DE BOERENJEUGD PROVINCIALE cfö ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND UIT DE ^Raadsvergadering BLIJF OPTIMIST! DE LENTE IS GEKOMEN. |n zijn openingsrede sprak de voorzitter er zijn genoegen over uit, dat zo velen naar Goes zijn gekomen om de zaken der L. J. G. te bespreken. Aan het einde van de vergadering vertoonde de presentielijst in totaal 39 handtekeningen, die naast de vele leden en plaatsvervangende leden van de Provinciale Raad, afkomstig waren van een ruime schare van belangstellende bestuursleden. Op deze vergadering konden de stukken ge tekend worden die moeten dienen om de Koninklijke Goedkeuring op de Statuten der L. J. G. aan te vragen. Reeds jaren lang is hier sprake van geweest zonder dat het ooit tot een uitvoering van het besluit is gekomen. Tot zijn spijt moest de voorzitter mededelen, dat de jury nog niet gereed gekomen is met het beoor delen van de acht ingekomen opstellen. De prijs uitreiking verbonden aan deze wedstrijd moet dan ook tot later worden uitgesteld. Door de oudsecretaris, de heer E. L. de Koeijer, en de huidige secretaris is een ontwerp voor een nieuw propaganda-foldertje der L. J. G. opgesteld. Dit nieuwe geschriftje zal moe,ten dienen om de propaganda der afdelingen meer kracht bij te zetten. Het bestaande „Inleiding en program" is te zeer ingesteld op de na oorlogse toestanden om nu nog voor dit doel te kunnen dienen. De ingekomen stukken bestonden hoofdzakelijk uit brieven van de Planttelands Jongeren Gemeen schap Nederland. Deze landelijke organisatie vraagt een aantal onderwerpen voor inleidingen, waarbij een korte leiddraad van belang geacht moet worden. Deze leiddraden zullen dan door een commissie uit deze organisatie worden samen gesteld. Verder informeert de P. J. G. N. naar wedstrijden, die gehouden worden op allerlei ge bied van het landbouw-jongerenwerk. Door de voorzitter werd het belang van de uitwisseling in eigen land zoals die in „De Boerenjeugd" gepubliceerd is, nog eens met nadruk onder de aandacht van de leden gebracht. Ook naar Engeland kan men dit jaar een buitengewoon goedkope reis maken. Het jaarverslag over het afgelopen jaar bestaat deze keer uit twee delen. In het eerste gedeelte ging de oud-secretaris, de heer A. M. Geluk, uitvoerig in op de reorganisatie plannen van de L. J. G. en de nieuwe verhouding tot de Z. L. M. Veel gebeurtenissen zijn er in deze periode niet te vermelden; de hoogtepunten in de activiteit der L. J. G. liggen bij de Provinciale Excursie naar België en de sportdag te Kruiningen. In het tweede gedeelte gaf de huidige secretaris een overzicht van de vrij schaarse gebeurtenissen in het resterende deel van het jaar en de plannen voor het eerste gedeelte van het komende jaar. In het slot voerde hij een pleidooi voor het vor men van provinciale commissies, bestaande uit deskundigen, op een beperkt gebied. Deze moeten dan regelmatig bijeenkomen, buiten de provincie belangrijke evenementen op hun terrein meemaken en in hun streek de afdelingen op dit gebied voor lichting geven. Het verslag sluit met een aanhaling uit een Nieuwjaarswens van de voorzitter, dat we dankbaar doch niet tevreden mogen zijn, omdat vele problemen nog onze aandacht vragen, waarin we in het afgelopen jaar tekort zijn ge schoten. Vervolgens kwamen de plannen in het komende winterseizoen voor te houden kadercursussen in verschillende streken ter sprake. Het succes van de cursus te Goes in het afgelopen seizoen deed ons zien, dat een voort zetting hiervan op minder centraal gelegen pun ten zeker gewenst is. Besloten werd om de streken Oost Zeeuws- Vlaanderen, West ZeeuwsVlaanderen, Schouwen en Tholen in de gelegenheid te stellen om hun Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, Koos Janse, M. Kosten, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. belangstelling hiervoor in de vorm van deelnemers lijsten kenbaar te maken. Waarschijnlijk zullen dan twee streken worden uitgekozen, die de grootste belangstelling hiervoor aan de dag leggen. Hierna kwam de heer H. d'Olivat ter vergade ring, die na een welkomstwoord van de voorzitter, zijn inderdaad op de kaderdagen te Domburg ge dane belofte in zichtbare vorm kwam aanbieden. Het door hem aangeboden spelenboek der L. J. G. bevat gymnastiekoefeningen, binnenspelen, buiten spelen, verhalen en hersengymnastiek, en kian dienen om de ontspanning in de afdelingen van een ruime hoeveelheid materiaal te voorzien. Hij hoopt dan ook, dat dit boek in ruime mate door de afde lingen gebruikt zal worden. De voorzitter dankte de heer d'Olivat voor het vele werk door hem aan dit spelenboek besteed en gaf hem daarna de gelegenheid om als voor zitter van de Volkshogeschool een uiteenzetting te geven over het Volkshogeschoolwerk in Zeeland. In het kort behandelde de heer d'Olivat de ge schiedenis van dit werk en de vooruitzichten in de toekomst. Over enkele weken zullen er in enige streken propaganda-bijeenkomsten worden gehou- Naar aanleiding van het artikel van