Noord-Brabantsche Mij van Landbouw DE C.A.O. VOOR WEST N.-BRABANT VOOR HET CONTRACTJAAR 1951—1952. SCHRIFTELIJKE ARBEIDSOVEREENKOMSTEN BRABANTSE BOERENBRIEFKES. Rondom de Boerderij. Vorige week gaven wij een overzicht van de voornaamste bepalingen en lonen van de ter goed keuring aan het College van Rijksbemiddelaars voorgelegde C. A. O. voor Akker- en Weidebouw en Veehouderij voor Westelijk Noord-Brabant. Zodra deze goedkeuring is verkregen zullen de C. A. O.'s worden gedrukt en zijn deze via de af delingssecretarissen voor onze leden verkrijgbaar. In verband met de a.s. werkzaamheden in de suikerbieten laten wij thans reeds de hiervoor over eengekomen tarieven voor accoordwerk volgen: I. Westelijk Noord-Brabant. a. bieten hakken, opeenzetten en tweemaal wieden van 140,tot 172,per ha hakken van 29,tot 36,50 per ha opeenzetten van 35,50 tot 41,60 per ha le maal wieden van 48,50 tot 60,30 per ha 2e maal wieden van 27,tot 33,60 per ha b. hakken, opeenzetten en tweemaal wieden van 140,tot 172,per ha hakken van 32,20 tot 39,per ha opeenzetten van 37,50 tot 45,per ha le maal wieden van 43,30 tot 54,60 per ha 2e maal wieden van 27,tot 33,40 per ha c. hakken, opeenzetten en tweemaal wieden van 140,tot 172,per ha De tarieven voor hakken, opeenzetten, le en 2e maal wieden, dienen in onderling overleg tussen werkgever en arbeider te worden geregeld, binnen het kader van het bovengenoemd maximum en mi nimum bedrag. Voor de verpleging van bieten gelden drie verschillende regelingen. De werk gever is vrij om uit te maken of voor zijn bedrijf de a-, b- dan wel de c-regeling van toepassing zal zijn. Opmerking: Indien met een premiestelsel wordt gewerkt, kan voor elke 2500 planten meer of minder dan 70.000 per ha worden betaald: a. voor doorhakken en dunnen 3,70 per ha meer of minder. b. voor wieden per keer 1,60 per ha meer of minder. II. Noord-Brabantse Biesbosch. a. Bietenonderhoud. Indien met de machine wordt geschoffeld en der halve de arbeider moet doorhakken, dunnen en tweemaal wieden, is het tarief van 146,tot 183,per ha a. hakken van 29,20 tot 41,40 per ha opeenzetten van 40,60 tot 47,30 per ha le maal wieden van 43,70 tot 55,10 per ha 2e maal wieden van 32,50 tot 39,50 per ha b. hakken van 32,30 tot 44,70 per ha opeenzetten van 43,20 tot 49,40 per ha le mjaal wieden van 38,tot 49,40 per ha 2e maal wieden van 32,50 tot 39,50 per ha Voor de verpleging van bieten gelden twee ver schillende regelingen. De werkgever is vrij om uit te maken of voor zijn bedrijf de a- dan wel de b-regeling van toepassing zal zijn. Opermerking: Indien met een premiestelsel wordt gewerkt, kan voor elke 2500 planten meer of minder dan 70.000 per ha worden betaald: a. voor doorhakken en dunnen 3,70 per ha meer of minder. b. voor wieden per keer 1,60 per ha meer of minder. N.B. Voor arbeiders, die voor het verrichten van accoordwerkzaamheden speciaal zijn aange nomen, worden de hierboven vermelde tarieven wegens regenverlet met 5 verhoogd. Bovenstaande tarieven gelden uiteraard onder voorbehoud van goedkeuring door het College van Rijksbemiddelaars. Zoals bekend moeten de arbeidsovereenkomsten met vaste en los-vaste arbeiders in de landbouw schriftelijk worden vastgelegd. Daar het nieuwe contract jaar voor de landbouw op 1 Mei aanvangt, wordt hierbij nog eens in het bijzonder de aandacht van werkgevers en arbeiders op het bovenstaande gevestigd. Formulieren (in duplo) voor deze schriftelijke arbeidsovereenkomsten kunnen tegen kostprijs bij het Secretariaat der N.B.M.L. Noordhaven 21 te Zevenbergen worden besteld. Deze formulieren welke