Noord-Brabantsche Mij van Landbouw DE TRACTOR OP DE WEG. TRACTORCURSUSSEN. KRABBELS VAN DE PENNINGMEESTER. ONDERL. HAGELVERZEKERING. ONZE JUBILEUMDAG. DE C.A.O. VOOR HET CONTRACTJAAR 1951—1952. In de algemene bepalingen (mantelcontract) van de C.A.O. voor Akker- cn Weidebouw en Veehou derij voor het nieuwe contractjaar zijn enkele be langrijke wijzigingen gekomen, die wij hieronder laten volgen: Doorbetaling by ziekte en ongeval. Voorheen moest aan vaste en los-vaste arbeiders bij ziekte en ongeval het loon gedurende maximaal 6 weken worden doorbetaald. Per 1 Mei is deze termijn teruggebracht op 4 weken. De bepaling, dat de werkgever bij ziekte van de arbeider voor de eerste drie dagen slechts de helft van het loon behoeft door te betalen indien het ziektegeval een week of korter heeft geduurd, blijft gehandhaafd. Voor losse arbeiders behoeft bij ziekte of ongeval voortaan niet meer het volle loon te worden door betaald. De verplichting tot doorbetaling van het loon tot maximaal 2 weken is vervallen. Voor hen geldt dus voortaan zonder meer de wettelijke rege ling (uitkering van 80 via de bedrijfsvereniging). Vakantie toeslag. Vaste en losvaste arbeiders ontvangen dit con tractjaar een vacantietoeslag, overeenkomende met één week loon. Losse arbeiders hebben eveneens recht op een vacantietoeslag. Deze toeslag wordt verdisconteerd in de vacantiebon, die met ingang van 1 Mei 4 X het uurloon wordt. In het vorig contractjaar was de vacantiebon-waarde 3 X het uurloon. Dienstwoning. Deze kwestie is thans bevredigend geregeld. Wanneer het dienstverband vóór 1 December wordt opgezegd, dient de arbeider voor de aanvang van het nieuwe contractjaar de dienstwoning onver wijld te ontruimen. Dit geldt ongeacht de arbeider ontslag neemt of krijgt. Het bedrag, dat voor het gebruik van de woning wordt afgetrokken is ver hoogd tot max. ƒ2,90 per week. Bijzondere bepalingen voor de C.A.O. voor Westelijk Noord-Brabant. Hiervoor is tussen partijen in onze provincie overeenstemming bereikt. Goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars mag binnenkort worden verwacht. De voornaamste bepalingen laten we hieronder volgen: Dienstverband. Arbeiders, die op 1 Mei 1948 reeds bij de betrok ken werkgever in dienst waren, en niet uitdrukke lijk als losse arbeiders waren aangenomen, zullen in het vervolg mede als vaste arbeiders worden beschouwd. In het oude contract was het criterium, dat men twee volle contractjaren op het bedrijf werk zaam moest zijn. Normale arbeidstijden. a. Voor arbeiders met een arbeidstijd van 3200 uren per jaar, die belast zijn met de verzorging van vee en melken: Van 1 Mei t/m 8 December 1951 (32 weken) per week 5 werkdagen van 10% uur en een Zaterdag van 6% uur per dag. Op Zondagen 5% uur per dag. Eens per maand een Zaterdag van 4 uur en een vrije Zondag. b. Voor paardenknechts en tractorchauffeurs een arbeidstijd gelijk aan die van de arbeiders ge noemd onder d, vermeerderd met 1 uur per dag. Op dagen, dat er geen paarden- of tractorwerk is i.p.v. 1 uur, uur langer dan onder d genoemd. c. Voor arbeiders met een arbeidstijd van 3100 uren per jaar, welke belast zijn met de verzorging van vee en melken: Van 1 Mei t/m 8 December 1951 (32 weken) 5 werkdagen van 10% uur per dag, om de andere Zaterdag resp. 5% en 7% uur en om de andere Zon dag vrij. d. Voor de overige arbeiders: Van 1 Mei t/m 15 October 1951 geldt een arbeids tijd van 9% uur per dag (Zaterdag 5% uur). Voor het gebied van de Brabantse Biesbosch geldt voor alle arbeiders van 1 Mei t/m 15 October 1951 een arbeidstijd van 50 tot 53 uren per week, te regelen in onderling overleg tussen werkgever en arbeider. Voor paardenknechts en tractorchauffeurs die in de Biesbosch woonachtig