M.A.N. Fa TIMMERMAN VERBEEK Mc. Cormick-Deering Fa W. DE SCHRIJVER Rondom de Boerderij. KARTERING AARDAPPELVELDEN. BELANGRIJK VOOR OORLOGS GETROFFENEN. AANVRAGE TOT ERKENNING BEDRIJFSGENOOT B. MISLUKKING VAN TARWE EN VOEDERGRANEN. KRABBELS VAN DE PENNINGMEESTER. Lagere Landbouwschool Wiedmachines Tractor-graanmaaier nieuwsbladen die neerkwamen op het „uitziek* systeem" nam de regering bepaalde maatregelen en zo verscheen de Tarwewet- en de wet tot Steun op de Suikerbietencultuur, gevolgd door nog vele andere wetten, terwijl de uitvoering van deze wet ten werd opgedragen aan de Landoouwcrisis-orga- nisatie, gevestigd te Tilburg, samengesteld uit de vertegenwoordigers van land-, tuinbouw en vee teelt-organen, terwijl het ambtelijk apparaat be rustte bij de P. V. C. met zijn uitgebreide staf van personeel en P. B. H.'s met adviescommissies. Na jaren van rustige arbeid zich bewegend, thans ook op cultureel en sociaal terrein» door stichting van landbouw- en huishoudscholen en het samen werken met de werknemers om te komen tot rede lijke arbeidsvoorwaarden en lonen, brak de wereld oorlog 1939/45 uit, ontketend door het nazi-Duits- land en waarin ons dierbaar vaderland werd be trokken. De meeste rampspoedige jaren beleefde het Nederlandse volk, onze Koningin en onze rege ring hadden ons verlaten. Hoe zielsgelukkig voel den wij ons toen wij via de Engelse zender, weer contact konden onderhouden met onze Lands vrouwe, die vaak ons bemoedigende woorden toe sprak en daardoor ons deed volhouden en niet ver sagen. Zo ontkwam ook onze organisatie niet aan de wrede greep van de bezetter en gesteund door Landstands-mensen van Nederlandse nationaliteit, moest onze N. B. M. L. worden opgenomen in de Landstand. Het was een zeer sombere Hoofdbestuursverga dering te Breda op 2 December 1941, waar alle Hoofdbestuursleden besloten niet aan te sluiten bij de Landstand, en over te gaan tot liquidatie dei- Maatschappij. Zo moesten de verantwoordelijke afgevaardigden afscheid nemen van de ons zo dierbaar geworden organisatie, die in vrije wil en op democratische wijze was tot stand gekomen en uitgebouwd; en zeer somber en droevig verlieten allen de vergader zaal, echter de vaste overtuiging met zich dragend, dat het slechts een tijdelijke staking der werkzaam heden was. Ondanks dit dramatisch maar histo risch gebeuren, kunnen we trots zijn, want hier werd duidelijk gedemonstreerd de grote eenheid en eensgezindheid der leden, tevens trouwzwerend aan Koningin, volk en vaderland. Vanzelfsprekend werden contacten onderhouden en vooral het K. N. L. C., de federatie van alle land- bouwmaatschappijen, dat eveneens werd opge heven en tevens de grote reserves die onze boeren gezamenlijk in de loop der jaren hadden, zag ver dwijnen in de diefachtige vingers van een staflei der Damare, heeft ondergronds onder aanvoering van zijn voorzitter de heer H. D. Louwes in samen werking met de twee andere standsorganisaties en de drie werknemersorganisaties een organisatie systeem daargesteld, dat na de oorlog verwezen lijkt zou moeten worden, en tot gevolg had dat de Stichting voor de Landbouw bij de bevrijding werd opgericht. Helaas heeft de voorbereiding tot de vorming van een Landbouwschap, waarvan de Stichting voor de Landbouw de voorloper moest zijn te lang op zich laten wachten en is de grote eenheid der verschillende politieke en geloofsover tuigingen, die tijdens de bezetting