PRAKTIJK uit de PREMIEKEURINGEN voor Stieren en Vrouwelijk Fokvee in Zeeland. EXCURSIE NAAR ZUID-EN GELAND. DE BESTRIJDING VAN DE AMER. KRUISBESSENMEELDAUW. DE BESTRIJDING VAN DE AARBEIBLOESEMKEVER. CHEMISCHE ONKRUIDBESTRIJDING IN VLAS. Korte berichten Als deze regels U onder de ogen 'komen is Pink steren weer voorbij. Pinksteren: het feest van ver nieuwing; de gedachte aan de uitstorting van de Geest, die ons drijft tot daden van eendrachtig samenwerken, tot uitdelen. Dat dit feest tegelijk valt met het vernieuwingstijSperk in de natuur, is wel treffend en harmonisch schoon. Met al die mooie bloesempracht in haar verschillende kleu ren, was het een lust voor de otgen in onze boom gaarden te werken. Maar als U dit artikeltje leest zal het weer ver voorbij zijn en kijken we weer nauwkeurig of de bloem ook gezet heeft. Elke dag moet de fruitkweker op zijn hoede zijn, want elke dag komen er vijanden, die ons belagen. We hebben uit alle macht gespoten om de schurft geen kans te geven en toch is er hier en daar nog al schurft geconstateerd. We moeten nu weer op onze hoede zijn voor de ,,zaagwespen." Het is altijd wat met die beesten"! Je zou er nu en dan nacht merries van krijigen. Maar gespoten wordt er in onze bedrijven. Het ronkt van 's morgens tot 's avonds in onze boomgaarden. Zodra er een „groen" kaartje komt met de mededeling, dat er dit of dat aanwezig of in aantocht is, wordt met vernieuwde woede de strijd weer aangebonden. Het is fijn, dat we die kaartjes krijgen, vooral ook met een korte toelichting er bij. Dit wordt door de fruitteler zeer op prijs gesteld. We pro beren dus de bespuitingen op tijd uit te voeren, want deze tijd beslist veel in de fruitteeltsector. Het is alles of niets. Als men spuit, moet men het goed doen. Een halve ondoeltreffende bespuiting is niet rendabel en kost méér dan een goede, ver antwoorde ibespuiting. Men is fruitteler of men is het niet. Een goede verzorging van onze bedrijven zal altijd nog het beste betaald worden. Maar men moet ook zijn verstand laten werken en alles, wat men doet, eerst goed overwegen en zich afvragen of men de economische weg heeft ingeslatgen. Geen onnodige risico nemen, het niet op „toevallighe den" of „gelukjes" aan laten komen, maar met de grondige kennis van eigen bedrijf en voorgelicht door de officiële Voorlichtingsdienst en eigen or ganisatie het bedrijf besturen. Daar zal men het vèrst mee komen, al is het dat het wel eens niet gaat, zoals we verwacht hadden. Als ik schrijf over risico's, denk ik ineens over die folder in het Zeeuws Fruittelersblad van de Onderlinge Fruittelers Hagel Maatschappij. Ja, ik heb dit goed gelezen en er ook nog eens over nagedacht. Ik geloof werkelijk, dat we ook hieraan eens meer aandacht moeten schenken. Nu ben ik geen „verzekerings" man. Ik kan me maar nooit in denken, dat al die (agenten zó menslievend zijn, dat ze voor een krats de boer op gaan om zoveel mogelijk mensen gelukkig te maken. En dan al die grote gebouwen en kantoren, plus de nodige inspecteurs met hun slee's. Nu ik gevoel daar zeer weinig voor. Trouwens, er is niet veel te sparen, en als we wat hebben, dan gaan we mar onze eigen Bank, en dit is de Boerenleenbank, die rustig en kalm, zonder veel lawaai en luxe onze zaken be handeld. De Boerenleenbank behoort bij het agra risch deel onzer bevolking. Maar ik dwaal af. Ik wilde het hebben over de Hagelverzekering. Voor zover ik weet, is dit een Onderlinge Verzekering, die alleen de werkelijke kosten verrekend en er geen ambtenarencorps op nahoudt. Nu het de tijd weer wordt, dat we angstig naar boven kijken of er geen onweer op komst is, mogelijk gepaard gaande met hagel, is het zeker Maandag 21 Mei: Souburg 8.u. Ritthem 10.30 u. Middelburg 14.u. Dinsdag 22 Mei: St. Laurens 7.30 u. Domburg 11.u. Oostkapelle 14.30 u. Woensdag 23 Mei: Zoutelande 7.30 u. Aagtekerke 10.30 u. Westkapelle 14.u. Donderdag 24 Mei: 's-H. Arendsk. 