Lonen sn Sociale vooiiieningen ONDERWIJS Voor de Plattelandsvrouw 18 21 de goedkeuring door het College van Rijksbemid delaars. Uitdrukkelijk wordt aan de leden bekend femaakt, dat de twee laatste loonsverhogingen va." in de tijd- en tariefionen zijn verwerkt, zoda' na 1 Mei een ieder zich aan de in het Zeeuwsch Landbouwblad te publiceren lonen en tarieven kan houden. Arbeidsvoorziening. De regelingen voor de arbeidsvoorzieningen zijn bekend geworden. Deze zullen in een vergadering van de Provinciale Stichting met de Sociale Sectie worden besproken, waarna een bekendmaking hier over zal volpen, zodat een ieder dan weet, waar hij, wat betreft hulp bij de werkzaamheden, aan toe is. Onderlinge autoverzekering. Het Dagelijks Bestuur hecht zijn goedkeuring aan het r>1an om ook de leden van de Noord-Bra bantse Mij van Landbouw tot de Onderlinge t« laten toetreden. De Uitvoerende Commissie zal deze zaak nader uitwerken. Volkshogeschool in Zeeland. Het nieuw gevormde Bestuur van de Volkshoge school in Zeeland zal in de laatste weken van Mei in alle kringen bijeenkomsten beleggen, teneinde belangstelling te wekken voor 't Volkshogeschool- werk. Als sprekers zullen hier optreden de heren Ir. M. A. Geuze, Mr. J. F. G. Schlingemann, Drs. Verburg en G. A. L. Schouten. De data van de bijeenkomsten zullen nog nader worden bekend gemaakt. In het overzicht van vorige week is reeds aan gekondigd, dat wij nader terug zouden komen op de bijzondere bepalingen van de nieuwe C.A.O. voor de Landbouw in Zeeland. In de eerste plaats willen wij die artikelen be handelen, die t.o.v. het vorige contract gewijzigd zijn, terwijl In de 2e plaats bepalingen, hoewel on gewijzigd, speciale aandacht verdienen. Om te beginnen is het le artikel van de bijzon dere bepalingen, handelend over het Dienstverband gewijzigd. In het vervolg zullen mede als vaste arbeider worden beschouwd zij, die op 1 Mei 1948 reeds bij de betrokken werkgever in dienst waren en niet uitdrukkelijk als losse arbeider waren aan genomen. In het oude contract was het criterium om mede als vaste arbeider beschouwd te worden „2 volle contract jaren", thans dus 1 Mei 1948. Normale arbeidstijden. a. Voor arbeiders, belast met de verzorging van vee, bouw- en paardenknechts en hen, die arbeiden met zware landbouwmachines: Van 1 Mei t/m 80 November; per week 5 werk dagen van gemiddeld 10 uur en een Zaterdag van 6 uur (totaal 56 uur per week). b. Voor de overige arbeiders: per week 5 werk dagen van gemiddeld 9 uur en een Zaterdag van 5 uur (totaal 50 uur per week). Normaal tijdloon. a. Voor arbeiders belast met de verzorging van vee enz. (zie boven). Ongemerkt zij dat in bovenstaande lonen de laat ste loonsverhoging is verdisconteerd. Vanaf 1 Mei a.s. moet zowel aan paardenknechts als vaste tractor-chauffeurs boven het bedoelde loon, gedurende het co^trpctiaar 15 hl consumptie aardappelen en 10 hl kriel aardappel en gratis ver strekt Worden, mits zij 20 jaar oud zijn. Voor arbeiders die niet verplicht ziin tot deel neming aan het Bedrijfspensioenfonds, b.v. 65- •jarigen, kan het bovenstaande weekloon met ƒ1,25 verlaagd worden en het uurloon met 2% cent. Toeslagen voor bijzondere werkzaamheden. Voor de volgende werkzaamheden moeten boven het geldende tijdloon toeslagen worden betaald: a. kunstmest strooien met de hand 15 cent per uur of 10 cent per baal extra. b. Sproei werkzaamheden 5 cent per uur extra- Gezondheidsdienst voor dieren. De heren Dr. G. Wagenaar en W. de Buck doen enige mededelingen over de plannen van de Gezond heidsdienst inzake de t.b.c.