Hecasept Dotoxol Dodotine Vernevelaars 1 KEURINGSDIENST N.-BRABANT VAN DE N.A.K. Rondom de Boerderij. GROENVOEDERDROGER VOOR WEST-BRABANT. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek Tegen KOOLZAADGLANSKEVER KOOLZAADSNUITKEVER THRIPS EMELTEN en RITNAALDEN (Asepta H.C.H.) Stuif- en spuitpoeder, Mengolie en Emulse 20 #/o D.D.T. in olie Witte Dotoxol-Emulsie Verschillende onzer H.C.H.- en D.D.T.-pro ducten zijn uitnemend geschikt voor Andeweg te Zwijndrecht; P. J. van den Bergh te Delft; A. Biesheuvel te Numansdorp; F. Bom te Fijnaart; W. van der Boom te Rotterdam; K. Dees te Dubbeldam; J. Dijkshoorn te Maasland; J. de Jongh te MijnsheeremandJ. I. Kleinjan te Rot terdam; C. A. Knook te Willemstad; W. A. de Lint te Zevenberg sen Hoek; G. A. Mast te 's-Graven- hage; P. C. Mast te Puttershoek; A. Mol te Vier- polders; D. Noteboom te Klundert; J. P. de Reus te Oud-Beijerland; J. de Roon te Heinenoord; W. C. van 't Sant; W. Z. Tak te Nieuw-Beijerland; J. Trouw te Vierpolders; A. Verbruggen te 's-Graven- hage; A. A. de Vlaming, te Willemstad; J. Zeven bergen te Werkendam. De Directeur feliciteerde de ouders en leerlingen met het behaalde resultaat en gaf de laatsten nog talrijke wenken, die hen in het latere leven van pas zullen komen. Vervolgens sprak de voorzitter van de Commissie van Toezicht de heer P. Leeuwen- burgh te Numansdorp. Spreker bood ook zijn ge lukwensen aan en dankte de directeur en leraren. Daarna sprak de heer S. de Geus te Strijen, voor zitter van de vereniging van oud-leerlingen, zijn felicitaties uit. Traditiegetrouw werden aan de 2 beste leerlingen een paar boekwerken namens de vereniging aangeboden, ditmaal aan: 1. A. Bies heuvel te Numansdorp en 2. A. Veribruggen te 's-Gravenhage. Vervolgens zette spreker de doelstellingen der vereniging uiteen en wekte allen op lid te worden, waaraan allen spontaan gevolg geven. Ni;mens de ouders sprak de heer v. d. Boom te Rotterdam woorden van dank tot directeur en lera- j ren. Namens de leerlingen dankte A. Biesheuvel te Numansdorp directeur en leraren voor alles wat zij de leerlingen in de afgelopen 2 winters gegeven hadden. Met een woord van dank voor aller aan wezigheid sloot de directeur de mondelinge eindles. De Commissie tot stimulering van het Land bouwonderwijs aan de Rijkslandbouwwinterscholen biedt speciaal aan de 5 geslaagde Brabanders haar gelukwensen aan, evenals aan de heer P. Versluijs te Fijnaart, die slaagde voor het overgangsexamen naar de 2e klasse. Namens de Commissie, C. J. BAL, Secretaris. In verband met de weersomstandigheden is de sluitingsdatum van de aangifte voor de Keuring van Zomergewassen van 1 Mei 1951 uitgesteld tot 12 Mei 1951. DE WESTHOEK. Eindelijk is het zo begeerde droge weer dan ge komen. De ogenschijnlijke rust, die de boer had, is verbroken. Reeds zien we door de zon gebruinde gezichten, die ernstig langs het wiel van de trac tor zitten te kijken om toch maar recht te rijden bij het zaaien of aardappel poten. De polders zijn vol leven. Ook ziet men al melkvee in de weiden. Het gras is nog wel niet zo lang, maar in geen jaren zijn de voorraden ruwvoeder zo ver opge teerd dan nu. Meer staldagen dan normaal en ten tweede is verleden jaar meer stro en bietenblad verloren gegaan dan normaal. Het graan zit er nu practisch allemaal in. Vlas werd deze week ook nog gezaaid