8.u. Borssele 10.u. 's-H. Abtskerke 14.u. Vrijdag 25 Mei: Oudelande 8.30 u. Kwadendamme 10.30 u. Goes 14.u. Maandag 28 Mei: Schoondijke 8.30 u. IJzendijke 10.30 u. Biervliet 14.u. Dinsdag 29 Mei: Zuidzande 8.u. Nieuwvliet 10.u. Aiardenburg 14.u. Woensdag 30 Mei: Retranchem. 8.u. Cadzand 11.u. Oostburg 14.30 u. de moeite waard om er over na te denken of het niet onze plicht is om ons zelf te beschermen inge val we eens door een hagelbui worden getroffen. Gezamenlijk gaat het altijd beter, en als er eens wat opdoet, behoeft er voor ons niet gecollecteerd te worden! We gaan eens nadere inlichtingen vragen en deze zaak ernstig overwegen. We hopen, dat de ijsheiligen een beetje mild over ons zullen denken in de komende dagen en gaan alzo het einde van de bloei tegemoet. Als we weer een paar regels zullen schrijven, zal er misschien al wat bekend zijn over de zetting van de nieuwe oogst. De kruisbessen zijn weer de eersteling en ver tonen reeds een goede stand, doch men zij voor zichtig; de nachtvorst-periode is nog niet voorbij Ik wil het hierbij laten. Tot de volgende maal. JAAP UIT 't BOGERTJE. Heeft U zich reeds opgegeven voor de pracht- excursie naar Zuid-Engeland, welke van 9 t/m 14 Juli a.s. gehouden zal worden? Zo niet, dan kunt U dit nog doen door storting van de kosten ƒ200,per persoon, alles inbegre pen) op girorekening no. 172503 van de Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. Gelegenheid voor inschrij ving tot 31 Mei a.s. De deelnemers ontvangen t.z.t. volledige inlichtingen. De reis gaat via Ostende per boot naar Dover, terwijl in Engeland per bus gereisd zal worden. Het programma omvat o.m. een bezoek aan het wereldbekende proefstation East Malling, fruit- teeltbedrijven enz. bezoek aan Londen, de wereld tentoonstelling Festival of Britain, de groothandels markt te Londen, bezienswaardigheden enz. Fruit telers, grijpt deze kans. Verrijk Uw kennis met indrukken uit het buitenland. U heeft daar later profijt van. Wilt U s.v.p. niet wachten tot de laat ste dag met inschrijving. De Plantenziektenkundige Dienst raadt de telers van kruisbessen aan de nodige aandacht te beste den aan de bestrijding van de Amerikaanse kruis- bessenmeeldauw. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een zwam, die de onderzijde der bladeren, de toppen der jonge scheuten en tenslotte de vruch ten met een wit schimmellaagje overtrekt, dat geleidelijk donkerden van kleur wordt. De aange taste bessen zijn ongeschikt voor de consumptie, daar zij zuur en bitter smaken. De bestrijding kan worden uitgevoerd door mid del van een bespuiting met Alcalisch Bourgondi sche pap. Deze pap bevat IV2 kg kopersulfaat en IV2 kg watervrije soda of sodex op 100 liter water. Een bespuiting met deze pap moet plaats hebben, zodra de bessen de grootte van een erwt hebben bereikt. Het is gewenst, dat vooral de bessen aan alle kanten flink worden geraakt, waartoe men de struiken het best van onderen naar boven kan be- gpuiten. Bij gunstige weersomstandigheden kan het actief worden van de aardbeibloesemkever binnenkort worden verwacht. De schade, die deze kleine zwar te kevertjes aanrichten en welke bestaat uit het afsteken der bloemknopjes, kan zeer aanzienlijk zijn. De bestrijding wordt uitgevoerd met behulp van DDT-bevattende middelen; de emulsievorm hiervan verdient in verband met een langere nawerking, de voorkeur. De behandeling met DDT dient enige malen, met tussenpozen van c.a. een week, te wor den herhaald. Wij willen hen die met chemische middelen het onkruid in vezelvlas willen gaan bestrijden op het volgende wijzen. De ontwikkeling van het gewas. Elke behandeling met chemische middelen ver oorzaakt schade aan het vlas. Een dergelijke be handeling mag dus alleen worden toegepast wan neer het gewas er gezond