Noord-Brabantsche Mij van Landbouw ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU. GELDZORGEN? BEKNOPT VERSLAG KRABBELS VAN DE PENNINGMEESTER. VERZEKERING TEGEN NATUUR RAMPEN NOODZAKELIJK. WAT BIJ HET INKUILEN VAN BELANG IS. DINTELOORD: Woensdag 25 April 11%1 uur, Hotel Korf. FIJNAART: Vrijdag 27 April 10—12% uur, Hotel de Graanbeurs. Wie van ons heeft nooit geldzorgen gehad? De ene door oorlogsschade, de andere door de man met een van de meest populaire voornamen en een zeer tegenstrijdige achternaam, een derde weer door andere oorzaken. Maar de ping-ping'ers zitten tot over de oren in de zorgen. Wat deze 5 mannen hun hersenen laten kronkelen om de geldzorgen van onze Noord-Bra bantse Mij. van Landbouw op te lossen. We zeg gen: op te lossen. Maar beter kunnen we zeggen te verlichten. We zijn er echter van overtuigd dat we hiermee op de goede weg zijn. Ziehier dus onze plannen, voorlopig althans. Alle leden moeten de moeilijkheden kennen, waar we voor staan. Ieder lid moet een deel van onze zorgen en las ten dragen. Dus niet alleen financieel, neen, mijne heren, daar zit de kern niet in. Want heus als we eensgezind achter onze leden van het Dagelijks Be stuur het Hoofdbestuur en de commissies en vele anderen staan, dan zijn er geen geldelijke proble men. Immers we zijn met een behoorlijk aantal leden. Wel behoren er nog veel meer in ons verband thuis en gelukkig is ons ledental dan ook nog steeds stij gende. Maar om nu alle leden te overtuigen dat we ons eeuwfeest op waardige wijze dienen te vieren, zonder hiervoor onze reserves te moeten aanspreken, dat is een moeilijke taak. We vroegen de vorige week aan alle leden om hulp, d.w.z. hulp voor het maken van plannen om uit de geldzorgen te komen. Enkele leden voldeden aan dit verzoek, maar nog veel te weinig. Iedereen denkt blijkbaar, 't zal wel in orde komen. Toch zijn er van die weinige suggesties die bin nen kwamen, enkele niet onverdienstelijk. Sommigen wilden ieder een blanco girobiljet toe sturen, maar niet ieder heeft een giro-rekening. Anderen wilden een verloting organiseren met als prijzen jongvee of landbouwwerktuigen. Echter is dit volgens het ping-ping-comité veel te om slachtig. Maar nu is er langzamerhand een plan ontstaan dat slagen moet. Ieder zal volgens dat plan kunnen geven zonder zichzelf en zijn portemonnaie teveel geweld aan te doen. Zo juist zat de secretaris nog te praten met één onzer trouwe leden die hij het voorlopige plan uit legde. Dit lid is gewoon om geen blad voor de mond te nemen en hij kon zich behoudens enkele opmer kingen er geheel mee verenigen. Mijn toegestane ruimte is weer op en over het plan hoort U de komende week weer iets meer. So long dus maar weer. HET PING-PING-COMIT VAN DE HONDERDJARIGE JUBILé. van de vergadering van het Hoofdbestuur der Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, gehouden op Dinsdag 20 Maart 1951, des nam. half twee in Café-Restau rant „De Beurs" te Breda. (Slot.) Aanvulling van de financiële commissie. De heer Adr. Breure is aan de beurt van aftre den in wiens plaats werd benoemd de heer A. J. Koning te Werkendam. De commissie voor 1952 zal dus worden gevormd door de heren De Lint, Ir. Gombert en Konings. Herdenking van het honderdjarig bestaan. De datum hiervoor is vastgesteld op 30 Mei a.s. De grote zaal in „Concordia" te Breda is hiervoor besproken. Na het officiële gedeelte in de voor middag zal des namiddags een revue worden opge voerd: „En de boer ploegt