en zelfs erwten. Het graanareaal is sterk uitgebreid. Ondanks de weinige tarwe is er nu meer gerst en haver uit gezaaid. De voornaamste rassen zijn Baldergerst en Marnehaver. Het aardappel poten is ook weer begonnen. De igrond is nog vrij nat onderin. Som mige boeren laten daarom het land eerst goed kop pen en dan opslechten. Zodoende houden ze droge fijne grond bovenop en ligt het land tevens mooi gelijk De stikstof wordt gelijktijdig ingewerkt. De oogst van aardappelen zal wel 'n paar weken verschuiven, maar zeker weten doet niemand iets. Men hoort over slappe gewassen en legering. Met zekerheid weten we er niets van hoe het zal uitpak ken. We moeten niet vergeten, dat de grond onder in nog een winters karakter heeft, koud en nat. Deze periode gaat in een normaal jaar langzaam over in droge warme grond. Nu zal dat vrij snel gaan. Kunnen de gewassen deze overgang mee volgen, dan zal de lengte wel iets korter zijn van stro, de opbrengst behoeft echter met een normaal jaar niet zo veel te verschillen. De laatste twee oogstjaren moeten we buiten beschouwing laten daar ze tot de topoogstjaren behoren. Aan te hevelen is wel om het land zo snel mogelijk te rollen en dan het liefst met de Cambridae-wals. Deze wals drukt de kluiten fijn en drukt" de grond losjes aan; tevens voorkomt hij de korstvorming, b.v. op erwten en uien. De bietenzaai is in volle gang. Het meest gezaaide ras is K.W.E. e Indien men op land moet zaaien waar rit- naaldenschade kan optreden verdient het aan beveling H.C.H.-stuif 5 door het bietenzaad te mengen. Niet meer dan 35 kg per ha van dit middel nemen, daar anders kiembeschadiging kan optreden. Raadpleeg eerst de assistent in Uw omgeving, voor U er aan begint. Een goed middel om de z.g. bolmuur te verwijderen op Uw bieten- land is het volgende. Neem een drie veldsegge of 6 veldsegge onderste-boven (maar eerst vooraf koppen) en sleep daar het land mee. De muur stroomt over de zig-zag heen met de grond en ze ligt dan meteen los, bij een schrale wind of zonnige dag is er dan heel wat muur ver dord. Aan te raden is om de stikstof in 2 keer toe te dienen, 2/3 gelijk met het zaaien en bij het hakken. Het risico dat het onkruid of een grote plensbui met een gedeelte (gaat schuiven is dan sterk verkleind. Wat het onkruid aangaat, dat zal dit jaar wel meevallen. Het lucerne-areaal wordt langzaam aan vergroot in de Westhoek. Heeft U ook idee om ze te enten? U kunt de voordelen van enten terugvinden in een Septembernummer van vorig jaar. De reeds aanwezige lucerne moet indien het nog niet gebeurd is, zo spoedig mogelijk zwaar worden geëgd. Liefst met kromtandsegge (indien de lucerne goed staat) tegen het woeke rende gras. BRABANTSE BIESBOSCH. Lang gewacht en toch gekomen is het zo be geerde droge weer en wel met zo'n intens dro gende wind, dat het land in enkele dagen tijds meer dan droog genoeg was om alle bewerkingen te ondergaan. Alle beschikbare middelen zijn dan ook aangewend om het zaad zo vlug mogelijk aan de grond toe te vertrouwen. Met man en macht is er gewerkt en het is nu weer eens duidelijk gebleken, dat een goed gemechaniseerd bedrijf toch vele voordelen heeft boven een bedrijf waar nog hoofdzakelijk met paarden gewerkt wordt. Niet dat het paard helemaal uitgeschakeld dient te wor den, want voor bepaalde werkzaamheden is het paard moeilijk te