jarenlang bruikbaar blijven kunnen zowel in de landbouw als in de tuinbouw worden aangewend. Ook met de vaste arbeiders in de tuinbouw moet immers een schriftelijke arbeidsovereenkomst worden aangegaan. Zandheuvel Mei 1951. Vriend Willem, Hoewel ik van jou eerst een antwoord had ver wacht op mijn laatste schrijven, kan ik het toch niet laten iets van ons te laten horen; Mijn vrouw zei de vorige week nog tegen me: „Wat zou er toch bij Willem zijn"? (ik had me dit ook in stilte wel eens afgevraagd). Toen ik hoorde, dat je ook in het Jubileumcomité van de Noord-Brabantse Mij van Landbouw zit, ja toen begreep ik het wel. Als ze je zoiets ook nog op je dak sturen, dan kan ik wel begrijpen dat er voor andere dingen practised geen tijd overschiet. We zullen je daarom maar niets kwalijk nemen en begrijpen zeer goed, dat je nu tot over je oren in het werk zit. Want zoiets voorbereiden en organiseren kost heel veel tijd en zorg! Zoals ik in het Landbouwblad las, zal de Jubi leumdag op 30 Mei a.s. gevierd worden, dus resten ons nog slechts enkele weken voor dit groots ge beuren. We mogen daar toch als leden der N.B. M.L. wel trots op zijn dat wij dit in ons leven mogen mede maken. Wat zal er in al die jaren gespro ken, besloten, vergaderd en opgericht zijn. Want een jaar is lang Willem en dan kan er veel gebeu ren. Maar wat is het mooi dat, ondanks de teleur stellingen die er ook ongetwijfeld veel zijn geweest en ondanks de twee wereldoorlogen, die wij hebben medegemaakt, onze organisatie nog ongeschokt staat en werkt ten bate van onze Brabantse Land bouw. Wij hopen van harte dat de werkzaamheden van jullie commissie een succes mogen worden. Wij zullen ons best doen, om met onze leden uit Oost-Brabant in zo groot mogelijk aantal aanwezig te zijn. Daar moeten we allen, indien mogelijk, zijn. Want dit is meer dan een gewone jaarver gadering-, dit is ook een gedenkdag. Hier kan en moet op zeer bijzondere wijze bezieling van uit gaan. Gelukkig dat deze dag einde Mei gehouden wordt. Het voorjaarswerk kan dan grotendeels achter de rug zijn. We zijn hier met de werk zaamheden zeer laat. Het natte, koude voorjaar was voor de meeste boeren een grote strop. Op de lage akkers kon men helemaal niet komen. Zo doende moeten er hier nog verschillende percelen aardappelen gepoot worden, de meeste haver en gerst is pas gezaaid en practisch alle maïs moet ook nog worden gepoot evenals de voederbieten. Laat ons hopen, dat het zachte droge weer, dat we op het ogenblik hebben wat mag aanhouden, dan zal de boel spoedig genoeg in de grond zitten. Het fruit belooft veel dit jaar, binnen een week zitten we volop in de bloei, het wachten is op zacht weer en geen nachtvorsten. Als je dit bekijkt Willem, wat is de boer dan toch afhankelijk. Afhankelijk, van zo heel veel dingen waartegen hij machteloos staat en die zijn plannen totaal in de war sturen. Misschien dat daardoor hij ook gestaald wordt om steeds weer opnieuw te beginnen en vol te houden tot zijn arbeid met vruchten wordt bekroond. Je nogmaals veel succes toewensend met je voorbereidend werk voor 30 Mei en ook eens een krabbeltje verwachtend van de Kleiberg, verblijf ik als steeds Je Vriend, KEES VAN KEMPEN. DE WESTHOEK. De rust is weergekeerd. De laatste gewassen worden aan de grond toevertrouwd. Maïs is reeds gezaaid in de laatste week van April, hoewel de grond niet mee viel. Verschillende zaaimachines zijn afgesteld om maïs te zaaien. Het beste voldoet het halve-assensysteem met scheprad, waarvan we de* Melichar kennen. De St. Hubert en Saxonia of wel het nokkenrad (Saxonia) en