aanwezig was, verloren gegaan, waardoor de inzichten t.a.v. de problemen verschillend zijn geworden. In ieder ge val heeft de Stichting haar bestaans-recht ten volle bewezen. (Wordt vervolgd.) m\ DE WESTHOEK. We zijn druk bezig met het doorhalen van de bieten. De stand valt mee. Alle zaadjes zijn on danks de schrale droge grond toch opgekomen. De vreterij van de diverse insecten is wel wat geluwd. De mangels o" voederbieten hebben meer moeite gehad om er op te komen. De zaden zijn wat gro ver en bovendien schijnen verschillende partijen zaad van minder goede kwaliteit te zijn geweest. Althans of te weinig gedroogd of te sterk gedroogd, want de kiemkracht was gering. De aardaDoelen komen uit. Gelukkig niet zoveel last van onderzeeërs dan vorig jaar. De oorzaak ligt vermoedelijk in het late zetten. meeste boe ren houden de bedden plat en laten de aardappelen eerst ecna goed uitkomen. Te sterk aanrijden voor dat de nollen eruit staan bevordert het links en rechts van het bed uitkomen van de planten <m be- moeil^kt dan het wiedem D^ erwten zijn bespoten met DDT in olie tegen de bladrandkever. De scha de was hier en daar nogal groot. Verscheidene blokken vlas staan zo bont als een ekster. Koude brand! Daar is weinig aan te doen. Warmte! dat hebben we nodig. Vooral de vroeg gezaaide per celen hebben er het meeste van te lijden. Bestuif tijdig Uw vlas tegen de thrips. De eerste thrips ,-s reeds gevonden in vlas van 6 cm. Het vlas groeit toch al weinig en kan dus een vreterij van thrips helemaal niet velen. Algemeen wordt zelfs be weerd, dat percelen, bestoven zonder dat een noe menswaardige aantasting van thrips werd gecon stateerd, een betere opbrengst gaven. De emelt heeft er genoeg van. Duizenden zijn er gesneuveld. Er is practisch geen bedrijf of men moest emelt bestrijden. Vooral de gerst en zomer- tarwe en zelfs suikerbieten moesten het ontpelden. Percelen waar klaver of bieten gestaan hebben waren geliefde plaatsen van de emelt. Het is de tijd weer van inkuilen. Verschillende silo's zitten al vol. Anderen volgen spoedig. Ook de grasdrogerij is aan de orde van de dec en een aantal boeren hebben reeds gedroogd gras thuis. De kwaliteit is go^d. Bespreek tiidig Uw droog- beurt, want nu reeds hebben enkelen te lang moe ten wachten. BRABANTSE BIESBOSCH. Al kan van de Meimaand gezegd worden dat zij veel schoons te zien geeft in de natuur, Juni doet er zeer zeker niet voor onder. Zij zet de kroon op het werk van de akkerbouwer als de laatste restjes kale grond verdwijnen onder een groen tapijt. En dit laatste is nog niet voltooid of de eerste oogst wacht al op zijn bestemming n.l. de lucerne- en hooioogst. Hoewel de omvang van de lucerneteelt in deze streek van zeer weinig betekenis is, kan dit nog niet als bewijs dienen dat dit gewas hier niet gedijen wil. Het gewas heeft ook dit voorjaar de groeiomstandigheden meegehad en de eerste snede belooft een behoorlijke opbrengst te geven. Even lastig is het dat de tijd van maaien en hooien pre cies valt in de verplegingstijd der bieten, maar wanneer de oppervlakte niet al te groot is valt er wel een mouw aan te passen. Tenslotte is lucerne een product dat zich heel gemakkelijk laat bewerken. In een dag tijd kan met enkele mensen een behoorlijke oppervlakte op ruiters geplaatst worden en dan heeft men er voor een hele tijd geen omkijken meer naar. De bieten vragen nu wel de meeste aandacht van de telers, want