UIT DE PROVINCIE BIJ UIEN D.M.V. VERDUND ZWAVELZUUR Van boerderij en organisatie WALCHEREN. Vrijdag 20 April werd aan 21 leerlingen het eind diploma uitgereikt op de Chr. Landbouwwinter- school te Middelburg. Vanaf deze plaats onze har telijke gelukwensen. Dit is de eerste groep die op deze school het diploma behaalde, en we hopen dat er nog vele mogen volgen. Ja collega's die in Walcheren woont, maak van deze gelegenheid gebruik en geef uw zoons de kans om de zo nodige kennis te verzamelen. Ook al zien zij zelf dat nu misschien nog niet goed in, later zullen zij u daar ontzettend dankbaar voor zijn. Het geld dat hieraan wordt besteed brengt zijn rente tiendubbel op. De tijd dat men meende dat het landbouwonder wijs overbodig was is reeds lang achter de rug. Ook het boerenbedrijf wordt zo ingewikkeld dat gron dige vakkennis naast de nodige practijkervaring niet meer gemist kan worden. De inzaai is grotendeels achter de rug het kan hard regenen, maar het kan hard drogen ook, dat hebben we dit voorjaar gezien en wie weet hoe spoedig we weer om 'n flinke bui regen verlangen. Met het mooie weer zijn ook de parasieten weer komen opdagen. In het koolzaad treft men nu vrij veel glanskevers aan die in het knopstadium aan zienlijke schade kunnen aanrichten door hun vre- terij aan de jonge bloemknoppen. Een bespuiting met HCH of DDT bevattende mid delen kan hier de nodige uitkomst brengen. Zodra het gewas in volle bloei is doen deze kever tjes weinig schade meer en is een bestrijding over bodig. NOORD-BEVELAND. Deze keer bekruipt ons de neiging, collega's, om boven dit artikeltje te schrijven: „We lazen voor U", en dan te gaan praten over diverse artikelen in het laatste nummer van „De Nieuwe Veldbode". We zouden dan behandelen het Agrarische Rap port van de Stichting Zeeland voor maatschappe lijk en cultureel werk, alsmede de vraag, wat de beste landbouwwagen achter de trekker is en mis schien ook de verdeling der Combines over de diverse provincies. Om tweeërlei voor de hand liggende redenen doen we dit echter niet. De eerste reden is, dat onze collega's zelf deze artike len reeds hebben gelezen of dit nog künnen doen en de tweede, dat er geregeld in het „Zeeuwsch Landbouwblad" reeds een artikel onder bovenver meld hoofd verschijnt. Wel willen we enkele ge dachten citeren. De belangstelling voor emigratie bleek in Zee land zeer gering te zijn, waarvoor men als reden o.a. opgaf, de zelfstandigheidsdrang der Zeeuwse boerenzoons. Tengevolge van deze drang zoekt men liever werk buiten de landbouw, al moet dit dan ook in een andere provincie gevonden worden. Eerlijk gezegd vinden we dit niet bepaald een uiting van zelfstandigheid. Juist het feit, dat een boerenzoon gaat emigreren wanneer hij hier geen bedrijf kan vinden, lijkt ons een duidelijker symp toom van zelfstandigheid. Ook het feit, dat de Zeeuw de voorkeur geeft aan emigratie in groeps verband pleit niet direct voor zijn zelfstandigheids drang. We willen dit er mee zeggen, collega's, dat we vooral zelfkennis moeten hebben. Wanneer we onszelf bepaalde gunstige etiquettes opplak ken worden we gemakkelijk verblind en dat remt onze eigen prestaties en tevens de waardering voor die van anderen. Wat de landbouwwagens achter de trekker be treft, mogen we ons op Noord-Beveland echter toch wel enigszins gestreeld gevoelen. In de land bouw bleken slechts zeer weinigen de beste werk wijze (het gebruiken van tweewielige wagens met opleggers) te hebben begrepen. Op ons eiland wordt dit systeem door enkelen toegepast en deze toehoren dus tot de zeer weinigen. Overigens willen we het B. en O. artikel deze keer in het licht plaatsen van andere dan zuiver materiële zaken. Achtereenvolgens beleefden we deze week Koninginnedag, Hemelvaartsdag en vandiaag Nationale Herdenkingsdag der Bevrij ding. Deze drie herdenkingsdagen moeten ons tot inkeer brengen, hetgeen voor ons allemaal wel eens nodig is, collega's. We mogen van elkaar ver schillen in principes, doch we zijn het er over eens, dat het zuiver maken etc. ons niet gelukkig kan maken. Laten we alleen even de nadruk mogen leggen op het feest van vandaag: „Bevrijdings dag". Dat we deze dag kunnen vieren, dat we ons bedrijf kunnen uitoefenen, kortom, dat we kunnen leven, hebben we, naast God, o.a. aan de 40.000 Canadese jongens te danken die in de strijd om de Scheldemonden moesten sterven. Dit getal klaagt