Westhoek Wanneer we een korte beschrijving willen geven over de Westhoek van Noord-Brabant, dan is dit in de eerste plaats bedoeld ter oriëntatie onzer leden uit de andere gebieden. West-Brabant bestaat in het midden en het Zuiden uit dilluviale gronden, het N.W. gedeelte tegen de zeearmen uit alluviale gronden. De volks mond maakt onderscheid door te spreken van ge schapen en aangewassen grond. Het zandgebied vindt men dus hoofdzakelijk langs en ten Zuiden van de lijn Oudenbosch Bergen op Zoom, waarbij we ten Zuiden van Bergen op Zoom de meeste bossen aantreffen. Het overige zandgebied behoort tot het beste van Nederland, om in boeren-termen te blijven: rond Wouw en Roosendaal groeien ook goede suikerbieten. Naast klein- en middelgrote bedrijven treft men hier ook grote kapitale boerderijen aan met uit stekend zwartbont stamiboekvee. De bedrijven zijn allen gemengd met een dichte veebezetting. Ber gen op Zoom staat bekend om aspergeteelt, Ouden- bosch boomkwekerijen en sierteelt. Op het vrucht bare kleigebied in het N.W. gedeelte vindt men hoofdzakelijk middelgrote en grote boerderijen. Er is een groot verschil in samenstelling van de grond. Naast 1520 afslibbare klei vindt men veel 3050 in enkele gevallen zelfs hoger. De eerste bedijkingen zijn 400 k 500 jaren oud. De nieuwere polders zijn goed verkaveld en de ont watering is er veel beter. De afvoer van het overbodige regenwater ge schiedt hetzij rechtstreeks, hetzij via Mark en Roosendaalse Vliet op het buitenwater, meest op natuurlijke wijze. In tijden van overvloedige regenval, gepaard gaande met veel wind uit N.W. richting, is de capaciteit der sluizen onvoldoende, zodat stoomgemalen behulpzaam zijn. Niettegenstaande de hoge kosten zijn er nog te weinig stoomgemalen. Juist in tijden van hoge productiekosten moet de grond de hoogst mogelijke opbrengst kunnen geven. Betere verkaveling en ontwatering blijft dringend gewenst. Subsidie regelingen ter verbetering alleen zijn niet vol doende. 1 Vanzelfsprekend moet worden aanvaard dat bij aanmerkelijke verbeteringen ook pachtverhoging noodzakelijk is. Verder zijn de kunstmatig laag gehouden grondprijzen de oorzaak dat verpachters huiverig zijn om belangrijke investeringen met blij vende lasten-verhoging te helpen bevorderen. De zeekleigronden worden voornamelijk als bouwland gebruikt. Het weiland is van ondergeschikte beteke nis, op de ibeste bedrijven n.l. 2—5 doordat ver schillende percelen voor bouwland ongeschikt zijn (laag igelegen en dijken) bedraagt het percentage weiland voor Steenbergen en Dinteloord nog 16 waarbij valt te bedenken dat Steenbergen nog voor een gedeelte uit zand bestaat. De grond laat de teelt van vrij wel alle gewassen toe. Hoofdgewassen zijn: ruim hakvruchten n.l. bieten, aard appelen, uien; tarwe, gerst, haver. Lange tijd tarwe hoofd product, thans zomergerst. De rest laat de grootst moge lijke keuze toe: vlas, erwten, alle soorten bonen, karwij, maanzaad, koolzaad, contractzaden, klaver, lucerne, mals, grove tuinbouw producten en ook moderne boom gaarden, zelfs bloembollen. De veehouderij bestaat op de kleigebieden hoofdzakelijk uit vetweiderij en vooral in de win ter wordt vee aangekocht ter ver werking van afvalproducten en suikerbietenblad. De paardenfokkerij, eertijds de roem van de Westhoek, gaat kwantitatief doch ook kwalitatief achteruit. Door de mechanisatie is de paarden stapel sterk vermin derd, terwijl de beste keurings plaatsen Zevenbergen en Steen bergen niet meer zoals voorheen zijn. De kampioen-hengsten komen tegenwoordig uit het Oosten van Brabant. Dat de mechanisatie voortgaat, m^cn h.v. biiiken uit de aanwezig heid van 250 tractoren en 30 com bines in de twee gemeenten Steenbergen en Dinteloord. De bewerking, afzet en aankoop der producten en benodigdheden ge schiedt voor een groot gedeelte op coöperatieve grondslag, de rest door de vrije handel. Vanaf het begin van de suiker bietenteelt telde West-Brabant verschillende particuliere suiker fabrieken. Ook de telers uit Zee land en Z.