reeds thans vooruitkijken naar 20 Juni in Krabbendijke EXCURSIE UIT DE PROVINCIE 35. JO. cJJÏ. 'ers J Van boerderij en organisatie WALCHEREN. De inzaai is vrijwel achter de rug, het eerste tere groen vertoont zich nu weer op het land. Sommige percelen vielen vrij grof waardoor het zaad op enkele plekken droog kwam te liggen en een on gelijkmatige opkomst het gevolg zal zijn. Nu het flink geregend heeft zullen de gewassen spoedig boven staan. Niet alleen het bouwland, maar ook het grasland profiteert hiervan. Het gras groeit hard en de tijd van inkuilen is weer aange broken. Meestal valt de tijd van inkuilen op het moment dat er gewied en de bieten op één gezet moeten worden. Dit jaar is dit niet het geval, de gewassen kunnen nog niet worden gewied en daar om heeft elk gemengd bedrijf nu even de handen vrij om gras In te kuilen. Éiwitrijkvoer is niet of weinig meer te koop en daarom moeten wij *dat zelf gaan winnen wat zeer goed mogelijk is. Inkuilen van gras met de Hardeland-methode geeft de minste verliezen. Bij deze methode is 20 voederbieten of 4 onverdunde melasse toevoe ging voldoende. Bij inkuilen zonder machine is meer toevoeging nodig. De benodigde hoeveelheid wordt dan 30 voederbieten of 5 onverdunde melasse. Inkuilen met zuur voldoet eveneens goed, het zuur wordt steeds verdund van 1 op 6, terwijl men voor gras 6 a 7 verdund zuur moet toevoegen. Het koolzaad staat in volle bloei, het is een fraai gezicht met die goudgele velden overal verspreid in de polder. Het is dan ook niet te verwonderen dat men op Hemelvaartsdag honderden mensen in en om de Sloepolder kon aantreffen. Ruim 400 ha zeeschorren liggen daar, nu omge toverd in een zee van goud. Vanaf de zeedijken is het een machtig panorama dat men niet spoedig zal vergeten. Het koolzaad dat hier op deze vruchtbare grond zonder enige bemesting is gegroeit staat gemid deld zeer goed. Op de beste kavels heeft het nu reeds een lengte bereikt van 1.50 m. We zullen hopen dat de vele gemaakte kosten door een goede oogst zal worden beloond. NOORD-BEVELAND. Het is in de huidige omstandigheden beslist noodzakelijk collega's, dat we uit ons bedrijf halen wat er in zit. Op ons eiland heeft uiteraard het bouwland meer onze aandacht dan het grasland We zijn immers bouwboeren! Dit mag er echter nooit toe leiden collega's, dat we ons grasland ver waarlozen. Het grasland kan uit verschillende ge zichtspunten worden beoordeeld, welke alle te zamen de waarde ervan bepalen. De functies, die het grasland vervult zijn: le. producent van vee voeder; 2e herstel der bodemvruchtbaarheid van akkerland (wisselbouw); 3e. indirecte leverancier van stalmest. De waardering van weiland, als producent van veevoer hangt grotendeels af van de productie waarde. o.a. uitgedrukt in zetmeelwaarde. Iedereen kent dit woord, doch het lijkt ons wel goed om te zeggen wat men er onder verstaat. Zetmeelwaar de het aantal kg verteerbaar zetmeel, dat (bn veevoeding) in vetvormend vermogen overeenkomt met 100 kg van een voedermiddel (i. c. gras). Wanneer we b.v. zeggen, dat weidegras een zet- meelwaarde heeft van 12 betekent dit, dat 100 kg weidegras dezelfde hoeveelheid vet aanzet als 12 kg verteerbaar zetmeel. Om een indruk te wek ken van de productiewaarde der diverse gewassen, geven we het volgende staatje: Grasland 2*00 kg z.w./ha Tarwe 2600 Voederbieten 6000 Aardappelen 4400 Liggen de opbrengsten der akkerbouwproducten op ons eiland bovenaan, voor grasland geldt dit niet. Waf de onbreugst aan zetmeelwaarde ner ha grasland betreft, liggen we zelfs mede onderaan Zonder ons graslandareaal uit te breiden, kunnen we de productie dus verhogen. Het spreekt van zelf dat. wanneer we op hetzelfde areaal 4 inplaats van 3 koeien kunnen voeden, we dit moeten doen. al zün we nóg zulke