uitgaven - fieróruMen mQliïconirole Harkt- en Veilingbericbten COOP. VLASFABRIEK DINTELOORD. NIEUWE Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek Korte berichten en Slechts weinigen zijn met de mooie en leerzame geschiedenis van onze organisatie op de hoogte. Onu het heden te begrijpen is het nodig ook het ver-j leden te kennen. De organisatie hoopt dit boek aan alle leden op' 30 Mei als jubileumgave aan te bieden. Na lezing zal men des te meer waardering hebben voor dat gene wat in honderd jaren voor onze Brabantse Landbouw werd tot stand gebracht. BUITENGEWONE ALGEMENE VERGADERING. Op 24 April hield de Coöperatieve Vlasfabriek „Dinteloord" G.A. een buitengéwone Algemene Vergadering harer aandeelhouders in Hotel „Con cordia" te Steenbergen. De vergadering stond onder leiding van de Voorzitter der Coöperatie, de heer P. M. Sneep. Gezien de belangrijkheid van enkele punten der agenda was de opkomst der leden groter dan op de jaarlijkse Algemene Ver gaderingen gebruikelijk is. De Statutenwijziging kon echter niet tot stand worden gebracht omdat aan de vereiste 2/3 van het totaal aantal stemmen dat kan worden uitgebracht nog 33 stemmen ont braken. Na uiteenzettingen van de Voorzitter konden echter alle aanwezigen zich met de voorgestelde Statutenwijzigingen verenigen. Twee zaken, die langs verschillende kanten ver band met elkaar houden. We zullen ons echter bepalen tot de bespreking van de vraag: „Kan het melken invloed uitoefenen op de uitkomsten van de melkcontróle?" De lezer zal het er wel mee eens zijn, dat de ui-komsten van de melkcontróle, de eindcijers van de melkstaat dus, zo goed mogelijk de werkelijke hoeveelheid melk en vet moeten aangeven, die de koe gedurende de betreffende lactatie-periode heeft geproduceerd. Immers, alleen deze cijfers kunnen ons enig inzicht verschaffen in de erfelijke aanleg van de koe. Wijken de vastgestelde cijfers, om de een of andere oorzaak, naar boven of naar beneden af, dan is daarvan het gevolg, diat onze conclusie omtrent de waarde van de koe als melkdier ook on juist is. In welk opzicht kan nu het melken de cijfers van de melkcontróle (beïnvloeden? Het is algemeen bekend, dat prima melkers belangrijk meer melk winnen, dan minder goede of slechte. Het is nier gemakkelijk dit voor elk igeval afzonderlijk vast te stellen, doch dat verschillen van 500 kg melk per melkperiode of meer, als gevolg hiervan, mogelijk zijn, staat wel vast. Het is verder gemakkelijk te begrijpen, dat de melktijd de melkgift per etmaal van betekenis kan beïnvloeden. De controleur-monsternemer heeft dan ook tot plicht er op te letten, dat de veehouders op de contróle-dagen op dezelfde tijd melken als gewoonlijk. Hij mag daar in geen geval, b.v. omdat het voor hem beter zou uitkomen, invloed op uit oefenen. Sommige controle-verenigingen hebben de ge woonte om reeds Maandagmorgen met de monster- name te beginnen. Hiervoor kunnen, voor de op de contróledag vastgestelde cijfers, bezwaren wor den aangevoerd. Er zijn verschillende bedrijven, waar het melken Zondags-avonds, óf op afwijkende tijden (óf) en door afwijkend, of althans ander, personeel geschiedt. De gevolgen hiervan kunnen verschillend zijn in vorm en grootte, al naar gelang van de oorzaak. Stel: de Zondag-avond-melker is niet in staat de koe volledig uit te melken. Dat is niets bijzonders lezer, want het aantal melkers, dat onder deze categorie valt, is niet zo heel klein en dat geldt zeker voor hen, die niet geregeld melken. En juist zulke melkers vallen in, als het gewone melk- personeel verhinderd is. Het gevolg is: de laatste melk blijft in de uier. Melkt Maandagmorgen de gewone melker weer (en is dit een goede) dan krijgen we die keer wat meer melk met een vaak betekenend hoger vet gehalte. Vooral wanneer de koe (als gevoligi van de minder goede melker) de melk gedeeltelijk op hield, kunnen de verschillen onder deze omstandig heden vrij groot zijn. Verschillen van een paar kg melk en 0.5 vet zijn zeer goed mogelijk. We moeten daarbij bedenken, dat de gevonden cijfers worden vermenigvuldigd met het