postduiven JJhooUe melkfederatie hun schaduwen vaotuii (BpAoEEen van Teneinde te voorkomen, dat reeds dadelijk na opkomst veel onkruid voorkomt, kan een bespui ting enkele dagen vóór het opkomen van de uien uitgevoerd worden. Hierdoor worden de jonge, juist bovenkomende onkruidplantjes gedood. Daar zwavelzuur geen nawerking heeft, vormt dit voor de kiemende uienzaadjes geen bezwaar. Het uitvoeren van een bespuiting na opkomst kan eerst geschieden wanneer de plantjes een lengte van 810 cm bereikt hebben. Bespuiting in jeugdiger stadium geeft kans op ernstige be schadiging. De beste resultaten worden bereikt bij inacht- name van de volgende punten: 1. Spuiten wanneer het onkruid nog klein is. 2. Spuiten bij stil, zonnig weer op droog gewas. 3. Sproeidoppen pl.m. 5 cm recht boven het ge was houden. Hoewel het gewas meestal enigszins onder de bespuitingen lijdt, is de veroorzaakte schade in de meeste gevallen gering. Naarmate evenwel het ge was groter wordt en gaat wuiven, neemt de kans op beschadiging toe. Het uitvoeren van Ibespuitingen wanneer de uien een lengte hebben van meer dan 15 cm, verdient dan ook aanbeveling. Gespoten wordt met een concentratie van 8 (volumeprocenten), dus 8 1 geconcentreerd zwavel zuur per 100 1 water. Hoeveelheid sproeivloeistof 8001000 1 per ha. Daar het werken met zwavel zuur niet zonder gevaar is, dient de nodige voor zichtigheid in acht te worden genomen. Bij het klaarmaken van de sproeivloeistof moet steeds het zwavelzuur voorzichtig in het water gegoten Op 20 Juni a.s. zal door de Kring Oostelijk Zuid- Beveland der Z. L. M. een grote land- en tuinbouw tentoonstelling worden georganiseerd in de gebou wen en op de terreinen van de Veilingsvereniging Krabbendijke. Reeds vele maanden is het Kringbestuur met een aantal commissies bezig de plannen, welke voor de expositie zijn ontworpen, tot uitvoering te brengen. Tot dusverre werden de voorbereidingen grotendeels binnenskamers getroffen, waarbij het maken van tekeningen, berekeningen enz. de hoofdschotel vormde. Langzamerhand breekt nu echter de tijd aan dat het potlood wordt vervangen door hamer en nijptang en de tekeningen door car ton en spandoek: met andere woorden: de drukte zal zich verplaatsen naar de veilingsgebouwen te Krabbendijke. Waaruit bestaan nu al deze plannen? In de eerste plaats zullen in de gebouwen der veiling een groot aantal stands worden opgericht, te verzorgen door Provinciale en Landelijke dien sten en instellingen, waarbij natuurlijk het accent op de land- en tuinbouw en al wat daarmede samenhangt, wordt gelegd. In de tweede plaats worden op de omliggende terreinen modelinventarissen, zowel voor de land bouw als voor de tuinbouw, door de afdelingen der Z. L. M. bijeengebracht, opgesteld. Bovendien zullen in de openlucht de nieuwste snufjes op het gebied van land- en tuinbouwwerk- tuigen worden geëxposeerd. Naast deze „stille" inventaris, wordt ook aan dacht besteed aan de levende have; een aantal stie ren van de Verenigingen voor Kunstmatige Inse minatie zullen op overzichtelijke wijze worden tentoongesteld. Hoewel dit alles in hoge mate de belangstelling van de vrouwelijke als de mannelijke bezoekers zal trekken, is er door de tentoonstellings-commissie speciaal voor de dames nog iets op touw gezet en wel een cineac. In een der gebouwen zullen door lopend enkele attractieve land- en tuinbouwfilms worden vertoond, welke telkens door 100 perso nen kunnen worden bijgewoond. De tentoonstelling zal te 9 uur worden geopend, waarna te 9.30 uur de Algemene Zomervergade ring der Z. L. M. zal aanvangen. Na afloop daar van wordt de traditionele rijtoer door de Kring ge maakt. Inmiddels is dan op een der terreinen een aan vang gemaakt met de behendigheidswedstrijden met tractoren. Dit moet wel als een der hoogtepunten van deze tentoonstelling worden beschouwd en ongetwijfeld zullen deze wedstrijden, welke reeds tijdens de rij toer beginnen, een grote belangstelling trekken. Deze wedstrijden zijn namelijk nog nooit in ons land gehouden, zodat Zeeland en dan in het bijzon der de Kring Oostelijk