voort". Hiervoor is medewerking gevraagd van de jongeren en de plattelandsvrouwen. Getracht zal worden het ge denkboek alsdan klaar te hebben en aan de leden te kunnen aanbieden. De heren Maijers (Capelle) en Staal (Hilvaren- beek) opperden het denkbeeld, om namens de leden aan de organisatie bij het jubileum een geschenk aan te bieden, b.v. de volledige inrichting van het nieuwe kantoor. Dit denkbeeld bleek aller instem ming te hebben. Een commissie werd benoemd om dit verder voor te bereiden. Mededelingen inzake het onderwas. De te Dussen op te richten Lagere Tuinbouw school voor het Land van Heusden en Altena, Bies- bosch en Langstraat zal aan een Stichting worden overgedragen. In het Bestuur van deze Stichting zullen zoveel mogelijk alle belanghebbende orga nisaties en verenigingen vertegenwoordigd zijn. Getracht zal worden het onderwijs aan deze school per 1 September a.s. te doen aanvangen. Een oproep voor een Hoofd werd intussen ge plaatst. Onderlinge verzekering van auto's en tractoren. Door de heer Mr. Schlingemann werd een uiteen zetting gegeven van de werkwijze van de door de Z. L. M. per 1 Januari j.l. opgerichte verzekering. Op Schouwen en Duiveland werkte deze onder linge reeds langer tot volle tevredenheid. De risico's in de Landbouw zijn op dit gebied in de regel lager dan elders, zodat met lage premies kan worden volstaan. De Onderlinge werkt met voor- schotpremies en telt thans reeds zeer veel deel nemers. De W;genschadeverzekering (all r:sk) blijft voor de onderlinge, de verzekering tegen Wette lijke Aansprakelijkheid (W.A.) is herverzekerd bij Wetrisico van Centraal Beheer. De organisatie van de verzekering is verdeeld in kringen. Wanneer deze verzekering ook tot de leden der N.B.M.L. zou worden uitgebreid, zou ook de pro vincie Noord-Brabant in kringen kunnen worden onderverdeeld. Besloten werd, de commissie verzekeringen te verzoeken dit onderwerp zo spoedig mogelijk in studie te nemen. De commissie werd voorts ge machtigd nader in overleg te treden met de Z. L. M. om deze verzekering ook voor leden der N.B.M.L. open te stellen. Vrijwillige oudendagsverzorging. Vorig jaar werd ook een door het Hoofdbestuur ingestelde commissie hierover een uitvoerig rap port uitgebracht. Intussen is door de Groninger Mij van Landbouw en de Veenkoloniale Boeren bond in het belang van haar leden een regeling op dit gebied getroffen met de OLVEH Door de heer Brouwer, rayon-chef van de OLVEH werd deze regeling ter vergadering nader toegelicht. Tot nu toe is in de landbouwkringen de belang stelling het grootit voor risico-verzekeringen, enz. aan pensioenverzekering is weinig aandacht ge schonken. De sterftebilans wordt echter voort durend gunstiger en ook voor de landbouwer ver dient de pensioenverzekering alle aandacht. Wanneer een landbouwer b.v. op 65 jarige leeftijd wil gaan rentenieren, moet hij al zeer veel eigen dommen hebben wil hij van de rente kunnen leven. Een pensioenverzekering dient echter zo te zijn, dat de premie-restitutie bij voor-overlijden mogelijk is en de verzekerde ieder jaar zelf kan uitmaken, hoeveel premie hij zal betalen. De te betalen pre mies zijn bovendien voor een groot deel belasting vrij. Ook bij de vermogensbelasting bestaan facili teiten. Een pensioenverzekering is een belegging, die verschillende voordelen biedt. Deze dient ech ter solide te zijn en aangepast aan de omstandig heden van de verzekerde. Bij de in Groningen getroffen regeling is een propagandist