WAT SAMENWERKING VERMAG Nat. Coöp. Aan- en Verkoopvereniging voor de Landbouw „CENTRAAL BUREAUG.A., bij verkorting CENTRAAL BUREAU Wij hebben het genoegen door welwillende medewerking van de Nationale Coöperatieve Raad onze lezers te kunnen aanbieden een artikelenreeks, waarin onze grote Nederlandse boereninstellingen worden besproken. Van tijd tot tijd zult U, door dit te lezen, dus zien wat boerensamenwerking vermag. Kunstmestloodsen in het binnenland. Foto Steenmeyer. Ontstaan. In het laatst van de vorige eeuw, omstreeks de landbouwcrisis, waren, naar wij bekend mogen veronderstellen vele coöperatieve aankoopvereni gingen tot stand gekomen met het doel aan de leden kunstmest en veevoeder van zo goed moge lijke kwaliteit tegen billijke prijs te verschaffen en aan de afhankelijkheid van de leverancier, die crediet verschafte en de producten als ruilmiddel aanvaardde, te verbreken. Deze coöperatieve aankoopverenigingen gevoel den op haar beurt weer de behoefte zich te ver enigen. Al was veel bereikt, de plaatselijke vereni ging bleef even machteloos staan tegenover de groothandelaren en importeurs als voordien de in dividuele boer stond tegenover de plaatselijke han delaar. Dit gaf de stoot tot de oprichting in 1899 van het Centraal Bureau, dat oorspronkelijk gevormd werd door een klein aantal individuele personen, in principe uit elke provincie één, die alle risico's op zich namen ten bate van de verenigingen, in wier belang deze stap gedaan was. Leden van het Centraal Bureau zijn thans onge veer 430 aankoop- en/of afzetcoöperaties. Hierbij spreken wij ook van afzet. Deze werkzaamheid is in 1938 door een statutenwijziging mogelijk ge maakt. Uitgangspunt was de stelling, dat hoeveel de georganiseerde aankoop ook kan bereiken, dit nooit afdoende kan zijn wanneer de boer bij de af zet van zijn producten afhankelijk blijft van het particuliere bedrijf. Het aantal individuele boeren, dat zelf weer bij de verenigingen-leden van het Centraal Bureau als lid is aangesloten, bedraagt rond 80.000. De verenigingen zijn volkomen zelfstandig. De verplichtingen, voortvloeiende uit het lidmaatschap van het Centraal Bureau zijn dan ook weinige en van niet bezwarende aard. Verplichte afname be staat niet. Er bestaat dezelfde morele plicht als bij elke andere aankoopcoöperatie, in de statuten aldus uitgedrukt, dat men „als regel" moet betrek ken. De afzet valt hier niet onder. De aansprakelijkheid in de statuten van het Centraal Bureau geregeld, is een zeer beperkte, nl. kan niet te boven gaan 5 van de gemiddelde jaarafname, gerekend over de laatste vijf jaar. De reserves van het Centraal Bureau, hoewel beschei den ten opzichte van de zakelijke omvang, bedra gen ongeveer 8 millioen gulden. Bij toetreding wordt geen intreegeld geheven, tijdens het lidmaatschap geen contributie, bij uit treding, die te allen tijde mogelijk is, geen uittree- geld. Een na afschrijvingen en reservering overblij vend netto saldo wordt aan de leden terugbetaald. Om de kans op een negatief saldo zoveel moge lijk te beperken is een Fonds voor Prijsverschillen geschapen, dat dient om risico's door marktschom- melingen op te vangen, zodat deze de werkelijke bedrijfsresultaten niet beïnvloeden. De bedrijfs kosten worden gedekt uit een vaste jaarlijkse kos tenmarge, waarmede de inkoopprijs der artikelen wordt verhoogd. De organen van het Centraal Bureau zijn Be stuur, Raad van Toezicht, Algemene Vergadering, Centrale Ringvergadering en Commissie van Advies. Zakelijke werkzaamheid. Het Centraal Bureau is voor de aangesloten ver enigingen de importeur en groothandelaar. Het heeft zich in de loop der jaren een zeer vooraan staande plaats weten te verwerven. Er zijn de volgende negen afdelingen, waarvan de zeven eerst genoemde de zakelijke afdelingen zijn. 1. Mest stoffen, 2. Brandstoffen, 3. Voerartikelen, 4. Zaaizaad en Pootgoed, 5. Bestrijdingsmiddelen, 6. 7. Motorvoertuigen en Technische Dienst, 9. Landbouwwerktuigen motorbrandstoffen. 