vervangen. Het gaat er juist om de goede combinatie .te vinden tussen paard en motor en dat zal voor ieder bedrijf lang niet dezelfde wezen. De bedrijven die naar sommige begrippen wat ruim in de P. K. zitten, hebben daar nu van kun nen profiteren, maar het is moeilijk in waarde uit te drukken wat de voordelen hiervan kunnen zijn, de tijd is dikwijls maar te kort om het volle ren dement uit deze machines te halen. Een moeilijk heid, die hier vaak nog aan vast zit, is dat vooral op de wat meer extensievere bedrijven, niet altijd voldoende mensen beschikbaar zijn om alle trac toren en eventuele paarden gelijktijdig in te scha kelen. Het een of ander moet dan noodwendig stil blijven staan en dit is natuurlijk alles behulve wenselijk. Het gevolg is, dat er zeer lange dagen gemaakt moeten worden wat trouwens een conse quentie is van de .gehele mechanisatie. Het jonge graan, erwten en vlas verlangen sterk naar wat groeizamer weer. De Noord-Oostenwind, gepaard met nachtvorst, stimuleert de groei niet erg. Ook de nog voorkomende stugge korst van de zware regens in deze vroege gezaaide gewassen dient zo vlug mogelijk aangepakt te worden door eg, schoffel of eventuele rol om ernstig uitdrogen zo veel mogelijk tegen te igaan en de luchttoe- treding te bevorderen, De bewerkingen en be mestingen volgen elkaar nu wel snel op, zodat we nu meteen van de kali en fosfaatmest overstappen op de stikstofbemesting. Voor de meeste gewas sen is het zelfs meer dan tijd dat deze zo vlug mogelijk aangewend wordt. De practijk schenkt er tot op heden nog weinig, aandacht aan, maar van enkele zijden wordt er toch geadviseerd bij gebruik van kalkammonsalpeter op kalkrijke gron den deze meststof zoveel mogelijk onder te bren gen daar anders de kans op vervluchtiging niet denkbeeldig is. Het zou zijn nut kunnen hebben hier eens uit gebreide proeven over te nemen. Op Vrijdag 13 April j.l. vond in „De Katholieke Kring" te Roosendaal, de aansluitingsvergadering plaats van West-Brabant tot de Coöperatieve Groenvoederdrogerij ,Tholen" G.A. De voorzitter van het voorbereidingscomité, de heer J. M. van Bommel van Vloten bracht verslag uit van de vorderingen die gemaakt waren sedert de plaatselijke vergaderingen die in diverse ge meenten zijn gehouden. De aansluiting bij de drogerij te Tholen maakt niet alleen de opzet voordeliger, n.l. 40 per aan deel minder storten, d.w.z. een besparing van 200 per ha, terwijl ook de aansprakelijkheid ƒ100 per ha lager ko ut te liggen, doch het maakt het mo gelijk de eerste leerjaren tot het uiterste te beper ken, gezien de ervaringen die in Tholen reeds zijn opgedaan. Het aanbod van het bestuur van de drogerij te Tholen was dan ook ten volle te aanvaarden. Het ligt nu in de bedoeling een nieuwe droger bij te bouwen te Scherpenisse, die reeds in de tweede helft van Juli in bedrijf komt. Hiervoor zijn reeds voldoende aandelen opgegeven. Een tweede droger zal er gebouwd worden te Stampersgat, mits er door de Brabantse boeren voldoende aandelen worden genomen. Naar het zich laat aanzien, zal dit het geval zijn, tenminste, wanneer Brabant zijn zaak begrijpt. De regering geeft n.l. deel subsidie in de totale stichtingskosten, indien de drogerij verzekerd is van voldoende grondstof, dus wanneer er vol doende aandelen worden genomen. Boeren van West-Brabant, Rilland, Tholen en St. Philipsland, heden is er nog de kans deelgenoot te worden in een zaak, die een voortzetting is van Uw eigen bedrijf. Wij raden U aan zich als lid op te geven, zo mogelijk vóór 1 Mei, bij de Commissieleden in de diverse gemeenten of direct bij de Directeur van de Coöperatieve Groenvoederdrogerij „Tholen" G.A. te Scherpenisse. 