S'ltfrcLl'CS RIJKSLANDBOUW wintecscUo-U van de RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL SCHOONDIJKE. LAGERE LANDBOUWSCHOOL DER Z. L. M. TE OUDELANDE. EINDLES CHR. LAGERE LANDBOUW SCHOOL TE MIDDELBURG. Kort bericht In tegenwoordigheid van de Commissie van Toezicht, directeur en leraren der school, vertegen woordigers van landbouwmaatschappijen, ge- gemeente en Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en vele ouders der leerlingen, werd op Vrijdag 13 April de eindles der school gehouden. Na een inleidend woord van de plv. voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer D. W. Lindenbergh, werden de vragen gesteld door Ir. L. Gebuis, over het vak Bedrijfsleer, terwijl de heer C. den Engelse de Veevoeding' aan de orde stelde. Daar deze vragen doorgaans bevredigend beant woord werden, kon de uitreiking der diploma's door d'e heer D. W. Lindenbergh nier reeds vrij spoe dig op volgen. Onderstaand kunt U de lijst der geslaagden aantreffen, die dit diploma ontvingen. Nadat ook de directeur der school Ir. J. Versteeg hier zijn gelukwensen, vergezeld van een aantal goede raadgevingen, aan had toegevoegd, werd het woord gevoerd door de Secretaris der Z. L. M., Mr. J. F. G. Schlingemann, die de drie beste leer lingen Ph. Meijaard, L. J. Ruissen en C. R. Nieu- wenhuijse een boekwerk aanbood. Vervolgens werd het woord gevoerd door de voorzitter van de C.B.T.B., die de als no. 4 ge slaagde leerling A. M. Gaakeer een gedenkboek aanbood. Voor een arbeiderswoning: 5 ha Borssele, Oudelande. 10 ha Waarde. 15 ha Hoofdplaat. 20 ha 's-Gravenpolder en Waterlandkerkje. Voor een tweede arbeiderswoning: 5 ha Oudelande. 10 ha Borssele. 30 ha 's-Gravenpolder, Hoofdplaat. 2. Voor de landarbeiderswoningen gelden ook dikwijls vooschriften voor: De afstand tot de zijdelingse perceelsgrenzen, bijv. 3,5, of 10 m. De afstand tot de grens van de weg', bijv. 7 m (Hoofdplaat), 8 m (Oudelande) en 10 m ('s-Hee- renhoek. De afstand tot de bedrijfsgebouwen hoogstens 250 m (Hoofdplaat). 3. Ook komen hier bepalingen omtrent de mini- muminhoud voor, bijv. 250 m3 een zeer groot aan tal gemeenten; 275 m3 een vrij groot aantal ge meenten; 300 m3 Hoofdplaat, Zonnemaire. Bepa lingen omtrent de inhoud van de schuur bij de landarbeiderswoning De burgemeester van Goes, Mr. W. C. ten Kate, en de Rijkslandbouwconsulent Ir. C. W. C. van Beekom, voegden hier. hun gelukwensen nog aan toe. a Mede om de geslaagden op te wekken lid te wor den van de Vereniging van Oud-leerlingen, sprak toen de heer C. Burger nog enige kernachtige zinnen. Namens de leerlingen sprak daarna de voorzit ter van het schoolbestuur, de heer A. A. P. Breure, terwijl Burgemeester J. Romeijn namens de ouders het woord voerde. In alle toespraken kwiam de waardering voor het karakter van de school en haar goede naam naar voren, terwijl de leerlingen op het hart werd gebonden met het hier geleerde niet te volstaan, doch vooral zich verder te ontwikkelen als mensen die een waardige plaats in de samenleving Li kunnen nemen. Na afloop werd een foto van directeur, leraren en geslaagden genomen. Het diploma werd uitgereikt aan: Tweede klasse A: E. R. Begheijn te Amsterdam; R. L. Boogaard te Hoedekenskerke; C. H. A. Collot d'Escury te Crepy-en-Laonnois (Fr.)M. Flohil te Bruinisse; L. J. van Gastel te Zierikzee; P. Hanse te Noord- welle; M. de Jongh te Goes; J. B. Koert te Wol- faartsdijk; H. van Liere te 's Heer*Abtskerke; M. J. Mol te Waarde C. R. Nieuwenhuijse te Nisse; P. J. C. Paulen te Eindhoven; J. A. Smit te Krabben- dijke; J. A. Vogelaar te Krabbendijke en J. A. de Wilde te St. Maartensdijk. Afgewezen: twee. Tweede klasse B: A. A. P. Breure te Wissenkerke; A. van Dijke te Wolfaartsdijk; A. M. Gakeer te St. Maartensdijk; C. P. L. de Jager te