AlU Ue-ns* aannek Wii icvztvi Voorbereidende cursus aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes KEURINGSDIENST ZEELAND VAN DE N.A.K. Tenslotte heeft de Commissie met erkentelijkheid kennis genomen van wijzigingen in de procedure bij de uitgifte, waarvan de Directie van de Wierin- germeer (N. O. P.) mededeling heeft gedaan. In de vorige bijeenkomst had de Commissie namelijk enige wenselijkheden naar voren gebracht, betrek king hebbende op het verplichte bezoek van alle candidaten aan de Polder voor bezichtiging van de uit te geven bedrijven en van de z.g. financiële doorlichting, eveneens van alle gegadigden. De Directie is thans aan deze bezwaren tegemoet ge komen. Het financieel onderzoek zal, ondanks de ook daaraan venbonden bezwaren, beperkt worden tot diegenen die in aanmerking komen voor verdere beoordeling. Belastingen. Deze week heeft de Kleine Belastingcommissie der Stichting voor de Landbouw vergaderd. Zulks in verband met de zeer belangrijke nieuwe wets ontwerpen, welke Minister Liéftinck bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De Commissie heeft be sloten om aan het Dagelijks Bestuur der Stichting voor de Landbouw te adviseren, om ten aanzien van enkele punten op korte termijn een request aan de Belastingcommissie van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal te doen uitgaan. Op deze vergadering, werden voorts enkele loon belastingaangelegenheden besproken, welke in het •bijzonder voor landarbeiders van belang zijn. Het betreft hier de looribelastingaangelegenheden bij aangenomen werk, bij overwerk en bij verstrek king van emolumenten. De zaaitijd van vele gewassen is sterk verlaat, en ook vele suikerbieten zullen dit jaar te laat gezaaid worden, met alle nadelen daarvan. Eén van de nadelen waar we hier de aandacht op willen vestigen is de ongunstige arbeidsverdeling by het opéén zetten, die straks op zal treden, omdat het veelal niet mo gelijk geweest zal zijn om de bieten met tussen ruimten van 1 a 2 weken te zaaien. Eén van de mogelijkheden om een werkbespa ring te verkrijgen kan men zoeken in het gebruik van gecalibreerd of gepolijst bietenzaad. Volgens een publicatie van Ir. W. P. M. Corstiaensen en 'Ir. A. Moens in „de Landbode" van 1 April 1950 kan met gecalibreerd bietenzaad een besparing van 50 verkregen worden, wanneer althans het land onkruidvrij is, en de plantjes een dunne, doch regelmatige stand vertonen. Gemiddeld zal echter niet meer dan 25 bespa ring op het aantal manuren bereikt kunnen wor den. Bij het uitdunnen bleek de schrepel een beter geschikt werktuig dan de lange hak, die alleen goed te gebruiken is, wanneer de stand zeer dun en regelmatig is. Het zaaien van gecalibreerd zaad vereist echter een beter zaaibed, en bij voorkeur een precisie zaaimachine, terwijl er ook dan nog vrij veel risico aan verbonden blijft. Uit dien hoofde zullen dan ook velen dit risico niet willen nemen, daar de hier mee te bereiken werkbesparing wel eens duur gekocht zou kunnen zijn. Doch ook bij het zaaien van gewoon zaad met de normale zaaimachine verdient het schrepel-lange hak probleem onze aandacht, omdat ook hier arbeidsstudies over gemaakt zijn door de genoemde onderzoekers. Op de proefboerderij voor landbouwwerktuigen en arbeidsmethoden in de Wieringermeer worden reeds enige jaren onderzoekingen verricht, die zich veelal speciaal bezig houden met arbeidsstudies die betrekking hebben op de mechanisatie van de land bouw. Doch ook op het gebied van de eenvoudige handwerktuigen ligt nog een terrein braak, dat tot nog toe hoofdzakelijk beheerst werd door traditie en gewoonte, zonder dat een goede vergelijking met andere methoden bekend was. Ten overvloede willen wij er de aandacht op ves tigen, dat de Z. L. M.