schuif rad systeem (St. Hubert) voldeden iets minder goed aan de gestelde eisen om op regelmatige afstand een korrel te deponeren. Het verschil in zaad zal hierbij ook wel een rol hebben gespeeld. Ondanks alles zijn de meeste boeren gekomen aan een hoe veelheid zaaizaad van 2125 kg/ha, dus volgens de voorschriften. Rijen-afstand 662/3 cm. De laatste aardappelen zijn gepoot. Er is meer poot- goed overgebleven dan vorig jaar. Toen kwam men hier -en daar nogal wat te kort. Nu bleek de maat 35/45 iets fijner te zijn zodat deze meer uit zetten. De bieten staan er op sommige bedrijven uit. Opvallend is echter de schade van emelten. Ook andere gewassen hebben er van te lijden, vooral de vroeggezaaide gerst, die op bietenland staat. Draaien we een oude bietenkop om, dan zit ten er soms wel 20 emelten onder. De bestrijding geschiedt nog steeds met zemelen en Parijs groen. Weinigen, ook omdat het nog niet veel is toege past, hebben resultaat met Hexamelt. De nachten zijn ook niet gunstig genoeg. We moeten immers een warme nacht hebben. Het koolzaad bloeit volop. Reeds is 1 keer ge stoven. De 2e keer zal ook spoedig moeten gebeu ren of liever had reeds gebeurd moeten zijn. De glanskevers en snuitkevers zijn goed vertegen woordigd. De stand is over het algemeen vrij goed. Denkt er vooral om, dat wanneer U eventueel het koolzaad zou stuiven, de bijenkasten dienen te worden gesloten. Minstens een dag moeten deze gesloten blijven. Nu is ook de tijd weer aangebroken om klaver en lucerne te zaaien in de zomergranen. Neem vooral van lucerne niet te weinig zaaizaad, liefst 30 kg per ha. Rode klaver kan gezaaid worden tot 13 kg per ha. Hopperups liever nog dichter tot 22 kg per ha. Het gaat bij deze laatste toch om een groenbemesting. Het gras inkuilen is ook reeds begonnen. Er wordt dit jaar vermoedelijk meer van de Harde- landmethode gebruik gemaakt dan vorig jaar. Jammer dat er zo weinig of helemaal geen melasse is te krijgen. Nu zijn we weer aangewezen op het A.I.V.-zuur. Ook kan melassepulp of suikerpulp worden gebruikt maar dat is nogal duur. Wie nog beschikt over suiker- of voederbieten kan deze ook gebruiken. De verhouding is 4 delen igras op 1 deel bieten en dan allebei versneden. LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. Terwijl ik dit schrijf is het thans zover, dat vrijwel alles gezaaid is. De meeste granen staan boven de grond, alsmede vele bietenplantjes; vooral de bieten die spoedig na de langdurige regen- periode zijn gezaaid, zijn door de enkele gunstige groeizame dagen, die we vorige week hadden, nu vrij spoedig voor de dag gekomen. Zij trachtten als het ware nog iets in te halen van de vrij alge mene late zaai. Het vee loopt nu overal in de wei den, al was er over 't algemeen nog slechts zeer weing gras te zien. De meesten moesten wel noodgedwongen naar buiten, de schuren zijn in geen jaren zo leeg geweest. Vele oude restantjes, van soms voorafgaande jaren, zijn thans ook eens geruimd, en kunnen daarom de schuren geheel opgeruimd worden. Door de wel zeer ongunstige weersomstandigheden is er momenteel nog weinig gras. De koeien hielden als 't ware de grasgroei bij. Wegens de meestal zeer zware veebezetting zal er minder gras beschikbaar komen voor het inkuilen. De grasdrogerij te Nieuwendijk zal dit seizoen ook geschikt gemaakt worden om klaver en lucerne te drogen, waardoor veel betere sprei ding over 't gehele seizoen kan worden verkregen. Intussen zal de drogerij deze week gaan werken. Het bestuur der melkfabriek heeft op aandrang van belanghebbenden toch tot deze lofwaardige daad