8. Juridische Afdeling. Allereerst de Meststoffen. Deze worden vrijwel uitsluitend, zonder tussenschakels, direct van bin nen- of buitenlandse producenten gekocht en de positie van het Centraal Bureau is belangrijker dan van welk particulier concern ook. In Brandstoffen neemt het Centraal Bureau onder de groothandelaren een voorname plaats in. Anthraciet, cokes, vet of halfvetkolen en eierbri- ketten worden geleverd voor de warenhuizen van de tuinders, voor de kookpot voor het veevoer of de kunstmoeders voor de kuikens. De afdeling Voerartikelen valt in verschillende onderdelen uiteen. Wat betreft de voedergranen heeft het Centraal Bureau zich in de loop der jaren weten te ontwikkelen tot verreweg de grootste im porteur van voedergranen. In de handel in enkel voudige veekoeken en daaraan verwante voeder- tuigen berekend hebben er toe geleid, dat ook deze tak van aankoop ter hand werd genomen. Naast verlaging van de marges is het doel de zozeer noodzakelijke normalisatie te bevorderen en hier door inkrimping van het thans door het groot aan tal gevoerde merken zeer duur werkende handels apparaat. Een eigen fabriek voor kleinere land bouwwerktuigen in Steenwijk, een landbouwsme- derij daar en in Lochem, een aantal rijdende con- trölewagens en laatstelijke ook voor melkmachines, enige depóts en toonzalen verspreid over het land, hebben dit mogelijk gemaakt. De naam van de afdeling Motorvoertuigen en Motorbrandstoffen spreekt voor zichzelf. Naast de aankoop van deze artikelen staan bemoeiingen van andere aard. Zo worden technische en economische adviezen gegeven ten behoeve van de houders van grotere of kleinere wagenparken. De Technische Dienst ontwerpt plannen voor de bouw en inrichting van de bedrijven van de aange sloten verenigingen, zorgt voor de aankoop van de materialen en machines en oefent controle uit bij de aflevering en tijdens de bouw. Een Juridische Afdeling verzorgt de organisato rische werkzaamheden en geeft juridische adviezen, behandelt procedures zowel voor de verenigingen als voor het Centraal Bureau zelf. Tot dusverre spraken wij nog niet over een aan tal bedrijven van andere aard, die alom in de lande grote bekendheid genieten. Allereerst het Instituut voor Moderne Veevoe ding, gehuisvest op „De Schothorst" te Hoogland bi.i Amersfoort, waar wetenschappelijke en practi- sche onderzoekingen worden verricht op het gebied van de veevoeding door deskundigen onder leiding van Dr. J. Grashuis. In Hoofddorp is er het Veredelingsbedrijf voor landbouwgewassen onder leiding van Dr. C. Koop man, waar nieuwe rassen worden gekweekt, be staande veredeld om zo hogere opbrengst en gro tere weerstand tegen plantenziekten te bereiken. Het Centraal Bureau zou zijn omvangrijke, com merciële functie, de totaalomzet is 1.150.000 ton met een waarde van 172 millioen gulden, niet kun nen uitoefenen, zonder een aantal steunpunten in den lande, buiten die welke wij speciaal op het technisch terrein reeds noemden. De orders voor een bepaalde streek worden in schepen samengeladen en naar op- en overslag plaatsen gezonden, die zo dicht mogelijk bij het verbruiksgebied liggen. Rijnhaven. Foto M. C. Meyboom, A'dam. middelen wordt eveneens een vooraanstaande po sitie ingenomen. De afdeling Zaaizaad en Pootgoed is ver uitge groeid boven het op zichzelf reeds zo belangrijke werk, dat reeds lang geleden ter hand werd ge nomen, de voorziening van de Nederlandse markt met Petküser zaairogge, een ras dat meer dan 90 van het rogge-areaal beslaat. Een groot ge deelte van het zaaizaad en pootgoed wordt van leden betrokken en aan andere leden afgeleverd. Bestrijdingsmiddelen worden in toenemende mate in de landbouw gebruikt. Zo werd ook deze tak van werkzaamheid ter hand genomen en met suc ces. Door goede relaties met producenten en im porteurs en ook door eigen import wordt een sterke positie ingenomen. De klachten uit boerenkringen gehoord over te hoge marges door de handelaren in landbomvwerk- In het bovenstaande is zeer in het kort de voor spoedige ontwikkeling en de krachtige positie van het Centraal Bureau geschetst. Het Centraal Bureau heeft op zijn terrein, dat van de aankoop en afzet gedaan wat der coöpera tie is, de boer onafhankelijk gemaakt van de par ticuliere fabrikant en handelaar, hem een hogere beloning voor zijn prestaties verschaft, zijn ge zichtskring verruimd, zijn invioed in de samen leving vergroot. Door de zakelijke zowel als door de onderzoekingswerkzaamheden is het Centraal Bureau voorgegaan op de weg naar kwaliteitsver betering, zowel van benodigdheden als van pro ducten. Resultaten, die bereikt zijn door samenwerking van boeren en tuinders, vrijwillig tot stand ge komen, op democratische wijze uitgevoerd en zon der inmenging van de overheid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 7