24 April. Nu de Lente pas gekomen En de zon schijnt op het land, Is het overal haast je, rep je, Nu het zaaiwerk aan de kant. Ja, we hebben een prachtweek gehad, vorige week, zonder verlet een gehele week achter elkaar bezig geweest, wat we ons bijna niet meer kunnen herinneren. Er is dan ook heel veel gebeurd, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, kon je de trac toren en de zaaimachines horen en het is zeker een recordweek geweest in de laatste jaren, want nu het al zo laat is geworden kan ook alles gezaaid worden. We zijn aan het laatste gerecht, de aard appels begonnen, deze groeiden in de kisten ruim zo hard als in de grond, dus konden we daar even mee wachten. De mais zit er in, ja, dat is wel een gehele nieuwe teelt geworden in onze provincie. We hoorden, dat er meerdere firma's beginnen met het in 't groot verbouwen van zaaimais, wat heel wat werk en kosten meebrengt. Toch is het, geloven we, gelukkig dat dit in Zeeland gebeurt, de telers kun nen er nu wellicht ook van profiteren om zaaimais te telen. Er zit meer werk en risico aan, maar het zou toch een mooi ding zijn wanneer straks de Zeeuwse boer, als teler hiervan, aan het overige deel van ons land en later misschien ook aan 't bui tenland de zaaimais kan leveren. Zeeuwse boeren let op uw zaak in dezen! We moeten ook vooruit zien en elk betrouwbaar werk aanvatten, al moet de toekomst ons nog veel leren. Wie werkt maakt fouten, doch die niet werkt maakt wel geen fouten, doch verdient ook niets. We hebben natuurlijk ook luchtgekoelde poters, dat is ook een nieuwigheid voor consumptie en pootgoed, doch ook een terrein met grote perspec tieven. Het is razend duur om op 't ogenblik te bouwen en mischien mogen we ook niet bouwen, doch de resultaten zijn prachtig. Wel moeten we er nog veel mee leren, het blijkt dat er veel verschil in de soor ten zit en we alles niet over één kam kunnen sche ren. Wel is het ons opgevallen, dat vooral van 't voorjaar ze geruime tijd uit de cellen gehaald moeten worden om een beetje op der verhaal te komen, langer dan we gedacht hebben; maar dat zullen we wel leren. Zij zagen er zo mooi uit of ze er gisteren ingezet waren. We zijn erge voorstanders van groenbemes- ting en lucerneverbouw. Er zijn voor de landbouw grote voordelen mee te doen. Nu vragen ze ons, wat zaaien jullie en hoeveel? Voor groenbemestingmoet men Hopperups zaaien. Deze is goedkoop en men gebruikt maar 10 kg per ha. Kan elk jaar gezaaid worden in de granen op 't moment of tegelijk ge mengd met het vlaszaad. Lucerne moet men zaaien voor hooi of meel. Deze is zeer duur en men zaait 30 kg per ha, dus al gauw een 100 per ha. Ze kan nu worden gezaaid in de granen, doch zeker in het lijnzaad, gemengd gezaaid. Twee of drie jaar laten liggen, daarna omgeploegd, een beste voorvrucht voor bieten, veel humus en N overlatend. Er kan wel eens wat onkruid door dunne stand komen, wat ook een bezwaar zijn kan, doch: eens geprobeerd, altijd begeerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 6