Zuid-Beveland der Z. L. M. de primeur in deze heeft. De verwachting is dan ook, dat velen zich zullen aanmelden om op ron kende tractoren elkaar op sportieve wijze te be kampen. Een belangrijk deel der strijd en ook de finale vindt na de rijtoer plaats. Elders in dit blad vindt men meerdere bijzonder heden over deze wedstrijd gepubliceerd. Uit bovenstaande moge blijken, dat door allen, die Indirect bij de voorbereidingen zijn betrokken. worden en nooit omgekeerd, omdat dan spatten van hat zuur ernttiiga ongelukken kunnen veroor zaken. Vermijdt inademen van de damp van het geconcentreerde zuur en spoelt eventuele brand wonden met veel stromend water af. De corroderende werking van verdund zwavel zuur maakt het noodzakelijk, dat voor de toepas sing van dit middel over zuurbestendig sproei- materiaal beschikt wordt. Voor het bespuiten van kleine oppervlakten kan gebruik gemaakt worden van een verloodde of verbronsde rugsproeier. Voor grotere oppervlakten kan heel geschikt gebruik ge maakt worden van een Planet Jr. tuintractor, waar op een daarvoor in de handel aanwezig zuurbesten dig sproeigarnituur gemonteerd wordt, terwijl hef voor eeh loonsproeier verantwoord kan zijn een speciaal voor dit doel geconstrueerde machine aan te schaffen. Ook tegen aantasting van kleren en huid dienen voorzorgsmaatregelen te worden ge nomen. Het dragen van rubberkleding verdient alle aanbeveling'. Bij de 4 jaren van proefneming, zijn met verdund zwavelzuur zowel op zaai-, zilver- en winteruien alsook op plantuitjes bestemd voor winning van plantmateriaal, gunstige resultaten bereikt. Hoewel de aanwending van zwavelzuur zeer speciale eisen aan de sproeiapparatuur stelt, verdient dit middel mede door de lage kosten van het sproeimiddel, die bij de huidige prijs van het zwavelzuur nog geen 20 per ha bedragen, zeker de volle aandacht van de practijk. A. A. M. FLUIT, Stichting Nederlandse Uien-Federatie. Middelharnis, April 1951. een grote activiteit aan de dag wordt gelegd, om de leden van en belangstellenden in de Z. L. M. weer een aantrekkelijk programma aan te bieden. Het is daarom, dat wij allen opwekken zich de 20e Juni naar Krabbendijke te begeven. De ver wachtingen voor deze dag zijn hoog gespannen. Moge de regen ons dan geen parten spelen. W. S.- GROTE BEHENDIGHEIDSWEDSTRIJDEN voor tractoren tijdens de Land- en Tuinbouw tentoonstelling op 20 Juni te Krabbendijke. In de middaguren van deze tentoonstellingsdag zal een behendigheidswedstrijd voor tractoren plaats vinden. Dit soort wedstrijden is tot nu toe nog niet in Nederland gehouden. De bedoeling hiervan is om zonder veel risico toch in de snelste tijd een aantal moeilijkheden te overwinnen. Ge start zal worden in 3 ovaalvormige banen naast elkaar op 3 gelijke tractoren met aanhangwagens waarop een belaste melkbus. De lengte der banen is gelijk en ook de aard der moeilijkheden, die erin moeten worden overwonnen. De stopwatch geeft aan wie de uiteindelijke winnaar is. De belaste melkbus op de aanhangwagen mag niet omvallen, daar men dan teveel risico genomen heef t en uit sluiting tengevolge moet hebben. Aan deze wed strijden kan deelgenomen worden door leden der Z. L. M. uit geheel Zeeland, zonen, hun personeel en het personeel van de firma's, die hun tractoren voor deze wedstrijd beschikbaar stellen. Men kar slechts op één merk tractor aan de wedstrijd deel nemen. Voor elk merk worden aparte prijzen be schikbaar gesteld. Men kan een keuze maken uit Allgaiers, Allis Chalmer, David Brown, Farmall H, Ford Major en Steyr. Tenslotte zal er nog een finale gehouden worden tussen de winnaars. In het middenvak tussen de ovaalvormige banen wordt een tweede behendin- heidswedstrijd gehouden waaraan een ieder, die in de eerste wedstrijd gestart is, automatisch deel neemt, ook al is hij in de eerste wedstrijd door het omvallen der melkbus uitgeschakeld. Ook hier start men op hetzelfde merk tractor, als in de eer ste wedstrijd en per merk worden weer prachtige prijzen beschikbaar gesteld. De deelnemers behoeven geen overall bij zich te hebben, daar alle tractoren nieuw of nieuw