BANDEN L^nd- en Tuinbouwtentoonstelling 1 3-velds verstelbare Eggen J. VAN DIXHOORN Voor de Plattelandsvrouw Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek Commissie tot bevordering van Landbouw huishoudonderwijs Gecreosoteerde weipalen Levering van voor Lendbouwwagens ADVERTEREN DOET VERKOPEN! siikdat (aittekehiigen Wtf willen deze week: eens aandacht wijden aan de vraag, die ons de laatste dagen verschillende keren werd gesteld: „Welke stikstofbemesting dien ik aan te wenden na deze regenrijke winter, waarbij de grond een weinig gezonde structuur heeft verkregen?" Inderdaad, de stikstofbemesting is in hoge mate afhankelijk van het weer in de afgelopen maanden en van de structuur van de grond; twee factoren, die nauw met elkaar verbonden zijn. Immers, in een droog winterseizoen spoelt weinig of geen stikstof uit en de structuur lijdt niet door regenslag. De landbouwers, die in de voorbije jaren na de droge winters geen rekening hielden met de ge ringe uitspoeling en daardoor te veel stikstof strooi den, zagen hun gewassen dikwijls legeren. Dat dit legeren nog niet erger was, is te danken aan het gunstig weer tijdens het groeiseizoen en aan de goede structuur, die behouden bleef. Thans hebben we echter een winter gehad met veel regen, waardoor een grote hoeveelheid stikstof is uitgespoeld en de grond weinig vruchtbaar is komen te liggen. Hoeveel kan nu de uitspoeling van stikstof be dragen? In de jaren 19011910 nam Prof. J. Hudig een proef hierover. Van een nauw gedraineerd per ceel zavelgrond werd gedurende die jaren de hoe veelheid water bepaald, die uit de drainbuizen liep, alsmede het stikstof gehalte, dat dit water bevatte. Aldus konden de totale stikstofverliezen door uit spoeling met het drainwater worden benaderd. Deze varieerde van 6,6 kg tot 66,3 kg zuivere stikstof per ha per jaar. Gemiddeld bedroeg de uitspoeling 20 kg zuivere stikstof per ha per jaar, of zo men wil „één baal kalkammonsalpeter". Vanzelfsprekend hangt de uitspoeling niet alleen af van de regenval, maar ook van andere factoren zoals de temperatuur, de voorvrucht, de bemesting ,,Alle huishoudens tezamen vormen verre weg het grootste en belangrijkste bedrijf en nergens elders kunnen wat meer begrip en efficiëncy zulke grote resultaten heb ben voor de economie van het gehele volk". Dr. J. Bierens de Haan. NIEUWS OP KEUKEN GEBIED. In de Bijenkorf te Amsterdam, Den Haag en Rot terdam is op 't ogenblik een Amerikaanse keuken te bezichtigen. Precies een sprookje! Vele nieuwsgierige huis moeders (maar ook huisvaders) stonden in de rij, om de nieuwe snufjes op keukengebied te aan schouwen. Uit de opmerkingen van het publiek valt heel wat te concluderen! Uitlatingen zoals: „Ik geloof, dat mijn vrouw toch heel wat te kort komt", een ander: „Ik dacht met mijn keukenuitzet klaar te zijn, maar ik zal nog wel zeven jaar moeten sparen", enz. zeggen ons, dat de keuken rijk en overvloedig ingericht is. Wij zullen ons dit niet kunnen permitteren, maar wel kunnen we van de smaakvol ingerichte eethoek, en van de vele doel matige en practische ideeën veel overnemen. Het eethoekje is klein, maar gezellig. De ban ken zijn belegd met groene kussens, Moeder kweekt de peterselie en selderij in de vensterbank, terwijl vader geniet van de radio, die in een hoekje is in gebouwd. Een klein gedeelte is als kantoortje in gericht. Deze eethoek is van het werkgedeelte gescheiden door een soort toonbank, die dienst doet als dres soir. De laden zijn aan weerskanten uit te trekken, en dus in beide vertrekken te bedienen. Het grote California-fornuis (Belgisch fabrikaat) staat vrij van de wand. Er is een droogkast in voor doeken, borstelwerk, enz. Typisch