zijn geldt hetzelfde als onder b genoemd (dus 1 uur resp. uur per dag langer). Normaal tydloon. Voor Westeljjk Noord-Brabant gelden de volgen de normale tijdlonen: a. Voor arbeiders met een arbeidstijd van 3200 per jaar, die belast zijn met veeverzorgen en melken Leeftijd Weekloon vakarbeiders 17 jaar 32,30 18 36,80 19 „42,30 20 45,- 21 48,50 22 50,80 23 on budef a &3r~ b. Voor arbeiders, met een arbeidstijd van 3100 uren per jaar, die belast zijn met veeverzorgen en melken en nimmer in accoord werken: Leeftyd Weekloon vakarbeiders 17 jaar 30,90 18 35,30 19 .,40,40 20 43,— 21 .,46,25 22 48,40 23 en ouder 50,75 c. Voor bouw- en paardenknechts en tractor chauffeurs: Weekloon vakarbeiders ƒ31,40 36,— Leeftyd 17 jaar 18 19 20 21 22 23 en ouder 41,50 44,— 47,25 49,40 51,75 Leeftyd Vakarbeiders Ongeschoolden 17 jaar 50 cent p. uur 48 cent p. uur 18 58 55 19 66% 62% 20 71% 67% 21 76% 72% 22 80% 75% 23 e. o. 84% 80% Voor het gebied van de Brabantse Biesbosch gel den de voldende tijdlonen: a. Voor bouw- en paardenknechts en tractor- chauffeurs, indien zij nimmer in accoord werken: Leeftijd Weekloon vakarbeiders 17 jaar 32,70 18 37,30 19 42,80 20 45,60 21 49,— 22 „51,- 23 en ouder 53,50 b. Voor overige arbeiders: Leeftyd Vakarbeiders Ongeschoolden 17 jaar 53 cent p. uur 50 cent p. uur 18 61 58 19 69% 66% 20 74% 70% 21 80 75% 22 84 78% 23 e. o 87% 83% Tydloon inwonende arbeiders. Voor inwonende arbeiders geldt hetzelfde tijd loon als voor niet-inwonende arbeiders met over eenkomstige functie is bepaald, waarbij het voor kost en inwoning alsmede voor eventuële bewassing en andere verzorging in mindering te brengen be drag wordt gesteld op 13,65 per week. Toeslag eerste knecht of voorman. 1. Aan de eerste knecht wordt als toeslag toege kend, hetzij 25 hl grote en 10 hl krielaardappelen, hetzij 14 are aardappelland. 2. Aan de voorman wordt een toeslag toegekend van 3,per week. Accoordtarieven. Op de nieuwe accoordtarieven hopen wij in een der e.v. nummers terug te komen. Opmerkingen. In bovenstaande lonen is de 5 loonsverhoging van Maart j.l. verdisconteerd. Voorts is hierin be grepen de halve pensioenpremie van de arbeider. Bij de loonberekening voor arbeiders boven 20 jaar dient dus 1,25 pensioenpremie van deze basisionen te worden ingehouden (voor jeugdigen van 17 20 jaar is dit 62 cent). In bovenstaand overzicht zijn slechts de voor naamste bepalingen opgenomen. Iedere werkgever schaffe zich echter een exem plaar van de C.A.O. aan, welke na goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars, in druk zal worden uitgegeven. Bestellingen hiervoor dienen thans reeds bij de afdelings-secretarissen te wor den opgegeven. Toeslagen voor byzondere werkzaamheden. 1. Voor de hierna te noemen werkzaamheden wor den op het voor betrokkene geldende uurloon de volgende toeslagen gegeven. a. voor kunstmeststrooien met de hand in verband met kledingslijtage 15 ct. per uur; b. voor kunstmeststrooien met de machine in verband met kledingslijtage 8 ct. per uur; c. voor plukken van hard fruit in verband met kledingslijtage 10 ct. per uur; d. voor dorsen met eigen garnituur, uitgezon derd in de maanden December, Januari en Februari en voor het behulpzaam zijn bij een loondorser 15 ct. per uur. Eveneens 15 ct. per uur voor losse arbeiders, die in de maanden December, Januari en Februari, speciaal in dienst worden genomen voor dorsen met eigen garnituur, of behulpzaam zijn bij een loondorser; e. voor sproeiwerkzaamheden met bijtende stoffen in verband met kledingslijtage 10 ct. per uur; f. voor arbeiders, die tijdelijk als tractor- chauffeur dienst doen 10 ct. per uur; g. voor oogstwerkzaamheden, waaronder te verstaan: het kanten zichten, het zichten, het binden, het ophokken en binnenhalen van granen, peulvruchten en vlas 10 ct. per uur. 2. De in lid 1 onder d en g gestelde toeslag geldt niet voor paardenknechts en tractorchauffeurs als zij voor een vol jaar zijn aangenomen. 