verplegingstijd is altijd een drukke tijd voor de bietenverbouwer, vooral als men niet beschikt over voldoende vakmensen is veel con trole noodzakelijk. Aanvankelijk was de groei traag, maar met het vocht en de warmte van de laatste tijd is de groei erin gekomen en is het haast- je-rep-je om ze zo vlug mogelijk opéén te krijgen. Het enige gewas dat hier in de streek narigheid heeft veroorzaakt is de nieuw geïmporteerde maïs- teelt. De stand van diverse percelen was van dien aard, dat tot uitrijden en in enkele gevallen tot overzaaien moest worden overgegaan. Het areaal is hierdoor sterk ineengekrompen en voor vele pas begonnen maïstelers zal het waarschijnlijk geen stimulans zijn om een volgend jaar weer met nieuwe moed te beginnen. Er zullen zeer zeker met het zaaien fouten ge maakt zijn, maar dit neemt toch niet weg, dat pas ontkiemde maïsplanten gevoeliger voor ongunstige invloeden blijken te zijn, (vooral koperwormen, duizendpoten enz. zijn er dol op) dan aanvankelijk de gedachte was. Ieder begin is echter moeilijk en er zal altijd wel wat leergeld betaald moeten worden voor men de knepen te pakken heeft. Dit zal ook wel voor de maïsteelt gelden. Het is te hopen, dat de niet mis lukte percelen een goede opbrengst zullen geven, zodat hierdoor voor een volgend jaar de maïsteelt perspectieven zal bieden voor uitbreiding. Zoals bekend, is het met het oog op de bestrij ding van de aardappelmoeheid verboden, om meer dan eens in drie jaren op dezelfde grond aard appelen te verbouwen. Het is noodzakelijk dat hier streng de hand aan wordt gehouden, daar de gevreesde ziekte zich anders vrij zeker zal gaan uitbreiden, waardoor onze agrarische export en zelfs de gehele aard appelteelt ernstig gevaar zou lopen. Voor het uitoefenen van contróle op de naleving van genoemde vruchtwisselingsvoorschriften zaï binnenkort worden begonnen met alle aardappel percelen in kaart te brengen. Bij geconstateerde overtredingen zullen onver wijld maatregelen worden getroffen, welke hierop neerkomen dat het gewas zal worden verwijderd en proces-verbaal zal worden opgemaakt. Men zij dus gewaarschuwd. Door de Stichting voor de Landbouw in Noord- Brabant. zullen ten behoeve van door oorlogsge weld gedupeerde boeren en landarbeiders, zitdagen worden gehouden en wel op: Vrijdag 8 Juni te Zevcnbergschenhoek in Café C. J. P. Hermus, D 233a, van 10.30 uur v.m. tot 3 uur n.m. Vrijdag 15 Juni te Wouw in Hotel „De Kroon", Markt 7, van 10.30 uur v.m. tot 3 uur n.m. Vrijdag 22 Juni te Haarsteeg in Café J. van Ooijen, van 10 uur v.m. tot 3 uur n.m. Degenen, die inlichtingen wensen over de finan ciering van boerderijen, herstel of wederopbouw, dan wel over landbouwherstelschade of huisraad- schade, kunnen zich op deze zitdagen vervoegen. Het is gewenst, dat zij steeds de bescheiden medebrengen, welke betrekking hebben op de schade. Behalve de hier genoemde zitdagen wordt ook op Dinsdag van elke week te Tilburg, Spoorlaan 46, een zitdag gehouden voor de oorlogsgetroffenen. Zoals bekend, moet iedere teler van fruit zijn erkend als aangeslotene B bij het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit. Degenen, die hun boomgaard (hard fruit) hebben aangeplant of overgenomen vóór 1 Januari 1946 en de rrct zacht fru't bet^l^e oppervlakte hebben aangeplant of overgenomen vóór 1 Augustus 1950, kunnen momenteel nog een aanvrage tot erkenning als bedryfsgenoot 8 in dienen tegen betaling