-bestrijding en beant woorden verschillende vragen, die hen hierover wor den gesteld. Zomervergadering Z. L. M. De Zomervergadering der Z. L. M. die op 20 Juni te Krabbendijke wordt gehouden in de ochtenduren, zal gevolgd worden door de traditionele rijtoer door Oostelijk Zuid-Beveland. Tevens zullen op de terreinen van de Veiling te Krabbendijke en van de gemeente Krabbendijke ïaast een tentoonstelling van landbouw- en tuin- bouwwerktuigen, demonstraties en wedstrijden met tractoren plaats vinden. Tevens zullen vele aantrekkelijke stands geëxposeerd worden. Op 19 Juni zal te Kruiningen het Hoofdbestuur in vergadering bijeenkomen. Het Cadzandse of Vlaamse varken. Medegedeeld wordt, dat er een bespreking zal plaats hebben over het al of niet voortbestaan van het pas opgerichte stamboek voor het Vlaamse varken. Het Dagelijks Bestuur blijft volledig op het inder tijd ingenomen standpunt staan, dat de fokkerij van dit varkensras, dat speciaal op Walcheren en in West Zeeuws-Vlaanderen ingevoerd blijft, mogelijk noet blijven en door de instelling van een stamboek 'n goede banen moet worden geleid. c. Dorsen met eigen garnituur, uitgezonderd in de maanden December, Januari en Febr., 15 cent per uur extra. d. Oogstwerkzaamheden 10 cent per uur extra. e. Mestladen in Juli, Aug. en September, 10 cent per uur extra. f. Aan tractor-chauffeurs, indien met de tractor werkzaamheden worden verricht: ƒ1,per week extra. Rijwiel vergoeding. Voor gebruik van een rijwiel dient de arbeider een vergoeding te ontvangen van: indien afstand woning bedrijfsgeb. 510 km is 20 cent per dag; indien afstand woning bedrijfsgeb. 1015 km is 40 cent per dag; indien afstand woning bedrijfsgeb. 15 km en meer is 60 cent per dag. Kost en inwoning. Het voor kost en inwoning in mindering te bren gen bedrag wordt vanaf 1 Mei 1951 gesteld op 13,20 per week. Diploma-toeslag. a. diploma landbouwwinterschool 1,per week toeslag; b. melkersdiploma ƒ1,per week toeslag; c. voor andere diploma's een toeslag van ten hoogste 1,per week in onderling overleg tussen werkgever en werknemer te bepalen. Toeslag le knecht en voorman. Accoordtarieven. Op de nieuwe accoordtarieven hopen wij in het volgend nummer nader terug te komen. Opmerkingen. Bovenstaande lonen en toeslagen worden op 1 Mei a.s. van kracht mits de goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars wordt verkregen. Met nadruk zij er op gewezen, dat in boven staande lonen de halve pensioenpremie van de ar beider is inbegrepen. D.w.z. dat bij de loonbereke- ning voor arbeiders boven 20 jaar van deze basis ionen ƒ1.25 pensioenpremie moet worden ingehou den. Bij de loonberekening voor jeugdigen van 1720 jaar moet ƒ0,62 pensioenpremie van deze basis- lonen worden ingehouden. Verder dient 1,8 ziekenfondspremie en mag EINDLES ALGEMENE TUINBOUWCURSUSSEN TE MIDDELBURG. In tegenwoordigheid van de heer C. L. de Wilde, de vertegenwoordiger van de Rijkstuinbouwconsu- lent en de heren E. Verlaere en L. Joziasse als leden van de Commissie van Toezicht, werden deze lessen gegeven in de Chr. Kweekschool te Middel burg. De volgende leerlingen werden verhoogd naar de 2e klasse: M. de Rijke te Oostkapelle; L. Theune te Sou burg; P. de Hollander te Oostkapelle; W. Willemse te Oostkapelle; T. de Leeuw te Middelburg; H. Geuze té Middelburg; I. de Bree te Vlissingen; A. Luigier te Vlissingen; Jac. Wirtz te Vlissingen; T. Wagenaar te Grijpskerke; P. Geldof te Middelburg; D. Kal jouw te Souburg; J. van Soelen te Souburg; A. de Wilde te Koudekerke; H. Francke te Oost kapelle; J. Germing te Vlissingen. Het einddiploma werd uitgereikt aan de leer lingen: J. Braam te Lewedorp; D. Welleman te Nieuw- dorp; Joh. Lous te Westkapelle; Jac. de Wolf te Grijpskerke; W. Geldof te Middelburg; A. Jasperse te Nieuwland; P. van de Putte te Middelburg; P. Birza te Aagtekerke; J. Schroevers