-leden hun auto en/of tractor kunnen verzekeren tegen het risico van eigen wagenschade en Wettelijke Aansprakelijkheid bij de Onderlinge Verzekerings Mij. voor Motorvoer tuigen der Z. L. M. Zo U een auto of tractor te verzekeren heeft, wil dit dan even melden op het Secretariaat, Landbouwhuis, Goes of aan de dis trictvertegenwoordigers. De te betalen voorschot premies zijn laag. Helpt mede de Onderlinge groot en sterk te maken. Het is Uw eigen zaak, waarvan U zelf de vruchten zult plukken. Sluit U aan! Sluit U aan Het ligt in het voornemen, evenals vorige jaar, weder een voorbereidende cursus aan de Rijks landbouwwinterschool te Goes te geven aan hen, die voornemens zijn in September 1951 toelatings examen te doen voor de R. L. W. S. te Goes. De cursus zal worden gegeven één dag per week in de maanden Mei, Juni en gedeeltelijk in de maand Juli. Op deze cursus zal ojn. les worden gegeven in de algemeen vormende vakken, waarin in Septem ber toelatingsexamen moet worden gedaan. De cursus aal beginnen op Woensdag 2 Mei a.s. Aanmelding voor deze voorbereidende cursus kan schriftelijk of mondeling (tel. 2151 K 1100) geschieden vóór 1 Mei a.s., bij de Directeur der school: Ravelijn, De Groene Jager 8 te Goes, die gaarne alle gewenste inlichtingen verstrekt VOOR II Uit tijdstudies gemaakt iii het jaar 1949 bleek nu dat het gebruik van de schrepel arbeidsbesparing geeft to.v. het gebruik van de lange hak. De lange hak wordt gebruikt om de bieten op bosjes te hakken, waarbij men steeds één rij tege lijk meeneemt en enige dagen later kruipend of diep gebukt de planten, meestal bij drie rijen gelijk, opéén zet. Het doorhakken geschiedt wel door volwassen arbeiders, terwijl het opéén zetten door vrouwen of jeugdige personen kan geschieden. De algemene indruk was, dat wanneer degene die doorhakt, tevens moet uitdunnen, hij geneigd zal zijn er beter op te letten, dat de bosjes na het doorhakken zo klein mogelijk zijn. De schrepel wordt gebruikt door de arbeider die langs de rij loopt, en één rij volledig uitdunt. Hij werkt hierbij zowel met de rechter als de linkerhand, en zal geneigd zijn om speciaal op de alléénstaande plantjes te letten, en de bosjes weg te hakken. Is dit niet mogelijk dan zal hij met de vrije hand de plantjes op één na uit moeten pluk ken. Deze methoden worden in ons land, speciaal in de bietenstreken veel gebruikt. Daarnaast kent men, vooral in het Oosten van het land, nog wel een methode waarbij alle werk met de hand wordt uitgevoerd. Ook het overdwars schoffelen van een dik gezaaid gewas wordt nog wel toegepast, doch het opéén zetten van de dichte bosjes op de kruis punten vraagt buitengewoon veel werk, en zal vol gens genoemde onderzoekers weinig werkbesparing geven en daarom niet voordeliger zijn. Uit dien hoofde is dan ook een beperking tot de twee methoden met schrepel en lange hak vol komen verantwoord. Wel verloopt het werk met de schrepel sneller, doch daar tegenover staat de voortdurend gebogen houding van de arbeider en de kans op iets onregel matiger werk. Hiertegenover staat dat het feit dat het uitdun nen na het doorhakken met de lange hak meer vermoeiend werk is dan dat bij het werken met de schrepel, en dat de neiging om alleenstaande plan ten te sparen bij deze methode ook aanwezig is, wanneer dezelfde persoon de bieten doorhakt en opéén zet. Wanneer men daarentegen bij het opéén zetten tot kruipen overgaat, vermindert het tempo onher roepelijk, terwijl dit op vaste grond ook geen aan genaam werk is. Uit dit. onderzoek is niet gebleken dat het aantal planten bij deze methoden verschillen vertoonde. De slotconclusie van dit artikel opgenomen in „de Landbode" van 25 Maart 1950 luidt tenslotte: ,,Voor arbeiders die al het werk zelf doen is de schrepel-methode daarom zeer waarschijnlijk de voordeligste". En dit geldt vooral naarmate de stand vóór het opéénzetten minder dicht is en meer éénlingen voorkomen." Een belangwekkend onderzoek omtrent de vorm van de hak vonden wij in een jaarverslag van de Combinatie Groningen voor Rationele Bedrijfsvoering, verbon den aan de Stichting voor de Landbouw in de Pro vincie Groningen. De werkgroep Appingedam werden de verschil lende modellen die in Groningen aanwezig waren voor beproeving afgestaan aan landbouwers. De ervaringen werden vastgelegd aan de hand van een vragenlijst, waarbij speciaal gelét werd op: Korte hak: 1. vorm, grootte en breedte van het blad. 2. het verloop van de snede. 