Uft een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek MARKTBERICHTEN bladrandkevers, karwijmot en vlasthrips it,, uujt* my V00RJAJ1R dat de Cambridgerol een onmisbaar werktuig is en feitelijk op elk landbouwbedrijf beschikbaar moet zijn. Deze winter nog trof men de Camlbridgerol slechts op enkele bedrijven aan. Het zeer slechte weer in dit voorjaar en de daarmede verband hou dende slechte structuur en bewerkbaarheid van de grond waren oorzaak, dat de zeer goede werking van deze rol algemeen wordt erkend en in het teken van de belangstelling is gekomen. Als gevolg hiervan zijn er zeer terecht door vele landbouwers Cambridge-rollen aange schaft. Het aanbod was echter beperkt, zodat niet terstond aan elke vraag voldaan kon worden. Hoewel de tijd van gebruik thans verstreken ;s, dringen wij er op aan, om de aankoop niet uit te stellen tot het tijdstip, dat men het werktuig moet gaan 'gebruiken, doch reeds nu aan te kopen om straks hiervan verzekerd te zijn. Het lijkt ons goed dit werktuig nog eens in het kort te beschrijven. In tegenstelling tot de ge wone, gladde landrol bestaat de Camlbridgerol uit een aantal afwisselende gladde en ronde, getande ringen, die op de grond drukken. De getande rin gen zijn zeer ruim op de as gelagerd met een kleine 10 cm speling. De rol bestaat uit 3 of 5 afzonder lijke delen, die elk in een apart raam zijn bevestigd en onderling met haken zijn verbonden. Deze af zonderlijke delen zijn op ongelijke hoogte van elkaar aangebracht. Bij een 3-delige rol bv. 2 voor waarts geplaatst en 1 achterwaarts, bij een 5-delige 3 voor en 2 achter. De breedte per deel is 70 of 100 cm. Ze zijn dus leverbaar in verschillende werk- breedten en zwaardere en lichtere uitvoeringen. De voordelen van de Cambridgerol: le. Door de meerdere delen wordt de werkzaam heid bij ongelijk land sterk verhoogd. De gladde landrol bestaat meestal uit één deel, waardoor bij ongelijk land de grond plaatselijk onvol doende wordt aangedrukt. Dit voordeel geldt voor alle grondsoorten, daar een absoluut vlak oppervlak vrijwel nimmer voorkomt. 2e. Na de bewerking is de grond aangedrukt, maar behoudt een enigszins ruw oppervlak. Dit wordt verkregen door de getande ringen. Hier door wordt bereikt, dat bij slagregens de grond niet ontaart in een harde en vlakke plaat, welke de opkomende planten zeer moeilijk kunnen doorbreken. Dit voordeel is van zeer grote betekenis voor van nature slempige gronden. 3e. De grond wordt niet stoffijn gemaakt, waar door verstuiven van droge grond bij harde Reeds spoedig na het opkomen van erwten, veld- bonen en andere vlinderbloeimige gewassen begint het 4 mm lange bladrandkevertje (Sitona lineatus) of snuitkevertje aan de bladranden van de jonge plantjes te vreten. Veelal is echter de vreterij door de larven aan de stikstofknolletjes van veel ernsti ger aard, aangezien de plantjes tengevolge hiervan aan stikstofgebrek gaan lijden. De bestrijding dient tijdig, d.w.z. zodra vreterij van enige omvang wordt waargenomen, te ge schieden, bij voorkeur bij droog en liefst zonnig weer, door te spuiten met: DDT-emulsie: vtan een 20 %-ig product 4 1/1000 1/ha. DDT-spuit: van een 10 '%-ig product 10 kg/1000 1/ha. Calcium-arsenaat 5 kg/1000 1/ha. Alleen door een bespuiting met DDT-bevattende middelen worden tegelijkertijd de thrips bestreden. Aan de spuitvloeistof dient, behalve bij DDT-emul sie, een uitvloeier te worden toegevoegd. Indien wederom vreterij wordt waargenomen, verdient het aan beveling de bespuiting te herhalen. Karwijmot (Depressaria nervosa). Gedurende de maand April worden de kleine parelmoerachtig glanzende eitjes op verschillende delen van de plant afgezet. Omstreeks begin Mei komen de rupsjes te voorschijn, welke zich al vre tende aan de oppervlakte van de stengels naai boven verplaatsen, waar zij vanuit de beschutting van een spinseltje, de bloemdelen vernietigen Voordat de rupsjes zich gaan verpoppen, begeven ze zich langs de stengel weer naar beneden, boren een gat in de stengelwand en verpoppen zich dan in de stengel. Door het gewas tweemaal te behandelen, kunnen de rupsjes zeer goed worden bestreden. De eerste (behandeling dient te worden uitgevoerd, zodra het merendeel van de eitjes is uitgekomen, de tweede 5 tot 