benoemd op vast salaris, die objec tieve voorlichting kan geven. Er is een stichting in het leven geroepen voor de uitvoering waarbij in de afdelingen een vertegenwoordiger als agent en propagandist optreedt. De onkosten kunnen hierdoor belangrijk worden gedrukt. De commissie verzekeringen zal dit vraagstuk op korte termijn opnieuw in studie nemen en hier over rapport uitbrengen aan het Hoofdbestuur. Ontruiming pand N.B.M.L. Het Dagelijks Bestuur werd gemachtigd die maatregelen te nemen, die nodig zullen blijken te zijn, om het door de N.B.M.L. aangekochte pand zo spoedig' mogelijk te doen ontruimen. Rondvraag. Bij de rondvraag kwamen nog aan de orde de verhouding D.U.W.-lonen, landbouwlonen, de t.b.c.- bestrijding onder het rundvee, de aanstelling van functionarissen bij de S.V.C.'s, de lage tarweprijs en de oorlogsschadevergoedingen. De vergadering werd hierna door de voorzitter met een woord van dank gijloten. De contributie-afdrachten verlopen over het alge meen vlot. Ook deze week kunnen we weer ver schillende afdelingen vermelden, die hun contribu tie overmaakten en wel Steenbergen, Werkendam 1950 en 1951 ged.), Nuenen en Heiningen. De bijdrage voor het jubileumfonds ontvingen we van Steenbergen, Nuenen en Heiningen. Ook het merendeel van de ledenverenigingen en losse leden maakte intussen de contributie over. Bravo, afdelingspenningmeesters, als het zo door gaat is de zaak in alle afdelingen met 1 Mei a.s. glad. Herhaaldelijk komt het voor, vooral in het voor jaar en in de zomer, dat de land- en tuinbouw door natuurrampen worden geteisterd. Deze hebben vaak katastrophale financiële gevolgen voor de getroffenen. In het bijzonder kan men hierbij den ken aan de schade aan gewassen en inventaris, ver oorzaakt door hagel en storm. De boeren en tuinders worden in hun eigen be lang dringend aangeraden zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheden van verzekering tegen deze risico's. Met name kan hierbij worden ge wezen op de onderlinge verzekeringsinstellingen die zich op dit terrein bewegen. In vele gevallen blijkt immers, dat de getroffen land- en tuinbouwers in het geheel niet of onvol doende tegen dergelijke bedrijfsrisico's zijn ver zekerd. De slachtoffers van de rampen zijn dan voor steun aangewezen op de openbare liefdadig heid. Het initiatief voor de steun-acties wordt in de regel genomen door de burgemeester van de ge meente, waarin de getroffenen zijn gevestigd. Dergelijke steunacties echter dienen naar het oordeel van de Stichting voor de Landbouw en de Nationale Coöperatieve Raad beperkt te blijven tot die gevalen, waarin de mogelijkheid tot het afslui ten van een verzekering tegen dergelijke rampen niet of niet voldoende aanwezig was. Slechts in zo'n geval kan met reden een beroep op de finan ciële medewerking van de landbouworganisaties en van de coöperaties worden gedaan. De georgani seerde landoouw staat op het standpunt, dat geen steun kan worden verleend in gevallen, waarin de betrokkenen niet voldoende actief zijn geweest en verzuimd hebben van de mogelijkheden tot het slui ten van een verzekering gebruik te maken. Bovenstaand bericht, dat wij ontvingen van de Stichting voor de Landbouw, is ook voor onze leden van groot belang. Voor leden der Noord-Brabantse Mij. van Landbouw geldt, dat zij hiervoor natuur lijk gebruik maken van de instelling van hun eigen organisatie en zich tegen hagelschade verzekeren bij de Onderlinge Verzekeringsmij. tegen hagel schade