ons aan, beschuldigt ons van ondankbaarheid Bezinning is wèl nodig! ZUID-BEVELAND. In de laatste drie weken is op de landbouw bedrijven veel werk verricht. Bijna de gehele voor- jaarszaai is in deze periode uitgevoerd. Het zaai- klaar maken van de grond heeft daarbij extra moeite gekost, vooral in de oude kalkarme polders, waar de structuur door de regen zeer veel geleden heeft. De volgende werkzaamheden op de bedrijven be paalt zich hoofdzakelijk om de verpleging van de gewassen en de bestrijding van de ziekten daarin Als eerste moet het koolzaad onze aandacht heb ben. Daarin zal bij zonnig weer een grote toename van de koolzaadglanskever waar te nemen zijn, terwijl ook de snuitkevers in getal zullen vermeer deren. Deze twee insecten kunnen in één bespu ting bestreden worden. De middelen waarvan het gunstigst resultaat te verwachten is, is HCH of Parathion. Een bespuiting werkt meestal beter en langer dan stuiven. Om met de bijenhouders goede vrienden te blijven moet de bestrijding voor de bloei uitgevoerd worden. Vervolgens kunnen we er oprekenen dat de blad randkevers ons erwtengewas zullen belagen. Ze vreten aan de randen van de blaadjes waardoor deze de typische karteling krijgen. Dit is echter niet het ergste, omdat bij een snelle groei dat spoe dig weg is. De kevers leggen ook eitjes bij de wor tels van de planten waaruit na enkele dagen larf je.c komen die zich aan de wortelknolletjes te goec gaan doen en ze geheel leeg vreten. De erwter plant mist nu zijn stikstof fabriek en moet gebrel lijden. Om deze schade te voorkomen moeten we het erwtengewas bespuiten met een DDT of Calcium- arsenaat bevattend middel. Zie zien we dat de boer ten strijde moet trekken tegen de parasieten zodra zijn gewas boven staat. THOLEN—ST. PHILIPS LAND. Er is in drie weken heel wat werk gedaan op onze bedrijven. In sommige gevallen draaiden de trekkers dag en nacht door. Het zaaien en poten schiet dan goed op. Het laat zaaien behoeft nog geen lagere op brengst te geven, tenminste als het door de natuur wordt veroorzaakt. Op alle bedrijven ging het vee de weide in. Op de meeste bedrijven ging het vee de weide in.: Het gras groeit nu snel en het is zaak om niets ver^ loren te laten gaan, want aanstaande winter moet elke kg eiwit duur betaald worden. Door het in- scharen in kort gras en kleine percelen wordt wei nig vertrapt. Dikwijls zijn er bezwaren aan klei nere perceelsindeling door moeilijkheden met de drinkwatervoorziening of -afrastering. Hiervoor is echter in de meeste gevallen, met wat goede wil, wel een oplossing te vinden. Het overtollige gras moet op de juiste manier geconserveerd worden. Dus een gedeelte vroeg in kuilen of drogen, om vroeg over een naweide te beschikken. Het kuilen moet op de juiste manier geschieden, daarover is al voldoende geschreven. Alleen nog dit, bestel vroegtijdig zuur of melasse wanneer geen voederbieten aanwezig zijn en be spreek op tijd een Hardelandmachine. Ook moet veel vroeger gehooid worden dan tot nu toe gebruikelijk was. Alleen vroeg gemaaid Uien toehoren tot de meest arbeidsintensieve ge wassen. Vooral het wieden, hetgeen tot nu toe vrij wel uitsluitend met de hand geschiedde, vraagt veel arbeid en is derhalve zeer kostbaar. Vanaf haar oprichting heeft de Stichting Neder landse Uien-Federatie naar een oplossing van dit probleem gezocht. Aan de hand van uitgebreide proefnemingen is nagegaan, of en op welke wijze de verpleging van het gewas kon worden vereenvoudigd. Hierbij is getracht langs mechanische en chemische weg of door een combinatie van beide, tegemoet te komen aan de moeilijkheden, die de verpleging van het uiengewas met zich brengt. In verband met de spoorbreedte zowel van de wied- als van de sproeimachines moest allereerst worden nagegaan in hoeverre vergroting van de rijenafstand mogelijk is, zonder dat hierdoor de op brengst en de sortering van de uien nadelig be ïnvloed worden. Uit de met de genomen rijen afstandsproeven verkregen resultaten is gebleken, dat het toepassen van een rijen-afstand tot 30 cm verantwoord is. Uitgaande van eenzelfde zaaizaad- hoeveelheid als bij de tot nog toe gebruikelijke rijenafstanden (20—25 cm), wordt noch de totaal opbrengst noch de sortering van het product be nadeeld. Door te zaaien bij een wijdere rijenafstand is het mogelijk voor 't machinaal stoffelen igebruik te maken van een lichte trekker, terwijl