van 1,iviet ingang van 1 Juli 1951 kosten dergelijke aanvragen 15,—. Aanvragen moeten worden ingediend bij de plaat selijke bureauhouders. Het is derhalve in het be lang van de fruittelers, voor zover zii nog niet ziin erkend als aangeslotene B, onmiddellijk hun aan vrage in te dienen. Aan de termijn van 1 Juli 1951 wordt onvoorwaardelijk de hand gehouden. In verband met de regeling voor tarwe en voeder- granen is het voor de telers van tarwe, gerst, haver en/of gemengd gewas van belang, dat, wanneer zij na de Mei-inventarisatie 1951 een of meer van deze producten hebben moeten omploegen of groen hebben gemaaid, zij dit onmiddellijk bij hun bureau houder opgeven. Daarbij dient men te vermelden, welke oppervlakte en soort van genoemd(e) ge was (sen) moest worden omgeploegd of groen ge maaid en tevens, welk(e) perce(e)Hen) dit betreft, opdat een en ander bij contróle nader kan worden vastgesteld. Benevens dient door de telers van ge noemde gewassen, speciaal de tarwetelers, in de ge bieden, waar de z.g. dorsregeilng geldt, bij de bureauhouder tijdig kennis te worden gegeven, wanneer een gewas geheel of gedeeltelijk is mis lukt, zodanig, dat niet tot omploegen is of wordt overgegaan, maar toch zo, dat een veel te geringe opbrengst kan worden verwacht. Dit moet zo tijdig worden opgegeven, dat nog redelijk taxatie vóór het oogsten kan plaatsvinden, tenminste veer tien dagen vóór de oogsttijd. Sinds de vorige verantwoording werd de contri butie over 1951 nog ontvangen van de Afdelingen Ossendrecht-Woensdrecht, Werkendam, Fijnaart (resterende gedeelte) en Klundert. De Afd. Wer kendam droeg het nog resterend gedeelte van de contributie af, zodat ook daar de achterstand vol ledig is ingehaald en men met een schone lei begint. Wij weten, dat de hierbij te overwinnen moeilijk heden niet gering waren en waarderen des te meer de wijze, waarop deze werden aangepakt en over wonnen. Van de Afdelingen Sprang-Capelle en Woudri- chem ontvingen we een bijdrage voor het Jubileum fonds. Aan de betreffende Afdelings-penningmeesters onze dank voor hun medewerking. Geboren: JAN STOLP B. B. STOLP— KIRSTEIN Ir. D. W. STOLP 30 Mei 1951. Johanniter Ziekenhuis Bennekom. Wageningen, Buissteeg 4. TERNEUZEN KRUININGEN. Uitgaande van de Z.L.M. Voor de nieuwe cursus die 1 September a.s. begint kunnen leerlingen wor den ingeschreven die de 7e klas der lagere school hebben doorlopen. Opgaven worden inge wacht bij het hoofd der school J. C. DE RIDDER, Rijksweg 41, Kruiningen. Te koop gevraagd een dubbele Tractorschijf- egge, een Aardappelrooi- machine (Ransomes of Melotte), 'n Smyth Zaai- machine, alles gebruikt, defect geen bezwaar. Brieven onder letter Q, Bureau van dit blad te Terneuzen. DIESEL TRACTOREN 2- en 4-wielaandrijving uit voorraad leverbaar. TE KOOP: 2- en 4-wielige Inlichtingen: Fa. W. SCHIPPER ZN Nieuwstraat 20-26, Goes Telef. 2383 TE KOOP: een gebruikte merk Massey Harris, 8 voet. P. J. v. SCHELVEN, Noordhoek, Dreischor. Middelburg Tel 2279 Oost burg Tel. .40 Te koop: een Aardappelsproeimachine voor tractorgebruik. Zo goed als nieuw. Sproeibreedte 10 m. Te bevragen bii: L. BOONMAN, Rilland-Rath. liMuiiuiwiitiiifflfltiiiinmiiiüonmimniinii ORIGINELE GRASMAAIERS, HOOIHARKEN, HOOISCHUDDERS, HARKKEERDERS, TRACTORGRAANMAAIERS werken beter en hebben langer levensduur. Nog voordelige prijzen. ZIERIKZEE LEWEDORP

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 11