vanwege de Noord-Brabantse Mij. van Land bouw. Inlichtingen worden desgewenst verstrekt door het secretariaat, Noordhaven 21 te Zevenbergen. Hoogwaardig kuilvoer is niet alleen van belang voor ons vee, maar vooral ook voor de kwaliteit van onze melk en zuivelproducten. Niet alti,d gaat men bij het inkuilen op de juiste wijze te werk. Het is daarom wel gewenst op het inkuilen eens wat nader in te gaan. Bij kuilvoer is naast een voldoende hoeveelheid van groot, ja zelfs van meer belang, dat de kwaliteit en de voederwaarde van deze ruwvoeder- producten zo hoog mogelijk zijn. Bij het kuilvoer laat de kwaliteit en de voederwaarde in de pr;ctijk in veel gevallen nog te wensen over. In deze tijd is elke mislukte kuil er één te veel. We zullen nu eens nagaan wat er zoal gebeurt en op welke manier het inkuilproces in goede banen geleid kan worden. Het inkuilen toestaat uit* een bewaring onder luchtafsluiting van materiaal, waarbij in de inge kuilde massa altijd bacteriële processen optreden. Ongunstige werking van bacteriën, die het eiwit doen rotten, en boterzuur vormen, moeten worden uitgeschakeld. Dit kan op verschillende manieren gebeuren. De warme methode. I. Bij de Friese methode, ook wel de warme methode genaamd, wordt het gras losjes op elkaar gestapeld. Door de vulling van de ku'len bij gedeelten uit te voeren, wordt de ademhaling van de plantenmassa sterk bevorderd. Met deze ademhaling gaat een temperatuurstijging gepaard. Voor een flinke, warme kuil is afgewerkt, heeft men soms drie tot vier weken nodig.. In een warme kuil is een temperatuur van rond~55° C. gewenst. Bij deze hoge temperatuur kunnen de bacteriën niet werken en dus ook geen ongewenste stoffen vormen. Aan de wirme methode kleven enige ernstige bezwaren. Bij deze hoge temperatuur wordt vrij veel droge stof verbrand. Dit droge stof-verlies bedraagt ongeveer het vijfde tot het vierde deel. Verder loopt de verteerbaarheid van het eiwit (denk aan gekookt ei) sterk terug.. Het verlies aan verteerbaar ruw eiwit bedraagt onge veer de helft. De verliezen die optreden bij de warme methode zijn zeer groot en vooral de eiwitverliezen moeten ons sceptisch doen staan tegenover deze methode van inkuilen. De koude kuilmethode. II. Bij de koude kuil krijgen we in de kuil, zoals het woord zelf reeds zegt, niet de ongewenste tem- peratuursverhoging. Met het kuilvoer moeten we ook zoveel mogelijk eiwit winnen. Nu is het zo: hoe eiwitrijker het in te kuilen materiaal des te hogere eisen worden aan het conserveren gesteld. Het eiwit mag in een kuil niet gaan rotten. Bij de koude kuil blijven de bacteriën actief leven en gaan zich vermeerderen. De rotting van het eiwit en de boterzuurvorming, die door bacteriën worden veroorzaakt, moeten beperkt en uitgescha keld worden. Het eiwit gaat niet rotten als het in een zuur milieu bewaard m.a.w. geconserveerd wordt. (Haring, bevat veel eiwit en wordt ook in zuur geconserveerd.) De kuil moet dus voldoende zuur zijn. Een zuurgraad van pH 4,2 of lager moeten we in de kuil bereiken. Bij een hoge zuur graad kunnen de eiwitrottingsbacteriën en ook de boterzuurvormende bacteriën niet leven. De melk zuur vormende toacteriën blijven bij die hoge zuur graad wel even en vormen het melkzuur, dat het kuilvoer fris doet ruiken en er een lichte- tot licht gele kleur aan geeft. Dat er voldoende zuur in een kuil aanwezig is, kan op de volgende manier wor den bevorderd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 8