besloten, alhoewel de droogkosten door zeer waarschijnlijk onregelmatige aanvoer van het te drogen product, hoger zullen zijn dan normaal. Wanneer de zaak eenmaal draait en de belangen van regelmatig doorwerken steeds meer naar voren komen, zal daardoor mogelijk de noodzake lijkheid van verdere modernisering beter gaan blij ken. Op de Jaarbeurs nog iets gezien wat, vooral nu de melk naar kwaliteit wordt uitbetaald, wel belangrijk kan zijn voor velen. Dit betreft een direct op elke melkbus te plaatsen roer-koelappa- raat, dat met een slang: direct op de waterleiding kraan kan worden aangesloten. Door de druk van het water wordt de roerinrichting steeds in beweging gehouden en stroomt het water buiten langs de bus, zodat in 12 k 15 minuten de tempe ratuur van de melk daalt tot enkele graden boven de watertemperatuur. BRABANTSE BIESBOSCH. Nu de Meimaand in al haar schoonheid ontwaakt is, geeft dit aan ons als plattelanders toch min stens evenveel bekoring als aan welke stedeling dan ook. Als natuurmensen, om het zo uit te drukken, zien wij het mooie van de natuur wel eens over het hoofd en als boer overkomt het je wel de onkruiden eerder te zien groeien dan de gewassen. Het voorjaar brengt een ieder echter weer tot bezinning en dan waarderen we het mooie hiervan weer dubbel en dwars. De groei-omstandigheden zijn bepaald gunstig te noemen de laatste tijd, wat vooral de fijnere zaden als bieten, vlas en blauwmaanzaad zeer ten goede is gekomen, zodat deze gewassen in een minimum van tijd ontkiemd en boven stonden. Men kan zeggen dat de natuur al haar best doet om de achterstand van dit bij uitstek ongunstige voorjaar zoveel mogelijk in te halen. Volledig zul len we er niet op mogen rekenen, maar gunstige groei-omstandigheden kunnen veel goed maken. Met Mei zitten we dan metèen weer in de ver- plegingstijd van de gewassen. Zolang' dit machi naal kan wat de onkruidbestrijding in granen en enkele andere gewassen betreft chemisch uitvoer baar is, kunnen we ons nog wel redde*1 in streek. Een ander geval wordt het nu de verple ging van de bieten voor de deur staat. Als bieten- bouwende boeren weten we maar al te goed, dat dit een arbeidersstop in onze aan arbeidskrachten schaarse streek betekent. Naar globale schattin gen is het areaal hier eerder uitgebreid dan inge krompen en door de ongunstige weersomstandig heden zijn de bieten vrijwel allemaal op hetzelfde tijdstip gezaaid, zodat hier geen arbeidsspreiding mogelijk is. Het opeenzetten van de bieten vraagt nog dezelfde arbeidsuren als b.v. 20 jaar geleden, alhoewel er op verschillende manieren gezocht is naar een vereenvoudiging van dit tijdrovende werk. Vorig jaar zijn er hier en daar behoorlijke resul taten bereikt met de precisiezaaimachine en met gepolijst zaad. Gezien de abnormale omstandigheden van de grond dit voorjaar en de reeds vergevorderde tijd van zaaien is er welhaast niemand geweest die er over gedacht heeft om in ons gebied een proef te nemen. Wanneer het nogeens gelukken mocht zover te komen om de bieten als een plantje met een vrij zekere kans van slagen boven de grond te krijgen, zouden we een hele stap vooruit zijn. Met het groeizame weer zijn ook de kleine vijan den van de gewassen ontwaakt zoals de bladrand- kever in de erwten, glans- en snuitkevers in het koolzaad en diverse belagers van de jonge bieten. Iedere landbouwer dient dus weer steeds paraat te zijn om als het nodig is als groot moordenaar van deze kleine belagers op te kunnen treden. Gelukkig dat hiervoof véle middelen beschikaar zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 9