is dat de kook- bron midden in de keuken is. Midden in het pla fond is een afvoer voor de kookdampen. Twee wanden van de keuken bevatten talrijke kasten. Wat denkt U van een linnenkastje hier. voor droogdoeken, tafellakens e.d. En kan het U bekoren om onder het aanrecht de vuilnisbak aan het deurtje van de kast bevestigd te hebben? De aardappelen en groenten worden bewaard in een kast. waarin twee draadbakken gemaakt zijn. Er is verbinding met de buitenlucht. In de meestal niet productief te maken ruimte In de hoek is een draaikast gemaakt, waarin nog heel wat opgeborgen kan worden. Het aanrecht heeft een diepe en ondiepe gootsteen, die met een plaat afgedekt kunnen worden. Alles gemaakt van roestvrij metaal! Zo heeft deze keuken heel veel practische dinge tjes, die wij ook in onze eenvoudige keuken kunnen toepassen, want zo'n vertrek te bezitten zal wel een toekomstdroom blijven voor menige huisvrouw. Mocht U interesse hebben om deze keuken eens te gaan zien, loop dan even de Bijenkorf binnen. De keuken blijft nog twee maanden tentoongesteld. (Overgenomen uit „Het Landbouwhuishou- den", van 15 April j.l.) van de voorvrucht, de eventuele groenbemesting het al of niet begroeid zijn van de grond gedurende de winter enz. Men kan zich dus een indruk maken van de ver liezen, die deze winter zijn opgetreden. Er komt nog een andere factor bij. In grond mei een goede structuur kan door verschillende kleirr levende wezens (microben) stikstof uit de lucht worden vastgelegd. Deze stikstofbinding die los staat van de stikstofbinding door de klavers en de peulvruchten kan volgens Dr. F. C. Gerritsen ongeveer 1040 kg zuivere stikstof per ha per jaar bedragen. Ook van deze stikstof zullen we in i951 wel een deel moeten ontberen, omdat de structuur vaakt te slecht is om de genoemde microben ge legenheid te geven hun nuttig werk te verrichten. Wanneer we aannemen, dat in normale jaren 20 kg zuivere stikstof uitspoelt en dit na deze winter wellicht 40 kg bedraagt, zouden we tot de conclu sie komen, dat 1 baal stikstof meer moet worden gestrooid dan normaal. Toch moeten we dit niet overdrijven, daar de Zeeuws-Vlaamse landbouwer al gewend is rijk te strooien. Daar komt bij, dat op gronden met een slechte structuur de gevoelig heid van de planten voor legeren groter is dan op gronden in een prima conditie. Het is daarom dubbel oppassen. Hij, die deze regels weet te lezer zal er al naar zijn omstandigheden rekening mee kunnen houden. 14-4-51. R. L. V. D. Axel. 16 April 1951. - Het was twee dagen droog Men knapte er van op En 's Maandags ging men er Van bovenscherms er op. We waren er zelf ook al van opgeknapt toen we twee dagen achter elkaar mooi weer kregen en het was Maandag een grootse uittocht. Overal kwa men de paarden en de trekkers te voorschijn, je begreep niet van waar en alles toog aan do arbeid om de verloren regentijd in te halen. Het viel op plaatsen mee en op andere tegen, doch we maken er van wat er van te maken valt. Ging het niet op het erwtenland dan gingen we naar de bieten er wordt niet meer gelet op volgorde, het is meer zaak het zaad in de grondte krijgen zo* goed en vlug mogelijk. We zijn aan 't bieten zaaien, vorig jaar stonden ze al mooi op rij, maar we hopen dat ze het in zullen halen. We namen weer een proef met de precisiemachine, waaraan weer wat verbeterd en vooral ook het zaad zag er best uit, we hopen dat alles aan onze verwachtingen zal voldoen, vlug ger opgang, harder groei daar ze alleen staan, min der opéénzet-kosten en wat langer kunnen wachten met doorslaan, al deze factoren kunnen door het gebruik van de precisiemachine voordeel geven, enfin we zullen U op de hoogte