VOORJAAR &c/ïijnwerpers op c?rov. Cxcursie ie toetdecij- ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND AGENDA BOERENJEUGD. Hebt U zich reeds opgegeven voor de rondom MEDEDELINGEN PLATTELANDS JONGEREN GEMEENSCHAP DE BOE RE Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, Koos Janse, M. Kosten, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. DINSDAG 8 MEI 1951: Algemene Streekvergadering Tholen en St. Philipsland, in Hotel „De Gouden Leeuw" te Scherpenisse. - CISKE DERtT Een jaar of vier al speelt het Ned. Volkstoneel, het naar Piet Bakkers gelijknamige roman door dezelfde schrijver bewerkte stuk „Ciske de Rat". En tallozen hebben zich laten ontroeren en amu seren door de wederwaardigheden van dit straat jochie. Maar die „Ciske de Rat" wie is dat eigen lijk in het dagelijks leven? Wie is die jonge vrouw, want de rol wordt gespeeld door een vrouw die daar de trieste historie van dat schoffie tot leven brengt. Die vrouw is Mieke van Oorschot. Een actrice die onderwijzeres zou worden en zo onweerstaan baar door het toneel getrokken werd, en haar tot dusverre grootste succes behaalde als Ciske in een stuk welks schrijver Piet Bakker ook zijn loop baan begon als onderwijzer. Stom toeval? Ik weet het niet, maar het is toch wonderlijk, dat dank zij die samenwerking van deze twee, voor wie de kinderziel eens beroeps halve in het middelpunt van hun belangstelling stond, een dergelijke gaaf-verbeelde kindernatuur zo'n succes werd. Op de kweekschool kreeg ze alleen maar goeie rapporten voor de vertel-les. Want vertellen deed ze graag." Mieke zuchtte bij de herinnering. Maar ik geloof, dat ze toen al wist, dat ze nooit echt voor de klas zou staan. En het is er ook nooit van gekomen. Maar van haar diploma als onderwijzeres heeft ze later toch wel gemak gehad. Toen ze op de toneelschool was kon ze haar studiegeld verdienen met lesgeven aan kinderen. Dat vond Mieke niet altijd even leuk, want als anderen 's avonds eens een fuif hadden was ze druk bezig met dreinende kinderen die niet wilden. Enfin 't moest nu eenmaal, want geld had ze niet. De H.B.S. en de kweekschool waren mooi genoeg geweest, vonden haar oudelui. Vandaag (5 Mei) laatste dag. Het aantal opgaven voor genoemde excursie op Vrijdag en Zaterdag 8 en 9 Juni a.s. zal wellicht aanmerkelijk geringer zijn dan vorig jaar. Wij kunnen dit niet helemaal begrijpen, gezien de pracht route die door de Belgische Ardennen en Luxemburg is uitgestippeld. Alhoewel wij dit enerzijds betreuren, zal het an derzijds echter aan de excursie ten goede komen. Met klem raad ik U daarom aan, laat deze mooie gelegenheid om nader kennis te maken met het landschap van onze beide Benelux-partners niet voorbij gaan en geef U daarom onverwijld op bij de streekvertegenwoordigers, tevens busleiders: M. K. Romeijn, Ouwerkerk; Joh. Mol, Wolphaartsdijk; P. Janse, Colijnsplaat; J. L. Mol, Nieuwland, J. de Putter, Axel en M. C. J. Kosten, Tholen. U weet, tegelijk met de opgave ƒ22,50 reis- en verblijfkosten storten en 4 voor Belgische francs. Het verdient aanbeveling eten voor de eerste dag en desgewenst ook eten voor de tweede dag mee te nemen (ontbijt 2e dag bij de reiskosten inbe grepen). Na 5 Mei moeten de deelnemerslijsten klaar ge maakt worden en opgestuurd worden aan onder getekende. In verband hiermede is het nog moge lijk om zich tot uiterlijk 8 Me! a.s. telefonisch bij mij op te geven (telefoon 17, Oud-Vossemeer). Latere opgaven kunnen alleen in aanmerking komen, indien anderen om geldige redenen verstek moeten laten gaan. M. C. J. KOSTEN. „Dus die waren er tegen", concludeer ik. Wel nee, haar vader regisseerde in Vlissingen en haar moeder speelde ook vaak, maar om ook nog de toneelschool te bekostigen vonden ze te veel. Maar waarom dan die Kweekschool? Daar had ze toch geen zin in. Als je dat aan haar vroeg kleurde ze wel een beetje. Want ze was van kantoor wegge lopen. Ze moest er uit. Maar toen ze weer terug wilde, wou de baas haar niet meer. Het was haar eigen schuld, dat wist ze natuurlijk ook wel. Haar moeder zei dat ze weer wel thuis kon komen, maar dan moest ze een vak leren. Nou, dan maar onder wijzeres. En toen naar de toneelschool. En dan Mieke in de rol als Ciske. Fijne rol vond ze, want ze hield van travesti. Dan ben je tenminste volkomen een ander, eigenlijk met niets van jezelf erin. Heel anders dan bij het gewone amusementstoneel. Ik geloof wel dat we op de goede weg zijn om bij het volk meer belangstelling voor de toneel kunst op te wekken. Gelukkig maar, want toneelspelen is heerlijk, zei Mieke. JO KOOLS, Z. P. M. Zuidzande. Al brengt de winter met haar donkere dagen ook heel wat gezelligheid mee, toch is haast ieder een blij als het weer voorjaar is Wanneer je dan zo eens over de velden kijkt, is het één en al bedrijvigheid. Je hoort de tractoren weer ronken want de akkers worden weer bewerkt. Er wordt geëgd, ge zaaid enz. en langzaam krijgen de velden haar af wisselende groene tinten, waartussen het al geel worden van het koolzaad. Ook de weiden herkrijgen hun groene kleur met daarin de weidebloempjes, waarin men het vee ziet