3. stand van het blad t.o.v. de steel. 4. lengte en dikte van de steel, juiste buiging. 5. vorm, dikte en lengte van het handvat. 6. bevestiging van het handvat. 7. hardheid van het blad. Bij de lange hak werd bovendien gelet op: 1. juiste lengte en dikte van de steel. 2. bevestiging van de hak aan de steel. Uit de formulieren kwam naar voren dat men speciaal de voorkeur gaf aan een iets bolle snede en een niet te breed blad, terwijl het verlengde van de steel het blad iets beneden het midden moet snij den. De straal van de onderkant van het blad moet volgens de commissie 40 cm zijn de totale breedte 17,5 cm, de hoogte 5,5 cm en de grootste dikte 3 mm. We zullen hier geen verdere maten opsommen, doch U voor verdere gegevens verwijzen naar het betreffende verslag. We menen dat een dergelijk initiatief navolging verdient, ook al gaat het hier maar over schijnbaar ondergeschikte kleinigheden. Want ook kleinigheden kunnen het werk bespoedi gen en lichter maken. Tenslotte vestigen wy nog Uw aandacht op de mogelijkheid om een kwaliteitspremie te geven voor het dunnen van de bieten. Een na deel van aangenomen werk is in de regel het ge vaar, dat het werk slordig wordt uitgevoerd, wat zich bij het dunnen van bieten kan uiten door het veel voorkomend euvel van te weinig planten per ha. In „Ons Platteland" van 12 April vonden we een voorstel in dezen, waarbij gelet werd op: het juiste aantal planten, het voorkomen van tweelingen, het niet overschrijden van bepaalde maximum en mini mum maten en de grootte van de planten; alles over een afstand van 50 m berekend. Men kan zo komen tot een ingewikkelde bereke ning die een treffende overeenstemming met het loonzakje vertoont. De moeilijkheden bij het vaststellen van een der gelijke premie zijn vele. Toch kan iedereen tot een dergelijke premieregeling komen, die liefst een voudig en begrijpelijk moet zijn, ook voor de arbei der die met het werk wordt belast. De gedachte is in ieder geval aantrekkelijk en verdient navol ging op zo'n eenvoudig mogelijk uit te voeren wijze. Zo kan door middel van een beloning het kwa liteitswerk worden aangemoedigd. Want alleen met een laag aantal manuren per ha zijn we er nog niet B. De sluitingsdatum voor aangifte voor de veldkeuring van landbouwgewassen is uit gesteld tot 28 April 1951. Geef vóór deze datum Uw percelen op voor de keuring. WERKTUIGENCOMMISSIE WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Het leek de Commissie wenselijk, de practijk eens te wijzen op 2 werktuigen die in het voorjaar gebruikt kunnen worden n.l. de Cambridgerol en de sleepegge van Krebbekx. Sleepegge van Krebbekx. Deze egge heeft veel, maar korte schuine tanden, die gedeeltelijk ook boven de houten balken uitsteken. De constructie is dus zo, dat de eg op 4 manieren te gebruiken is. De eg moet zo gebruikt worden, dat de houten balken de ruggen van de ploegvoor gelijk slepen. Achter de eg kunnen we een houten balkje of ijzeren staaf hangen, zodat de grond nog meer verkruimeld en gelijk gemaakt wordt. Met deze eg knn zodoende in 1 X een zaaibed verkregen wor den. Dit zal op b.v. slempige gronden niet moge lijk zijn. Daar de Commissie niet in verschillende delen van W. Z.-Vlaanderen met deze eg kan demonstre ren, raadt zij belangstellenden ten zeerste aan, de eg en haar werk te bezichtigen bij de Wed. J. Ra- mondt, Rijksweg W 44 te Schoondijke. Cambridge-rol: Gezien de ongunstige weersom standigheden en de slechte structuur van de grond, leek het de Commissie gewenst, de aandacht te vestigen op de Cambridgerol. Hiermede knn, in tegenstelling met de gladde rol, een harde korst- laag gebroken worden. Deze rol heeft afwisselend een aantal gladde en getande losse ringen. Speciaal de getande ringen moeten zeer beweeg lijk om de as zitten. De Commissie raadt belangstellenden aan, de rol en haar werk eens te bezichtigen bij de vol gende landbouwers. H. van Iwaarden, H 17, Sluis (post Aardenburg). J. de FeijterDe Regt, Nozemansweg, Schoon dijke. Wed. A. Manneke, Langeweg, Breskens. J. A. LuteijnBecu, Kruisdijk, Groede.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 2