§cluk ÏÏlaats-ckapfrif, i/an Landbouw IN NOORD-BRABANT De Noord-Brabantse Maatschappij van Land bouw herdenkt 30 Mei het feit, dat 100 jaar ge leden de Maatschappij voor Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt voor het arrondissement Breda als voorloper van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw werd opgericht. Honderd jaren in het leven van een mens be tekent voor het individu zeer veel; 100 jaar in het bestaan van een organisatie is eveneens een feit van grote betekenis, doch de betekenis wordt nog aanzienlijk groter en belangrijker als die organisa tie 100 jaar lang heeft gestaan in dienst van de agrarische bevolking van ons Gewest, in het bijzon der en van de nationale agrarische bevolking in het algemeen. De oude, maar vooral niet verouderde Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw heeft veel zegenrijk werk verricht in het belang van onze Brabantse Boerenstand. We kunnen onze pioniers niet dankbaar genoeg zijn, dat zij honderd jaar geleden het initiatief namen om gezamenlijk te trachten de Boerenstand, die toen op een zeer laag peil leefde, op te voeren tot een hoger peil. En waren het aanvankelijk de z.g. „Heren met. de witte vesten" die de stoot er toe gaven en bleven de eigenlijke boeren min of meer afzijdig, in ieder geval was de eerste steen gelegd van het huidige bouwwerk onzer Landbouw organisatie. Bij de aanvang was de invloed niet groot, van lieverlede echter werd deze groter, doordat de boe ren meer belangstelling gingen tonen in het werk der organisatie en daardoor gingen ook de ogen der toenmalige regering open, die besefte, dat er ook nog een Boerenstand was, waarvan de belan gen dienden behartigd te worden. De weg onzer organisatie is in deze 100 jaren lang niet altijd over rozen gegaan. Veel up en downs ontmoeten wij in de historie der Maatschap pij, vo'draï ïoen een groot aantal leden uittrad, ont stond er een gedeprimeerde stemming, doch men hield verbeten stand en onze voorgangers bleven zich vasthouden aan het gestelde ideaal, om de belangen van de Brabantse Boerenstand te dienen. Geschraagd en gesteund door aanzienlijk gedunde gelederen, werden ook deze tegenslagen weer over wonnen. De twee wereldoorlogen gingen niet ongemerkt aan de organisatie voorbij, en vooral de laatste wereldoorlog 1940—1945 bracht wel het meest dra matische dieptepunt in de historie van het Land bouworganisatie wezen; toen onze Maatschappij moest worden opgelost in de gehate Landstand. Hiertegen hebben zich onze voor mannen en bloc verzet en offer den liever de dierbaar geworden organisatie op, dan slaaf te wor den van de Duitse onderdrukker. Dit is wel een der schoonste en meest trótse momenten geweest, omdat toen bleek de grote een heid en standvastigheid der leden; pilaren waarop alleen een hechte organisatie kan worden gebouwd, tevens getuigde het van een grote vaderlandsliefde onzer aangeslotenen. Ik denk terug aan de crisis jaren, toen de Boeren- en Tuin dersstand met de algehele onder gang werd bedreigd. Het was weer onze organisatie, die onder de eminente voorzitter P. M. Sneep de alarmklok luidde en protesteerde tegen het feit, dat de regering geen maatregelen nam, om deze ondergang te voor komen. En de stem klonk niet als een stem des roepende in de woestijn. De regering greep in mede onder de drang der toen reeds vrij sterk geworden Boe- renorganisaties. En thans is er geen enkel pro bleem meer hetzij nationaal het zij internationaal, of onze Boeren en Tuinders spreken er een be langrijk woord over mee. Daar om is het zo goed, dat we bij het afsluiten van deze eeuw van or ganisatiewezen de balans opma ken en ons afvragen: hebben wij de juiste weg en richting bewan deld, welke door onze voorgan gers werd aangegeven? Zijn we als leiding gevende personen niet tekort geschoten in datgene wat van ons werd verwacht? We gaan een nieuwe periode tegemoet en opnieuw beloven we elkander trouw en zullen we trouwe, maar eerlijke strijders blijven voor onze Boerenstand in het organisatieverband van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw; de organisatie waaraan we ons hart hebben verpand en die onze liefde heeft. Wij vragen daarbij in de m;. mm* W. G. DE WAARD te Werkendam Voorzitter vanaf 1945. allerèerstë plaats Gods onmisbare zegen op ons werk in de nieuwe eeuw, welke we gezamenlijk gaan beginnen en door onze opvolgers zal moeten worden voleindigd. De Voorzitter der Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, W. G. DE WAARD. Bij het herdenken van het feit, dat het honderd jaar geleden is, dat de grondslag voor het stichten van de Noord-Brabantse Maatschappij van Land bouw werd gelegd, bied ik ook gaarne mijn geluk wensen aan, mede namens allen, die bij de Directie van de Landbouw werkzaam zijn. Met voldoening kan door Uw Maatschappij wor den teruggezien op hetgeen in de afgelopen jaren werd bereikt. Ook voor Uw jubilerende Maatschap pij geldt, dat naast de inspanning van de boeren zelf, hun onderlinge samenwerking in de verschil lende organisaties, ertoe heeft geleid, dat de Neder landse landbouw de vooruitgang van de landbouw wetenschap ook in de praktijk heeft gevolgd. In aansluiting aan hetgeen van de zijde van de over heid is gedaan op het gebied van het onderwijs, de voorlichting en het onderzoek, is door de Noord- Brabantse Maatschappij van Landbouw nuttige arbeid verricht, arbeid, die vooral sedert het einde van de laatste wereldoorlog nog in betekenis is toegenomen en ook in de toekomst niet gemist kan worden bij het verbeteren van de landbouw productie. Ook kan alleen langs deze weg bereikt worden dat al deze verbeteringen ertoe leiden, dat er een redelijke bestaansmogelijkheid is voor hen, die in de landbouw werkzaam zijn. Een 100-jarig jubileum is zeker waard om her dacht te worden en vooral, wanneer men bereid is uit de ervaringen, die in de afgelopen periode wer den opgedaan ook lering te trekken. Goede en slechte tijden hebben elkaar steeds op gevolgd en op moeilijke momenten is het de toege wijde arbeid en de vooruitziende blik van enkelen geweest, die ertoe hebben bijgedragen, dat de mogelijkheden, die iedere tijd nu eenmaal oplevert, ook werden benut. Het herdenken van een jubileum kan er ook mede toe bijdragen, dat zij, die nu de vooraanstaan de plaatsen bezetten, ook vol goede moed weten verder te werken aan de mooie arbeid, die er on getwijfeld ook in de toekomst te doen zal zijn. Ir. A. W. VAN DE PLASSCHE, Plaatsverv. Directeur-Generaal v. d. Landbouw. HET DAGELIJKS BESTUUR DER NOO RD-BRABANTSE MIJ VAN LANDBOUW. Zittend (van links naar rechts): J. P. Dekker, P. M. Sneep (Ere-Voorzitter), W. G. de Waard (Voorzitter), M. P. van Nieuwenhuijzen (Vice-Voorzitter), A. Korteweg (Secretaris). 'ff Staande (van links naar rechts): J. H. Hasper(Administrateur), A. B. Snoek, A. de Lint, Ir C. S. Knottnerus (Adv.- lid), J. J. van Nieuwenhuijzen--Jas, B. J. Elsmsn, P. Groenewegen (vertegenwoordiger Jongeren-organisatie), J. den Hollander en C. de Zeeuw.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 2