,A.N Erkende Koppelbazen. Fa W. DE SCHRIJVER HOUDT HET ONS TEN GOEDE! CENTRALE STIERENKEURING KRABBELS VAN DE PENNINGMEESTER. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek MARKTBERICHTEN Advertentiën TE KOOP Wij leden van het pinig>-pingcomité, we durven het bijna niet te schrijven, zijn wat beduusd. Ja, heus en nu we er rustig over nadenken, zijn we er blij om! Wat toch is het geval? Naast ons grote plan dat zal worden uitgevoerd om te zorgen, dat de financiën van onze Mij ten gevolge van het feest en de meubilering van ons nieuwe gebouw niet in het ongerede zullen ge raken, hadden wij gedacht om enkele grote licha men en personen een circulaire te sturen, waarin we onze problemen naar voren zouden brengen en min of meer rekenden op hun hulp en steun. Alléén die lichamen of personen werden aange schreven die inderdaad belangengemeenschap hebben met onze organisatie. En nu komt ons dilemma: naast enthousiasme en daadwerkelijke hulp kregen we ook afkeurende woorden. Wij, leden van het comité, kennen na tuurlijk alléén enthousiasme, heel logisch en mis schien juist daarom vergaten we de critiek! En nu zijn we dankbaar voor deze critiek, vooral omdat bleek, dat deze als steun was bedoeld en als zodanig ook wordt aanvaard. Leden der N.B.M.L., we hebben een begroting gemaakt, een soort wensdroom en dat is een getal dat niet mis is, maarals we het delen door duizend! Ja, dan is het maar een klein bedrag. En hierbij gerekend de hulp van enkele grote ibedragen, dan zien we de toekomst en de verwezen lijking van onze wensdroom niet al te somber in. Van één onzer trouwe leden ontvingen we ƒ2,50 op onze girorekening. Dat is prachtig, dat getuigt van groot enthousiasme en we brengen er onze grote dank voor namens ons Comité. Maar het is nog te vroeg! De bouwsteen die we allen zullen bijdragen wordt pas verwacht op de jubileumdag zelf. Dan komt de gelegenheid voor de leden voor één keer, om te tonen wat hun de organisatie waard is. Dus medeleden wacht met Uw gaven tot de jubileumdag. Echter heeft U nog een goed idee dat ons kan helpen ons plan op een prettige, waardige manier op te lossendan houden we ons aanbevolen. Dus tot de volgende week. Het ping-pingcomité van de Honderd-jarige jubilé. P.S. Alleen voor hen, die verhinderd zijn de jubileum vergadering bij te wonen, delen we mede, dat het adres van de Penningmeester van ons comité is: G. N. de Lint, C 245, Willemstad, post rekening no. 54758. (Zwartbont) te Breda, gehouden op de Veemarkt terreinen op Woensdag 25 April 1951. Alhoewel in „Boer en Tuinder en „De Boerderij", door andere deskundigen uitvoerige verslagen zullen worden geleverd over deze belangrijke keu ring, en in de plaatselijke pers reeds verslag werd geleverd menen wij niet achter te mogen blijven, óók enkele regels omtrent dit gebeuren te ver melden. We willen wat zakelijk blijven en dan alleréérst constateren, dat, al waren we zéér ver heugd met het schitterende lenteweer, dat dit ons de helft aan betalende bezoekers kostte, in verge lijking met 1950. Aan de andere kant dient vermelding, dat de ■belangstelling van de zijde van de technische amb tenaren best was. Aan het hoofd hiervan de Directeur van het Veeteeltwezen, Ir. Th. Ryssen- beek, de beide Hoofdinspecteurs van het N.R.S. Ir. Alderkamp en Ir. Stapel, de laatste vergezeld van zijn echtgenote; Dr. Stegenga en Dr. Brus als K.I.