Wolfaartsdijk; Ph. Meijaard ce Kruiningen; G. Minnaard te 's-Heer Abtskerke; M. M. Noordhoek te Kloetinge; L. Overioeeke te Wolfaartsdijk; M. K. Romeijn te Ouwerkerk; L. J. Ruijssen te Kruiningen; J. Steur te Noordwelle; J. J. A. van de Velde te Kamperland; W. A. de Wilde te Duivendijke en L. S. Wisse te 's- Heer Arendskerke. Afgewezen: één. Eén leerling uit de tweede klasse B werd op 't eind van het examen ongesteld. Deze zal later in de gelegenheid worden gesteld om examen te doen in nog twee vakken. Bevorderd werden van de le naar de 2e klasse: tenminste 80 m3 Ouwerkerk; 100 m3 IJzendijke; 125 m3 Oudelande, 's Heerenhoek; 150 m3 Ooster- land; 160 m3 Baarland, Driewegen, Heinkenszand. Ten hoogste 160 m3 Krabbendijke, Ovezande, Waarde; 200 m3 IJzendijke. Dit dorre relt as van cijfers en bepalingen zal U misschien nauwelijks interesseren. Toch wordt hierdoor wel aangetoond, dat er in de diverse ge meenten een groot aantal voorschriften bestaat, dat onderling zeer uiteenloopt, terwijl er in werke lijkheid nog veel meer bepalingen bestaan en de verschillen tussen de Gemeenten nog groter zijn. In een kort overzicht als het bovenstaande moet men nu eenmaal wel schematiseren. Het wil ons voorkomen dat, geheel afgezien van de inhoud van de voorschriften, deze grote ver scheidenheid van bepalingen op zichzelf weinig gunstig is. Het zou bijv. niet ondenkbaar zijn, dat een landbouwer met grond in twee gemeenten wel een arbeiderswoning mag bouwen in de ene gemeente en niet in de andere. Een poging om streeksgewijs de voorschriften van „de uitbreidingsplannen in hoofdzaken" meer in overeenstemming met elkaar te brengen zou gewenst zijn. Het zal duidelijk zijn dat een streekplan zoals bijv. het streekplan Walcheren ook in dit op zicht een grote verbetering betekent. Er dreigt het gevaar dat al deze plannen en maatregelen van ruimtelijke ordening te veel bui ten de bevolking om tot stand komen. Terwijl de tendens bestaat, dat deze maatregelen steeds in grijpender worden. Het zou in het belang zijn van de bevolking en ook in het belang van de ruimte lijke ordening zelf, wanneer deze zaken wat meer in de publieke belangstelling stonden. Het lijkt er toch wel eens op of al die plannen en voor schriften slechts een aangelegenheid zijn van de vakmensen en deskundigen, zodat de niet-vakman hier niet meer de weg kan vinden. In ons dichtbevolkte land is de ruimtelijke orde ning een vraagstuk, dat wel aanspraak mag maken op onze belangstelling. le klasse A: J. J. van Arenthals te Kats; P. Boone te Arne- muiden; L. Boonman.te Ovezande; M. G. Braam te 's-Heer Abtskerke; G. J. Dees te Oudelande; J. J. van Fraassen te Waarde; P. Hendrikse te Ouwerkerk; H. Jasperse te Wolfaartsdijk; J. Nieu wenhuijse te Borssele; K. J. Schippers te Kamper land; P. C. J. Steendijk te Stavenisse; D. P. Re- mijnse te Kamperland; G. Timmerman te Katten- dijke; I. A. van de Vrie te 's-Heer Abtskerke; A. A. van Weele te Waarde en A. J. W. Wisse te Kam perland. Herexamen: J. Karelse te Goes: J. C. Nijsse te Oudelande en J. A. Timmers te Steenbergen. Afgewezen: één. le klasse B: C. A. Adamse te 's-Heer Arendskerke; H. Bakker te Walsoorden; J. G. Bliek te Hoedekenskerke; Th. J. Boot te Kruiningen; A. C. Breure te St. Maar tensdijk; J. A. de Bruine te Oosterland; A. C. Hrnse te Wissenkerke; J. L. Kardux te Steenber gen; D. G. Kloet te Wolfaartsdijk; L. P. Leendertse te Wissenkerke; J. D. P. Minderhoud te Ellewouts- dijk; J. van Nieuwenhuijzen te Kruiningen; J. G. de Roo te Schore; T. Slabbekoorn te Borssele; W. Steur te Noordwelle; A. Stoutjesdijk te Stavenisse; K. Uijl te Tholen; C. Waterman te Waarde en Ph. J. van der Weele te Oud-Vossemeer. Herexamen: L. Douw te Wissenkerke, en J. A. W. Wisse te Kamperland. Niet bevorderda één. Schoondijke worden gehouden in de Cantine van het Arbeiderslogeerkamp aan de Sasputsestraat te Schoondijke. Aanvang 1.45 uur n.m. (precies). Programma: 1. Verwelkoming door de Voorzitter van de Commissie van Toezicht. 