doorgewinterde akkerbouwers Wanneer we op Noord-Bevel and 150 ha grasland bezitten en wc vopren de productie per ha b.v. op van 2500 tot 3000 kg z.w., dan is dit in totaal dus 75 000 kg z.w. meer van hetzelfde areaal. Hier mede zouden we, wat de zetmeelwaarde betreft, 35 koeien per jaar meer kunnen voeden. U begrijpt collega's waar we heen willen, n.l. meer aandacht besteden aan ons grasland. Hoe dit voor elk geval afzonderlijk moet geschieden is moeilijk globaal aan te geven. Er liggen vele mo gelijkheden, o.a. in de bemesting, ontwatering, in zaai van betere mengsels, omweidingssysteem of rantsoenbeweiding. We willen dit alles slechts resumeren met de woorden: „Ook het graslandareaal, hoe klein ook, verdient onze volle aandacht." ZUID-BEVELAND. De weersomstandigheden waren in de achter ons liggende week niet bijster gunstig voor de ontwik keling van onze gewassen. Toch heeft dit slechte weer nog een goede zijde gehad, want de glans- en snuitkevers, die in veelvuldige mate in het kool- en raapzaad voorkwamen, zijn momenteel bijna allen verdwenen. Vorige week leek het er toch wel op dat alleen een intensieve bestrijding ernstige schade zou kun nen voorkomen, van dusdanige aard was de aan tasting. Nu viel deze bestrijding in een moeilijke periode, omdat nog veel zaad aan de aarde moest worden toevertrouwd en het was daarvoor hoog tijd. Velen lieten dit dan ook voorgaan en stelden een bestrij ding uit. En ziedaar, men vindt in hun percelen niet meer parasieten dan in die welke één of zelfs reeds tweemaal behandeld zijn. Dergelijke dingen doen de vraag in ons oprijzen of we niet al te vlug naar de sproeibus grijpen en helemaal geen vertrouwen meer hebben in de na tuur. Inderdaad de natuur komt meestal te laat met haar reacties en het is beslist zeer moeilijk om het juiste tijdstip te bepalen waarbij men met een bestrijding het beste resultaat verkrijgt. Het komt echter wel voor, dat reeds gespoten wordt al vorens de parasieten gesignaleerd zijn en dat wordt toch wel wat al te gek. Dit brengt ons op steeds hoger wordende productiekosten en hebben we die niet juist graag aan de lage kant? De Kring Oostelijk Zuid-Beveland zal dus dit jaar de grote land- en tuinbouwtentoonstelling or ganiseren. De organisatie daarvan brengt een flinke brok werk mee en verschillende commissies zijn reeds geruimen tijd bezig om één en ander op poten te zetten. Deze jaarlijks terugkerende hoog tijdag van onze Z. L. M. belooft ook nu niet onder te zullen doen voor voorgaande. Geeft daarom allen blijk van waardering voor hetgeen Uw organisatie presteert en toont dit door Uw aanwezigheid te Krabbendijke op 20 Juni a.s. THOLEN EN ST. PHILIPS LAND. De Thoolse Melkfederatie vergaderde Dinsdag avond. Door het aantrekkelijke programma was de opkomst groot, waarbij het vrouwelijk element goed vertegenwoordigd was. De dames zorgden voor de nodige fleur en gezelligheid, maar ook voor het soms hinderlijk rumoer tijdens het huis houdelijk gedeelte van de vergadering. De 10 punten van de agenda werden in buiten gewoon vlot tempo afgewerkt. Hierna gaf de heer Ir. Harmsen, Rijkszuivelconsulent, een overzicht van de afzet van onze zuivelproducten, waarbij de coöperatie sterk overheerst. Na dit voor de dames wat saaie gedeelte werden door de Kon. Ned. Zuivelbond een tweetal films vertoond, waarvan „Goed melken" ons liet zien, hoe belangrijk goed melken en een schone melk- winning is. Voor menigeen was hiervan nog wat te leren. Verder werd de zeer interessante film vertoond: „In eigen handen". In deze film valt de nadruk op hetgeen door eendrachtig streven be reikt kan worden. Door het geheel is een aardige liefdeshistorie geweven. De anti-coöperator is wel wat overdreven voorgesteld, terwijl het jammer is dat de film door niet-boeren wordt