voor staat en niet be schadigd is (b.v. door aardvlooien). Is dit laatste het igeval dan eerst de aardvlooien bestrijden en na een paar dagen het onkruid. Men dient de bestrijding toe te passen op een droog gewas wanneer het pl.m. 10 cm hoog is. De middelen. De beste resuitaceii weraen oereikt met de groep van de butylphenolen. Tot deze groep behoren oja. de middelen AAtox, Dylopheen, Lironox, Sinox W en Widolan. Van elk dezer middelen is 6% 1 per ha nodig. Tot deze groep behoren ook Sevtox en „Duphar" Sevtox. Deze kunnen proefsgewijs maar dan tegen 3 1 per ha gebezigd worden. De toepassing. Men dient te spuiten tegen 1000 1 spuitvloeistof per ha, bij voorkeur met een lage druk-sproei- machine (2.54 atm.). Nauwkeurig baan naast baan rijden, overlappen zoveel mogelijk voor komen. Vernevelen of werken met een sproeigeweer wordt afgeraden. Het weer. Bij voorkeur de behandeling toepassen na enkele dagen droog weer en op een tijdstip dat geen regen verwacht wordt. Niet vóór of na een zware nachtvorst of bij schraal zonnig weer. De meest geschikte temperatuur is 15 20° C. Het onkruid. Alleen jonge éénjarige zaadonkruiden worden op deze wijze bestreden. Chemisch bestrijden van distels b.v. is in vezelvlas niet mogelijk zonder veel schade aan het gewtas aan te richten. Tenslotte een waarschuwend woord. Vele zijn de voorwaarden waaraan moet worden voldaan om in voldoende mate het onkruid te be strijden en tevens het vlas zo weinig mogelijk te beschadigen. Chemische onkruidbestrijding in vlas zal ook in 1951 nog een noodmaatregel zijn. De Assistent van de Plantenziekten, P. VERHAGE. Kruiningen, Mei 1951. Op Maandag 21 Mei a.s. zullen op de premiekeu ring van stieren en vrouwelijk fokvee te Middel burg, 's middags van 1415 uur op het Molen water de beide K. I.-stieren van de Vereniging voor K. I. „Naar productief vee op Walcheren" getoond worden, n.l.: Adema 62 van de Beukenhoeve 30555, geboren 11 Febr. 1949 en Leon 31223, geboren 14 Maart 1949. Benut de gelegenheid om deze stieren te be zichtigen. De Directie van de Nederlandse Heidemaatschap pij deelt mede, dat het museum in het hoofdge bouw van deze instelling te Arnhem wegens ver bouwing voorlopig voor onbepaalde tijd is gesloten. Het aquarium, dat dit jaar mooier is dan ooit en de viskwekerij, beide aan de Zijpendaalseweg zijn echter zoals gewoonlijk geopend op werkdagen van 9.0017.00 uur, entrée voor volwassenen 0,35, schoolkinderen ƒ0,15. VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ „GRONINGEN". Dezer dagen werd de jaarlijkse algemene verga dering gehouden van de „Groningen", algemene onderlinge maatschappij tot verzekering van paar den en rundvee, gevestigd te Utrecht. Blijkens het verslag, uitgebracht door de direc teur, de heer B. L. Leopold, bedroeg de reserve op 31 December 1950 ƒ208.002,29. Commissarissen hebben zich accoord verklaard met het door de directie gevoerde beheer; de af tredende commissaris werd herkozen. YVEIDEBOUW MECHANISATIEDAG. De grote landelijke Weidebouw Machanisatiedag zal gehouden worden op Donderdag 24 Mei 1951 van 10 tot 16 uur op het bedrijf van de heer J. Nel te Kamerik (bij Woerden). Op deze demonstratie zullen vrijwel alle doel matige werktuigen van de intensieve weidebouw in bedrijfsverband getoond worden. Gewerkt zal worden met werktuigen op het ge bied van: Waterbeheersing, Verpleging en bemes ting, Weide- en hooibouw. Een silo zal mechanisch worden gevuld volgens de Hardeland-methode. Een rijdende grasdroger zal één ha gras drogen. Materiaal voor machinaal melken zal gedemonstreerd worden. Tussen de morgen- en middagdemonstratie wordt een uiteenzetting gegeven door Ir. P. W. Bakker Arkema, rijkslandbouwconsulent voor landbouw werktuigen en door Ir. J. M. A. Penders, rijksland bouwconsulent voor de provincie Utrecht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 6