te Arnemuiden; I. Geschiere te Grijpskerke; A. van Eenennaam te Nieuwland; A. Harpe te Veere; J. Tissink te Se- rooskerke; F. Koppejan te ZoUtelande; W. J. de Jong te^ Middelburg; F. Schroevers te Arnemuiden. EINDLES I JARIGE LANDBOUWHUISHOUD- CURSUS TE THOLEN. „Het beste stuk van het bedrijf Dat is een goed en handig wijf". Als besluit van de 1-jarige landibouwhuishoud- cursus werd op 18 April j.l. in de landbouwhuis- houdschool een feestelijke maaltijd en kleine ten toonstelling van naaiwerk georganiseerd. Na een welkomstwoord van de directrice mej. M. C. Koopman, schaarden de gasten, w.o. de leden van de commissie van toezicht en moeders der cursisten zich rond de fleurige tafels, waar vooral de keurig verzorgde menu's' de aandacht vroegen. Reeds eerder was het naaiwerk bezichtigd, waar vele kledingstukken toonden, dat men de naald met vaardigheid had leren hanteren. Na een stevige maaltijd kwam de officiële uit reiking der getuigschriften aan de beurt en mevr. A. AmptKnook reikte deze wegens ongesteld heid der voorzitster met een toepasselijk woord aan de meisjes uit. Namens het bestuur der Z. L. M. wenste de waar nemend consulente de cursisten en moeders geluk met de behaalde resultaten en dankte de leraressen voor het vele werk door hen verricht. Een der cursisten bedankte de leraressen en bood geschenken aan. Tot slot was men nog enige tijd gezellig bijeen en werden enige films vertoond. Het getuigschrift werd uitgereikt aan de vol gende dames: C. H. Zwagemaker te St. Maartensdijk; J. Lind- hout, M. J. de Weijze, A. P. J. Steijns, H. J. A. Havermans, A. J. M. v. d. Zande, C. C. Hommel, allen te Oud-Vossemeer; en J. Moeliker, C. Schot, D. I. Bout, J. P. van Zanten en J. Bierens, allen te Tholen. Voor de 1-jarige kookcursus ontvingen de vol gende dames een getuigschrift: G. E. D. Geluk en A. Burgers te Tholen; T. G. Zwagemaker te St. Maartensdijk; en E. W. A. de Wit te Oud Vossemeer. Aanmelding voor de nieuwe landbouwhuishoud cursus zo spoedig mogelijk aan de school (tel. 14) bij de leden van de commissie van toezicht of b: mej. M. C. Koopman, Hoogstraat 34, Tholen. C. B. 1 ziektewet op het basisloon te worden ing houden. Indien men moeilijkheden heeft met het opstel: len van de loonberekeningen doet U goed het grat' advies in te winnen op het Secretariaat der Z. L. M Landbouwhuis, Goes. Het voorkomt moeilijkhede de L. Van de Stichting voor de Landbouw in Zeelan ontvingen wij bij het afdrukken van dit numme de mededeling dat de collectieve arbeidsoveree komsten voor de landbouw en tuinbouw voor h contractjaar 1 Mei 195130 April 1952 door h College van Rqksbemiddelaars zijn goedgekeu Over de dispensatie aanvrage van de tuinbouw verband met de laatste 5 loonsverhoging is n geen beslissing genomen. Lseftijd Weekloon 17 jaar 31,20 18 35,60 19 41,— 20 43.50 21 46,80 22 48,90 23 e. o. 51,— b. Voor overige arbeiders: Vakarbeiders 17 jaar 19 20 22 23 e. o. Ongeschoolden 50% ct per uur 48% ct per uur 58 ff tf 9t 57% tt tt tt 66% 63 71 >i 67 76% 72 80% 75 84% 80% Bij een bedrijf t/m 40 ha ontvangt de le paarden knecht een toeslag van ƒ1,per week. Bij een bedrijf boven 40 ha is dit 1,50 per week. Voor een voorman bedraagt de toeslag per week 1,50 bij een bedrijf t/m 40 ha en 2,per week bij een bedrijf boven 40 ha. Aftrek dienstwoning. Vanaf 1 Mei a.s. zal voor het gebruik van een dienstwoning ten hoogste ƒ3,45 per week worden afgetrokken. Voor woningwetwoningen geldt echter hetzelfde tarief als door de gemeente voor deze woningen wordt berekend. Emolumenten. Indien aardappelland voor arbeiders beschikbaar wordt gesteld, geschiedt dit tegen ƒ3,per are zaaiklaar land.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 2