-Holland leverden hier hun bieten. De particuliere fa brieken werden later in de Centrale Suiker Mij ver enigd, waarvan nu nog één fabriek werkt in West Brabant. Daarnaast werken thans nog drie Coöpe ratieve Suikerfabrieken, n.l. te Stampersgat, Roo sendaal en Zevenbergen. De „Dinteloord" te Stam persgat nam het initiatief tot fusie der Coöpera tieve Suikerfabrieken in Nederland. Slechts de Bra bantse fabrieken waren hiertoe bereid, doch de re sultaten van deze samenwerking rechtvaardigen de hoop, dat in de toekomst de andere Coöperatieve Suikerfabrieken hun standpunt nog «ens zullen herzien. Samenwerking in groot ver band leidt tot kostenbesparing en versterkt onze positie in niet ge ringe mate. De exploitatie voor gezamen lijke rekening van een modern machine-park door de Vereniging tot Exploitatie van Landbouw werktuigen te Dinteloord de „Veld alsmede de toetreding van leden uit West-Brabant tot de Coöp. Groenvoederdrogerij te Scherpenisse (straks, naar we hopen, ook te Stampersgat) be wijst, dat de wil tot samenwer king nog aanwezig is en vele mo gelijkheden biedt. Naast de vele voordelen, die de suikerbietenteelt bracht, is de te uitgebreide teelt, vooral rondom de fabrieken, oorzaak, dat vele percelen, zelfs hele boerderijen, door het bietenaaltje zijn besmet. Deze ernstige tekenen van bieten moeheid doen de opbrengst soms tot 50 of minder dalen. Ook een zeer ruime vruchtwisseling is op deze percelen niet in staat om in een lange reeks van jaren nog maximale bieten-opbrengsten te geven. De uitgebreide aardappelteelt heeft in West-Brabant nog geen tekenen van aardappel moeheid veroorzaakt. Denkend aan de nadelen, die aaltjes-aantasting bij bieten kan veroorzaken, moet het voor de West- Brabantse boer niet moeilijk vallen om zijn volle medewerking te verlenen bij de bestrijding van de aardappelmoeheid, temeer, daar bij het optreden van deze ziekte, naast de opbrengst-vermindering, ook de export-belemmeringen een ramp kunnen veroorzaken. De vlasteelt deed in Standdaarbuiten-Zwingel- spaan-Oude Molen-Zevenbergen verschillende kleine vlasbedrijven ontstaan. Op initiatief van de heer P. M. Sneep werd in 1920 de Coöperatieve Vlasfabriek „Dinteloord" op gericht. Dit grootbedrijf, dat 8.000.000 kg kan ver werken, betrekt zijn grondstoffen, evenals de sui kerfabrieken, ook uit andere provincies. Na vele kinderziekten en grote tegenslagen in het begin, is deze fabriek, geleid door haar vasthoudende en doorzettende voorzitter, uitgegroeid tot waarschijn lijk de grootste fabriek van Europa. Naast de be werking tot vlaslint, wordt door het hekelen van de betere soorten en het carderen van de afval producten, het product zovèr mogelijk veredeld. Ernstige plannen bestaan om, door het bouwen van een kleine spinnerij, een begin te maken met de verdere veredeling der producten. Het zaaizaad is alles N. A. K.-gekeurd, waarnaar grote vraag uit het buitenland bestaat. De pootaardappelen worden alle voorgekiemd, evenals alle vroege soorten op teeltvergunning en de middelvroege soorten als Eigenheimer en Bintje. Naast zeer vele glazen poterbewaarplaatsen ge bruikt men ook de koelcel van de Coöp. Aankoop Vereniging West-Brabant voor doelmatige bewa ring, met gunstig resultaat. Het arbeidsprobleem neemt een bijzondere plaats in. Foto Van Loon. Landschap bij Woensdrecht. Met het betrekkelijk arbeidsoverschot, dat be staat gedurende een groot gedeelte van het jaar. wordt op zodanige wijze gespeculeerd, door het telen van arbeids-intensieve gewassen met tijde lijke opeenhoping van werk (pootgoed-vlas-pluk- erwten-zil ver uien), dat van een regelmatige voor ziening dikwijls niet kan worden gesproken. Waér nu de schuld ligt, is moeilijk te zeggen. Vele arbei ders werken van ouds graag in krooiverband en in de herfst in suikerfabrieken. Het oorspronkelijke krooienstelsel is, met mede werking van landarbeidersbonden en boerenorga- nisaties, in zijn oorspronkelijke vorm grotendeels uitgeroeid. Door het huren van land door commissionnairs en het verkopen van vlas en aardappelen te velde schept de boer weer de mogelijkheid om in krooien- verband werkzaam te zijn, met alle onaangename gevolgen voor hen, die een vaste personeelskern bezitten. Ofschoon West-Brabant ook zijn gebreken heeft, Luchtopname K. L. M. Eén der fabrieken van de V. C. S., de Coöp, Beetwertelsuikerfabriek te Zevenbergen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 6