7 dagen later, echter nog vóór de rupsjes zich in de bloemdelen gaan inspinnen. wind wordt tegengegaan. Dit is van zeer grote betekenis voor de zandgronden, doch ook voor de lichte klei- en zavelgronden die onder be paalde omstandigheden ook aanleiding kunnen geven tot verstuiven. Resultaten In dit voorjaar: Na de overvloedige regens van half Maart tot half April zag men veel gezaaide percelen, die in hoge mate waren dichtgeslagen. Bij de daarop volgende periode van sterk opdrogen werden vele van deze percelen één harde plaat, die deed denken aan een afgelopen schorre. Bewerking van deze harde korst met een landrol leverde practisch geen resultaat op, terwijl een onkruidegge er over heen liep of te grote kluiten optrok. Met de Cam bridgerol daarentegen gelukte dit vrij goed. Reeds na éénmaal bewerken was de korst licht gekneusd. Bij een tweede behandeling kregen de getande rin gen reeds zoveel vat op de grond, dat de korst behoorlijk werd gebroken. In sommige gevallen bracht men achter de rol een onkruidegge aan, die dan eveneens goed werk verrichtte. Schade Men kan zich afvragen of opkomende gewassen niet beschadigd worden door de kneuzende wer king van de Cambridgerol. Welnu, er werd een enkel plantje, beschadigd, doch dit bleek van zeer geringe betekenis te zijn. De voordelen van het breken van die hardnekkige korst zijn belangrijk groter. In ondiep gezaaide gewassen vooral als deze niet zijn ingeëgd bestaat het gevaar, dat het zaad min of meer wordt blootgelegd, indien men in dezelfde richting rijdt als gezaaid is en toevallig een ring op de rij komt te lopen. Dit geldt meer speciaal voor erwten. In deze omstandigheden is het beter dwars op rijen te rollen. Gezien de goede werking van de Cambridgerol bij de slechte structuur van de grond, zoals dit voorjaar het geval was, en voordelen van betere drukverdeling op ongelijke percelen en behoud van enigszins ruw oppervlak na het rollen, verdient het o.i. alle aanbeveling dit werktuig op de kleigron den naast de gladde landrol algemeen te gaan ge bruiken. Voor de lichtere gronden, waarvoor steeds het gevaar van stuiven bestaat is deze rol onmisbaar en verdient het overweging de gladde landrol te gaan vervangen door de Cambridgerol. 17-5-'51. R. L. V. D. Axel. De bestrijding kan geschieden met: DTT-emulsie van een 20 %-ig product 2e behan deling 3 1/1000 1/ha; DDT-spuit: van een 10 %-ig product 10 kg/1000 1/ha; DDT-stuif: van een 5 %-ig product 25 kg/ha. DTT-emuslie vain een 20 %-ig product 2e behan deling 5 1/1000 1/ha; DDT-spuit: van een 10 %-ig product 15 kg/1000 1/ha; DDT-stuif: van een 5 %-ig product 50 kg/ha. Aangezien de rotenon-bevattende middelen min der goede resultaten geven, wordt aangeraden bij voorkeur één van de genoemde middelen te gebrui ken. Bij DDT-spuit aan de spuitvloeistof een uit vloeier toevoegen. Vlasthrips (Thrips lini). De thrips zuigen aan de blaadjes en aan de eind- knop. Hierdoor ontstaan bruine plekjes op de blaadjes, terwijl de toppen dikker worden dan nor maal („kwade koppen"). De planten zelf blijven klein en krijgen een roodbruine tint. De aantas ting gaat van de rand der percelen uit. Vooral in een droog en schraal voorjaar kan de schade zeer aanzienlijk zijn. In de eerste plaats dient men zich aan een goede vruchtopvolging te houden. Thrips kan echter zeer goed met insectendodende middelen worden bestreden, mits de behandeling tijdig geschiedt. Over het algemeen is bestuiven beter uitvoerbaar dan (bespuiten* De bestrijding kan geschieden met: HCH-stuif: van een 5 %-ig product 2530 kg/ha. DDT-stuif: van een 5 %-ig product 2530 kg/ha. HCH-spuit: van een 10 %-ig product 10 kg/1000 1/ha. DDT-emulsie: van een 20 %-ig product 4 1/1000 1/ha. Aangezien gebleken is, dat rotenon-bevattende middelen een minder goede bestrijding geven, wordt aanbevolen bij voorkeur één van de boven genoemde middelen te gebruiken. Aardvloolen. Vooral tijdens schraal weer kunnen aardvlooien o.a. bij vlas en koolzaad, door het vreten aan de blaadjes en aan de knoppen vrij grote schade ver oorzaken. De bestrijding kan gemakkelijk geschie den met de gebruikelijke insectendodende middelen (DDT, HCH, rotenon)bij voorkeur tijdens mooi, zonnig weer. Vernevelen. Bovengenoemde spuitmiddelen kunnen ook in vernevelmachines worden gebruikt. Bij vernevelen kan het minder vloeistof (ca 100 1/ha) worden volstaan, doch het is noodzakelijk dezelfde hoeveel heid van het middel op het gewas te brengen als bij spuiten. Van de te vernevelen vloeistof zal de concentratie dan dus circa 10 maal zo hoog worden. