MEDEDELINGEN Bij een ubiieumvergadering op 30 Mei 1951 in het Gebouw Concordia" te Breda. 9.30 uur v.m. Opening. Jubileumrede van de voorzitter. Toespraken. Mededelingen. 12.30 uur n.m. Koffiemaaltijd. 14.uur n.m. Opvoering van de revue: „EN DE BOER PLOEGT VOORT". Hónderd jaren vreugde en leed van de Brabantse landbouw. 17.30 uur n.m. Sluiting. zijn we dankbaar in dit land met zijn gastvrije be volking te wonen. We kunnen begin zomer wel eens een rondreis door Nederland maken, genieten van het vele natuurschoon, dat ons land biedt, onder de indruk komen van de kapitale boerderijen in Groningen, genieten van de prachtige Friese aardappelvelden, van de Anna-Paulownapolder, enz. of misschien even jaloers zijn op de economisch ingerichte bedrijven in de Wieringermeer en de Noord-Oost-polder, zodra we de Moerdijk zijn ge passeerd kunnen we dikwijls en met trots zeggen: „en hier staan de gewassen tóch beter West-Brabant is een goed land De Heen. J. J. VAN NIEUWENHUIJZEN. Tussen de vele beslommeringen van deze ingewikkelde tijd is het een verade ming een ogenblik stil te kunnen staan bij een zo buitengewoon jubileum als hel honderdjarig bestaan van de Noord-Bra bantse Maatschappij van Landbouw. Zeker zijn er de laatste jaren genoeg maatschappijen van landbouw geweest, die een dergelijk eeuwfeest mochten vieren en een ogenblik een rustpunt vin den bij een blik in het verleden. Maar tot de leden zelf spreekt immers het meest het feest van hun eigen Maatschappij en zo voegt zich de Noord-Bra bantse thans met ere in de rij van andere honderd jarigen binnen de kring van het K. N. L. C. Gaarne breng ik op deze wijze de gelukwensen van de Z. L. M. aan de jubilaresse over. Deze jubi- laresse is ons tegelijk collega en buur. En hoewei slechts de twee smalle dammen van St. Philipsland en Zuid-Beveland, benevens de brug van Tholen, de vaste verbindingen vormen van Zeeland met Bra bant, zijn de verbindingen tussen de twee buren en collega's van de beste. Een goede buur telt nog altijd meer dan een verre vriend. Waar een belangrijk zwaartepunt van de Noord- Brabantse in het Westen is gelegen, vormt dit klei- s. - - - mi ÊmÊÊm gebied met Zeeland qua bedrijfsstructuur één ge heel en treedt een duidelijke gelijkgerichtheid van belangen naar voren. Vele organen van samen werking, voor ons gebied van eminent belang, von den hun standplaats in West-Brabant. Ik denk aan de drie suikerfabrieken en de vlas fabriek. Steeds meer organisaties overkoepelen gezamenlijk het werkgebied van Brabant, en Zee land. Deze samenwerking, ook binnen de kring van beide Maatschappijen, staat naar mijn overtui ging nog aan het begin van haar mogelijkheden. Veel overleg vindt daarover de laatste jaren plaats en de resultaten beginnen zich af te tekenen. Het Landbouwblad, als vak- en standsblad voor onze boeren en tuinders, ligt daar als een van ouds her betrouwbaar gemeenschappelijk fundament. Ook vele familiebanden over en weer verstevigen het onderling contact tussen beide provincies. Niet het minst de gast vrijheid van Brabantse zijde aan duizen den Zeeuwse evacué's bewezen tijdens de inundatie, heeft deze banden nog nauwer aangehaald. Daarom is het feest van de Noord-Bra bantse in de tweede plaats ook voor ons Zeeuwen een feest en verheugen wij ons, zoals de Brabanders zich verheugen. In 1856 werd te Klundert onder auspi ciën van de Ve Afdeling van de Maat schappij van Landbouw een tentoonstel ling van paarden en rundvee gehouden Bij de prijsuitreiking sprak de heer D Korteweg, burgemeester van Klundert. Hij constateerde o.a. dat een groot ge deelte van de leden van de Mij. bestond uit niet-landbouwers en dat sommigen door de kracht der vooroordelen en ande ren door onverschilligheid werden weer houden om aan een zo nuttige inrichting mede te werken. Maar eindigde hij: „Houdt moed, gaat voort op den ingesla gen weg, eenmaal nopen wij, moet de goede zaak, de zaak der Maatschappij, die medewerking verkrijgen, welke zij ver- verdient en waarop zij met regt mag hoopen." 