3. Voor het selecteren van aardappelen zie C.A.O. 4. Voor huiswacht op Zaterdagmiddag en Zondag in West-Brabant, wordt gedurende de weide tijd 1,en gedurende de staltijd 2,50 betaald met dien verstande, dat deze vergoeding alleen wordt gegeven aan paardenknechts en tractor chauffeurs indien zij voor een vol jaar zijn aan genomen. Ry wiel vergoeding. Aan de arbeiders zal wegens het gebruik van een rijwiel zowel bij arbeid in tijdloon als in accoordloon een vergoeding worden toegekend, zoals hieronder aangegeven, indien de afstand van zijn woning tot aan de bedrijfsgebouwen bedraagt: 3 tot 10 km ƒ0,20 per dag; 10 tot 15 km 0,40 per dag 15 km en daarboven 0<60 per dag In deze leerzame brochure, uitgegeven door de Stichting voor de Landbouw, wordt een overzicht gegeven van de voornaamste wettelijke bepalin gen, waarmee iedere tractorgebruiker op de weg heeft te maken. Een beperkt aantal exemplaren hiervan is nog voorradig bij het secretariaat der Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw. Toezending volgt na storting van 30 ets. op post rekening 67646 ten name der Noord-Brabantse Mij van Landbouw te Zevenbergen. Naar wij vernemen worden o.a. in de Westhoek verschillende landbouwers bezocht om deze op te wekken tot. deelname aan een tractorcursus, te verzorgen door een particulier instituut. Wij kun nen niet beoordelen of deze cursussen goed zijn. Het hoge cursusgeld diat hiervoor wordt gesteld, mag dit in ieder geval doen verwachten. Een min stens even goede en zeker voordeliger manier is echter het tijdig organiseren van een tractor en/of werktuigen cursus via Uw organisatie. Wanneer Uw afdeling deze cursus organiseert en tijdig aanvraagt kan hierop zelfs subsidie worden ver strekt. Een aantal docenten hiervoor is thans in opleiding, zodat dit najaar naar wij hopen in vele plaatsen deze cursussen zullen kunnen worden gegeven. Van de afdelingen Zevenbergen, Raamsdonk en Willemstad ontvingen we in de afgelopen week de contributie over het jaar 1951. Aan de pen ningmeesters onzen dank voor hun medewerking. Slechts enkele afdelingen zijn thans achterwege gebleven om hun contributie vóór 1 Mei af te dra gen. Wij nemen aan, dat hiervoor bijzondere rede nen zijn en hopen hun afdracht binnenkort te kun nen vermelden. De deelnemers aan onze Onderlinge Hagelver- zekering herinneren wij er aan, dat de opgave voor de dit jaar te verzekeren gewassen zo spoedig mogelijk dient te worden ingediend. Willen zij, die hun formulier nog niet ingevuld inzonden, dit thans zo spoedig mogelijk doen? Aan de voorbereidingen voor de dag van 30 Mei a.s. wordt hard gewerkt. Alles wordt in het werk gesteld om het jubileum van onze organisatie op waardige wijze te vieren. De dames en heren, die aan de revue meewer ken, zijn druk aan het repeteren en onze regisseur de heer Spoorenberg heeft de handen vol om de verschillende groepen te bezoeken en alles met hen te regelen. Onze medespelenden zijn vol enthou siasme en iedere groep zal ongetwijfeld zijn best doen om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Het belooft mooi te worden. Meer willen we voorlopig niet verklappen van dit spel, dat ons zal brengen: honderd jaren lief en leed van de Bra bantse boer. Ook de samenstelling van het gedenkboek maakt goede vorderingen. Dit boek, dat met ruim 80 mooie foto's zal worden verlucht, belooft zeer in teressant te worden. Honderd jaren Maatschappij van Landbouw in Noord'Bf&bdnt Zullen hierin wórden beschreven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 9