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en door de Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wageningen. 22 Mei. Men vindt van alles uit, Al is het nog zo raar. Doch waar blijft de machien, De peêverdunneraar. Ja, het is weer zover. We gaan weer peên opéén zetten, we vinden dat een van de onprettigste pe rioden uit een landbouwjaargang. Het zou het beste zijn om een veertien dagen op reis te gaan en dan terug te komen wanneer de bieten prachtig op rij stonden. Doch hoe het ook is, we zullen er weer bij zijn en tellende de dagen doorbrengen, zeggende bij ons zelf (en zelf ook niet kunnende), moest nu deze niet blijven staan en waarom die grote nu precies weg en die kleine laten staan. Ja, omdat er nog geen machine is uitgevonden dus maar op de oude manier en 't zal wel weer voor elkaar komen als altijd. Toch groeien de bieten niet hard, het weer is nog te schraal en koud en het wil geen mals weer worden. Buurman Maar ten zei, ölles waait zo graeuw als een baêle en zelf ok. We hebben al geen huidcrême of zonnebrand meer nodig, dat is voordelig. Op een stuk bieten in lucernestoppel zat nogal vreterij van emelt, zo maar op eens zag je ze weg vallen, nu hebben we wat met Parijsgroen klaar gemaakte zemels gestrooid in de hoop dat ze daar van 's nachts wat gullen gebruiken, doch de nach ten zijn nog wat koud denk ik. De bieten op een gescheurde wei hadden last van koperwormen, die nu doordat er langs de rijen wat HCH is gezaaid er af blijven wat geen wonder is, want wanneer je er zelf wat in werkt, stink je dagen nadien nog. Anders gaat het nogal met de vreterij, in 't vlas en de erwten zie je nog niets, doch het is gauw gekomen. Het is maar jammer dat er voor de duiven nog geen middel is om ze van de opkomende mais te houden. We hebben er strohokjes op gezet, Merkit door gemengd maar alles tevergeefs, ze komen met hopen de puntjes er uit trekken. Het koolzaad raakt uitgebloeid, het gaf zo'n mooi kleureffect tussen al die groenende akkers en 't bloeide zo mooi. In Walcheren ligt veel en mooi koolzaad. Men ziet ook heel zware percelen karwij liggen ook prachtig in de bloei nu, deze beloven veel, meer dan de wintertarwe, die deze week aller hande kleuren vertoont. We zien in Mei zeker geen tarwe-aren als vorig jaar en ook niet veel keren met Augustus 30 mud per gemet dorsen. Vorige week gelezen dat er weer een rijtoer ge houden wordt met de tentoonstelling in Krabben- dijke. Ja, we hebben natuurlijk'direct er werk van gemaakt als vaste klanten van dit mooie festijn. De vorige keer was het ook een prachtige rit, we hebben toen in de Fredericapolder nog even gerust, dat herinner ik me nog goed. De jongelui, de tractorchauffeurs kunnen daar ook laten zien wat ze met een tractor kunnen presteren. Het beloven prachtige dagen te worden en we wensen de Kring mooi weer toe en veel bezoek, als loon voor het vele werk dat aan zo'n tentoonstelling vooraf gaat. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. 23 Mei 1951. Op de markt van Woensdag werden aange voerd: 6585 stuks vee, zijnde: 2331 runderen, 247 vette kalveren, 787 nuchtere kalveren, 218 zeugen; 203 lopers, 2252 biggen, 101 schapen, 423 lammeren, 23 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf- koeien van ƒ700 tot ƒ950; Guiste koeien ƒ500 tot ƒ725; Kalfvaarzen ƒ650 tot 925; Klamvaarzen 550 tot ƒ650; Guiste vaarzen ƒ525 tot ƒ625; Pin ken ƒ375 tot ƒ500; Graskalveren ƒ190 tot ƒ300; Nuchtere fokkalveren ƒ95 tot ƒ135; Nuchtere siachtkalveren 40 tot 58; zware boven notering; Lopers ƒ60 tot ƒ75; Biggen ƒ32 tot 46; Drach tige zeugen ƒ225 tot ƒ310; Schapen ƒ80 tot ƒ110; Ooien met lammeren ƒ175 tot ^230, Geiten f 20 tot 45. BIGGENPRIJZEN WEST Z.-VLAANDEREN. In dit gebied werden de volgende biggenprijzen betaald in de week van 21 tot en met 26 Mei 1951 Biggen van 6—8 weken ƒ30 tot 35; Biggen van 810 weken 35 tot 40. BESTRIJDING -

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 13