2. 2.002.30 uur: Melkkunde. Leraar de heer W. Sietema. 3. 2.303.00 uur: Boekhouden en Soc. Wet geving. Leraar de heer A. P. de Roo. 4. 3.004.00 uur. Pauze Aanbieding verver sing. 5. 3.304.00: Grondverbetering. Leraar Direc teur. 6. 4.00 uur uitreiking diploma's. 7. Toespraken en Prijsuitreiking. De Commissie van Toezicht, M. J. VERBRUGGE, Voorzitter. J. B. BECU—RISSEEUW, Secretaris. Toegelaten tot de le klas: E. Blok, P. de Broekert, J. Hoekman, M. Kesse- laar, W. J. de Kraker, L. M. Melio, C. Mol, H. Mol, J. Mol, A. Schipper, I. de Visser, W. J. de Visser. Bevorderd naar de 2e klas: J. M. de Bart, J. P. v. d. Bosse, C. J. de Broe kert, C. Dekker, A. op 't Hof, P. W. Mol, W. C. Otte, F. C. de Pree, S. Smallegange, A. Vermare. Bevorderd naar de 3e klas: C. W. v. d. Bosse, P. Dieleman, P. Goeree, A. Krijger, A. Minnaard, L. Nieuwenhuijse, W. Nijsse, G. v. Oosten, J. A. Rottier, J. Steketee, A. Zweemer. De voorzitter van de Comm. van Toezicht, Bur gemeester D. Kodde opende met gebed. Hij riep een welkom toe aan Ir. J. Versteeg, Rijksconsulent voor Onderwijs-aangelegenheden, Mr. Schlinge- mann en de heer L. Anderson, die namens de Z. L. M. aanwezig waren, enkele burgemeesters van om liggende plaatsen, de heer H. J. Ikkink, directeur van Coöp. Walcheren en de ouders van verschillen de leerlingen. Het onderzoek vond plaats door het hoofd der school, de heer J. K. Voogd en de heer H. Hozee, leraar Motorenkennis. Dit bleek alleszins bevre- j digend te zijn. De diploma's werden hierna uitgereikt met een waarderende speech door de heer Versteeg aan de volgende leerlingen: L. de Visser te Domburg; K. Janse te Oost- i kapelle; S. Louwerse te Oostkapelle; W. J. Sander- I se te Serooskerke; W. Wondergem te O.- en W.-Sou- burg; L. Verhage te Koudekerke; W. J. Vos te Vrouwenpolder; A. Ovaa te Koudekerke; J. de Vis ser te Domburg; A. W. Poppe te N.- en St. Joos- i land; P. Wielemaker te Koudekerke; S. Koppejan I te Meliskerke; Jac. de Visser te Serooskerke; B. j Koole te O.- en W.-Souburg; P. de Visser te West- I kapelle; F. Polderman te Biggekerke en W. Ge- I schiere te Ritthem. Na de uitreiking werd namens de Z. L. M. door de heer Schlingemann het woord gevoerd, die allen van harte gelukwenste met het bereikte resultaat. De heer Burg. Kodde wees de leerlingen op hun plicht voort te gaan met de studie, die nu wel aan deze school is voleindigd, maar die moet worden voortgezet. Spr. wees op de veelszins moeilijke toe stand van Walcheren, die geen bij de pakken neer gaan zitten gedoogt, maar aanpakken vraagt ook van het opgroeiende geslacht, die onder de zegen des Heren moge gelukken. Namens de leerlingen sprak de heer L. de Visser van Domburg, die dankte voor het gedegen onder wijs en aan de leraren een stoffelijk bewijs van waardering uitreikte. De heer Voogd dankte allen, die medewerkten tot het weisla fen van deze bijeenkomst en reikte namens de Kring Walcheren van de Z. L. M. aan de beste leerling van dit jaar een boekwerk uit. Daarna sloot hij de samenkomst met dankgebed. Op Donderdag 26 April a.s. zullen de openbare eindlessen van de Rijkslandbouwwinterschool te DEMONSTRATIE AARDAPPELPOOT MACHINES. Op het Land- en Boschbouwbedrijf van de ge meente Groninaen te Ter Apel, zal op Woensdag 25 April 1951 van 11 uur tot 15.30 uur, gehouden worden de landelijke demonstratie van aardappel- pootmechines. Na afloop zd om 16 uur in het Bos huis aldaar een uiteenzetting gegeven worden over de^e machines door Ir. P. W. P.-1rkor A'-'^ma, Rijkslandbouwconsulent voor landbouwwerktui gen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 7