-specialiteiten; Dr. Kerstens, Inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst, vele Inspecteurs van het N.R.S. waaronder óók de heer Gooskens, uit St. Oedenrode (Insp. voor de Roodbonten); Ir. P. Jansen, leraar Veeteelt aan de R. K. 'Landbouw- winterschool te Cuijk; de oud-Rijkszuivelconsulent Ir. Tonkes Struif; de wnd. R.L.C. Ir Schijen; de heren Ir. Geuskens en A. J. Hopstaken, leraren aan de R. K. Land- en Tuinbouwwinterschool te Breda en naast vele anderen last but not least Ir. de Meuter, Veeteeltconsulent van de Belgische Boerenbond, die zich iblijkbaar méér en méér gaat interesseren, ook voor het Zwartebonte Veeslag. Na enige besprekingen, was het dit jaar voor- het éérst gelukt de stieren te keuren op het daarvoor zo mooi gelegen buitenterrein, waarop twee flinke keuringsringen waren uitgezet, het publiek volop gelegenheid had de vlot verlopende keuringen te volgen en waar ook, het door Ass. Bastiaansen geregelde défilé van de bekroonde stie ren, een aardige indruk op de aanwezigen maakte. Van de ruim 60 aangegeven stieren, waren er slechts 6 afwezig, dus een flinke opkomst Wij willen hier verder volstaan met vermelding van de kampioen 1951 en de reservekampioen 1951, alsmede van de door Ir. Ryssenbeek gegeven totaal-indruk van de keuring, welke deze gaf aan de koffietafel, welke na afloop van de keuringen werd gegeven in Hotel „De Veestallen". Tot kampioen werd aangewezen: Stanfries Trijn- tje's Ceres 31002 S, gefokt door G. van Dijk te Kubaard, en in eigendom bij de K.I.-ver. Etten LeurZundert e.o. Een prestatie om na zó'n lange reir, uit het Noorden, achter de rug te hebben, tóch het kampioenschap te behalen! Reservekampioen werd Elzard 27705 S., gefokt in De Wijk, en in eigendom bij de K.I.-ver. Alphen e.o., welke in 1950 met Südhoekster Wilco's Eduard het kampioenschap wist te behalen. Constateerde vorig jaar Ir. Stapel, dat men hier op weg was, om van het oudere naar het meer moderne type over te gaan, ditmaal kon de direc teur van het Veeteeltwezen vaststellen, dat nddst enkele nog wat aan de grote kant zijnde stieren, verschillende stieren het moderne type vertegen woordigden en aan de kop stieren stonden van zéér hoge klasse. We waren economisch beter georiënteerd naar de eisen, die onze veehouders- bedrijven stellen, en zelfs kon hij zeggen, dat door het omwerpen van het roer, de thdns getoonde stieren beter in hun soort waren, dan wat hij in dertijd waarnam van het oudere, Groninger type. Dit moest worden toegeschreven volgens hem aan de veranderde inzichten en aan de sterke ontwikkeling van de kunstmatige inseminatie, die nédst bestrijding van het steriliteitsvraagstuk, óók wel degelijk winsten toonde op het gebied van de veeverbetering. Noord-Brabant is op de goede weg en met behulp van de K.I. en de bekende ambitie van onze fok kers, gaan we verder! Tóch hoorden we dezer dagen van deskundige zijde de opmerking maken öf we althans wat de Roodbonten betreft, niet wat tevéél waarde hechten aan een hoge melkgift, waarop we op de duur de kans zouden kunnen lopen aan bevleesd- heid te verliezen èn, Nederland importeert nog steeds véél vlees. Breda, 29-4-'51 TROMP. De contributie voor het jaar 1951 werd intussen nog ontvangen van de Afdelingen Budel-Weert, Someren en Wouw, terwijl Dussen-Hank het resterende deel van de door deze afdeling verschul digde contributie overmaakte. Nu veruit het merendeel van de afdelingen in tussen de contributie voor 1951 overmaakte, willen wij gaarne van deze gelegenheid gebruik maken om de Afdelingspenningmeesters dank te zeggen voor hun vlotte medewerking Het innen van