gespeeld. Al worden boerin en boer goed nagebootst, het echte wordt er in gemist. Dat neemt niet weg, dat we toch hebben genoten van deze film en de F. N. Z. hiervoor dankbaar zijn. De groenvoederdrogerij is Dinsdag de droog- campagne begonnen, met het drogen van gras. Het is te hopen dat een voorspoedig droogseizoen is aangevangen. Door de groeizame regen, afgewisseld door de zon, zijn de gewassen nu goed aan het groeien. De natuur is nu weer prachtig, het jonge groen is een lust voor het oog. We leven nu mee in de groei van onze gewassen. Het is echter ook de tijd om nauwlettend toe te zien of de jonge gewassen niet door ziekten of plagen bedreigd worden, waarbij snel ingrijpen vereist is. SCHOUWEN EN DUIVEL AND. In ons blad van vorige week heeft men onder de verschillende gebieden kunnen lezen, in de af gelopen drie weken is veel werk verzet enz. In derdaad is dit het geval, toch zijn wij op Schouwen nog niet klaar met ons voorjaarswerk en dan wel speciaal in de polder Schouwen. De structuur van de grond is daar gemiddeld zeer slecht, zodat men vele uren, hetzij met paard of trekker, moet rijden om een enigszins behoorlijk zaaibed te verkrijgen. Verschillende landbouwers möeten dan ook nog suikerbietenzaad zaaien en aardappelen poten. Door de regen van de laatste dagen kan dit ook weer geen voortgang vinden. Vorige week dachten wij, dat de zomer er was, thans lijkt het weer meer op najaarsweer, alleen bij het aanschouwen van de bloeiende boomgaarden, koolzaadvelden e.d. ziet men, dat het inderdaad lente is. De Groenvoederdrogerij begint deze week met het drogen van gras en de volgende week met die van lucerne. Over 't algemeen is de stand en ontwikkeling van de lucerne matig tot slecht. De lucerne heeft in ernstige mate geleden van de zeer natte winter. Zoals bekend verdraagt lucerne het niet met de voeten in het water te staan. Verschillende land bouwers trachten door inzaaien van een raaigras, de holle stand wat aan te vullen. Al met al ziet het er voor de lucerne oogst niet al te gunstig uit. Laten wij hopen, dat de stoppelklaver het beter zal doen. Naar ik heb gehoord ligt het in de bedoeling van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, in de loop van de volgende week een aantal demonstra ties te geven met het inkuilen van gras volgens de Hardeland-methode. Het ensileren van het gras zal dan geschieden met behulp van voederbieten en waar geen voeder bieten meer aanwezig zijn met melasse. Nadere bijzonderheden zullen t. z. t. worden bekend ge maakt. Ik moge alle landbouwers van Schouwen opwekken deze demonstraties te bezoeken. ft aap 2uid-ihfyetci*id Vanaf 9 Juli t/m 14 Juli zal een excursie gehou den worden naar het in Zuid-Engel and gelegen district Kent. De reis gaat via Ostende per boot naar Dover, terwijl in Engeland per bus gereisd zal worden. Het programma omvat o.m. een bezoek aan het wereldbekende proefstation East Malling, bezoek aan Londen, de wereldtentoonstelling Festival of Britain, de groothandelsmarkt te Londen, fruit- teeltbedrijven enz. Naast het bezoek aan deze leerzame objecten valt er overvloediglijk te genieten van het prach tige natuurschoon in Kent. De kosten zullen ongeveer 200 per persoon be dragen, alles inbegrepen. Opgaven voor deelname kunnen worden ingezon den vóór 31 Mei a.s. Ibij het Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes door storting van bovengenoemd bedrag op girorekening no. 172503 van de Z. L. M. Deelnemers ontvangen t. z. t. vol ledige inlichtingen. De veelbelovende NICO VAN HET ZVVARTEWATER 160976. le Prijswinnaar drie-jarige hengsten Centrale Hengstenkeuring 1951 te Goes. Eig. Mare. d'Hoore, Sluis, R. J. de Milliano, Oostburg, en J. C. J. van de Velde te Kamperland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 3