95 jaren daarna hebben kunnen bewij zen, dat aan een goede zaak geen moed verloren is en dat een gezegende arbeid mocht voeren tot des dichters beeld, dat ook geldt thans voor Mei 1951: Het Brabantsch veld ligt mild te zwellen, met vracht van schatten overla&n; de tarwe rijpt, de gerst komt aan. cZ VOOR DE BEZOEKERS VAN ONZE M. A. OSUZE. Allereerst verzoeken wij U vooral op tijd aan wezig te willen zijn. De agenda vermeldt als uur van aanvang half tien en de vergadering zal dan ook inderdaad om half tien moeten beginnen, daar anders het gevaar dreigt, dat het programma niet volgens tijdschema kan worden afgewerkt. Wanneer men later komt, loopt men bovendien het risico geen plaats te hebben. De Commissie van Ontvangst zal vanaf 9 uur v.m. aan de ingang van de zaal aanwezig zijn om allen hun plaats te wijzen. Voor iedere Afdeling is in de zaal groepsgewijze een aantal plaatsen gere serveerd, overeenkomende met het aantal deel nemersisters), dat zich uit de desbetreffende Af deling voor deelname opgaf. PARKEREN. Voor het parkeren van auto's is de Markendaalse- weg (tegenover „Concordia") aangewezen, waar volop ruimte is. De politie zal aanwezig zijn voor de regeling en zal alle medewerking verlenen. GEZAMENLIJKE KOFFIEMAALTIJD. Voor hen, die zich voor deelname aan de ge zamenlijke koffiemaaltijd opgaven, is de volgende regeling getroffen: I. In de zalen van Café-Restaurant „De Beurs- Modern", op de Grote Markt, is de koffiemaal tijd gereserveerd voor de deelnemers (sters) uit de Afdelingen van de N. B. M. L., Bond van Plattelandsvrouwen en Jongeren-organi satie uit: Dinteloord, Fijnaart, Heiningen, Klundert, Lage-Zwaluwe, Steenbergen, Werkendam, Willemstad, Wouw en Zevenbergen. II. In de zaal van Café-Restaurant „De Graan- beurs" is de koffiemaaltijd gereserveerd voor: Sprang-Capelle, Deurne, Hilvarenbeek, Val- kenswaard, Raamsdonk, AlmkerR, Dussen- Hank, Genderen, Meeuwen. REVUE. De belangstelling voor de revue is, aan de hand van de opgegeven deelname, van dien aard, dat de zaal van „Concordia" hiermee vrijwel geheel ge vuld zal zijn. Wanneer de opgave nog belangrijk groter zou zijn geweest, zou, zo nodig, tot heropvoering des avonds zijn besloten. Dit zou vanzelfsprekend ex- tra-moeiten (vooral voor de medespelenden) en extra-kosten met zich mee hebben gebracht. Thans zal dus volstaan worden met de revue alléén des middags op te voeren. Zij, die zich niet voor deelname opgaven, doch toch nog zouden besluiten de revue bij te wonen, doen dit voor eigen rekening en moeten ons later niet boos aanzien, wanneer voor hen eventueel geen plaats over zou zijn. Zonder tijdige opgave is deze dag nu eenmaal niet te regelen. Vóór het begin van de revue zal aan alle aan wezigen een tekstboekje worden aangeboden, waar in de voornaamste bijzonderheden zijn vermeld. DES AVONDS NA AFLOOP VAN DE REVUE zullen velen, die niet dringend wegens reisge legenheid enz. naar huis behoeven te gaan, nog gezellig wat in de stad willen blijven. Er zal ruim schoots gelegenheid zijn het zich met vrienden en kennissen gezellig te maken. (Zie de advertenties in dit blad en in het tekstboekje.) Des avonds om 7 uur zal op de Grote Markt een concert worden gegeven door de Harmonie „St. Fi- delis." Dit concert wordt ons aangeboden door de V. V. V. „Breda Vooruit." Wij hopen, dat U allen een gezellige en leerzame dag zult hebben op de Jubileum vergadering van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw op Woensdag 30 Mei a.s.!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 7