cijfer, dat de lengte van de periode tussen twee contröles aan geeft. Bij 14 daagse, 3- en 4-weekse contróle dus met 14, resp. 21 en 28. Wel is geregelde 3-weekse contróle verboden, maar toch kan het in een lactatie periode wel enige malen voorkomen, dat bij dezelfde leden Maandag morgen wordt gecontröleerd. Bij 2- en 4-weekse contróle zal de contróleur steeds dezelfde koeien op Maandagmorgen contróleren en kunnen dus alle gevonden cijfers niet juist, en veelal geflat teerd, zijn. I Een geldig besluit kan echter slechts worden genomen op een volgende Algemene Vergadering, die op 8 Mei a.s. gehouden zal worden, en waarop dan bij eenvoudige meerderheid van stemmen der aanwezige leden tot Statutenwijziging» kan worden besloten. De meest belangrijke besluiten die genomen wer den waren de volgende: 1. Het totaal aantal aandelen kan van 806 op 1006 worden gebracht. Daar bij een coöperatie de leveringsplicht per aandeel van het grootste belang is, wordt hierdoor de basis der leveringen waarop de verwerking der fabriek berust met 25 ver hoogd, ongeacht het voorstel tot verhoging van de verplichte minimumlevering per aandeel van 5500 tot 7000 kg. Dit besluit tot uitbreiding van het aantal aan delen werd eerst na zeer geanimeerde besprekin gen genomen, omdat een gedeelte der leden zich hiermede niet kon verenigen, grotendeels daar de vrees bestond, dat de aanvoer van vlas hierdoor te groot zou worden. 2. Het bestuur werd gemachtigd de vlasfabriek met een spinnerij uit te breiden. Het Bestuur zal zich thans beraden hoe en in welke vorm dit zal geschieden. 3. Het bestuur werd gemachtigd gelden op te nemen tot een maximumbedrag van 2% millioen gulden. We namen de Zondag- als voorbeeld, maar ook op andere dagen der week kunnen afwijkingen voorkomen, die de juistheid der vastgestelde cijfers beïnvloeden. In verband met het voorgaande is het wenselijk, dat de contröleverenigingen niet Maandagmorgen beginnen en Vrijdagavond eindigen, doch Maan dagavond beginnen en Zaterdagmorgen eindigen. Veehouders en controleurs dienen er samen naar te streven, dat de vastgestelde cijfers, de juiste productie zo dicht mogelijk benaderen. Rijksveeteelt-consulentschap voor Zeeland, W. SIETEMA, Hoofd-Ass. Eerste Co Co Bro-jaarboekje 1951. Uitgave van de Stichting voor Coördinatie van Cultuur en Onderzoek voor Broodgraan, Emma- park 31 Wageningen. Naast het jaarverslag van deze stichting vindt men in dit boekje een aantal artikelen over de invoer, opbrengst, de veredeling, en het maaidorsen vian tarwe, terwijl ook andere graansoorten hierbij worden betrokken wanneer het bewaren en drogen, de graanmalerij, de bestem ming en de voorziening van het graan worden behandeld. Het in de bijlage voorkomende werkplan laat ons zien, dat de werkzaamheden van de Stichting zich over een ruim terrein uitstrekken. Ir. W. P. M. Corstiaenseii en Ir. A. Moens. Een onderzoek naar het doelmatig gebruik van de melkmachine. Publicatie no. 4 Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wagenin gen, ƒ1,—. Deze publicatie is een goed voorbeeld van de resultaten, die men met tijdsstudies kan bereiken. Zo bleek hier, dat de werkbesparing bij het gebruik van een melkmachine uiteen kan lopen van 30—60 Ir. W. P. M. Corstiaensen: Machines voor het rooien van consumptie-aardappelen. Publicatie no. 5 van het Instituut voor Landbouw techniek en rationalisatie te Wageningen, 1, Het onderzoek werd verricht op het Proefbedrijf voor Landbouwwerktuigen en Arbeidsmethoden in de Wieringermeer en strekte zich over één jaar uit. Bovendien werd niet steeds onder dezelfde om standigheden gewerkt. Toch kan men in dit boekje voor de lichtere grondsoorten (zand en lichte klei) een aantal belangrijke gegevens in vinden omtrent een negental aardappelrooiers (lichters, werprad- rooiers en voorraadrooiers). Speciale aandacht werd hiebrij besteed aan het optreden van beschadigingen, de duur vian de raap- tijd en het aantal uren, dat de machine inderdaad werkte. Bij de keuze van een aardappelrooier kan het dan ook waardevolle cijfers leveren. 