel nationaal als internationaal bezien. Zij tracht bij ieder een actieve belangstelling te wekken voor datgene, wat er omgaat in de wereld, in ons land, en in onze eigen streek in het bijzonder. En juist ons gewest biedt wel zeer uitzonderlijke aanknopingspunten voor de oprichting van een eigen Volkshogeschool. Door haar geographische ligging vertoont de pro vincie een beeld van gescheidenheid, welke zich ook in het normale leven manifesteert. Langdurige en moeilijke reizen verhinderen het veelvuldig contact van de verschillende bevolkings groepen en scheppen mede de sfeer van het zich opsluiten in eigen streek of eiland. En toch is samenwerking en het zich één voelen als Zeeuwen ook hier een eerste vereiste en abso lute noodzaak. Over al deze onderwerpen zult U meer vernemen op de contactdagen, welke de Commissie tot voor bereiding van de Zeeuwse Volkshogeschool zich voorstelt in de verschillende delen van de provincie te organiseren in de eerste week van Juli. Door deskundige sprekers zal voor U een Inlei ding worden gehouden over de „Problemen rond de Schelde", terwijl ook gesproken zal worden over het Volkshogeschoolwerk in Nederland. Wij hopen dat velen Uwer op deze dagen aan wezig zullen zijn. Data en plaatsen, waar de vergaderingen worden gehouden zullen nader worden bekend gemaakt. Namens de Commissie tot voorbereiding der Zeeuwse Volkshogeschool. H. d'OLIVAT, Voorzitter. Mr. Ph. M. POT, Secretaresse. J. J. TEVEL, Penningmeester. VOQRllCHTINGSCHENST VOOR SUMtRlOSfAAT-WAGÉNINGEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 4