con tributie is in de regel niet één van de meest dank bare bestuurstaken. Lang niet altijd wordt vol doende beseft, dat de Penningmeester de contribu- tiekaart niet voor eigen plezier of profijt aanbiedt, doch dat ook een organisatie zonder geld niet kan draaien. Van enkele afdelingen ontvingen we met de contributie nog geen nieuwe ledenlijst. Dit is voor ons wel noodzakelijk i.v.m. eventuele adres wijzigingen, het afschrijven van uitgetreden leden en het bijschrijven van nieuwe leden. Alleen wan neer wij via onze afdelingen over een juiste en vol ledige ledenlijst beschikken kunnen fouten in de toezending van -het landbouwblad worden voor komen. De Provinciale Sociale Commissie van de Stich ting voor de Landbouw in Zeeland deelt mede, dat voor het contractjaar 1 Mei 195130 April 1952 aan onderstaande personen een erkenning als kop pelbaas is verstrekt: J. J. Steur, Rijksweg A 54, Rilland erkend voor Rilland-Bath en Krabbendijke. D. Moerdijk, Noordweg 21, Ovezande erkend voor District West Zuid-Beveland. J. Sponselee, Noordstraat 11. Walsoorden erkend voor Kloosterzande, Ossenisse en Kruiningen e. o. Jos. Buijs, Oude Kaïai, Graauw erkend voor Graauw. Alf. Buys, D 95, Graauw erkend voor Graauw. C. L. van Kerkhoven, Zeildijk 45, Hulst erkend voor St. Jansteen, Clinge, Nieuw- Namen en Hulst. Jos. de Schepper, Nieuwstraat 45, Koewacht erkend voor Koewacht. J. P. van Bendegem, Oudewijk 18, Axel erkend voor Axel, Westdorpe en Zaamslag. J. den Hamer, Willemstraat 19, Hoek erkend voor Hoek. J. H. Oosterling, v. d. Slikkestraat 13, Schoon- dijke, erkend voor Schoondijke en omgeving. J. A. A. Pattist, N 3, Retranchement erkend voor Retranchement en omstreken. De erkende koppelbazen staan in voortdurend contact met het Arbeidsbureau en hebben zich ver plicht uitsluitend te werken volgens de bepalingen van de Collectieve Arbeidsovereenkomsten. 7 Mei. Was het weer een beetje vaster Scheen de zon soms uren lang, Nu is het weer mis met 't weder 't Regent ons weer al te lang. Het is vorige week een drukke week geweest. Eerst Hemelvaartsdag, herdenkingsavond en toen nog bevrijdingsdag. Het was op Hemelvaartsdag 's morgens prachtig weer en het leek wel of''er niemand thuis gebleven was. De wegen waren vol auto's, bromfietsen en gewone fietsen, iedereen was de natuur ingegaan om te genieten van de bloeiende boomgaarden. Nu het was ook de moeite waard, er waren prachtige plekjes en velen ston den afgestapt er naar te kijken, soms een mooie boomgaard bloeiende kersen, dan een mooie rij bloeiende late peren (die nu voor de vroege peren bloeien) en dan de zon er over schijnend, voorwaar een mooi tafereel. Velen vooral de jongeren waren onderweg naar muziek of zangersfeest. Ieder keek opgeruimd en welgemoed, geen nurksen kwam je tegen. Allen waren reeds in zomertoilet gekleed en de veelkleu rige kledij werkte ook mee aan de goede stemming. Totdat een onweersbui alles bedierf. Eerst lang zaam druppelend, later hard kletsend, en al het moois was zo weg. Wat zagen de lichte zomertoi- letjes en de lichte colbertjes er uit, het pasgekapte haar hing nu in slierten langs het hoofd en de ge krulde kuiven der, jongelingen zakten plat in elkaar en het leek op een waterballet. Toch bleef er bij sommigen de stemming nog in niettegen staande de regen. Ik zag een muziekkorps, doornat marcherend, vrolijk in de mars door het dorp komen en blazen of er geen vuiltje aan de lucht was. Ze waren gekomen om te blazen helemaal uit Arnhem en ze zouden ook