de heer De Putter in „De Boerenjeugd" van 31 dezer, voel ik mij genoodzaakt er op te wijzen, dat schrijver zich wel zeer sterk uitdrukt. Wanneer men dit artikel leest, krijgt men de indruk, dat andere organisaties in goede hiarmonie werken en met goede prestaties voor de daig komen. De prestatie der L. J. G. daartegenover zou nihil zijn. Vooral met het eerste kan ik het niet eens zijn. Door contact met organisaties buiten de L. J. G. blijkt, dat ook daar over het algemeen eenzelfde beeld heerst. We moeten ons daar echter niet door laten mis leiden en ook bij de pakken neer gaan zitten. Jam mer genoeg is het feit er, dat de L. J. G. veel meer zou kunnen presteren. Hier ben ik het volkomen met de heer De Putter eens. Laat dit echter een aansporing zijn om onze inspanningen te verdub belen. Blijf optimist. Versterk de L. J. G. Wees zelf het begin. H. DE FEIJTER. Daar we geen boze brief ontvingen van de schrij ver van bovenstaand artikeltje veronderstellen wij, dat hij de betekenis van 't opschrift van zijn artikel tje ook heeft toegepast op de houding van de redactie, die week op week zijn bijdrage liet lig gen. Wij bieden hem daarom met des te meer genoegen een plaatsje in ons blad aan. RED. De lente is weergekomen met bloeme, blad en kruid, de botjes van de boomen ze steken 't kopken uit. De kobbe spint haar webbe aan onze doornhaag, de vogelkens ze hebben een stuk in hunnen kraag. Ze zingen, tierelieren, en maken hel gerucht, ze vliegen, ze zwieren en fladderen door de lucht ALFRED WEUSENRAAD. den waar ook de leden der L. J. G. worden ver wacht. De Volkshogeschool wil zeker niet de rol van een nieuwe vereniging spelen, doch die van een ontmoetingsplaats der bestaande. Hier kunnen contacten gelegd worden tussen werkgevers en werknemers, tussen personen uit de industriële en uit de agrarische sector, tussen leden van de confessionele en der algemene orga nisaties, op dat zij beter dan tot nog toe elkaar leren verstaan vanuit milieu en opleiding. De Volkshogeschool in Zeeland mag ook niet een instelling worden die gebonden is aan een be paalde streek. „Een Zeeuw is alleen Zeeuw buiten Zeeland", aldus de heer d'Olivat en daarbuiten is hij in de eerste plaats inwoner van een bepaald dorp en een bepaalde streek. Dit zal kunnen en moeten veranderen door de Volkshogeschool. De voorzitter dankte de heer d'Olivat voor het gesprokene en de beantwoording der vragen, waarna deze de vergadering verliet. De financiële zaken passeerden vrij geruisloos de revue waarna de provinciale excursies naar België en Luxemburg en Gelderland ter sprake kwamen. De opgave voor de buiten landse excursie is ver beneden de verwachting gebleven en wordt door de leden der excursiecom missies op ongeveer 100 personen geschat. Velen vonden de kosten, verbonden aan deze excursie, wel wat hoog. De secretaris ontvouwde hierna nog eens de plannen van de Gelderse excursie, die in het einde van de maand Augustus zal worden gehouden. Er bleek ter vergadering geen eenstemmigheid te heersen over de duur van de excursie. Naast voorstanders van 3 dagen, wilden ook velen de Zaterdag er nog bij betrekken. Het Hoofdbestuur zal hier een nadere beslissing nemen. De Provinciale sportdag werd in verband met gerezen bezwaren, vastgesteld op Zaterdag 7 Juli. Het programma zal door het streekbestuur West Zeeuws Vlaanderen, in samenwerking met de de sportcommissie worden vastgesteld. Deze commissie bestaat uit de volgende per sonen: P. de Regt (O. Z.V1.), I. Wisse (N.B.), A. Labruijcre (W.), P. Zweemer (Z.B.), P. van Hat- tum (Sch.), A. L. Hage (Th.). Deze personen zullen dan tevens in hun streek propaganda voor de sportdag kunnen maken en als contactpersonen met het streekbestuur West Zeeuws-Vlaanderen op kunnen treden. Ook op het gebied van het toneel werd een com missie door de vergadering benoemd, bestaande uit de volgende personen: Mej. R. Scheele (O. Z.- VI.), mej. J. Klompe (N.-B.), C. Maljaars (W.), A. J. Dagevos en mej. B. de Rijke (Z.-B.), J. A. C. de Vrieze (Sch.). Deze zal op allerlei wijze trachten het peil van het toneelspel hoger op te voeren en hierbij ook aandacht schenken aan hetgeen op dit gebied in andere verenigingen wordt gepresteerd. Tenslotte kwam het punt van de agenda ter sprake waarbij werd voorgesteld om provinciaal aantal filmstrookjes aan te schaffen. Een enkele afdeling is hier reeds mee begonnen, doch voor één afdeling is dit te kostbaar. Door het grote aantal projectors, dat de laatste jaren ook op het platteland is aange schaft, zal het in vrijwel iedere afdeling mogelijk zijn om een dergelijk apparaat ter beschikking te krijgen. Besloten werd om een aantal stroken bij wijze van proef aan te schaffen. Nadat nog in de rondvraag de nadruk gelegd was op het tijdig samenstellen van het winterpro- •gramma en het belang van het spreken in het openbaiar, kon de voorzitter deze vergadering met dank voor de grote opkomst en belangstelling •luiten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 6