opge spoten zijn en deskundig personeel voor reparatie aanwezig is. Door middel van een scoringsbórd wordt het publiek met de stand van de wedstrijden op de hoogte gehouden. Bij te grote opgave ziet de commissie zich ge noodzaakt de deelname te beperken. Slechts 100 personen kunnen gezien het tijdschema aan de start toegelaten worden. Hiertoe komen in aan merking die zich het eerst opgegeven hebben. Inleggeld 1,te voldoen vóór de wedstrijd. SCHRIFTELIJKE opgave vóór 15 Mei bij de heren J. J. van Maldegem te Waarde, of J. G. van Liere, p/a Rykslandbouweonsutentaehap te Krui- nlngen w'iV!rak8lW/ Nog steeds bestaat er iedere dag de gelegenheid om Uw auto en tractor te verzekeren tegen het risico van eigen wagenschade en het risico van wettelijke aansprakelijkheid. Dagelijks komen nog aanmeldingen binnen; het gaat dus steeds crescendo. Opvallend is echter, dat daarbij aanmeldingen bij zijn van personen, die reeds lang in het bezit zijn van bedoeld voertuig doch hadden nagelaten zulks te verzekeren. Wellicht zijn er nog meer Z. L. M.-leden, die hun tractor of auto niet verzekerd hebben. Wij ver zaken niet U steeds op deze grote risico's te wijzen. Verzaakt U nu niet, onverwijld Uw voertuig bij de Z. L. M. te verzekeren. Wij wachten U! de L. De Stichting voor de Landbouw in Zeeland deelt mede, dat het overleg in de Districten over het ophokken der postduiven tijdens en na de zaaitijd is voortgezet. In Scliouwen-Duiveland acht men het niet nood zakelijk nadere maatregelen te nemen, daar bij ge meenteverordening een ophokplicht is vastgesteld in de gemeenten Bruinisse, Dreischor, Nieuwer- kerk, Oosterland en Zierikzee en voor de overige gemeenten geen maatregelen moeten worden ge troffen. In het District West Zuid-Beveland is overeen gekomen de duiven tot en met 20 Mei a.s. op te hokken tot des avonds 6 uur. De wedvluchten op Zaterdagen en Zondagen gaan normaal door. Aan alle gemeenten in Oost Zeeuws-Vlaanderen s verzocht om, voorzover zulks nog niet plaats ïeeft, het ophokken der duiven bij gemeenteveror- lening te willen regelen. West Zeeuws-Vlaanderen acht het niet noodzake lijk om nadere voorwaarden te stellen, daar in oractisch elke gemeente een verordening van 'cracht is. Wel is nader overleg gepleegd met de gemeentebesturen, teneinde de termijn waarin de fuiven moeten worden opgehokt naar behoefte /ast te kunnen stellen. De Thoolse Melkfederatie houdt haar algemene vergadering op Dinsdag 8 Mei a.s. des avonds 6.30 uur in het Hotel „Hof van Holland" te Tholen. Op deze vergadering zullen enige interessante geluidfilms worden vertoond. De belangrijkste hiervan is: „In Eigen Handen". De aangeslotenen van de Thoolse Melkfederatie worden gratis per autobus van de dorpen (gewone bushalten) opgehaald en thuisgebracht. Men kan vrouw en kinderen boven de 16 jaar medenemen. De bussen vertrekken om kwart voor 6 te Sta- venisse en St. Annaland. Zo nodiig rijden er ook bussen van Oud-Vossemeer en Scherpenisse. De bussen volgen de gewone route. Ook niet-aangesloten melkveehouders hebben gratis toegang tot de films, welke om half acht be ginnen. De Thoolse Melkfederatie bestaat nog maar en kele jaren. In deze korte periode heeft zij haar be staansrecht bewezen. De Thoolse federatie gaf en geeft de boeren medezeggenschap over de prijs der faibrieksmelk, loste grotendeels de problemen op die voortvloeiden uit de periodieke melkoverschotten en -tekorten, en verbeterde de levering der melk producten, gaf subsidies voor runder t.b.c.-bestrij- ding en stimuleerde de samenwerking tussen melk veehouders, fabriek en melkslijters. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de heren E. van Hootegem, Kruiningen. Jac. Boot, Rilland. A. Blok, Krabbendijke, Nieuwlandpolder. P. ScheeleBlok, Biezelinge. P. Lenshoek, p/a I. Smallegange, Krabbendijke. W. Lenshoek, p/a J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. A. J. Dagevos, Kruiningen. W. Polderman, Kruiningen, Kersenweg 1. J. Lokerse, Schore, Kleine Hoek. K. Buwalda, Kruiningen. Groteigebeurtenissen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 4