houden van de re sultaten. Het technische gedeelte was prima in orde, alles is in 't werk gesteld om een zo goed mogelijk re sultaat te bereiken, al was het zaaibed niet zo pri ma te krijgen door stugge structuur, veroorzaakt door laat ploegen. We moeten natuurlijk met onze tijd mee en ook wat risico aandurven, want er is nog enige risico bij, dat is vast. We zagen onlangs nog een Amerikaanse film van de suikerbieten- oogst, het zaaien gebeurde ook met de precisiezaai- machine, het wieden ging er ook nog al ruw naar toe, en toen we oogstmachines bezig zagen, waren er in 't veld vele lege plaatsen, we geloven niet dat er 40.000 planten stonden. Nu kunnen we wel alles mechanisch doen, doch we willen toch ook graag een hoge opbrengst hebben en dat leek ons daar niet zo heel hoog te zijn. We moeten een gewas van 6070 duizend planten per ha hebben, dan kunnen we in een bietenjaar die topopbrengsten van 5060 duizend kg krijgen, want we kunnen ook met 70.000 planten per ha als in 1947 wel eens 3035.000 kg suikerbieten krijgen, want het gaat niet zoals de oude Teun zei, (die 30.000 bietenplanten op een ge- met had) die kunnen toch best 1 kg per stik groeien dan ik 30 duuzend kilo van de met. Het werd er 18.000 kg en dat kan hij niet begrijpen. Er sneuvelt nog wel eens een biet onderweg en alle wegen ze geen kilo per stuk. Deze week nog gelezen dat er weer opgave voor de voorbereidingsklasse voor de R.L.W.S. te Goes gedaan kan worden. Jongelui, zorgt dat je er bii komt, kennis is macht en het is een lichte vracht om mee te dragen. Ouders, denkt er over na, hef valt soms niet gemakkelijk om Uw zoon twee win terhalfjaren kwijt te zijn, doch de baten wegefn ruim op tegen de kosten. Vraagt inlichtingen nu er nog tijd en plaats is. De landbouw eist tegenwoor dig dat men een goede algemene ontwikkeling moet hebben, anders kan men niet meer mee, tel kens komen er nieuwe ideeën en nieuwe ontdekkin gen en daar moet men gebruik van kunnen maken, dus geen bank onbezet in de voorbereidingsklasse 1951. TE KOOP: een in prima staat zijnde 12 vfs. Massey-Harris sell- Propelled uitgerust met piek upp haspel opraper en op dubbellucht, tevens nog reserve onderdelen. Inlichtingen bij: J. G. WOLFS, Havenkade 9, Middelharnis. IN DE ZAK VAN ZUID-BEVELAND. Per 1 Mei a.s. zullen bij voldoende deelname aan vangen: a. Fijne keukencursus (10 lessen) b. Handwerkcursus (6 lessen). Opgave vóór 27 April a.s. bij de leden van de Com missie en op Donderdag 26 April, van 56 uur en van 78 uur tijdens de tentoonstelling in het café van GEZ. LOUS te Oudelande. HET BESTUUR. te KRABBENDIJKE. Voor leden der Z.LJVI. is in de veilingsgebouwen te Krabbendijke nog een beperkte ruimte aanwezig voor het inrichten van stands. Aanvragen met opgaaf van benodigde ruimte kun nen worden ingediend vóór 28 April a.s. bij de heer M. A. KOSTENSE, Den Inkel", Kruiningcn, Tel. 16. Het tentoonstellingsbestuur behoudt zich het recht voor de aangevraagde plaatsruimte te beperken. BOGERT'S Zaad- en Rondhouthandel HEDEL 1.80 m X 9 cm 0 1.40 per stuk 1.60 m X 8 cm 0 1,05 per stuk Zie ook artikel „Schrikdraad", Z. L.blad d.d. 14 April j.l. van de R.L.V.D. te Axel. Zware blanke Klavermiters 2,50 per stuk Zware gecreosoteerde Klaverruiters 3,60 per stuk Agent voor Zeeuws-Vlaanderen: F. DEKKER, Telef. 2024, TERNEUZEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR: lichte uitvoering 210, Beleefd aanbevelend, TERNEUZEN Telef. 2213 COVEREN VAN ALLE MATEN TRACTOR EN AUTOBANDEN. Thuis afgehaald en bezorgd. BANDELHANDEL J E. L. GOEDBLOED MIDDELBURG Magaz.: Molenwater 9, Tel. 3993 's Avonds privé Tel. 3227-2328.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 10