ook het be spuiten van het gewas met grotere sproeiwerk- tuigen loan geschieden. gras, geeft eiwitrijk hooi, mét een goede verteer baarheid. De Zeeuwse boer is meer gespecialiseerd op de akkerbouw, dan op de weidebouw. Toch moet er van het grasland evengoed pacht of rente en alle andere kosten betaald worden: Laten we niet ver geten dat alleen op de juiste manier geëxploiteerd grasland winst oplevert. Zoals bekend is West-Brabant thans aangesloten bij onze groenvoederdrogerij. Ook op St. Philips- land namen enkele collega's wat aandelen. Dit aan tal is echter nog wel voor uitbreiding vatbaar, ge zien de vrij intensieve bietenteelt, met kans op bie tenmoeheid, terwijl lucerneteelt ook van belang is voor een goede vruchtwisseling en organische voorziening. SCHOUWEN EN DUIVELAND. Bij het verschijnen van dit nummer van ons blad is het zaad aan de bodem toevertrouwd. Veelal stelt men zich de vraag hoe zal deze late zaai de opbrengst beïnvloeden? Uiteraard is dit moeilijk vooruit vast te stel len. Spreekt men met oudere mensen, dan hoort men dikwijls de volgende verhalen: „Ik heb wel vlas, gerst, enz. gezaaid begin Mei, ja soms half Mei en de opbrengst was heel normaal". Wij ge loven dit natuurlijk, doch wij mogen toch niet zeg gen, dan zal het nu ook weer wel meevallen. Wij hopen en wensen dit met z'n allen. Hierbij denkend aan de woorden van onze Algemeen Secre taris, in het blad van 21 April. „In de eerste olaats een boerenbelang, doch daarnaast ook van "dgemeen economische betekenis". De gestelde vraag hiervoor is met bovenstaande liet beantwoord. In dit verband kunnen wij ons de Taag stellen, hoe waren de omstandigheden. Ie. de structuur van de grond; 2e. de ontwikkeling in de natuur. Wat het eerste betreft, dat is jammer genoeg, bij ons, in vele gevallen matig tot slecht, vooral de zwaardere gronden. Dit is dus een ongunstige fac tor. Nog een erfenis van de „Edelmens". Het tweede punt is gunstiger. Kijkt maar eens om u heen, bomen, planten, etc. zijn over 't alge meen lang in rqst gebleven en halen thans hun achterstand hard in. Wanneer wij dit geheel samenvatten is de con clusie, één/één. Dat betekent gelijke kansen. Laten wij er het beste van hopen en in elk geval optimis tisch blijven. De Coöp. Aankoopvereniging „Schouwen en -Dui- veland" heeft met vrijwel algemene stemmen be sloten de zaak uit te breiden. Er zal een groot pak huis -fmoderne los- en laadinrichting gebouwd worden. Mij is wel eens gevraagd, kan dit in deze dure tijd. Het zal de lezer duidelijk zijn, dat daar op zeer moeilijk een concreet antwoord te geven is. Ik wil er echter wel iets over zeggen. Wanneer een zaak buiten zijn jas (muren) uit groeit, dan moet zij een nieuwe laten aanmeten. Nu blijkt dit bij onze coöp. het geval te zijn; dus een nieuwe aanmeten. Kan dit nu wel. Dit kan, mits elk lid de betekenis van het woord „coöperatie" begrijpt. Begrijpt men dit niet of handelt men niet in die geest, dan is men zelf de schuldige van het even- tuële mislukken. Het plan is aanvaard, dus u allen hebt daarmede een zekere verplichting op u genomen. Landbouwers van Schouwen: „Let op Uw Saek". Van alle der in de loop der jaren beproefde mid delen heeft bespuiting met verdund zwavelzuur de beste resultaten opgeleverd, in verband waarmede het gebruik van dit middel nader besproken zal worden. Geconcentreerd zwavelzuur is een scherp bijten de vloeistof. Bij de proefnemingen is steeds uit gegaan van zwavelzuur met een soortelijk gewicht van 1,84 (66° Beaumé). Het principe van deze wijze van onkruidbestrijding komt op het volgende neer: Uien: a. Zijn bedekt met een waslaag. b. Door de stand van het igewas loopt de sproei- vloeistof er af. c. De groeipunten zijn goed beschermd door de bladscheden. Onkruiden: a. Veelal geen waslaag. b. Worden door hun stand door sproeivloeistof getroffen. c. Meestal onbeschermde groeipunten. Tengevolge van deze verschillen zijn de onkruiden minder bestand tegen de aanraking met zwavel zuur, dat dadelijk in het weefsel doordringt, waar door de onkruiden igedood worden. Aanwending van zwavelzuur kan geschieden vóór en nè opkomst van de uien. Evenals bij ver schillende andere cultuurgewassen, ontkiemt het lienzaad langzamer dan de meeste onkruidzaden. Het gevolg hiervan is, dat de onkruiden eerder op komen dan de uien. Onkruidbestrijding -

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 3