blazen, wat er ook gebeurde. Bravo, muzikanten, jullie gaven een mooi nummer en een mooi voorbeeld, niet te gauw capituleren. Vrijdag was het nog te nat op de akker om te wieden en Zondag kregen we uit een onweersbui weer 14 mm wat bij de 14, 28 mm maakte; we heb ben dus voorlopig genoeg. Het onkruid gaat ook hard groeien en de distels steken hun oren al lelijk uit het vlas, wat zeker voor Pinksteren nog ge wied moet worden, dus droogte is gewenst. Vrijdagavond was het gedenkavond aan de ge vallenen uit de oorlog. We zijn meegegaan in de stille omgang naar het graf van een Australische vliege.r. die ver van huis en verwanten ons de vrijheid heeft helpen teruggeven, doch dit met zijn leven heeft betaald. Hier ver van daan treurt een oude moeder om haar enige zoon, die vrolijk uit Melbourne was vertrokken en niet terug is ge komen. Het is nog maar 6 jaar geleden en wat zijn we al veel vergeten. Toch is zo'n avond weer eens goed om na te gaan hoe het toen was en het nu is. We doen wat wij willen, toen deed een ander met ons wat we niet wilden, nu zaaien we wat we wil len, toen was het anders. Wat is ons reeds veel ontgaan, telkens moeten we dat van ons zelf ge tuigen. Zeker, we kunnen er niet altijd aan den ken, doch nu wordt er het meest aan ons zelf gedacht en niet aan een anders zorgen en moei lijkheden. We leven er maar op los, ja, zeker, het kan nog wel eens mis worden, maar enfin, die dan leeft die dan zorgt. Deze gedachte, een niet erg fraaie, beheerst het gros der mensen. En het lijkt toch heus niet zo fraai in de wereld wanneer men zijn ogen goed open doet. De twee grootmachten Amerika en Rusland beheersen het wel en wee van de gehele wereld. De kostbare bewapening houdt alle vooruitgang en ontwikke ling tegen, en een oorlog wordt een bijna totale vernietiging van West Europa, en terwijl wij op zulk een vulkaan wonen, heerst er voornoemde gedachte, wij mensen zijn wel hard leers. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 6203 stuks vee, zijnde: 2026 runderen, 202 vette kalveren, 899 nuchtere kalveren, 176 zeugen, 157 lopers, 2402 biggen, 46 schapen, 272 lammeren, 23 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van ƒ700 tot 975, met papieren boven notering; Guiste koeien 500 tot 750, zware koeien boven notering; Kalf vaarzen ƒ650 tot ƒ950, met papieren boven notering; Klam vaarzen 575 tot 675; Guis te vaarzen ƒ550 tot ƒ670; Pinken 375 tot ƒ525; Graskalveren ƒ190 tot ƒ300; Nuchtere fokkalveren ƒ95 tot ƒ140; Nuchtere slachtkalveren 40 tot ƒ60, zware boven notering; Lopers 60 tot 75; Biggen ƒ32 tot ƒ50; Drachtige zeugen ƒ225 tot 310; Schapen 80 tot 110; Ooien met lammeren ƒ150 tot ƒ215; Lammeren ƒ40 tot ƒ60; Geiten 20 tot 50. Rijks Landbouw Wintersrhool SCHOONDIJKE. Aangifte van candidaat- leerlingen moeten in 1951 cursus tot 1 Juni a.s. De leeringen moeten in 1951 minstens 16 jaar zijn of worden. De voorbereidende cursus 1 dag per week vangt aan 19 Mei a.s. Op gaven hiervoor zo spoedig mogelijk. Inlichtingen mondeling of schriftelijk elke werkdag. De Directeur, L. VAN DIJK. Schoondijke, Telef. 5. Na half 6 Telef. 74. Zie verder het artikeltje in dit nummer. DIESEL TRACTOREN 2- en 4-wielaandrijving uit voorraad leverbaar. Middelburg Tel. 2279 Oostburg Tel. .40 gebruikte 2- en 4-wielige WIEDMACHINES met toebehoren. Een SCHIPPER MOTORTREKKER met cultivator en schijf- egge. Inlichtingen bij: Fa W. SCHIPPER Zn Nieuwstraat 20-26 Goes Telefoon 2383

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 10