grazen; ook het jonge leven dartelt er tussen zoals lammetjes, kalfjes, veulentjes, enz. Wanneer we wat dichter om de boerderij kijken zien we dat de boomgaarden zich ook al wat van hun bloesemtooi laten zien, waarin de nijvere bijen al hun best doen om de nectar te verzamelen. Als je 's morgens dan wakker wordt dan hoor je de vogels ook al hun liedje fluiten in de bomen en struikgewas, vooral als het dan mooi en zonnig weer is geweest zoals in de afgelopen dagen. Ook de moestuin heeft zijn beurt gekregen, de vroege aardappelen zijn geplant en verschillende groenten zijn gezaaid. In de bloementuin ziet men ook al de bolgewas sen bloeien in volle pracht, evenals de vroege heesters. Het is in de landbouw en rond de boerderij een drukke tijd om alles op tijd aan de schoot der aarde toe te vertrouwen. Ook voor de huisvrouwen is een drukke tijd aangebroken met het huis van boven tot onder schoon te maken, daarnaast heeft zij nog de ver zorging van het jonge pluimvee enz. Als je dan zo 's avonds als het mooi weer is ge weest en de natuur is gaan slapen, de kikkers hoort kwaken en in de verte een uil hoort roepen, nog eens naar buiten ziet vóór je gaat slapen en je ziet dan om je heen al dat frisse groen, wat is alles dan toch mooi om je heen, alles is dan even fris groen; dAn pas besef je, dat het ook hier in je omgeving heel mooi kan zijn. SUUS VERPLANKE. In voorgaande jaren hebben we U reeds gewezen op onze bemiddeling bij de uitwisseling in het bin nenland. Ook dit jaar zijn we weer gaarne bereid dit te doen en er zijn ook al diverse aanvragen hiervoor bij ons binnengekomen. We onderscheiden: Individuele uitwisseling voor langere tijd. Dit is voor jongens en meisjes die gedurende een bepaalde tijd in een andere provincie werk zaam willen zijn. Degenen die hiervoor in aanmer king wensen te komen worden verzocht dit zo spoedig mogelijk aan ons op te geven onder ver melding van: a. Naam, adres, leeftijd en godsdienst. b. Naar welke provincie men bij voorkeur gaat en naar wat voor een soort bedrijf. c. Op welk soort bedrijf men thuis werkt en welke schoolopleiding men heeft gehad. d. Gedurende welke tijd men naar elders wenst te gaan. e. Of men ook een vergoeding, behalve kost en inwoning verlangt. f. Moet men in het eigen bedrijf ook een plaats vervanger (ster) hebben? Tevens willen wij graag opgave van personen die genegen zijn iemand in nun oedrijf of huishouding tewerk te stellen, onder vermelding van: a. in aam, adres, samenstelling gezin en gods dienst. b. Uit welke provincie men graag een hulp wil hebben en gedurende welke tijd. c. Wat voor soort bedrijf men heeft. d. Of men desnoods bereid is naast kost en in woning een vergoeding te betalen. Als men een hulp in zijn/haar bedrijf op neemt, wordt verwacht, dat de betrokken per soon in het gezinsverband wordt opgenomen. Door de uitwisseling in eigen land heeft men een prachtige gelegenheid eens kennis te maken met de bedrijfsvoering en gewoonten in een andere streek van Nederland. Het moest eigenlijk zo zijn dat alle jongeren ge durende kortere of langere tijd eens elders gingen werken. In hun latere leven hebben zij hier alleen maar voordeel van. Ik hoop dat een groot aantal jongeren gebruik zal maken van de uitwisseling in eigen land. Opgaven en het verkrijgen van nadere inlichtin gen bij het Secretariaat van de P. J. G. N. te Den Andel, post Warffum. Doe dit zo spoedig mogelijk, want er is altijd enige tijd van voorbereiding nodig. Uitwisseling met Engeland. Van de Young Farmers' Club in Yorkshire ont vingen wij het verzoek of een groep Nederlanders hen in Engeland wilde bezoeken voor de tijd van 14 dagen. Het programma omvat vermoedelijk een verblijf gedurende enkele dagen in een Jeugdhotel, waar schijnlijk een dag in Londen en enKele excursies naar belangrijke dingen op landbouwgebied en ver volgens een week op boerderijen in gezinsverband. De kosten bedragen ongeveer 80,voor het verblijf en de excursies en de reis in Engeland en 85,— voor de overtocht Hoek van Holland—Har wich. Tevens bereikte ons het verzoek van de Corn wall Federation of Young Farmers' Clubs om een uitwisseling te organiseren tussen leden van hen en de P.J.G.N. In dit laatste geval is het ook mo gelijk dat de Engelsen eerst naar Nederland komen en dat de Nederlanders later naar Engeland gaan. Namens de P. J. G. Nederland, A. HARTMAN, Secretaris. AFD. OOSTKAPELLE DER L. J. G. De Afd. Oostkapelle en Omstreken hield op Don derdag 19 April vergadering te Oostkapelle. De in leider van deze avond was vriend Z. Francke, met als onderwerp: „De nieuwe rassen". Na de bespreking die hier op volgde, werd nog door 4 leden geïmproviseerd. Ook werd de excursie besproken. Men was ech ter van mening dat de reis naar Luxemburg wel wat te „luxe" was vanwege de hoge reiskosten. Beter geschikt lijkt ons de reis naar Gelderland, mits deze niet langer duurt dan 2 of hoogstens 3 dagen. Nadat nog het een en ander geregeld was om trent het proefveld, sloot de voorzitter de vergade ring. onder dank allen voor hun medewerking. Kr. POPPE, Secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5