1 Mei. De koekoek zit te roepen, De bijen gonzen in de lucht, Zij halen honig- uit de bloemen En stuifmeel op hun verre vlucht. De grootste drukte is voorbij. Alles is aan de grond toevertrouwd. Het is nog vlug gebeurt in een heel korte tijd, het was al laat en niemand zou op 10 April gedacht kunnen hebben, dat alles op 1 Mei gezaaid zou zijn, dat leek onmogelijk, doch het is gebeurd. Er was veel werk aan 't land, het wel eens niet precies naar onze zin, doch de tijd heeft veel olie en zweet gekost Ja en het was ook drong. We hadden soms wel eens wat dieper ge wild om het wortelonkruid dat er soms zat wat te ruïneren doch de vochtigheid liet dit ons niet toe en daardoor is er wel eens wat ongerechtigheid blijven zitten. Maar enfin, de grootste karwij zit er op. Zaterdag kregen we wat regen, gelukkig niet zoveel als in Maasticht waar 30 mm viel, het was er maar 4 mm, doch 't was lekker. De bieten die 14 dagen geleden gezaaid zijn komen er al mooi uit kijken en de duiven staan ook al op de eerste groene spruitjes der erwten te wachten al liggen er op de grove plaatsen nogal erwten droog. De wiedmachines zijn bezig de korst te breken der vroeggezaaide gerst en dat viel mee, in de tarwe ging het minder. De vele regens hebben het tar- weland zo vast geslagen dat men er haast niet in komt. Toch moet dit, want de warmte moet in de grond komen, eer kan er geen grote groei komen. We moeten groenbemesting gaan zaaien en daarom moet er eerst wat losse grond tussen de rijen ko men, de fijne zaadjes hebben anders geen kans om te kiemen. Zo gaan we weer al de strijd aanbinden tegen de structuur en het onkruid. Wat is de natuur weer mooi geworden. Het lijkt of alles weer een feestgewaad aantrekt. De bomen lijken overtogen met een mooi witrose sluier. Geen mensenkind kan zoiets nabootsen als Moeder Na tuur dat doet. Het is een lust om naar al dit schone elke dag te kunnen kijken. Wat mist dan een stads mens, die steeds tegen huizen en muren aankijkt. We kunnen elke dag genieten, vooral in Zeeland. Wat een mooie kleuren van groen liggen nu over de akkers gespreid. Elk -gewas heeft een andere groene tint. Hoe mooi steken het zwart of roodbon te vee -af bij de malse groene weide en hoe fier loopt daar de mooi glanzende merrie met haar dar tel veulen. Hoe mooi is de kleurenpracht der veren van de stilzittende woerd, die wacht met Jobs ge duld op zijn vrouwtje, die zit te broeden in de slootkant. Hoe mooi zijn nu de vogels, zij lijken alle in nieuwe pakken gestoken te zijn, zie daar de mooie fiere haanfazant wier rood en groen aan zijn kop fel afsteekt tegen zijn met goudgekleurde ve ren. Hoe fel geel steken de paardenbloemen af in het gras en de madeliefjes, die witte spikkels vormen in het groene grastapijt. Hoe mooi bloeien de tul pen met allerlei kleuren in de tuintjes. Zeker we kunnen gaan genieten van de Hollandse bollenvel den, maar hier in Zeeland is het veel gevarieerder en mooier. Geef ons maar bloeiend Zeeland. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. 2 Mei 1951. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 6174 stuks vee, zijnde: 2248 runderen, 173 vette kalveren, 876 nuchtere kalveren, 210 zeugen, 168 lopers, 2307 biggen, 80 schapen, 78 lammeren, 34 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van ƒ700 tot ƒ950; Guiste koeien 450 tot ƒ725; Kalf vaarzen 650 tot 925Klamvaarzen 575 tot ƒ650, Guiste vaarzen 550 tot ƒ650; Pinken 375 tot ƒ525; Graskalveren ƒ200 tot ƒ300; Nuchtere fokkalveren ƒ95 tot ƒ145; Nuchtere slachtkalve- ren ƒ40 tot ƒ65; Lopers ƒ58 tot ƒ65; Biggen ƒ30 tot ƒ48; Drachtige zeugen ƒ225 tot ƒ300; Schapen 85 tot 110; Ooien met lammeren 155 tot ƒ215; Lammeren ƒ45 tot ƒ60; Geiten ƒ25 tot ƒ45. Te Doetinchem werd enige tijd geleden door de „Smecoma" een examen afgenomen in „Kennis van tractoren en tractorwerktuigen". Het diploma werd o.a. behaald door de volgende smeden, die wij van harte gelukwensen met dit succes: A. W. Duine, Scherpenisse; J. Lanooy, St. Annaland; J. A. Kesteloo, Poortvliet; J. M. Ver* couteren, Kruiningen. MELKEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 10